Kdybych byla bezdomovcem

Kolikrát když jsem si myslel, že jsem na dně, zjistil jsem, že jsem se jen špatně díval“.

V současné době se dělíme na ty, co jsou zatím ještě v suchu, a na ty, co už do toho“ spadli. Jistotu, že se nepropadneme na dno, nemá většina z nás. Člověk musí být na vše připraven, všemu být odhodlán čelit. Proto si představuju, co bych dělala, kdybych se najednou ocitla na ulici úplně bez prostředků.

Předně, já bych nezůstávala ve městě, šla bych do přírody, do lesa. Našla bych si odlehlé místečko, kde bych si postavila přístřešek. Blízko by měla být voda, protože bych se rozhodně denně koupala. Dřeva na topení je v lese dost. Jídlo se dá sehnat na polích, brambory, kukuřice, co já vím, co bych ještě objevila. Možná i rybu bych se naučila upytlačit. Na stromech v lukách a polích rostou jablka, hrušky, slívy, třešně. Je plno bylin. Nějaké oblečení bych vyžebrala, lidi dneska hodně vyhazujou, my házíme do popelnice každý týden něco vyřazeného, stačilo by se jen pozeptat.

Tak mě napadá, že bych vlastně byla taková ježibaba v chatrči v lesích. Jak přirozená existence J. Něco ve mně se ozývá a k takovému životu mě láká.   

Bezdomovci jsou důkazem, že lze žít bez peněz“, píše skvělá Věra Říhová v článku Komunismus dokáže zrealizovat pouze kapitalista.“ Myslí to pochopitelně hořce ironicky. Ale to nic nemění na skutečnosti, že naše potřeby jsou ve skutečnosti daleko menší, než si myslíme a že nás ty potřeby, kterých se držíme, zotročují a zbavují svobody. Současně platí, že je pro nás důležitější samotný fakt, že vyděláváme, než peníze samotné. Kdybychom se od toho pocitu osvobodili a svého strachu se zbavili, tak bychom přestali být ovladatelným stádem.  

21 comments

  1. Janika

    Děkuji za návštěvu a hezké komentáře, anino, Já to tušila, že bych našla do té čarodějnické chaloupky spřízněné duše :-).Co se týče toho tvého známého, tak tam je ta potíž, že jen tak nikde si nic postavit člověk nesmí. A když by měl vlastní pozemek a rozhodl se tam vlastními silami žít a nic od státu nechtít, tak stejně nemůže, protože stát bude chtít od něj, minimálně zdravotní pojištění. To už je dneska pěkná pálka, a když nezaplatíš, dluhy a penále narůstají, pak exekutor a máš po pozemku…

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s