Nesouměřitelnost

Kdybyste mohli rozhodnout, kterou z těchto možností byste zvolili:

 

1. Všechna nádhera doby Ludvíka XIV., paláce, chrámy, kultura a umění, přepych, který dodnes okouzluje a na druhé straně masy chudých strádajících lidí.

2. Neexistuje celá tato nádhera a všichni lidé se mají průměrně dobře.

versailles

Dobu Ludvíka XIV. jsem uvedla jako výrazný a nápadný příklad, platí to ale v podstatě pro celé lidské dějiny. Přiznám se, že sama na tuto otázku odpovědět nedokážu.

 1. Janika

  Za povšimnutí stojí, že po dnešních bohatých nezůstane budoucím generacím vůbec nic krásného, akorát nějaké obludnosti. Takže dnešní nesouměřitelnost v rozdělení bohatství, jak o ní píše Jan Keller i jiní, už není ospravedlnitelná ani takto..

 2. vera

  No, popravdě řečeno, volba je jasná: až budu mít na tenhle přepych, tak o strádajících nechci ani slyšet. A tak to platí pro celé dějiny:-). Aspoň teda já se bojím rozhodnout právě s tím strachem, že budu na té straně strádajících – jiný důvod tam nevidím…

 3. vera

  Krása vzniká jenom tam, kde se "filozófuje", a to se už dneska nedělá, kde by se na to vzal čas…

 4. Janika

  No, já se svojí povahou bych ten přepych asi brzy rozdala :-). Jenže tady asi hraje roli i to, co jsi nazvala "filozófuje", to jest nějaká ideologie, která lidem říká, že to tak má být a je to tak správně. A všechny ty chrámy a stavby byly zároveň symbolem moci, jakoby ji legalizovaly. Dneska už se s tím nikdo neobtěžuje, lidi poslouchají i tak.

 5. Janika

  Ale vero, mně šlo právě o to abstraktní rozhodování a všeobecné posouzení :-). Jinak je to jasné, co by kdo chtěl :-)).

 6. vera

  No víš, mě taky trošku. Ale sama cítíš, že tady něco nehraje, a já bych vsadila na slovo průměr – osobně ho považuju za vraha všeho. Jedna ruka v ledničce, druhá v ohni – a průměrně je mi teplo :-). Nee, nefunguje to. Takže volba je podle mě jasná – ano, krásu i za cenu chudoby. Bavme se o tom, pod jakou hranici chudoby nepůjdeme, aby nám zůstalo dost stavařů a řemeslníků, co říkáš :-)

 7. Janika

  [6] "ano, krásu i za cenu chudoby" asi bych s tím souhlasila, vero, díky. [7] Ratko, tady nejde o to, jestli to chceš vlastnit, ale jestli to nějak obohacuje svět a náš život. Psala jsi tuším někde, že se ráda díváš na obrazy v Louvru a podobné věci.

 8. ratka

  protoze jsou. kdyby nebyly tak bych se divala na neco jineho. hory jsou taky krasne. lide take. kdykoliv mam moznost divam se.

 9. Hamilbar

  Ludvík IV. Dítě, král východofranský (900–911)Ludvík IV. Francouzský, král západofranský (936–954)Ludvík IV. Durynský, vévoda durynský (1200-1227)Ludvík IV. Bavor, císař římský (1328–1347) a král římský (1314–1347)Přiznám se, že mně ty středověké interiéry až tak nenadchýňajů. Kromě katedrál ale i v těch je zima.Máte představu jak ten středověký přepychový život vlastně vypadal? Kolik dětí byste pohřbívala?

 10. Hamilbar

  Takhle člověk dopadne když kopíruje z wikipedie.Druhý pokus.Ludvík IV. Dítě, král východofranský (900-911)Ludvík IV. Francouzský, král západofranský (936-954)Ludvík IV. Durynský, vévoda durynský (1200-1227)Ludvík IV. Bavor, císař římský (1328-1347) a král římský (1314-1347)

 11. Janika

  [14] Tak to opravdu netuším, Roji, kde se bude víc blogovat, jestli ve společnosti nesouměřitelných rozdílů, nebo šedivě rovnoprávné :-).

 12. Mod.

  Volím možnost 3.Vesmírná loď Superprajs startuje z Marsu ve 4 ráno, aby měli obyvatele Saturnu už v 6 čerstvé rohlíky!

 13. Mod.

  Janikonijak, je to stejná blbost jako možnost 1 a 2 :-)),pokud odmyslíme například Kubu. Všichni lidé se nemohou mít průměrně dobře, protože lidé jsou soutěživí a zejména pak různě schopní, a schopný člověk se nespokojí s tím, aby se měl průměrně stejně dobře jako člověk neschopný.Nakonec takové pokusy už přece tu i onde byly.

 14. Janika

  Aha, Mod., tak ty si myslíš, že například v té době Ludvíka XIV (a jindy v celých dějinách podobně) byla šlechta schopnější, než chudina, a to, co měla, měla svou zásluhou a spravedlivě?

 15. Mod.

  Jo děfče, nevím jestli to začalo až za dob Ludvíků, nebo už v jeskyních, ale někde to vždycky někým schopnějším začne a pak pokračuje. Určitě sai nebudeme myslet, že třeba Paris Hilton je schopnější než Anča Nováková ze Žižkova, ale Anča prostě neměla tak schopné předky.

 16. Mod.

  Ne, špatně! Znova!Všichni lidé se nemohou mít průměrně dobře, protože lidé jsou soutěživí a zejména pak různě schopní, a schopný člověk se nespokojí s tím, aby se měl průměrně stejně dobře jako člověk neschopný.Někdy to pak chvíli trvá, že děti, praděti, nebo revoluce majetky rozfofrují.A abo, myslím, že je to spravedlivé.

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s