Kdybych byla bezdomovcem

Kolikrát když jsem si myslel, že jsem na dně, zjistil jsem, že jsem se jen špatně díval“.

V současné době se dělíme na ty, co jsou zatím ještě v suchu, a na ty, co už do toho“ spadli. Jistotu, že se nepropadneme na dno, nemá většina z nás. Člověk musí být na vše připraven, všemu být odhodlán čelit. Proto si představuju, co bych dělala, kdybych se najednou ocitla na ulici úplně bez prostředků.

Předně, já bych nezůstávala ve městě, šla bych do přírody, do lesa. Našla bych si odlehlé místečko, kde bych si postavila přístřešek. Blízko by měla být voda, protože bych se rozhodně denně koupala. Dřeva na topení je v lese dost. Jídlo se dá sehnat na polích, brambory, kukuřice, co já vím, co bych ještě objevila. Možná i rybu bych se naučila upytlačit. Na stromech v lukách a polích rostou jablka, hrušky, slívy, třešně. Je plno bylin. Nějaké oblečení bych vyžebrala, lidi dneska hodně vyhazujou, my házíme do popelnice každý týden něco vyřazeného, stačilo by se jen pozeptat.

Tak mě napadá, že bych vlastně byla taková ježibaba v chatrči v lesích. Jak přirozená existence J. Něco ve mně se ozývá a k takovému životu mě láká.   

Bezdomovci jsou důkazem, že lze žít bez peněz“, píše skvělá Věra Říhová v článku Komunismus dokáže zrealizovat pouze kapitalista.“ Myslí to pochopitelně hořce ironicky. Ale to nic nemění na skutečnosti, že naše potřeby jsou ve skutečnosti daleko menší, než si myslíme a že nás ty potřeby, kterých se držíme, zotročují a zbavují svobody. Současně platí, že je pro nás důležitější samotný fakt, že vyděláváme, než peníze samotné. Kdybychom se od toho pocitu osvobodili a svého strachu se zbavili, tak bychom přestali být ovladatelným stádem.  

 1. Wien

  Celkem pohoda, že? Akorát byses musela přestěhovat někam k rovníku, protože si nedovedu představit, jak se v zimě denně koupeš v potoce a trháš ze stromů čerstvé ovoce.

 2. Janika

  Cha cha, Wien, to znáš, tu pohádku, jak se mravenečkové chystali na zimu :-)? Měla bych nasušené zásoby. Co se týče vody, tak jsem fakt otužilá, v nejhorším bych si vodu ohřála v kotlíku.

 3. Mod.

  Janiko já myslím, že máš příležitost si to vyzkoušet, doba dovolené nebo prázdnin je úplně ideální, protože je i docela teplo na spaní venku:-)

 4. Janika

  Už jsem se lekla, že chceš být k večeři :-). No, s kotlíkem teplé vody a hrnečkem na polévání se dokážu docela kvalitně osprchovat, mám to vyzkoušené v nouzových podmínkách. Ale nějaká stará plechová vana by se možná taky sehnala, abys měl komfort. Na skládkách se najde věcí :-).

 5. Roj

  Vždycky mě zajímalo, jaké to asi je, rozdělat pod vanou ohýnek a vlézt si doň. Spálí se člověk, nebo konvekce bude teplo dostatečně ředit?Nezvýšil jsem ti teď motivaci? ;-)

 6. Roj

  Ty si asi děláš legraci a chápeš, ale pro jistotu, jo? :-)Když vlezeš do vany bez vody a pod tou vanou uděláž oheň, taxe zcela jistě spálíš, protože ta vana se v určitých místech rozpálí do červeného žáru. Ale když do ní dáš vodu, už není tak jisté, jestli bys dejme tomu chodidla měla nebo neměla spálené. A dokud to někdo nezkusí, víme prd :-)To tlačítko "smazat" vím, jaxe dává pryč :-)

 7. Janika

  Aha, já to brala tak, že kus masa se v horké vodě prostě uvaří. Ale jaké má při tom pocity, to nevím :-).To tlačítko jsem ani nezkoumala, jak? Všimla jsem si u tebe, že se v tom vyznáš, ta změna stylů je úžasná. Ale to já zkoušet nebudu, já si jen občas od někoho něco obšlehnu ze zdrojového kódu.

 8. Roj

  Uvařit Janiku?To bych v žádném případě nechtěl a nepodporoval. Voda by stačila do 38 stupnu :-)No, otevři si šablonu svého blogísku a smaž celý řádek, který začíná ….Ne bo si změň heslo na něco krátkodobého, prozrad mi ho a já ti to udělám. Pak si heslo zase vrátíš na to krásné stávající :-)

 9. Lenka

  Tak ta tvá věta "V současné době se dělíme na ty, co jsou zatím ještě v suchu, a na ty, co už do toho" spadli." v souvislosti s povodněmi v některých našich krajích teď dostává nový rozměr. Máš pravdu s těmi skutečnými potřebami a tak, ale tvá představa je asi dost romantická. Už jsi spala někdy třeba pod širákem i mimo superslunečné a teplé počasí? Už jsi spala někdy sama v lese? A strávila jsi několik dní třeba v mokru? A zkusila ses někdy živit pouze tím, co příroda dá? A v zimě lovit v popelnicích? ….. Co se týče mne, tak kromě těch popelnic jsem si kdeco na chvilku zkusila (taky z romantické představy), a proto jsem velmi vděčná, že mám suchou pohodlnou postel, teplou vodu z kohoutku a jiné vymoženosti a budu ráda dost pracovat, aby mi to zůstalo.

 10. Janika

  Máš pravdu, Lenko, to s tím suchem je zrovna děsivé…Moje představa je romantická a nereálná především v tom, že by takhle mohl člověk snad nějak přežívat, jen kdyby byl sám, bez vazeb na ostatní lidi, a nemusel denně chodit do práce. Ale zkoušet to dobrovolně nebudu :-).

 11. Janika

  Já jsem to vlastně psala kvůli tomu, že nechápu, proč se lidé bez domova zdržují ve městech, v tom špinavém, bezútěšném, nelidském prostředí, proč nejdou do krásné přírody. Děkuju za komentář, Lenko :-).

 12. anina

  hm, pro mě ne až tak nic zvláštní Janiko, protože mívám často tyhle cuky taky, jen cuky..prostě asi by mě lákalo, si zkusit, jak bych si poradila a jak by mi bylo..docela doufám, že jo, ale zároveň si myslím, že bych se ráda vrátila do své postele, koupelny, do bezpečného domova, Jinak souhlasím, že k životu až tolik toho v podstatě nepotřebujeme. To jen konzumní společnost nás zcivilizovala, ale my chtěli. Někteží zdá se mi, chtějí až moc, tolik, že ani pak nestíhají si lecos obyčejného, co není za peníze, všimnout…A když peněz mají dostatek, moc ani nepžemýšlí, zda to co kupukí vůbec tolik potřebují…tak koupí a množí peníze dál..nškdy se až štvou za nimi.

 13. anina

  No, a to hlavní, jistě bych chtěla mnohem raději do přírody a jednoho takového mlsého kluka znám, co žije v zemjjance, bývalý ganber, ale už zjistil, že když pomůže tu, nebo jinde, má na jídlo, potok mí kousek a pomalu si shromažďuje stavební materiál, co už lidi odepsali a začíná stavět.I když , je- li opravdu zle, ve městě jsou větší možnosti, více lidí..

 14. Janika

  Děkuji za návštěvu a hezké komentáře, anino, Já to tušila, že bych našla do té čarodějnické chaloupky spřízněné duše :-).Co se týče toho tvého známého, tak tam je ta potíž, že jen tak nikde si nic postavit člověk nesmí. A když by měl vlastní pozemek a rozhodl se tam vlastními silami žít a nic od státu nechtít, tak stejně nemůže, protože stát bude chtít od něj, minimálně zdravotní pojištění. To už je dneska pěkná pálka, a když nezaplatíš, dluhy a penále narůstají, pak exekutor a máš po pozemku…

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s