Jan Keller – Arogance financí

Několik mých poznámek ze zajímavé přednášky.

1. Přecházíme ze společnosti nerovnosti (nerovnost jako taková  je v pořádku), do společnosti naprosté nesouměřitelnosti. Podobná nesouměřitelnost mezi závratným bohatstvím a otřesnou chudobou existovala vždycky. Existovala ale v předmoderních společnostech, které si nehrály na to, že jsou demokratické a netvářily se, že jsou společnostmi otevřenými, kde každý má stejné šance.

*** 

2. Sociální stát je v krizi, protože na něj platí jen vrstvy, jejichž příjmy stagnují.

90% Němců jsou zaměstnanci a ti za posledních 50 let zbohatli 2-3krát. Nejbohatší kategorie Němců zbohatly za posledních 50 let 12krát. Přitom zaměstnanci odevzdávali v roce 1951 1/4  všech daní a v roce 2000 už je to 4/5 všech daní. Ti bohatí pokrývali v roce 1951 3/4 všech daní a v roce 2000  už jen 1/15 všech daní. Ti, jejichž příjmy stagnují, přešli na placení většiny daní sociálního státu, ti, jejichž příjmy explodovaly, téměř přestali platit.

*** 

3. Společnost se rozpadá do tří světů, přičemž svět elity se odtrhl od zbytku společnosti. Diskrétní elitu poznáme jednoduše podle toho, že se s žádným jejím příslušníkem nikdy nepotkáme. Příslušníky pomocné elity potkáváme, jsou to politici, manažeři, média. Pomocná elita vykonává příkazy diskrétní elity a může být kdykoliv vyměněna.

Elita tvoří 1 – 2% společnosti, střední vrstvy kolem 80%, deklasovaní 20% – tato čísla jsou proměnlivá a velmi přibližná.

Diskrétní elita u nás zatím ještě, v této generaci, není. Bude až v generaci další.

Novináři patří mezi střední vrstvu, ti schopnější mezi pomocnou elitu (vtipné :-).

*** 

4. Sociologie zakrývá rozpad společnosti do tří nesouměřitelných světů způsobem, jakým ho popisuje (to je hezký vtípek :-).

*** 

5. Maximalizují se zisky těch, jejichž rizika se minimalizují. Zisky podnikatelů byly legitimizovány jako odměna za podnikatelské riziko. To už dnes neplatí. Dnes, v tzv. síťové ekonomice, si velké organizace ponechaly veškeré své mocenské a finanční páky, zatímco riziko se přeneslo na periferii, na subdodavatele. Jedni lidé mají vysoké zisky a nízké riziko, a druzí lidé mají nízké zisky a vysoké riziko.

 1. Jessie

  [30] Musím říct, že jsi skvělá, ratko, hezky popsané :-).A Saul má ze své strany taky zajímavý pohled, děkuju vám oběma za příjemné čtení :-).TS, možná si jen nerozumíme a vkládáme druhému nějaké mylné představy. Vždyť já rozhodně nerozeznávám hrušku a jablko podle toho, co jsem si o nich přečetla, právě naopak.

 2. Saul

  Ratka až zas tak skvělá není:-00,ale je fajn a rozumí a je to kamarádka:-)Jenže to ty taky,takže přidávám gratulaci ke zrušení blogu.:-00Napříště budeme komunikovat telepaticky:-00

 3. Saul

  Nevím ¨,asi tu vypadl jeden můj příspěvek….Bylo to o Radce,jako kamarádce a taky o tobě Jess,vlastně to samé.Jinak,s tím blogem… rozumím!:-)))

 4. Vivien

  Když jsiJessie, napsala, že ukončuješ aktivity, nevymínila sis, že na mázání příspěvků se to nevztahuje.

 5. anonym

  Jenom jsem nakoukla. Ale nějak nám ty další známé blogy umírají. Myslím, že s těmito stránkami umřou i další, když nemají Vás, neumějí existovat.

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s