Paní K.H. věří

Důvěřuje naší vládě a panu prezidentovi, že to s námi myslí dobře a dělají jen samé nutné věci pro náš prospěch.

Na DR ji pobuřují články, jako například  Klaus využil novoročního projevu k stranické podpoře vlády, protože: Projev byl úžasný, jen je tímto článkem zaujatě zesměšňován. (Ke kouzelnému článku „Pohádky šaška Bumbáce aneb Novoroční projev Velkého Klauna“ se ani nevyjádřila.) Díky přirozenému instinktu a pudu sebezáchovy je jí jasné, že s komunisty se nemluví. V aféře Drobil by počkala na vyšetřování policie a nesoudila by nikoho předem.

Je tam se svými postoji víceméně osamocená. Svá mínění předkládá slušně, ale vytrvale, jemnému posměchu (DR je kultivovanou scénou, na rozdíl od jiných…) čelí svým upřímným, hlubokým přesvědčením. Musím se přiznat, že mě tato dáma baví, okouzluje a fascinuje. Jen občas přemýšlím, zdali ona sama je skutečná osoba, či se jedná o tým :-).

***

 1. Janika

  Aby nedošlo k omylu, tuhle poznámku nemyslím jako posměch, natožpak konkrétní osobě. Mělo to být zamyšlení nad tím, jestli není pro klidný a spokojený život člověka lepší takovýto postoj, než to věčné nadávání a hudrování, které stejně ničemu nepomůže.

 2. Janika

  Vzpomněla jsem si, že se po revoluci prý ženy dělily na "klausovky", "havlovky" a "diensbierovky". Já jsem byla snad chvíli "havlovka", než začal kecat o "temných "Slušovických nitkách", pak mě to přešlo. Čas oponou trhnul a co z toho zbylo… :-).

 3. Roj

  To bylo Havlovo blbé vyjádření, ale možná věděl, co říká, a nikdo mu nerozuměl.Ani já jsem nechápal, proč si ODS musí vymýšlet Lájose Bácse, proč se ten "sponsor" nepřizná.Až teď mi dochází, že financování politických strana = přímé krádeže z veřejných peněz. Proto ten Bács.

 4. Janika

  Hmm…, vidíš, tak to mě nikdy nenapadlo, na tom může něco být. Slušovice byly opravdu protekční. Takže za to by měl Havel kladné body… Jinak ale těžko.

 5. graver

  Myslím, že to o těch temných slušovických nitkách řekl Havel dost po revoluci. On nikdy nevyrostl z disidentských bot – na všechno se díval touhle optikou a po revoluci věděl o "slušovických nitkách" ho…lé nic.Slušovice byla výkladní skříň socialismu – "podívejte, co dokážeme". Jistě, soudruzi umetali Čubovi cestu, ale ne vždy a ne úplně. Čuba byl schopný manažer a dobrý stratég. Vymyslel geniální byznys – "nechte mě dělat, co umím a za to budete mít reklamu". Soudruhům trvalo dlouho, neš si všimli, že jim přerostl přes hlavu. 99% dnešních manažerských imitací mu nesahá ani po kotníky. Já osobně znám dva.

 6. Janika

  Pan Čuba využil zázemí, které mu poskytovalo tehdejší zřízení. Dneska by prý vydělával stamilióny, nebo tak nějak. Jen si člověk logicky řekne, proč tedy nevydělává, co mu brání? Že by to bez toho zázemí bylo o něčem jiném?

 7. graver

  Jistě, každý využívá zázemí aktuálního zřízení. Kdyby toho tehdejšího zřízení tenkrát využívali všichni jako Čuba, mohlo být leccos jinak. Nevím o tom, že někde vykládal, jak by on vydělával stamiliony (to umí každej, kdo tahá kamiony). Mluvil o tom, že by Slušovice vydělávaly miliardy – viz http://zpravy.idnes.cz…omaci_kot. No, nevydělávaly. Dnešní doba Čubům nepřeje. A bez toho zázemí by to jistě bylo jinak – stejně jako teď a tady.Pro mě jsou Slušovice trochu srdeční záležitost – studoval jsem na nich tržní ekonomii v dobách totality.

 8. Janika

  Otázka je, jestli to nevyužíval na úkor jiných. Myslím tak, že kdyby to využívali všichni, systém by to neunesl. Jo, miliardy to byly, to jsem spletla. Tržní ekonomie, vidíš, a pan Čuba myslím prohlašoval, že u nich byl skutečný komunismus :-)). Pěkný paradox :-).

 9. graver

  Jistěžě to využíval na úkor některých/mnoha jiných – opět jako většina ostatních. Na čí úkor soudruzi žili je jiná kapitola. A využívali "to" skoro všichni, takže to systém neunesl.Nevím, kde a kdy Čuba říkal, že ve Slušovicích byl skutečný komunismus – hoď odkaz. Pokud to říkal za komunistů, tak je asi jasné, proč.

 10. Janika

  V tom článku, na který jsi sem dal odkaz to vlastně bylo taky:Slušovice vybudovaly skutečný socialismus, zatímco ve státě se o socialismu jenom mluvilo Zdroj: http://zpravy.idnes.cz…domaci_kotAle určitě jsem na to narazila už dřív, je to dost známé. Jen se to nesmělo moc vykřikovat za komunistů a dneska už zase taky ne :-).

 11. graver

  Aha, socialismus není komunismus (přesně řečeno jen napůl – všechno nepatří všem, ale jen někomu :-)). Ale jednak nevím, co to vlastně je socialismus a druhak si myslím, že to Čuba řekl až dnes, protože tenkrát by to byla přece jen troufalost :-)

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s