Jsme si rovni

Co nám dal minulý režim.

"Agentko Starlingová, i kdybyste prošla několika vysokými školami a sebelépe se oblékla, vždycky na vás bude patrné, že nejste víc, než o jednu generaci dál od horníků z vašeho zapadákova", řekl Hannibal Lecter.

"Maigrete, jste poznamenán tím, že pocházíte z chudých vrstev. Proto máte v sobě hluboce zakořeněnou averzi vůči příslušníkům vyšších kruhů a toužíte někoho z nich potopit za každou cenu," pravil arogantní soudce v epizodě "Maigret a lepší lidé".

Toto jsou dva příklady z mnoha podobných zmínek, se kterými se setkáváme v literatuře, ve filmu i v životě, a které mě vždycky zarazí a překvapí. Něco takového že je samozřejmostí v "zemích svobody"?  Rozdělit společnost na "lepší" a "horší" lidi a hodnotit člověka jednou provždy podle toho, v jakém prostředí se narodil a vyrůstal, to mi připadá… beznadějné…

S takovým náhledem jsme se my, vychovaní za "socialismu", nesetkali. Kdybych měla najít na minulé době něco pozitivního, bylo by to tohle, ta naprosto přirozeně chápaná a vnímaná rovnost všech lidí. Kamkoliv jsem přišla, s kýmkoliv jsem se setkala, nikdy jsem se v žádné společnosti necítila být něčím míň, být jakýmsi druhořadým občanem. Ti ojedinělí, co si v sobě po generace ještě stále nesli svá traumata, protože jim něco sebrali, byli směšnými figurkami, užírajícími se touhou po navrácení jakési nadřazenosti.

Ten pocit, že se nemusíme před nikým hrbit, že můžeme s každým jednat jako se sobě rovným a že máme nezadatelné právo před každým držet hlavu zpříma, to už naší generaci nikdo nevezme. Brali jsme to jako samozřejmost a vlastně si to ani neuvědomujeme. Byli jsme si všichni svým původem rovni. Možná se to brzy změní.

Poznámka: Byla bych ráda, kdyby toto bylo pochopeno jen jako zamyšlení nad jedním aspektem "komunismu". Není to volání po navrácení té doby. Tak doufám, že se nedostaneme k banánům… :-).

 1. squire

  Přirozeně chápaná a vnímaná rovnost všech lidí? Ve státě, kde se polovina Pražanů posmívá všemu na východ od nich? Kde se ještě v šedesátých letech (a to už byla ve školách "rovnostářská" generace) naprosto přirozeně rozlišovaly děti z vesnice a děti z města? Moje máti vzpomíná na léta padesátá, jak se vesnické děti posmívaly ve škole těm městským, že nemají ke svačině máslo, paštiky… na vesnici to bylo, ve městech všechno na potravinové lístky. Ve státě, kde jsme se dělili na rovné a rovnější? Vzpomínáš na uliční výbory, které rozhodovaly o ostatních lidech – je tohle rovnostářské? Byla jsi někdy v Ostravě? Tam se odedávna dělilo na "lopaty" a ty ostatní. Neznám většího pohrdání. Drželas ty hlavu vzpříma před příslušníky StB? Drželas ji vzpříma v listopadu na Národní třídě před obušky? Anebo ses nikdy hrbit nemusela, protože jsi byla natolik zapadlá do stáda, že tě obušky nenašly?

 2. Jessie

  Squire, ty píšeš o rozdílech mezi lidmi, ty budou vždycky, samozřejmě, že nejsme všichni stejní a dostáváme se na různá místa, máme různá postavení a z toho vyplývající pravomoci. Svině se najdou vždycky. O tom jsem ale nepsala." Anebo ses nikdy hrbit nemusela, protože jsi byla natolik zapadlá do stáda, že tě obušky nenašly? " – ale fuj, to je argumentum ad hominem jako vyšitý…Mimochodem, ti lidé na Národní třídě drželi hlavy pěkně zpříma, tobě to tak nepřipadlo?

 3. lední brtník

  "S takovým náhledem jsme se my, vychovaní za "socialismu", nesetkali."takže pražský vynález, který se tak skvěle zabydlel už mezi dětmi – slovo "socka" – to je asi nějaký import z marsu?ale pochopitelně že i za bolševika tu byli občané první kategorie, a potom ti ostatní. trvalé zajištění existenčních výhod té první vrstvy byl jediným smyslem existence toho svrabu, jediným důvodem proč musela existovat stb, jejich pojistka lidové milice, glorifikovaný odpad jako vuml, proč byl papír pro noviny na příděl, proč existovala spk která věděla nejlíp co se bude vyrábět za 5 let, proč tyto režimy vždy musí používat cenzuru, udavače a policejní kontrolu nad vším.čili pokud ses za minulého režimu cítila skvěle, pak je to buď "dětskou nechápavostí", nebo prostě příslušností k vyvolené vrstvě.tvůj šťastný a hrdý život ti neberu, jen z něho nedělej "happy" metr pro všechny.

 4. loar

  Jo, rovnost… Myslíš jak soused, předseda místní stranické organizace, nepodepsal máti doporučení na vysokou, protože jejich Hela má taky jenom maturitu? Nebo jak pan H., kterýmu sice komunisti sebrali cihelnu, zůstal pořád místní honorací a všichni jemu i jeho potomkům lezli do zadku? Soušky na základce moc dobře věděly, kdo je kdo (v 89 mi bylo 10)

 5. ratka

  jesti jsi cetla Tri muzi na toulkach tak by ses docetla, ze tahle absolutni rovnost byla uz v ty dobe v Nemecku. Prinesl ji kapitalismus a rozvoj burzoazie. Burzujum bylo sumak, jestli maji vedel se be lofrda nebo delnika z tovarny. Hlavne aby byl uzitecny. Anglicanum z toho vylezaly oci z dulku. Myslim ze z nemecka se to rozsirilo i dal. Tam pani a sluzebna jezdili stejnou tramvaji a dokonce i jedli u jednoho stolu. Za tohle davam nemcum kladny bod.

 6. Jessie

  [3] Kdepak, lední brtníku, trvalé zajištění existenčních výhod té první vrstvy, to nebyl jediný důvod existence těch represivních složek. Ono to totiž chránilo všechny, tenhle tuhý státní "pořádek". I když z toho někdo momentálně profitoval, tak to nebyla žádná trvalá sociální vrstva. Když komunistický ředitel podniku skončil, třeba odešel do důchodu, najednou nebyl ničím. Na tu totalitu si možná ještě vzpomeneme, až se bude řešit krize. Nějaká její podoba bude asi k přežití nutná.

 7. Jessie

  [4] Loar, já se fakt nechci nikoho dotknout, možná je pravda, co píšeš, ale já jsem se s ničím takovým nesetkala a věřím tomu, že když měl někdo schopnosti, tak prostě studovat mohl. Určitě v tom nebránil "třídní původ", aspoň v té poslední době. Padesátá léta tu fakt neřeším.

 8. Jessie

  [5] To je zajímavý pohled, ratko, to jsem nevěděla. Nedokážu posoudit, jestli to tam trvá, ale při jejich "spořádanosti" věřím tomu, že tam určitou úroveň mají všichni. Ale to fakt nevím a netvrdím.

 9. lední brtník

  [6] že policejní stát chránil všechny? udavačský systém s věčnými posudky? vedoucí úloha strany do posledního zahrádkáře? to je dnes apríl?když bolševismus zdechnul, bylo mi 27 let. takže mi nevykládej pohádky, a pusť si znovu tehdy zakázaný film tzv. o středověku: "kladivo na čarodějnice" – ona ti ta souvislost dojde.

 10. Jessie

  [9] Lední brtníku, chápu, že to pro tebe a mnohé další bude nestravitelné, ale víš, že opravdu většinu námezdně pracujících ten režim chránil? Taky otravoval a omezoval, to je pravda. Ale práci a mzdu měli jistou, doktora a školy zadarmo a na ulicích bylo bezpečněji. Osobně bych neměnila, mám se lépe dnes. Říkám si naivně, že ta svoboda je bezva, ale když pak člověk čte, jak někoho vyhodili z práce kvůli šále s nevhodným nápisem, tak najednou nevím a říkám si, že to bude za chvíli ještě horší, než dřív.

 11. ratka

  Jessie, Jerome Klapky teda vynecham a vratim se k tomu co jsi napsala.Myslim ze byvala doba byla dvoutridni. Delila se na vlivne (kadrove rezervy, funkcionare, zelinare, vekslaky a rezniky) a pracujici lid. Tohle tirdni deleni clovek potkaval na kazdem kroku. Pokazde musel ustupovat pred vlivnymi popr. se je o neco prosit.Nevim zda si byla v ty dobe v SSSR. Kdby ano tak bys zazila jak takova dvoutridni spolecnost fugovala verejne. Dvoje cekarny na nadrazi, dvoje odbchody, dvoje dvere. jednou pro funkcionare a jednou pro ty obycejne. Bezvyznamne. Ja jako cizinka jsem v byvalem SSSR chodila jen temy dvermi pro funkcionare, i v obchode jsem mela prednost. STejne jako v divadle. A do letadla jsem nastupovali jako prvni. Az za nama lid se svojima husama a prasatkama v naruci.

 12. Jessie

  [12] Ratko, to, co popisuješ, to není žádné třídní rozdělení, to je prostě momentální situovanost. Jestli do vládnoucí třídy zahrnuješ veksláky, řezníky a zelináře, tak pak rozděluj lidi jinak, třeba na vyčůránky, hyeny a trouby. Ale takovéhle rozdělování není "třídní". V Rusku taky, tam to byly takové "potěmkinovy vesnice" pro cizinu, mají v tom tradici :-). Jako když máš pro návštěvy parádní pokoj :-).

 13. Taras

  Ty seš fakt šťoura, ale děláš to dobře, směju se.Ale ano, pokud někdo neměl velké individuální a extrovní ambice, nechtěl nebo se bál vystupovat proti (nepochybně nedemokratickému a z pohledu lidských práv až zločinnému) režimu, nebo byl dokonce ochoten spolupracovat, cizím slovem kolaborovat, nezajímal se o politiku ale o králíky, tak mohl prožít klidný, spokojený a možná i šťastný život bez nějakých stresů. A v té relativní společenské rovnosti.Kladivo na čarodějnice NEBYL trezorový film.V hospodách NEVISELY obrazy dělnických prezidentů.

 14. ratka

  hehe Jessie, tak jo. Rozplizla jsem to s temi zelinari a vekslaky.vemem fakt jen vladnouci tridu tj. funkcionare. Dyt meli svoje vlastni obchody, a pokud vim i dalsi vyhody. Protoze ja patrila k lidu, ani o vsech nevim.

 15. Cheorchia

  Jeste ze mi v 89 bylo trinact let,nemuzu soudit,kdo se mel lip a kdo hur.Myslim si,ze dnesni doba je pro nadane a pracovite priznivejsi.Kdyz ma clovek odvahu a pili,daleko to dotahne :).

 16. Jessie

  [16] Ratko, nechci se hádat, ale "vládnoucí třída" prostě není třída. Není to nic, co se dědí z generace na generaci. Dneska mají "vládnoucí" ty výhody určitě nesrovnatelně větší, ale o tom to není.

 17. Jana

  Jessie,pracovala jsem na MV,tedy mezi vojáky z povolání.Cítila jsem se tam mezi nimi jako rovnocenná a užívala si "částečně"jejich výhod.Byla jsem mladá a proto jsem té rovnocennosti věřila.Chodila jsem s hlavou zpříma i před příslušníky STB.Dnes už vím,jaká konkurence mezi a nerovnoprávnost mezi nimi vládla.A moje výhody byly oproti těm jejich výhodám směšné.Přes to jim nic nezávidím.odcházeli do důchodu v 50 letech,ale brzy umírali na srdeční infarkt,z věčného stresu z nadřízených.Rovnoprávnost myslím neexistuje,nemůže.Dokonce ani v nebi ne:-))Hezký večer:-)

 18. ratka

  ja se nechci prece hadat. TEma je zda jsme si rovni a zda jsemsi byli drive rovni.A me prijde ze ted si rovni jsme a driv jsme si rovni nebyli.Proste ti ve strane nebyli to meli tezsi, az pak do strany vstoupili a dokonce se stali funkcionari tak ziskali spoustu vyhod.Kdyz das tema a ja napisu co si myslim ze bylo (ze fakt byla spolecnost tridne rozdelena) tak to prece neni na hadku. To je jen muj nazor.

 19. Jana

  Ratko,výhody měli,ale zas kdybys viděla to jejich vybavení kanceláří,to byla vzhledem k jejich moci teda bída:-)

 20. Jessie

  [15] Děkuju, Tarasi, líbí se mi to :-). Když vyloučím z hovoru sprosté nadávače, tak si člověk hezky popovídá :-). Ještě kdyby tak šlo odfiltrovat lži v hovoru… Děkuju za to upozornění na údajně trezorový film a portrét státníka v hospodě. Ten film jsem tušila, že nebyl trezorový, v hospodách se moc neorientuju :-). O minulém režimu se vůbec dost a s oblibou lže.

 21. Jessie

  [23] Děkuju za upozornění, Jani, to je filtr proti spamu, někdy to blbne, neber si to osobně :-).Jinak k tomu, co píšeš v [19] a ratka v [20], tak opakuju, že mi nešlo o nějakou momentální nerovnost, vyplývající z momentálního postavení. Zamýšlela jsem se nad nerovností danou původem člověka, neodstranitelnou žádnou jeho snahou, kdyby se rozkrájel, tak se z toho "prokletí" nevhodného původu nedostane.

 22. Jana

  Jesi,já myslím,že to taky záleží na člověku.Tedy dejme tomu,že se narodil v socialně slabší rodině a cítí se tím poznamenán a nedokáže se od minulosti odpoutat.Možná kdyby si víc věřil…Ale teď jsem četla o sletu milionářů v Tatrách a fakt bych byla mezi nimi strašně malinká,pokud bych se tam nějakou záhadou mezi ně dostala:-))

 23. Hamilbar

  Jessie,je přece všeobecně známo, že za totáčeNEBYLO – svoboda, banány, toaletní papírBYLO – StB, Milada Horáková, Václav HavelProč se v tom šťouráte? Komu si myslíte, že tím pomáháte?

 24. ratka

  Jessie, a co s tim maji milionari? Myslis ze oni jsou neco vic protoze maji vic penez? ja si to nemyslim. Dokonce si myslim, ze muzou byt i neco mene zejmena kdyz se to o nich proflakne :o)) kdekdo si do nich kopne.Nemusou byt milionari vsichni, nebo muzou ale to by se musela rozjet inflace a pak by mel miliony kazdy.rovnost vychazi z rovnosti moznosti a ta je podle me dana v prvni rade geneticky. Kazdemu bylo nadeleno neco a s tim si musi poradit jak umi.

 25. ratka

  omluva, to o milionarech psala Jana. Uz jsem z toh zblbla. Podle me nerovnost vznika v hlave jednotlivce a to v zavislosti na jeho schopnostech. Kdyz ma dobry zaklad, tak si s tim poradi.Vlastni zkusenost kdyz jsme se odstehovali v 92 do RAkouska, tak jsem byli uplna spodina. A museli jsem se s tim poprat. My stari i nase decka. Vsecko to bylo v nasich hlavach.

 26. Jana

  Ratko,milionáři nejsou víc než my,ale pochybuju,že by si do nich někdo kopnul.Jsou tím nedotknutelní,a pokud něco profláknou,odnese to někdo malý.A zkus se sama mezi nimi cítit rovnocenně!:-))

 27. ratka

  proc ne Jani? To jsou prece jen bloky v hlave. Milionari stejne prdi a krkaji jako my. Maji stejne nemoci jako my. Boji se o sve deti jako my. Jedi totez. Jsou totez. To jen my v nasi hlave je vydelujeme jako jinaci.

 28. Jana

  Ratko,ale neboj,já hodlám vyhrát ve sportce 50 melounů a pak se budu chovat ke každýmu jako k sobě rovnýmu,já to změním!:-D:-))

 29. ratka

  dulezite je Jani (podle me) co je v nasi hlave ne co si myslime ze ma v hlave nekdo jiny. kdyz ja verim ze prdim stejne jako milionar tak tomu verim a je mi jedno jestli si milionar mysl ze prdi vonaveji.

 30. Jessie

  [30] Hamilbare, my jsme měli vždycky banánů co hrdlo ráčí, a toaleťáku taky co… se ráčí :-). Tak nevím, kde jsem to vlastně žila :-).

 31. ratka

  Jessie, my ne. U nas pred domeme byla takova budka a kdyz tam stali lidi tak jsem vybihala z domu a postavila se do rady. Po pulhodine jsem dostala kilo bananu. Kdyz jsem hodne skemrala ze mam male deti tak mi prihodili jeste dva banany k tomu. Banany byly tak jednou za mesic, kdyz se vydarilo tak i za ctrnact dni :o))

 32. Jana

  Jesi,neboj,taky jsme měli toaleťák i banány.Ale je fakt,že třídní rozdíly jsou dnes horší,než dřív.Možná proto se z toho dnes těžko ti dole dostávají.Myslím,že šanci mají mladí lidé,hlavně vysokoškoláci a pak ti nadaní,co mají talent od Boha.

 33. ratka

  Jani, predstav si situaci ze jsi treba Kazasskou Ruskou a pristehovala jsi se i s rodinou do Drazdan jako Nemka. To je narez pro jejich deti.Ale u nas je to podobne s cizinci a mensinami. I ti snazivi se musi extremne snazit aby prorazili barieru predsudku.Nikoliv u milionaru. U nas, uplne "normalnich" lidi. Ty tridy si delame v hlave. A prenasime to na ty kteri jsou na tom kolikrat hur nez my.Milionari jsou nekde v oblacich. At si tam plujou. ale jsou zde ukrajinci, vietnamci, romske mensiny (myslim fakt ty snazive), a spousta dalsich lidi kteri jsou na tom o hodne hur nez my.

 34. Jana

  Ratko,samozřejmě,že je to v naší hlavě,ty máš zkušenost s Němci,a já vidím zas třeba to,jak se stavíme k Vietnamcům.Nemají důvěru našich lidí i když to jsou snaživí obchodníčci,co v létě i v zimě stojí u svého stánku.A i když chci být nestranná,jsou to taky lidi,tak ten odstup tam je,jsou jiní než my,ne horší,ale jiní a proto nám svítí kontrolka"bacha vietnamec"Co s tou kontrolkou v hlavě máme dělat?To jsou taky třídní rozdíly…

 35. Jessie

  No, já tuhle ratčinu filosofii, že když musím denně vstávat a někde dřít, tak je to jen v mé hlavě, a milionáři jsou přitom chudáci, opravdu nesdílím :-i.

 36. Jana

  Jesi,já taky ne,ale Ratka vše tak nějak poměřuje svými zážitky a možná potřebou si říct,že mezi ty lidi zapadla a vyrovnala se jim.Ale to je omyl,Ratko promiň,ale v tom se shoduju s Anife Vyskočilovou,co tančila orientální tance a zlobila se,že naše děvčata se jí snaží napodobit.To prý je totéž,jako kdybych já tedy Anifé chtěla napodobit Mařenku z Prodané nevěsty.:-)Máme to sice v hlavě,ale asi tušíme proč:-)

 37. Jana

  Ratko,tím nechci říct,že by Němci byli něco víc,je to zas v nich a je to jejich problém jak se na nás dívají.Jenže když je člověk v nějakém společenství v menšině,tak se tím cítí oslaben…

 38. ratka

  Jessie, neprekrucuj :o)) Ja zadneho milionare nemam doma, ani s zadnym nespim tak co s nimi. Nic.Hodne je i o zavisti. kdybychom nevedeli ze nekde nejaci milionari jsou tak by nam ani nemohi vadit.kdyz pujdes nekam do Indie nebo do And tak zjistis, ze i ty jsi bohatec a milionar. jen o tom nevis. je to fakt jen pomerovani. nic vic. kdyz se nepomerujes, tak ti lide o kterych prakticky nic nevis a kteri ziji nekde uplne jinde nez ty, nemuzou vadit.

 39. ratka

  Jani, nevim. me by asi nevadilo kdyby me nejake devcata napodobovaly. asi je treba byt spokoejny s tim co mame a nebazit po tom co nemame. z toho pak vznika ta nespokojenost.a kdyz teda neco fakt chcu (a nemuzu bez toho byt) tak hned se divat jak bych se k tomu dopracovat. Teda kdybych chtela moc penez (jakoze jich mam dost)alejeste vic nez jich mam ted, tak bych sla asi delat baknovnictni a pojistovnictvi a sla delat nekde reditelku banky. Pak bych asi mela penez azaz :o))V kazdem pripade to chce celozivotni vzdelavani, ucit se jazyky a hodne hodne citzadosti. Tu jsem mela, uz nemam ale vydelat penize umim kdyz je potreba.

 40. ratka

  Krome toho si myslim, ze jakakoliv zena muze byt natolik ctizadostiva aby dosahla uspechu a stala se milionarkou pokud bude chtit. nejen tim ze si narazi bohateho muze (pokud je puvabna) ale ze je fakt dostatecne ctizadostiva aby se vypracovala na nejakou vedouci pozici. Pak si ty miliony vydela taky. je to otazka ctizadosti, touhy vyhrat a byt nejlepsi.Kolik zenskych po tom touzi? Par. Ale ty co touzi po uspechu a vse tomu podridi, tak uspesne jsou.Dnes neni moderne byt milionarem. Dnes je moderne byt stastny.

 41. Jana

  Ratko,promiň,ale přestaň si hrát na všemocnou.Mám dost,ale kdybych chtěla kandidovat na funkci prezidenta ČR,tak bych ty volby vyhrála,viď?:-))

 42. ratka

  urcite, kdybys chtela a mela pro to nadani, zaludek a sitzfleisch (tezkou prdel). Proc ne? V kazdem pripade bys mela mit nejaky zaklad. nastudovano. To je otazka vule. Vem si Angelu Merkel v Nemecku. Jak se vypracovala.

 43. Jana

  Ratko,já nechci být presidentkou,já se ti snažím říct,že všichni máme svůj vrchol možnosti,kam se můžeme dostat a výš se nedostaneme,ani kdyby jsme se rozkrájeli.To se týká nás všech.Není třeba být za každou cenu tou,co se jí nikdy nic nedotkne,vše dokáže co chce,Není třeba být super ženou,stačí být obyčejným člověkem,co je schopen si připustit svoje omezené možnosti:-) Dobrou noc:-)

 44. ratka

  Dobrou taky. Fajn jsme si popovidali na tridni problem :o)) ze kazdy se proste narodi do urcitych podminek a s urcitymi moznostmi. a v tech muze byt stastny. teda u nas si myslim ze ano. ze u nas to mozne je. mejte se fajn.

 45. Ella

  Je to bylo hezke cteni ,jelikoz jsem v Cechach byla jenom do mojich 18 let nemuzu moc komentovat ale co si pamatuji bylo lidske odsuzovani za kazdou blbost,banany jsem vubec neznala mozna ze zalezelo kde kdo bydlel a na co kdo mnel.Podle meho nazoru dokud si vsichni nebudete tykat tak nikdy nemuzete byt na stejne urovni.Proc treba oslovovat doktora pane doktore ,on je doktor to kazdy vy to je jeho zamestnani ale to nejni jeho jmeno.Kdyz budeme vsichni na stejne urovni tak se nebudeme titulovat.

 46. titanika

  Ahoj, myslím, že záležitost původu – jesli jsi patricij, plebejec,či třeba árijec…že to stále v lidech nějakým způsobem zůstává. V dobách minulých měl být člověk hrdý, pokud byl původu plebejského. Nevím nakolik se to zdařilo, ta hrdost na svou lopotu (nebo lopatu :)) se dle mého zrovna moc nezakořenila… Pamatuji si, jak mi teta kdysi vyprávěla, jak za první republiky byli voraři z Podolí naprosto hrdí na svůj původ, na svou tvrdou dřinu, na svou podolskou čtvrť. Co si pamatuju, přes zdůrazňovanou rovnost za komoušů bylo dost lidí, co se za svůj původ styděli. Dokud budou existovat lidé, kteří se dokážou pátravě a pohrdavě zakoukat druhému na hlínu za nehty, do té doby rovnost jaksi nebude fungovat. Ale je fakt, že můj oblíbenec Hannibal Lecter dí pravdu, člověk z noble family umí nosit šaty a otvírat zobák takovým způsobem, který se nedá naučit za jeden život, za jednu generaci. Moje máti má utkvělou představu, že lidé jsou si rovni a těžce nese tuhle dobu. Já osobně si myslím, že rovnost neznačí povinnost všech lidí mít jaksi stejně prostředků a stejně potravy. Rovnost značí, že máme všichni stejnou zodpovědnost za tenhle svět.

 47. tresen

  Vrátím se na samotný začátek. Agentka Sterlingová a komisař Maigret to v něm schytali za to, že byli vzdáleni pouze jednu nebo dvě generace od svých plebejských předků. Opravdu něco takového u nás eliminovali komunisti? Copak nebyla česká společnost za první republiky složená z lidí, jejichž dědečkové dorazili z dědin a sláma jim čouhala z bot? Kdopak se mohl chlubit dlouhou šňůrou generací "lepších lidí" a vyskakovat si snobsky na nějakého českého Maigreta, synka venkovského ševce? Takových fakticky moc nebylo a navíc – nebylo to v módě.

 48. titanika

  Jinak – můj příspěvek vyzněl trošičku jinak, než jsem zamýšlela, nechtěla jsem vůbec polemizovat nebo tak něco – v určitém smyslu se teď žije sice ve svobodě, ale platíme za ni něčím, co nedokážu nazvat. Jen musím říct, Jessie, že Tvé články jsou pro mě osobně velmi čtivé, podnětné, inspirativní. Dokážeš nacházet témata, která člověka chytnou a v hlavě se mu začnou rojit vzpomínky, představy. Díky :)

 49. ratka

  osobne vnimam deleni v rovinevesnice – mesto – Praha :o))pricemz nadrazovani se posiluje smerem k mestua pakdelnik – intelektual – filosofpricemz nadrazovani se posiluje smerem k tomu filosofickemu

 50. Jessie

  [57] Ello, já už si to spíš s těmi banány nepamatuju, prostě proto, že jsem takové věci nikdy moc neprožívala, a když na něco byla fronta, tak jsem ji odmítla stát. Třeba džíny jsem nikdy neměla, protože jsem měla odpor ke shánění bonů.Už jsi dlouho v AU?

 51. Jessie

  [57] Ještě k tomu oslovování a tykání, to je zajímavá myšlenka, ale nejsem si jistá, jestli je to v tom. Změní se něco, když se změní pojmenování?

 52. Jessie

  [58] Titaniko, jsem ráda, že čteš, co jsem napsala, a reaguješ na to napsané, jako jedna z mála :-). Chtěla jsem v tomhle případě vyjádřit takový svůj pocit: k někomu přijdu a mluvím s ním, taková, jaká jsem. On by měl reagovat na to, jaká jsem sama o sobě, podle svých sil a schopností. Ale najednou mi vpálí, že jsem svým původem člověk "horší" kategorie. Hrozný pocit a není v mých silách s tím cokoliv udělat.[60] Klidně polemizuj, vůbec mi to nevadí, naopak. Ono je to poznat, jestli to děláš "poctivě", nebo chceš jen rejpat za každou cenu. Nejhorší je, když si každý mele svou a lidi se vůbec neposlouchají a nečtou.

 53. Jessie

  [59]" Opravdu něco takového u nás eliminovali komunisti?" – to nevím, tresen, netvrdím to. Možná je to znakem každé nové doby, kdy se společnost zamíchá a začíná se od začátku? Četla jsem v "Souběžných dějinách SSSR a USA" o tom, jak v době začátků USA byla ve společnosti relativní rovnost. "What do you think you are?" měl každý "právo" říct tomu, kdo se vyvyšoval. Proto mě tak překvapilo, jak se v poměrně krátkédobě "vypracovali"…

 54. titanika

  66) Jessie, reakce člověka na Tebe nevypovídá o Tobě, ale o něm. Ve chvíli, kdy Ti dá najevo, že nejsi dostatečně nóbl, zcela odkryje svůj snobismus. Šlechtic tělem i duší umí zcela ovládat mimiku a grimasu zdvořilého úsměvu nikdy neodloží, natož aby mu vylétlo obočí nad nevhodným držením těla či slangovým výrazem, pročež pozor zejména na lidi, kteří nedávají najevo nechuť k mozolům a dokážou se ovládat za každých okolností, to jsou ti praví nadřazenci ;).

 55. Ella

  My jsme tady od 68 a vlastne jsme tady dospely doma to bylo jenom bezstarostne detstvi.Tady se mi libi ze si vsichni tykame ,mozna ze to pociva v zacatcich naroda a asi take tolerace zit v multikulturim prostredi.Vetsina nas sem prisla s jednim kufrem .Mam dojem ze v Evrope by to asi ani nemohlo fungova tradice jsou stoleta a to se nezmneni je to v lidech.

 56. Jessie

  Ello, tak to mluvíš dobře česky, po těch letech. Jsem moc ráda, že píšeš blog, ráda se dozvím něco o tom, jak tam žijete. Asi se na některé věci u nás díváš s údivem, máme tu takový Kocourkov, tak to klidně taky napiš :-). Mimochodem, nějak nefunguje odkaz, co sem dáváš. Je to tady, kdyby se někdo chtěl podívat:http://www.nadruhemkoncisveta.bloguje.cz

 57. Ella

  Jessie rodnou rec nezapomenes ja vim ze nekteri delaji ze stim maji potize ale nevym jestli to tak opravdu je , mame tady kamarada ten ma zenu Australanku a mluvi vetsinou Anglicky a napsal nekoli knih ktere byli vydane v Cesku v malem mnozstvy.

 58. Vivien

  To neděláš dobřeJessie, žes můj komentář č. 15 smazala, ačkoliv jsem tě upozorňovala, že svoje plky o argumentech ad hominem si máš strčit za klobouk, protože latině rozumíš jako koza petrželi. Bojíš se snad, že někdo přijde na to, v jakém teplém pelíšku jsi se do sametovky hřála, takže ti nestálo za to s ostatními hrdě zvednout hlavu na Národní?

 59. Jessie

  A co uděláš, Vivien? Budeš na mě házet špínu někde na antiwebu? To je tvůj styl, že?Víš, já tyhle hry už nehraju. Nebaví mě to ani s takovými "formáty", jako graver či @Teo, natožpak s tebou, nezlob se. Jestli opravdu nejsi schopná pochopit, co v čem spočívá rozdíl v reagování na něčí názor a na něho jako na osobu, tak opravdu nemám zájem, abys mi tu něco psala. Takže buď tak hodná, vynech mě a piš si rovnou na ty antiweby.

 60. Vivien

  Čemu říkáš špína?resp. házení špíny? co je horší – dělání narážek a pohoršené vykvokávání, nebo přímé nastřelení problému mezi oči?Když píšeš na blogu, neseš vlastní kůži na trh. Když píšeš o svých názorech a zkušenostech, nikoliv o empirických (ach promiň, zase cizí slovo), obecně platných poznatcích, musíš počítat s tím, že ne u každého čtenáře za ně sklidíš pochvalné poklepávání na ramínko. Ty jsi jak alien – za argumentum ad hominem se schováváš stejně jako on za SFS, kdykoliv ti nejde koment pod nos. Co kdyby sis teda dala do záhlaví blogu: "Jestli máte jiný názor, neobtěžujte se sem psát. Tady je místo jen pro lidi, kteří vidí mýma očima." A máš to. Chceš můj komentář jinak? prosím: Je zajímavé, kolik je stále lidí, kteří se tváří, jako kdyby před sametovkou byl život procházka růžovou zahradou, všeho bylo dost, pokud možno zadarmo, a všichni si byli rovni. Akorát že někteří si byli rovnější. Pak se ovšem naskýtá otázka, v jakém teplém hnízdečku tu dobu prožívali. Patříš k nim i ty? Tebou napsané by tomu nasvědčovalo. Nu vot – a reaguj. Až si tedy rozmyslíš, jestli to schválíš nebo ne. Taky projev "silné osobnosti"… nebo zbabělosti?

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s