Celý život jsem byla loutkou v rukách mužů

& řekla jistá slavná herečka. Dělala jsem to, co muži chtěli, snažila jsem se vypadat tak, abych se jim líbila a na to, co bych chtěla já a co by se líbilo mně, jsem zapomínala. Veškeré své konání jsem podřizovala mužům, nežila jsem nikdy sama pro sebe a za sebe, ale vždy pro nějakého muže.

Jak vidí tuto ženskou submisivitu filosof Milan Machovec, to se dočteme m.j. v jeho knize Filosofie tváří v tvář zániku v kapitole s názvem Lidstvo nemůže přežít bez prohloubení ženských složek lidství. Nejprve líčí otevřeně a místy dost drasticky nízké sklony ženské psychiky a ženského chování, aby to v závěru vše otočil a tyto ženské slabosti vylíčil naopak jako výraz slabších schopností žen podléhat pochybným cestám dosavadní mužské civilizace (!). Následující citace (barevně) se nevztahují k těmto myšlenkám, ale pouze k pohledu pana profesora na ženy z hlediska úvodního odstavce:

***

V PODIVNÉ ŘÍŠI ZDÁNÍ

Žena, pokud má obstát za situace vládnoucího patriarchátu, musí na sebe strhávat pozornost mužů a provokovat je. Přitom právě úspěchy této aktivity jí nenápadně přivykají zabydlet se v říši zdání, v říši jakési svůdné, ale vposledu nicotné pseudoaktivity, v říši klamů a sebeklamů. 

Přitom tato aktivita nevychází z vlastních zdrojů, ale nosí na trh jen dobové imitace. To tím spíš, když zjistí, že mužovu pozornost lze těmito imitacemi upoutat nejen stejně dobře, ale dokonce mnohem snáze a rychleji než ze zdrojů vlastní originality. Přirozeně, že výsledky takto získané nebývají trvanlivé, neboť muž a žena se nesetkávají v hlubinách své osobitosti (pokud ovšem něco takového ještě mají), nýbrž jen v oněch mělčinách prefabrikovaných dobovými módami, návyky a dráždidly, jež lze zakoupit na každém rohu. U muže časem přichází zklamání, resp. vystřízlivění, ale jemu se to nejeví žádnou tragédií, neboť už po věky je jeho vlastní svět někde jinde – v pracovní specializaci – a do tohoto ženina světa si jen odskočil. Tím světem vlastně opovrhoval už dříve, ale po jistých zkušenostech v něm se cítí oprávněn opovrhovat jím dvojnásob, protože jej shledalfalešným. & Pro ženu jsou však důsledky mnohem horší&  

 ***

METAMORFÓZY SUBMISIVITY

Žena, jež již v mládí zvolila svůj obor a svou pracovní specializaci obvykle ne podle svých osobních vloh, ale podle vloh a zájmů svého prvního významnějšího milence, tatáž žena pak po létech spolu se změnou milence (relativně lhostejně k eventualitám, zda vnějškově zůstává s manželem či se od něho otevřeně odlučuje) mění i celou svou oblast zájmů, celý svůj světový a životní názor.

Neméně udivující zázraky projevů intelektuálních schopností dovede předvádět žena, která své dominantní milence nemění postupně, nýbrž má jich hned několik současně& V takovém případě totiž rozehrává s úžasnou logikou hned několik sítí pravd, s jinými sítěmi se sice objektivně vylučující, nikoliv však v psychice této ženy.

***

Musím přiznat, že mě pan profesor svými úvahami pobavil, něco takového bych v knize s podobným názvem nehledala. I když ne se vším souhlasím, přimělo mě to k zamyšlení nad námi ženami.

Kapitola V PODIVNÉ ŘÍŠI ZDÁNÍ se mě dotýká asi nejvíc, sklon žen jevit se jiné, lepší, než jaké jsme ve skutečnosti, není tak neškodný, jak by se mohlo zdát, pokud vede k povrchním vztahům mezi mužem a ženou. 

V kapitole METAMORFÓZY SUBMISIVITY Milan Machovec kritizuje přenos naší přirozené submitivity do vnějšího světa, kritizuje, že mužům všechno odkýváme.  Na tom by nemuselo být nic špatného, pokud by to bylo vyjádřením nedůležitosti mužských priorit. Horší už by bylo, kdybychom tím ničily to, co je v naší přirozenosti. Je smutné i směšné, když ženy jsou z velké části nejen zabydleny v situaci patriarchátu, ale nejednou přímo horlivými advokátkami patriarchátu.  

***

 1. zuzi

  … výstižné :), musím uznat s jistými výhradami (váhavě říkám nepodstatnými). Souvisí s tím touha po dominantním partnerovi – tzv. chlapákovi.

 2. Jana

  Musela jsem ten článek číst několikrát, než jsem pochopila oč panu Machovcovi jde. Tedy mám pocit, že nejdřív se přiklání k jedné myšlence, aby jí pak zas vyloučil :-)) Ještě před 14 dny by mi to bylo moc divné. Ale protože shodou náhod před 14 dny dělal syn zkoušku z filozofie a nedokázal pochopit, o co autorům vůbec jde, neb si tam všichni přizvukovali určitým myšlenkám, aby je záhy vyloučili. Nakonec tu zkoušku udělal s odřenýma ušima. Můj závěr je asi takový…"Všechno, co souvisí s filozofickými úvahami je na h…o Tím ale Janiko nemyslím tvůj článek, ale to, co si "myslí" pan filozov Machovec" :-))

 3. Jana

  Jinak byla kdysi jedna moudrá žena, co vymyslela, že by jsme my ženy měli jednat s muži tak, aby si mysleli, že mají vždy navrch. Prý to potřebují. Nevím, jestli jsem tak dobrá, abych to vždy dokázala, ale snažím se. To neznamená, že bych nejednala podle sebe :-)

 4. Janika

  [1] Jsem příjemně překvapená, zuzi, čekala jsem, jak budou všechny ženy psát, že zrovna ony takové nejsou. Dominantní partner možná ano, to souhlasím, ale zase ne takový ten tyran, vztekloun a morous.

 5. Janika

  [2] Jano, MM se nepřiklání k nějaké myšlence, aby ji potom zavrhnul, to není přesné. On nevidí skutečnost černobíle. V jeho analýze žen není hodnocení dobré-špatné, i když to tak chvílemi může vyznívat.Syn filosof, to ti závidím :-). Já si nemyslím, že filosofické úvahy jsou na nic, vždyť se zabývají naším životem. Filosofy jsme vlastně všichni :-).

 6. Jana

  Janiko, já jsem jen obyčejná žena, nedokážu všechny moudré myšlenky tak pochopit. Ani syn nebude filozof. Studuje fakultu humanitních studií. Nešla mu matematika a zajímá ho hlavně historie. Jsme jen obyčejní lidé. Asi bych se do takových úvah neměla pouštět :)

 7. Janika

  Tak to jsi tu správně, Jano, ten článek není žádnou filosofií, je to jen pohled normálním "selským rozumem" na to, jaké jsme :-).

 8. ratka

  neradim se k tem zenam, ktere touzi ovladat muze skrzeva svuje zevnejsek. a priznam se, ani me takovi muzi nelakaji kteri by se mym zevnejskem nechali ovladat.valstne to tak bylo odjakziva. zkousela jsem muze, zda jim jde o to jak vypadm nebo o to jaka jsem. Vzala jsem si muze, kteremu jsme uverila ze je pro nej dulezite jak jsem.Je to ciste volaba zeny kterou cestou che jit. Zda cestou zdani a imitace ( a mi t z toho vyhody) nebo zda se postavi na vlastni nohy a osamostatni se.

 9. ratka

  celkove si mysim, ze pan Machovec je hodne stary pan. ze role zeny se zmenila, a ty zeny ktere jsou submisivni (zdanlive) tak cini z vlastni vule. Protoze je to tak pro ne vyhodne. Staci aby doslo k nahlemu oslabeni muze (nemoc ci ztrata postaveni) za zena se razem zmeni v dominantni saň nebo proste muze opusti… jako neschopneho.

 10. Janika

  To je dobře řečeno, ovládat muže skrzeva svůj zevnějšek, a tobě bych to i věřila ratko (i když hezká jsi, jak psala někde Liška :-). Ale není to myšlené tak úplně doslova, žena by měla být přitažlivá, ale podle svého(!) a ne podle toho, jak jí to nadiktuje všeobecně vládnoucí vkus a móda a hlavně asi nepředstírat něco, co není. Já to tedy nedokážu, ono je to tak snadné přijmout ty líbivé finty…

 11. ratka

  pan Machovec byl dobry, ja ho videla parkrat v televizi. ono je to z jeho stranky vicemene provokacka. nejde jen o zeny (hezke a pritazlive), jde o lidi obecne. nakolik zradi (prodaji) sami sebe a prijmou libivost aby si ulehcili zivot. a byli takovi jaci si mysli ze je ti druzi chteji mit. je to cely byznys, ta saskarna a divadlo ktere lide predvadeji a rikaji tomu profesionalita :o) znam to dost zblizka. ten kdo hraje divadlo a bere se moc vazne, driv nebo pozdeji odpadne a zhrouti se. Jsou silni jedinci co neodpadnou ale to jsou hraci, bavi je hrat divadlo :o) nezavidim jim. nejsem hrac. mam rad klid.

 12. Jana

  Tak já to ještě jednou zkusím, když dovolíte :-) Tedy občas bych moc potřebovala, aby mě muž hýčkal a rozmazloval. A vůbec by mi nevadilo, že mě tak trochu vede a radí mi. Vždyť by to určitě muselo být příjemné a pro nás ženy i povzbuzující, že nás má ten náš natolik rád, že nás dokáže ochraňovat, že jsme milovány. Já bych to tedy takto brala. Je mi už dost let, tak jsem nechtěla na svůj blog nikoho zvát. Moc toho tam nemám. A asi nejsem přes svůj věk dost zralá na to, abych dokázala v klidu snášet některé věci, stydím se za to, ale moc bych teď potřebovala pomoc a podporu svého manžela. I když vím, že už bych to měla zvládnout sama.

 13. Janika

  Jano, když ono to s tím hýčkáním a rozmazlováním bývá tak, že já ho rozmazluju když má blbou rýmu, a on mně při chřipce neuvaří ani čaj. A ještě se diví, že není uvařeno… No nic :-).Tvoji opatrnost chápu, na netu jí není nikdy dost, proto jsem po svém prvním netaktním dotazu už nenaléhala :-). Ale díky za ten odkaz, píšeš pěkně, ráda se budu k tobě dívat.

 14. Jana

  Janiko, díky za pochopení. A máš pravdu, v tom jsme na tom stejně. Když mají ti naši chlapi rýmičku, tak se okolo nich točíme, když marodíme, zas se okolo nich točíme :-))Oni na to opatrování mužský asi moc nejsou.-) Musím souhlasit i stím tvým komentářem č. 15, jako by jsme na svoji sílu potřebovaly středně silnýho chlapa, to jsme pak nejsilnější :-D

 15. Janika

  [17] Jani, jen to trochu upřesním, to o té síle navazovalo na ratčinu [12] – spíš by tam měly být uvozovky, protože to není žádná opravdová síla, když člověk nežije doopravdy, ale hraje divadlo.

 16. ratka

  18. taktak, a otravuje tim ostatni. Ukazuje jak je dobry, snazivy, sikovny, aktivni a iniciativni :o) pokud jen tak pobiha a podleza se ostatnim (teda zejmena nadrizenym) tak budiz, pokud ale zacne rozestvavat ze ti druzi by meli taky tak pobihat tak…:o/

 17. Janika

  Ještě k tématu – vzpomněla jsem si na Zuzanu Paroubkovou, ono se to zase nemusí vyplatit nedbat na zevnějšek. Asi si taky myslila, jako ratka :-), že si s mužem rozumí i bez toho pozlátka, a jak dopadla…

 18. ratka

  ja ji moc neznam, ale kdyz rikas ze je to podobny tak asi jo… taky jsem ztloustla od dob mladi. mela jsem necelych 50 kilo kdyz jsme se vdavala a ted uz temer 65 :o))) muj muz rika: a to vsecko je moje!pokud by fasada mela rozhodovat, tak takoveho muze nechci. at si najde fasadovou.

 19. Janika

  [25] 65kg – to záleží, kolik měříš, já to mám taky a měřím 172. Ale lidi při těle mám ráda. Já jsem tě s Paroubkovou nesrovnávala co do vzhledu, to bych si nedovolila :-) a ani nevím, jak vypadáš, jen jsem srovnávala ten přístup, jak jsi napsala, že "neradim se k tem zenam, ktere touzi ovladat muze skrzeva svuje zevnejsek". Kdyby byla Paroubková kočka, tak se možná nerozvedla, těžko říct.

 20. ratka

  merim 160, takze jsem jiz s nadvahou :o/pro me je prikladem treba skutecna kocka. Oskubana, hoodne omsela a jak koucouri kolem ni smejdi :o)) ve fasade to neni. je to v necem jinem.

 21. Janika

  Tak teď nevím – kocourům se líbí opelichaná kočka, protože mají zdravé instinkty, a Rojovi se líbí pěkné holky… z téhož důvodu, to je zmatek :-).

 22. Maika

  Tak já myslím, že je důležitý jak zevnějšek, tak i to, co je uvnitř. Bohužel :-)) Protože u mě už je ta "krása" spíš na dušičce, než v tom, jak vypadám :-)) Teda doufám, že na tý dušičce ještě nějaká krása zůstala, jinak bych to musela rovnou zakopat a to nechci. Hezký den všem :-)

 23. Janika

  [30] Záleží, jak to nazveš :-).[31] To je pravda, Maiko, obojí to souvisí, nejde to oddělit. Mimochodem, nakoukla jsem k tobě, jak pěkně rozjíždíš blog, podívala jsem se na blogy lidí, co k tobě chodí, fakt pěkné, do toho by člověk zapadl až po uši a celý den nic jiného nedělal :-)).

 24. Maika

  Bohužel Janiko, nebo snad bohudík, pořád je co dělat :-) Je ale pravda, že lidé mají moc hezké blogy. Hlavně ty s těmi ručními pracemi se mi moc líbí. Však ale tvůj blog je také zajímavý:-) Je zas na zamyšlení :-)

 25. Janika

  [33] No, já jsem se pohybovala zatím na bloguje.cz. Na blog.cz jsem se nedostala, tak docela koukám. Ty ruční práce taky miluju.

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s