Kamarádka Jehovistka

Po dlouhé době jsem ji potkala. Dlouhé černé vlasy, vysoká štíhlá postava, obličej bez vrásek jako před lety. Bývala to vždycky krásná holka. Prohodily jsme pár slov, ale obě jsme cítily, že si nemáme co říci.

Byly jsme kamarádky snad od mateřské školky. Celá školní léta jsme spolu seděly v lavici. Mně vždycky hrozil reparát, ona byla vždy ve všem nejlepší, ale bez šprtání, tak nějak lehce a hravě. Dokázala napsat dvoustránkový referát z marxismu na posezení z hlavy, přestože to v tehdejším pojetí považovala za pavědu. To já jsem odjakživa byla schopná se věnovat jen tomu, čemu jsem věřila.

Jezdívaly jsme stanovat na Lučinu u Radějova, tam mě naučila snídat okurkový salát a čaj. Tehdy byla jogínka :-).

Pak jsme obě nastoupily na PedF UK v Brandýse nad Labem. Byly jsme tam asi půl roku a pak se s ní něco stalo. Seznámila se se Svědky Jehovovými a změnila se mi přímo před očima. Snažila se mě přesvědčit a přetáhnout k nim. V těch debatách jsem se cítila argumentačně v převaze, asi jsem byla necitlivá a podceňovala jsem to. Pořád jsem věřila, že ji to přejde.  Ale nepřešlo. Ze školy odešla, zmizela mi z očí k mému velkému zármutku.

Chodí po světě s nepřítomným výrazem a s očima rozzářenýma, jakoby viděla světlo ostatním neviditelné. A já se ptám, co je to ta víra? Je to dar, nebo je to prokletí?   

***

 1. graver

  Víra, náboženství a církev jsou úplně odlišné pojmy. Konverze k podobným sektám je vždycky na něčem postavená. Někdo má problémy sám se sebou, nechápe je, nevyzná se v tom, co chce, není schopen najít svoje místo bez cizí pomoci. Většinou slaboch, vděčný za každý řád, protože si svůj život neumí uspořádat. A tihle sektáři mají psychologii dobře zmáknutou, když jim jde o spásu tvé peněženky.A těch "světů" je bezpočet. Každý má svůj vlastní a je velmi obtížné mezi nimi přecházet…

 2. Janika

  No právě, každej máme svůj svět a skrýváme se v něm a sekty možná vytváří iluzi toho, že se aspoň pár lidí skutečně setká.

 3. vera

  Janiko, ale vzdálit se nám může i obyčejný člověk, bez víry, najednou si nemáme co říct, a neuděláme s tím vůbec nic… U víry jde možná o opojení, o závislost – něco jako alkoholismus. A léčit alkoholika ? To se opravdu nedá ani manželstvím..:-) Myslím že existuje dobrá prevence, schopnost se smát – ?

 4. graver

  To jistě, ale skoro každý (já tedy určitě) má jakousi pudovou tendenci přesvědčovat ostatní, že to dělají špatně :-))A specificky pro Jehovisty (i když to platí velmi plošně): ať si každý žije tak nebo jinak, ale ať s tím nevysírá ostatní.

 5. Mod.

  Já se potkala s bývalou spolužačkou, Svědkyní Jehovovou, na letošním školním srazu ze ZŠ. Má pořád stejně krásné ticiánové vlasy, zelené oči, dolíčky ve tvářích a milý úsměv,a vypadá šťastně jako když jí bylo 15. Ta víra a zvostávání v sektě, jí tedy evidentně nic neubralo:-)

 6. graver

  [37] – šťasntá to žena, že? A teď si představ, že bude mít dítě, to bude mít třeba úraz a potřebovat transplantaci. Co myslíš – nechá ho umřít, naplněna štěstím ze své nové víry a nových přátel? Štěstí je divná věc…[38] – viz text v závorce

 7. Janika

  [35] Ratko, o to přece vůbec nejde, nikdo nikomu neupírá právo žít jinak. Jde o to, co je v naší společnosti pro nás tak zhoubné, že to někdo řeší únikem do sekty, jiný vezme zbraň a vyvraždí třídu svých spolužáků, další se třeba jen tiše zblázní. To, že se většina přizpůsobí s menšími problémy, je vedlejší. Zajímají mě ti, co se nedokážou většinově přizpůsobit a hledají si vlastní únikové cestičky. Zajímá mě to asi z podobného důvodu, ze kterého napsal Hemingway slova "Neptej se, komu zvoní hrana. Zvoní tobě."

 8. ratka

  41. treba tihle lide vubec neumiraji :o) nemyslim si ze by sli nekoho vystrilet. spise si nasli na rozdil od nas zpusob jak se s zivotem smirit.

 9. graver

  Jo, tak únik ze zhoubné společnosti, jo? No, tak budiž přáno všem, pro které jsou sekty méně zhoubnou variantou – každý si volíme svou cestu. Ale jak potkám někoho, kdo zneužije něčí slabosti nebo tíživé situace (a je mi jedno, jestli je to sektář nebo náhončí telefonní společnosti), promění se beránek ve vlka – i kdyby ho měl myslivec zastřelit…

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s