Co je to „nuda“?

Pár postřehů, snad ne příliš nudných:

1. Pocit nudy zažíváme, když nic kolem nás neoslovuje hlubší vrstvy naší osobnosti. Je známkou toho, že nežijeme v souladu se sebou.

2. Nudit se neznamená, že nemáme co dělat, ale spíše to, že se nedokážeme pro žádnou aktivitu nadchnout. Víme, že něco chceme, ale nevíme co. Čekáme na  cosi, na Godota… Díváme se na dveře v kanceláři s nadějí, že někdo vejde. Brouzdáme po netu s touhou cosi najít.

 3. Pocit nudy zažíváme poprvé často ve škole. Podle různých studií se žáci nudí až dvě třetiny vyučovací doby. Myslí prý buď na své koníčky, nebo upadají do zvláštního druhu spánku s otevřenýma očima. Co se týče mě, já jsem snila Usmívající se a také četla.

4. V nudě nacházíme vysvětlení jevu, kterému se říká šikana. Je zde i objasnění nárůstu vulgarity a agresivity na internetu. Někdy máme sklon takového jedince, který napadá druhé, odsoudit jakožto nějak méněcenného, horšího. Ale on je pouze méně adaptován na znelidšťující podmínky, v nichž žijeme všichni.

5. Ta samá činnost může být jednou nesnesitelně nudná a v mžiku se může změnit na zajímavou. Jsem třeba v kanceláři s kolegy a vykonávám nějakou práci, kupříkladu vystavuji faktury či příkazy k úhradě, a k smrti se při tom nudím. A pak mě zaujme nějaký přítomný muž. Přeskočí jiskra a svět se náhle promění. Jsem najednou šťastná v té samé kanceláři, při té samé rutinní práci.

6. Schopnost nudit se je vlastní pouze člověku. Zvířata mohou postrádat stimuly, ale stěží se mohou nudit.

7. Předpokladem pro pociťování nudy je přinejmenším normální mentální stupeň. Debil se může dostat do stavu apatie, ale ne nudy.

 1. Janika

  Proč jsem se tímhle tématem zabývala? No přece abych vypátrala, jak se nudě vyhnout. Myslím si totiž, že pocit nudy je neklamným příznakem toho, že je něco špatně. Proto bychom měli zpozornět a jít okamžitě od toho, pokud to jde.

 2. Janika

  Ještě jsem si vzpomněla na předmět, který mě ve škole nejvíc nudil. Byla to tzv. technologie. Už ten název, a přednášel to příšerný starý dědek… Dodnes nevím, o čem to bylo, protože jsem zakoušela přímo fyzická muka při představě, že bych si to "pustila" do mozku.

 3. Janika

  No tedy, z lodi mezi Finskem a Estonskem, ty se máš, Roji :-). Nudím se, když musím pracovat, čekat u zubaře, při povinných návštěvách příbuzenstva, když mi někdo vykládá, jak má geniální děti, co všechno má, všichni ho mají rádi a obdivujou ho a on je skvělý, všemu rozumí a nikdy se nenudí :-).

 4. Veber

  Dobré, nejvíce mě pobavil bod poslední:-)) Alespoň mám co "omlátit" o hlavu lidem, kteří nechápou jak se mohu nudit – oni se prý nikdy nenudí:-D

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s