Řešení konfliktních situací

Situace: já (my) X on, ona (oni), zřejmě silnější, než já.

1. Řešení krajní:

a) úplně se podřídit druhé straně (nevýhoda: ztrácím sebeúctu a vážnost u druhých).

b) úplně se postavit druhé straně, všemi prostředky, se všemi důsledky, až do úplného sebezničení (nevýhoda: riskuji sebezničení a zničení všech dosavadních hodnot).

c) útěk, vyhnutí se konfliktu (nevýhoda: pravděpodobně mnoho ztrácím). 

2. Řešení kompromisní: dohoda, nebo postavit se proti druhé straně přiměřenými prostředky. Přijmout případnou prohru, když už se nedá nic dělat, nedělat gesta.

*** 

Výhody řešení krajního jsou vždy sporné. Řešení krajní je přípustné v těchto případech:

1. neexistují žádné pozitivní hodnoty mezi oběma stranami.

2. Vede-li opravdu k záchraně hodnot.

3. Pozitivní hodnoty nelze zachránit.

***

Ke krajnímu řešení sahá ten, kdo situaci lidsky nezvládl.

Reklamy

60 comments

 1. Taras

  Nehledej v tom algoritmus, tvůj spor nemá řešení racionální, ani úřední (žaloby atd.). Nakouknul jsem na Oasu, vždyť to je těžká hnojárna, autoři? nejsou duševně zdrávi a navíc hloupí jak punčtok, s tím se nedá zápasit, nedá se s tím vyhrát, jenom ignorovat.To samý chucpárna, každý blog, jehož diskuzní příspěvky sestávají z jedné a nepříliš rozvité věty stojí za hovno, vždyť i sám grófko se za jeho úroveň stydí, viz jeho panika při představě, že na jeho stránky nakoukne sám veliký Cikrt.Takže kritizuj, rozebírej ty hovadiny, ale ne u nich, tady. A maž s rozvahou, ty nejhorší výblitky přece diskvalifikují autory, ne tebe. Vždyť třeba u Chucpera vyteklý Graver ublížil nejvíc sám sobě, soudnému člověku to je jasné a i příslušníci jeho stáda se za něj styděli.

 2. Jessie

  Víš, Tarasi, tohle je otázka, kterou nemám dořešenou. Ignorovat hajzlíky a vyklidit jim pole? Gra*** kdysi, v dobách, kdy byl příčetný, napsal, že nemá důvod nechat je zabírat životní prostor na svůj úkor. Ge** někdy říká něco podobného, nebo se tak chová :-). A ty vlastně taky, a sakra to umíš :-)). Jenže je fakt, že vy všichni na to prostě máte, na rozdíl ode mě… Já si vlastně taky myslím, že ten boj se nedá vyhrát. Nedá se dohodnout s lidmi, kteří se dohodnout nechtějí. A kteří dobrou vůli, přiznání chyby, omluvu a vstřícný krok chápou jako projev slabosti. A tím víc si kopnou…O*s* jasně, pryč od nich.Děkuji, žes mi sem napsal, po tom děssném wíkendu, kdy by si ode mne pes kůrku nevzal :-). A omlouvám se za potíže při vkládání příspěvku, mám některá jména zakázaná, protože je tady jednak nechci, a jednak nechci být jako oni a někoho tady propírat. Je to blbá zásada :-)?

 3. Jessie

  Ještě tohle: "každý blog, jehož diskuzní příspěvky sestávají z jedné a nepříliš rozvité věty stojí za hovno" Ano, to jsem si taky vždycky myslela… I když stručnost mám ráda, ale jen takové "výštěky" o ničem nemusím.

 4. Mod.

  Nesmyslněkdy se dá jedním slovem vyjádřit víc, než sáhodlouhým blábolením rádoby k tématu, ovšem je třeba to správné slovo najít, což je umění!

 5. Mod.

  4.Na to je těžké odpovědět, tedy paušálně odpovědět, protože každá situace má své rozumné řešení, chce to jen tu situaci správně vyhodnotit:-)

 6. Jessie

  [7] Jasně, Mod., ale mně jde vyloženě o konflikt, když se střetneš s něčím nepřátelským, zlým, co ohrožuje tvoje hodnoty a je to silnější, než ty. Tak co potom uděláš.Já se přiznám, tohle (ten "článek") jsem si zapsala už kdysi dávno při čtení knížky Lee Harperové "Jako zabít ptáčka", odtud mám tu větu, že krajní řešení volí ten, kdo situaci lidsky nezvládl. Mně se to stávalo dost často… :-). Tak se to snažím pořád si připomínat.

 7. ratka

  podivam se na sebe JEHO ocima. A zjistim ze si tu Zlobu, ohrozovani hodnot, silu a vsecku omacku kolem mozna jen namlouvam. Ze je to moje paranoia. A ze to dokonce muze byt uplne neopak. Kdyz se teda divam na sebe jeho ocima tak muzu videt i celkem drsne veci jakoze to rozhozeni roli (on zly a ja hodny muze byt i naopak)

 8. Jessie

  Ratko :-)), to jsi celá ty, jako vždycky :-). Podívat se na sebe očima druhého, no to je síla :-)). Na to si snad naleju…

 9. Mod.

  8.Já se na sebe neumím dívat očima druhých, proto se nsažím vždycky v 1. řadě hledat chybu v sobě, je to snazší a hlavně nejlíp umím odpustit sobě:-)2. V některých případech zjistím, že X či Xka je takový trotl, že nemá smysl s ní/ním o čemkoliv diskutovat. 3. Kupříkladu moje naštěstíjenskorosnacha, ta má pravdu vždycky a já jsem vdycky idiot, což v praxi znamená, že s ní o ničem nediskutuju,protože to nemá smysl ( je zbytečné, aby spolu diskutovali trotla idiot).Ve všech 3 případech mi moje řešení připadají jako ta správná.

 10. Mod.

  Jako zabít ptáčkato je složitá kniha, a hlavní postava v ní určitě našla to správné řešení, ale nemůžeme pominout, že nešlo o ni, tedy o hlavní postavu.A když už jsme u těch knih:) ,možná je správné řešení " Tančit jen tak rychle jak dokážeš"!

 11. Taras

  Nevěř sloganům, byť i hezky vymyšleným. Krajní řešení není nic, co by znamenalo, žes situaci lidsky nezvládla, dokonce naopak: může svědčit o charakterové pevnosti. Navíc to dramatizuješ, i když budeš bojovat "do posledního muže", nemusí to znamenat žádné sebezničení, jenom to, žes nevyhrála, a důvody toho mohou být různé.Např. ten vzpomenutý útěk není vyhnutí se konfliktu, já už u @Tea nenapíšu ani řádku (hurrráááá), protože vyslovil přání, abych se tam nevyskytoval. To jsou slova, po kterých se zvedám a opouštím domov, řečeno s Vaculíkem. Ostatně Mod něco podobného zakvílela též, a může dosvědčit, že jsem jí vyhověl v plném rozsahu, stejně jako některým přátelům, kterým v mém směru ujela huba. Ale musí se to dodržet, i když huba někdy člověka svědí.A ještě: Mod, #6, tak to tedy Chucperárna je patrně plná umělců. Celej barák spisovatelů. Dobříš.

 12. Jessie

  [14] Když jde o druhé, tak je to nejtěžší, tedy pro některý druh lidí.[13] S tou tvojí snachou, když už ji zmiňuješ, Mod., tak to mě napadlo při tom tvém prohlášení u mého článku "Co lidem odpustíte", že se stýkáš jen s lidmi, kterým nemusíš nic odpouštět, nebo tak nějak jsi to napsala. Tak s ní se stýkáš a budeš stýkat dál, ať je jaká chce…

 13. Mod.

  Tarasijá nikdy nekvílím ( pouze občas, když mi někdo řekne, ať si místo blábolení obuju své fialové holinky,ho upozorním, že se semnou nemusí bavit,což se týkalo konkrétně Vás) nikdy nikoho neurážím, a nepouštím se do žádných virtuálních nesmyslných půtek. Řeším jen věci reálné a věřte nevěřte, umím se i velmi nasrat, a nechtějte vědět, jak to pak vypadá:-)Ad. ad. 6. Ti z Dobříše plkali dlouho, dlouze a mnohdy velmi nesmyslně.

 14. Mod.

  13.Nestýkám, pouze musím občas vyslechnou nějaké plkance, když si jedu pro děti. A není to moje snacha, naštěstí.

 15. Jessie

  [15] No, útěk je určitě něco naprosto jiného, než… pohrdání. A druhá strana to bezpečně pozná, i když může oblbovat sama sebe :-).

 16. Taras

  Ale Mod., ty holínky byly až na konci nepříliš přínosné debaty, myslím, že dokonce až po vaší výzvě k nebavení. Většinou se nenavážím bez rozběhu.Mnohdy ovšem ti Dobříští plkali docela smysluplně, to v těch šedesátých letech. Dokonce tam někteří před režimem našli azyl.

 17. Mod.

  Jesieeena pohrdání se Ti každý vykašle a je dobré si uvědomit,že od momentu M je úplně jedno, co člověk řekne, nebo napíše, protože to toho,koho to má zajímat, už prostě nezajímá.V momentně,kdy už nemáš v rce žádné karty k hraní,nemůžeš prostě hrát, můžeš jen kibicovat, a nebo se zvednout a odejít. Co myslíš, že je lepší?

 18. Jessie

  [21] Mod., karty v ruce člověk nemá většinou od začátku. Když ten druhý nechce slyšet. Pak jsou všechna slova marná. Ale přesto je člověk vysloví, už kvůli sobě. A věří, že se najdou tací, co uslyší :-).

 19. Mod.

  Tarasimohu Vás na stopro ujistit, že nikdy nikoho k nebavení bezdůvodně nevyzývám. Já si svých komentujících vážím, tak,jako si vážím každého názoru, protože já jsem nesežrala ani Šalamounovo, ani Klausovo hovno,nikdy nevím, z kterého názoru se poučím.Na druhé straně nepřipouštím, aby mě lidé s jiným názorem uráželi, nebo shazovali, a že se mi to daří, můžete z komentářů u mne, přesto, že nikdy žádné nemažu ( s výjimkou,kterou jsem tu nedávno vyjmenovala, přičemž jsem zapomněla, že jsem jednou smazala i komentář Teovi, za což jsem se mu neprodleně omluvila)snadno seznat.Přestože s mnohými Vašimi názory Tarasi nesouhlasím, rozhodně se neobtáhnu kvůli tomu, že jste mi je přestal předkládat k úvaze:-)

 20. Mod.

  Jessiea nemůže být problém prostě v tom, že stále hledáš nějakého vnitřního nepřítele?Já v tom Tvůj problém vidím.No odpověděla jsem na řečnické konstatování, a to už je celé:-)

 21. Jessie

  [24] Nechápu, jakého, proč? Já přece nikoho nenapadám, nehodnotím. Říkám svoje mínění a reaguju na to, co lidi říkají, ne na ně. Řeknu, že se mi tvůj konkrétní názor nezdá, ne, že se mi ty nezdáš. Naopak ale mnozí hodnotí mě, soudí mě, odsuzují. U některých lidí je ale tohle rozlišovat pod jejich schopnosti.

 22. Jessie

  Ještě, Mod., při těchhle sporech záleží na obratnosti diskutujících, ne na tom, kdo má pravdu. To jsem si uvědomila při tvém dohadování s @Teem o tom daňovém poradenství. Málokdo se obtěžuje hledat, jak to opravdu je, rozhoduje jakýsi "dojem". A většina se postaví na jednu stranu a z té se už nehne, i kdyby se ten druhý rozkrájel a snesl modré z nebe :-).A už dobrou noc, sůvo :-), já ráno vstávám…

 23. Taras

  A to jste už zase trochu teofilní až graveridní, Mod., #23, tedy možno říci mimoběžná. Mně je přece putna, jestli se nevobtahujete nebo nevobkreslujete, protože to nesleduju.Už si to moc nepamatuju (i ty holínky mi vypadly, jste mi je připomněla), ale měl jsem dojem, že vaše tehdejší nepříliš zdůvodněné stanovisko bylo jenom povinným přihlášení se ke stádnímu principu, modrému, jak jinak.

 24. Mod.

  Jessiejá se s Teem dohadovala naposled ve věci bratří Mašínů a předtím kdysi o jakémsi účtování služeb, nevidím důvod, proč bych se s ním měla dohadovat o tom, čím já se živím, a hlavně uživím.

 25. Jessie

  [30] Jasně, Mod., nic mi do toho není a věřím tomu, co píšeš. Měla jsem na mysli to, jak šikovný manipulátor dokáže nejen vzbudit dojem, že má pravdu, ale jak je tedy vidět, vzbudí i dojem, že se o něčem s někým dohaduje…Na Mašíny si nepamatuju, měla jsem pocit, že jsem tam sama proti všem, jako obvykle, musím se tam příležitostně pro zajímavost mrknout :-).

 26. Jessie

  [26] Jako že Rudý zákon tady :-))? Kdepak, tady nikdy být nemůže :-). Tady se nebude nikdy pořádat hon všech na jednoho předem označeného. Vždycky bych se postavila za toho jednoho… :-).

 27. Mod.

  No jo Jessiejenže já nemám sebemenší potřebu s Teem něco vybojovávat, jsou věci na které mám odlišný názor, pak ty na které mám názor stejný, či podobný.

 28. ratka

  no to budu zjistovat v momente kdyz se me budes jevit jako zla a ja se budu citit ublizene :o)

 29. Jessie

  [35] Ratko a je nějaká mez toho, co bych ti musela udělat, abys už tohle vcítění nedokázala a nechtěla udělat?

 30. Jessie

  Díky, ratko, ale tohle moc neberu. Je tam spousta nedoložených tvrzení a pojmů. Trochu jsem se posunula jinam, asi víš díky komu :-).

 31. Jessie

  To je jedno :-). Ale rozhodně nikomu jeho přesvědčení nehodlám vymlouvat, jen se prostě míjíme.

 32. ratka

  nevcituj se do nej. k cemu? on te neohrozuje a asi ani netouzi po kontaktu s tebou.Jsi jen pozorovatel.Asi touzis po roli zachrance.To je hezka role. VYzkousej si ji a uvidis jak ti sedne. nejlepsi skolou zivota je konat. VYzkouset si na vlastni kuzi jak se veci dejou. jak svet bezi. Pokud ti moc vadi ze bije psa tak na nej vlet a nech se bit misto psa. chran psa vlastnim telem. ja bych to tak udelala, kdybych chtela nejakeho psa zachranit :o)) ale zatim jsem nemela prilezitost. Prede mnou nikdo psa nebil. nastesti.TEta jednou bila psa. Ale ona je chovatelka psu. a pry musela.

 33. ratka

  Prosim neber to jako poucovani. jen jsem si zacala predstavovat co bych udelala kdybych chtela zacit řešit prolemy nekoho jineho tj. vstoupit do sveta obyvaneho jinymi lidmi z duvodu zachrany nektereho z obyvatel.jsem urcite zachranar. jde o tu mez, kdy clovek zacne zachranovat a plest se do cizich kruhu. ja treba zachranuju kasirky u kasy, kdyz je nekdo na ne sprosty. Pokazde me to rozrusi, kdyz vidim jak nejaky duchdce se na ne rozdrapuje a otvira si hubu. tomu hned vrazim jednu mezi oci (obrazne)tyhle veci nesnasim :o))

 34. Jessie

  Neberu to jako poučování, ratko, vím, že to myslíš v dobrém :-). Ale po roli zachránce opravdu netoužím. Mám strach z konfliktů. Myslím z vážných konfliktů, legrácky, to je něco jiného. Ale snést vytí týraného zvířete mě naprosto nesnesitelně ničí… Jo, řvala jsem na něj přes plot… Už mě nezdraví… Abych parkovala na dvoře, než mi někdo propíchne gumy…

 35. ratka

  tim rvanim bohuzel nic nevyresis. Akorat se to otoci proti tobe. Pokud t fakt chces resit a citis se dost silna tak to musi byt jiny kalibr. natocit na kameru a odnest na policii, napsat udani, dat zaznam do televize. Ale ani to nestaci. Tohle je velice komplikovane. sousedy si nevybirame, rozpouta se sousedska valka a ty ju budes muset prezit.

 36. Jessie

  To by bylo přesně to extrémní řešení, ratko :-). Zrovna jako neudělat nic. Udělala jsem něco mezi – dala jsem mu najevo, že mi to vadí. Zatím…

 37. ratka

  aha. me by vadilo spise ze se trapi pes. instinktivne reaguju taky velice temperamentne. Ale vetsinou to nema vubec zadny smysl. akorat ze se ulevi mne, teda sobecke pohnutky :o))). Ty realne situaci to nijak neprospeje.TAkze to jsi udelala ty je spontanni reakce. zadne reseni. Ulevilo se ti tim ze jsi zareagovala. ale psovi (ktery asi mozna ma problem) jsi nepomohla.

 38. Jessie

  Proboha, ratko, a co jako jiného vadilo mně, než že se trápí pes :-))? A náhodou ho přestal mlátit…

 39. ratka

  aha, ja myslela ze ti vadi ze tenpes vyje :o)) tak to pak jo. tesi me moc, ze se povedlo. a snad to tak zustane.

 40. Jessie

  Už jsem se lekla, ratko, že sis myslela, že mi jde o záchranu duše toho surovce :-).Že by se to zlepšilo natrvalo, to sotva. Ale i tak by se měl člověk v aspoň ozvat, ne? I když z toho má zle…

 41. Mod.

  Tak já jsem asi před rokem poučovala pána, co u nás v ulici pokopával do dvou zlatých retriévrů, jeden z nich byl ještě štěně a pán mi na to řekl " Starej se vo sebe ty krávo!", no a v tom ,kde se vzal,tu se vzal, najednou 3mi mílovými kroky těch 100 metrů od našeho domu, přiskákal můj syn a dal tomu pánovi takovou facku, že si druhou stranu huby odřel o ten břizolit. Nevěděl sice jestli to má za ty psy, nebo za tu krávu, ale ani nepíp.Facka je někdy argument:)

 42. Jessie

  Máš správného syna, Mod., To je tedy frajer :-).Jinak v té tvé příhodě, myslím, že ty jsi použila řešení přiměřené, ne krajní, a syn… vlastně taky přiměřené :-). Nic lepšího udělat nemohl, ledaže by dokázal chlapa zdeptat slovy nebo dokonce pouhým pohledem (to jsem taky od někoho četla :-)).

 43. Mod.

  Toť otázka, protože v dané situaci by bývalo bylo z mé strany přiměřené řešení to krajní.:-)Pokud jde o syna, doufám, že to bylo kvůli těm psům:-)