Jsme si rovni

Co nám dal minulý režim.

"Agentko Starlingová, i kdybyste prošla několika vysokými školami a sebelépe se oblékla, vždycky na vás bude patrné, že nejste víc, než o jednu generaci dál od horníků z vašeho zapadákova", řekl Hannibal Lecter.

"Maigrete, jste poznamenán tím, že pocházíte z chudých vrstev. Proto máte v sobě hluboce zakořeněnou averzi vůči příslušníkům vyšších kruhů a toužíte někoho z nich potopit za každou cenu," pravil arogantní soudce v epizodě "Maigret a lepší lidé".

Toto jsou dva příklady z mnoha podobných zmínek, se kterými se setkáváme v literatuře, ve filmu i v životě, a které mě vždycky zarazí a překvapí. Něco takového že je samozřejmostí v "zemích svobody"?  Rozdělit společnost na "lepší" a "horší" lidi a hodnotit člověka jednou provždy podle toho, v jakém prostředí se narodil a vyrůstal, to mi připadá… beznadějné…

S takovým náhledem jsme se my, vychovaní za "socialismu", nesetkali. Kdybych měla najít na minulé době něco pozitivního, bylo by to tohle, ta naprosto přirozeně chápaná a vnímaná rovnost všech lidí. Kamkoliv jsem přišla, s kýmkoliv jsem se setkala, nikdy jsem se v žádné společnosti necítila být něčím míň, být jakýmsi druhořadým občanem. Ti ojedinělí, co si v sobě po generace ještě stále nesli svá traumata, protože jim něco sebrali, byli směšnými figurkami, užírajícími se touhou po navrácení jakési nadřazenosti.

Ten pocit, že se nemusíme před nikým hrbit, že můžeme s každým jednat jako se sobě rovným a že máme nezadatelné právo před každým držet hlavu zpříma, to už naší generaci nikdo nevezme. Brali jsme to jako samozřejmost a vlastně si to ani neuvědomujeme. Byli jsme si všichni svým původem rovni. Možná se to brzy změní.

Poznámka: Byla bych ráda, kdyby toto bylo pochopeno jen jako zamyšlení nad jedním aspektem "komunismu". Není to volání po navrácení té doby. Tak doufám, že se nedostaneme k banánům… :-).

 1. squire

  Přirozeně chápaná a vnímaná rovnost všech lidí? Ve státě, kde se polovina Pražanů posmívá všemu na východ od nich? Kde se ještě v šedesátých letech (a to už byla ve školách "rovnostářská" generace) naprosto přirozeně rozlišovaly děti z vesnice a děti z města? Moje máti vzpomíná na léta padesátá, jak se vesnické děti posmívaly ve škole těm městským, že nemají ke svačině máslo, paštiky… na vesnici to bylo, ve městech všechno na potravinové lístky. Ve státě, kde jsme se dělili na rovné a rovnější? Vzpomínáš na uliční výbory, které rozhodovaly o ostatních lidech – je tohle rovnostářské? Byla jsi někdy v Ostravě? Tam se odedávna dělilo na "lopaty" a ty ostatní. Neznám většího pohrdání. Drželas ty hlavu vzpříma před příslušníky StB? Drželas ji vzpříma v listopadu na Národní třídě před obušky? Anebo ses nikdy hrbit nemusela, protože jsi byla natolik zapadlá do stáda, že tě obušky nenašly?

 2. Jessie

  Squire, ty píšeš o rozdílech mezi lidmi, ty budou vždycky, samozřejmě, že nejsme všichni stejní a dostáváme se na různá místa, máme různá postavení a z toho vyplývající pravomoci. Svině se najdou vždycky. O tom jsem ale nepsala." Anebo ses nikdy hrbit nemusela, protože jsi byla natolik zapadlá do stáda, že tě obušky nenašly? " – ale fuj, to je argumentum ad hominem jako vyšitý…Mimochodem, ti lidé na Národní třídě drželi hlavy pěkně zpříma, tobě to tak nepřipadlo?

 3. lední brtník

  "S takovým náhledem jsme se my, vychovaní za "socialismu", nesetkali."takže pražský vynález, který se tak skvěle zabydlel už mezi dětmi – slovo "socka" – to je asi nějaký import z marsu?ale pochopitelně že i za bolševika tu byli občané první kategorie, a potom ti ostatní. trvalé zajištění existenčních výhod té první vrstvy byl jediným smyslem existence toho svrabu, jediným důvodem proč musela existovat stb, jejich pojistka lidové milice, glorifikovaný odpad jako vuml, proč byl papír pro noviny na příděl, proč existovala spk která věděla nejlíp co se bude vyrábět za 5 let, proč tyto režimy vždy musí používat cenzuru, udavače a policejní kontrolu nad vším.čili pokud ses za minulého režimu cítila skvěle, pak je to buď "dětskou nechápavostí", nebo prostě příslušností k vyvolené vrstvě.tvůj šťastný a hrdý život ti neberu, jen z něho nedělej "happy" metr pro všechny.

 4. loar

  Jo, rovnost… Myslíš jak soused, předseda místní stranické organizace, nepodepsal máti doporučení na vysokou, protože jejich Hela má taky jenom maturitu? Nebo jak pan H., kterýmu sice komunisti sebrali cihelnu, zůstal pořád místní honorací a všichni jemu i jeho potomkům lezli do zadku? Soušky na základce moc dobře věděly, kdo je kdo (v 89 mi bylo 10)

 5. ratka

  jesti jsi cetla Tri muzi na toulkach tak by ses docetla, ze tahle absolutni rovnost byla uz v ty dobe v Nemecku. Prinesl ji kapitalismus a rozvoj burzoazie. Burzujum bylo sumak, jestli maji vedel se be lofrda nebo delnika z tovarny. Hlavne aby byl uzitecny. Anglicanum z toho vylezaly oci z dulku. Myslim ze z nemecka se to rozsirilo i dal. Tam pani a sluzebna jezdili stejnou tramvaji a dokonce i jedli u jednoho stolu. Za tohle davam nemcum kladny bod.

 6. Jessie

  [3] Kdepak, lední brtníku, trvalé zajištění existenčních výhod té první vrstvy, to nebyl jediný důvod existence těch represivních složek. Ono to totiž chránilo všechny, tenhle tuhý státní "pořádek". I když z toho někdo momentálně profitoval, tak to nebyla žádná trvalá sociální vrstva. Když komunistický ředitel podniku skončil, třeba odešel do důchodu, najednou nebyl ničím. Na tu totalitu si možná ještě vzpomeneme, až se bude řešit krize. Nějaká její podoba bude asi k přežití nutná.

 7. Jessie

  [4] Loar, já se fakt nechci nikoho dotknout, možná je pravda, co píšeš, ale já jsem se s ničím takovým nesetkala a věřím tomu, že když měl někdo schopnosti, tak prostě studovat mohl. Určitě v tom nebránil "třídní původ", aspoň v té poslední době. Padesátá léta tu fakt neřeším.

 8. Jessie

  [5] To je zajímavý pohled, ratko, to jsem nevěděla. Nedokážu posoudit, jestli to tam trvá, ale při jejich "spořádanosti" věřím tomu, že tam určitou úroveň mají všichni. Ale to fakt nevím a netvrdím.

 9. lední brtník

  [6] že policejní stát chránil všechny? udavačský systém s věčnými posudky? vedoucí úloha strany do posledního zahrádkáře? to je dnes apríl?když bolševismus zdechnul, bylo mi 27 let. takže mi nevykládej pohádky, a pusť si znovu tehdy zakázaný film tzv. o středověku: "kladivo na čarodějnice" – ona ti ta souvislost dojde.

 10. Jessie

  [9] Lední brtníku, chápu, že to pro tebe a mnohé další bude nestravitelné, ale víš, že opravdu většinu námezdně pracujících ten režim chránil? Taky otravoval a omezoval, to je pravda. Ale práci a mzdu měli jistou, doktora a školy zadarmo a na ulicích bylo bezpečněji. Osobně bych neměnila, mám se lépe dnes. Říkám si naivně, že ta svoboda je bezva, ale když pak člověk čte, jak někoho vyhodili z práce kvůli šále s nevhodným nápisem, tak najednou nevím a říkám si, že to bude za chvíli ještě horší, než dřív.

 11. ratka

  Jessie, Jerome Klapky teda vynecham a vratim se k tomu co jsi napsala.Myslim ze byvala doba byla dvoutridni. Delila se na vlivne (kadrove rezervy, funkcionare, zelinare, vekslaky a rezniky) a pracujici lid. Tohle tirdni deleni clovek potkaval na kazdem kroku. Pokazde musel ustupovat pred vlivnymi popr. se je o neco prosit.Nevim zda si byla v ty dobe v SSSR. Kdby ano tak bys zazila jak takova dvoutridni spolecnost fugovala verejne. Dvoje cekarny na nadrazi, dvoje odbchody, dvoje dvere. jednou pro funkcionare a jednou pro ty obycejne. Bezvyznamne. Ja jako cizinka jsem v byvalem SSSR chodila jen temy dvermi pro funkcionare, i v obchode jsem mela prednost. STejne jako v divadle. A do letadla jsem nastupovali jako prvni. Az za nama lid se svojima husama a prasatkama v naruci.

 12. Jessie

  [12] Ratko, to, co popisuješ, to není žádné třídní rozdělení, to je prostě momentální situovanost. Jestli do vládnoucí třídy zahrnuješ veksláky, řezníky a zelináře, tak pak rozděluj lidi jinak, třeba na vyčůránky, hyeny a trouby. Ale takovéhle rozdělování není "třídní". V Rusku taky, tam to byly takové "potěmkinovy vesnice" pro cizinu, mají v tom tradici :-). Jako když máš pro návštěvy parádní pokoj :-).

 13. Taras

  Ty seš fakt šťoura, ale děláš to dobře, směju se.Ale ano, pokud někdo neměl velké individuální a extrovní ambice, nechtěl nebo se bál vystupovat proti (nepochybně nedemokratickému a z pohledu lidských práv až zločinnému) režimu, nebo byl dokonce ochoten spolupracovat, cizím slovem kolaborovat, nezajímal se o politiku ale o králíky, tak mohl prožít klidný, spokojený a možná i šťastný život bez nějakých stresů. A v té relativní společenské rovnosti.Kladivo na čarodějnice NEBYL trezorový film.V hospodách NEVISELY obrazy dělnických prezidentů.

 14. ratka

  hehe Jessie, tak jo. Rozplizla jsem to s temi zelinari a vekslaky.vemem fakt jen vladnouci tridu tj. funkcionare. Dyt meli svoje vlastni obchody, a pokud vim i dalsi vyhody. Protoze ja patrila k lidu, ani o vsech nevim.

 15. Cheorchia

  Jeste ze mi v 89 bylo trinact let,nemuzu soudit,kdo se mel lip a kdo hur.Myslim si,ze dnesni doba je pro nadane a pracovite priznivejsi.Kdyz ma clovek odvahu a pili,daleko to dotahne :).

 16. Jessie

  [16] Ratko, nechci se hádat, ale "vládnoucí třída" prostě není třída. Není to nic, co se dědí z generace na generaci. Dneska mají "vládnoucí" ty výhody určitě nesrovnatelně větší, ale o tom to není.

 17. Jana

  Jessie,pracovala jsem na MV,tedy mezi vojáky z povolání.Cítila jsem se tam mezi nimi jako rovnocenná a užívala si "částečně"jejich výhod.Byla jsem mladá a proto jsem té rovnocennosti věřila.Chodila jsem s hlavou zpříma i před příslušníky STB.Dnes už vím,jaká konkurence mezi a nerovnoprávnost mezi nimi vládla.A moje výhody byly oproti těm jejich výhodám směšné.Přes to jim nic nezávidím.odcházeli do důchodu v 50 letech,ale brzy umírali na srdeční infarkt,z věčného stresu z nadřízených.Rovnoprávnost myslím neexistuje,nemůže.Dokonce ani v nebi ne:-))Hezký večer:-)

 18. ratka

  ja se nechci prece hadat. TEma je zda jsme si rovni a zda jsemsi byli drive rovni.A me prijde ze ted si rovni jsme a driv jsme si rovni nebyli.Proste ti ve strane nebyli to meli tezsi, az pak do strany vstoupili a dokonce se stali funkcionari tak ziskali spoustu vyhod.Kdyz das tema a ja napisu co si myslim ze bylo (ze fakt byla spolecnost tridne rozdelena) tak to prece neni na hadku. To je jen muj nazor.

 19. Jana

  Ratko,výhody měli,ale zas kdybys viděla to jejich vybavení kanceláří,to byla vzhledem k jejich moci teda bída:-)

 20. Jessie

  [15] Děkuju, Tarasi, líbí se mi to :-). Když vyloučím z hovoru sprosté nadávače, tak si člověk hezky popovídá :-). Ještě kdyby tak šlo odfiltrovat lži v hovoru… Děkuju za to upozornění na údajně trezorový film a portrét státníka v hospodě. Ten film jsem tušila, že nebyl trezorový, v hospodách se moc neorientuju :-). O minulém režimu se vůbec dost a s oblibou lže.

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s