Knihy, kterým je lepší se vyhnout

Náhodou mi naskočila upoutávka na tohle fórum a se zájmem jsem se začetla:

Rozhodně komunistickým škvarům: Anna proletářka je zářným příkladem. Když jsem četl jak Anna místo aby šla s Toníkem randit do parku, tak s ním šla na schůzi, kde mezi ostatními soudruhy vše pochopila….No není to k zblití? (Poznámka: zastánce tohoto názoru ani netušil, že autorem Anny proletářky je Ivan Olbracht Smějící se)

Týž autor k Timurovi a jeho partě: Dnes už se asi u toho i zasměješ ale já když chodil do školy, tak nám to tloukli do makovic a to bylo spíš k pláči. I když, byl tam takový zlý chlapec Kvakin, opak kladňáka Timura a to byl docela sympaťák. Jenom se s partou poflakoval, kouřil cigára a ani ho nenapadlo aby nějakým starým bábám co mají manžely na frontě, štípal dříví, jako pošuk Timur. Pak ho velice pobouřilo, že někdo přirovnal Timura k Rychlým šípům Usmívající se.

Tak takovýhle tendenční přístup jsem rozhodně na mysli neměla, když jsem se zamyslela nad touto otázkou.  Ani jsem neměla na mysli to, že některé knihy nás prostě nezajímají, nudí, nic nám neříkají, jednoduše jsou mimo okruh našich zájmů.

Vzpomněla jsem si na jednu svoji věřící známou, která říkala, že by nikdy nečetla Satanskou Bibli, protože nechce, aby do ní vstupovaly takové zlé myšlenky, chce se jich prostě vyvarovat v zájmu své duševní vyrovnanosti a nevidí jediný důvod, proč by se takovým zlem (podle ní) měla zabývat. Zajímalo by mě podívat se na vliv knih z tohoto pohledu, z důvodu, že by nám mohly nějakým způsobem uškodit, negativně nás ovlivnit. Když nad něčím zívám, nebo mě to štve, nebo je mi to k smíchu, tak mi to nijak neublíží.

***

Za sebe jsem prozatím přišla na dva takové okruhy knih, kterým se raději vyhnu:

Tím prvním jsou knihy o nějakých hrůzných, ne-běžných jevech, vyžívající se v úchylkách a zrůdnostech. Například jsem měla knihu o masových vrazích. Jen jsem ji jednou vzala do ruky a otevřela a hned odhodila a posléze odstranila i z bytu. Takových odporností se prostě štítím, proč se v tom hrabat.

Druhým okruhem knih, kterým se záměrně vyhýbám, jsou takové ty návody pro člověka, jak ze sebe udělat dokonalý stroj na vydělávání peněz. Zredukovat lidskou bytost na jediné hledisko – jak mít úspěch ve světě byznysu, podřídit tomu veškerou svou energii a snahu, učinit získání co největšího množství peněz smyslem svého života.  Po roce 1989 k nám takové knihy pronikly, jako první jsem měla Myšlením k bohatství, Úspěch jsi ty,  Bohatý táta, chudý táta.  Měla jsem tehdy pocit, že se mi otvírá nějaký nový, úžasný svět, dneska už si to nemyslím. Ale je ještě dost lidí, kteří jsou takovými knihami zblblí. Ono se to hezky čte a člověk se snadno nechá nachytat na lákadlo falešného sebezdokonalení.

Jiný důvod k vyhýbání se určitým knihám mě prozatím nenapadá. Kromě tedy čtení kuchařek, protože u nich pokaždé sním všechno, co je v dosahu Usmívající se.

 

 1. Gekko

  Ano, ano! K večnému zatracení té druhé skupiny se ochotně připojuji, byla to ta první věc, co mě po přečetní nadpisu napadla..

 2. Janika

  [1] To mě těší, Gekko :-). Vždycky jsem na rozpacích, když mi někdo začně o nějakém takovém "objevu" a "bezceleru" nadšeně vyprávět…

 3. Roj

  Myšlením k bohatství mám taky :-)) nevím, kolixtránek jsem přečetl, ale dvojciferné číslo to asi nebude :-)

 4. Majka

  Janiko, když já budu asi výjimka…já věřím na pozitivní myšlení. No, asi bych bez víry některé věci tak nezvládla…:-) Tak snad proto ráda čtu ty různé knihy s návodama :-)

 5. pavelhaston

  "myšlením k bohatství" aj "úspěch jsi ty" som čítal, ale nijako ma to nepoznačilo:-)btw – timura som si so záujmom kedysi dávno prečítal.

 6. Majka

  Tu knížku "Myšlením k bohatství jsem četla taky. No, nevím, jestli každý může zbohatnout, ale jedno poučení jsem si z toho vzala a líbilo se mi. Tedy nevzdávat se a bojovat. Netvrdím, že mi to vždy jde tak, jak bych si přála. Ale mám ráda lidi, co dokážou zabojovat, co dokážou žít s tím, co mají :-) To je myslím na těch knížkách dobré…:-)

 7. Janika

  [6] Hastone, Timura jsem si přečetla kdysi ráda a Rychlé šípy taky, obojí se mi líbí. "nijako ma to nepoznačilo" – ani jsi nezbohatnul :-)?

 8. Janika

  Maiko, možná si jen nerozumíme v tom, co si pod tím návodem k pozitivnímu myšlení představujeme. Pozitivním myšlením podle mě není zaměřit svou mysl na vydělávání peněz. Ale ty sis vzala i z takové knížky to správné, nevzdávat se a bojovat, nezblblo tě to. Nakonec asi stejně víc záleží na tom, kdo čte, a ne co čte. Je to asi jako s lidmi, v každém je něco dobrého a je moudré brát si to dobré a ne se zaměřovat na to špatné. No, přivedla jsi mě k zamyšlení, asi jim na to fórum něco připíšu :-).

 9. Majka

  Janiko, děkuji ti za komentář u mne. Ale ze mne si raději příklad neber. Já jsem strašpytel. Ale i tak děkuji, hezky se taková chvála poslouchá, škoda, že si jí nezasloužím :-) Jinak to s tou knížkou, tak já při jejím čtení tenkrát nemyslela na peníze, ale na to, jak uzdravit své děti :-)

 10. Janika

  [10] Nemyslím, Majko, snažíš se o dobrou náladu. Nejhorší jsou takoví, co když mají nějaké problémy, tak z toho viní celý svět. To je sice pochopitelné, ale oni si neuvědomí, že takhle zůstanou sami.Budu se muset na tu knížku znovu podívat, to je mi záhadou, kdes tam hledala takové věci :-)).

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s