Dívej se, Hurvínku&

OSN schválilo napadení Libye, bude se tedy nadále vraždit legálně.

V diskuzích jsem narazila na takovéto názory jistého diskutujícího, pro kterého mám pracovní název Hurvínek:

***

Ničení cílů protiletecké obrany je pro armády, jako je americká nebo britská, chirurgická práce, žádná řezničina. To už jsme se mohli přesvědčit v Iráku.

Vyřazení protiletecké obrany Kaddáfího vojska je s přesnou a neomylnou technikou, kterou spojenci mají, směšná operačka, takové lehčí cvičeníčko, žádné rozsáhlé bombardování, a už vůbec ne měst a civilních cílů.

To je fakt otázka max. dvou dnů a drtivá většina civilistů o tom ani nebude vědět…

***

Po „Sametové revoluci“ nám tu vyrostla generace, která o životě moc nepřemýšlí a pravdu nehledá. Alespoň tak lze usoudit podle předložených názorů na vojenský zásah a vměšování do záležitosti jiných států. Je to cynismus vypěstovaný na akčních filmech a počítačových hrách. Válka vnímaná jako cosi vzdáleného, co sledují na obrazovce, s primitivním a skutečnosti na hony vzdáleným rozdělením na černé – záporné padouchy a bílé – kladné hrdiny.

Jupííí, volá Hurvínek a z bezpečí odpaluje rakety na bezmocné cíle. A Havel si mne ruce.

Tak se dívejme spolu, jak to bude pokračovat, Hurvínku. Bude se ti to líbit, takhle pěkně daleko, parádně vzrušující počítačová hra.

Reklamy

34 comments

 1. Mod.

  No jak vidíš Máničko, zatím to docela zabralo a nikdo nemusel ani odjistit.

 2. Liška

  Taky se obávám, že při bombardování to civilisti odnesou :( Bohužel Kaddáfí prý příměří sice vyhlásil, ale zatím nedodržel – říkají svědkové podle zpráv na stránkách Al Jazeera. Asi na to dojde :((Hloavně že si s Kaddáfím kdekdo vesele obchoduje a kdekdo mu dodává zbraně – a jakmile je vhodná příležitůstka, tak hop a teporve mu ukážu, jak jsou morální a jak jsou proti němu.Já samozřejmě Kaddáfího nesnášela hlavně za komunistů a ani teď nemám důvod mu fandit, vůbec ne – jen je ale dobré pozorovat a dobře si zapamatovat, co dělají různí politici různých států, o čem se vyjadřují atd.

 3. Janika

  [2] Liško, s příměřím je to těžké, to by musely chtít obě strany. Povstalci taky nejsou žádná jehňátka a nehodlají přestat útočit. Navíc tam nejsme a spravedlivě hodnotit to, co se tam skutečně děje, je nemožné. Že to odnesou civilisti je samozřejmé. Matně si pamatuju na dobu, kdy tuším Regan hrozil komunistickým státům neutronovou bombou. Jakože chce pomoci lidem tady proti komunistickým vládcům. Měla jsem tehdy strašný strach a modlila se, ať nám, proboha, nikdo takhle nepomáhá.

 4. Janika

  [1] Říkala jsem si, kdo přijde s Máničkou, celkem jsem to tipovala dobře :-). Ale jinak pokud by to zabralo, byla bych moc ráda. Jenže se bojím, že zejména Francie prostě chce a chce ty bomby shodit.

 5. Janika

  Tohle mi asi nikdo nevysvětlí:"O několik tisíc kilometrů dále, v Bahrajnu, jsou ve stejnou dobu pokojně demonstrující bezbranní občané požadující demokratické reformy po desítkách a stovkách stříleni, aniž by v tom ovšem Británie, Francie nebo USA viděly důvod k nějaké intervenci. Intervenují tam naopak vojenské síly tyranských režimů, které jsou americkými spojenci, aby k opotřebovanému biči místních vládců tancujícímu po zádech poddaných přidaly biče vlastní."

 6. Roj

  Nicméně z vojenského hlediska opravdu nejde srovnávat Jugoslávii, na kterou asi narážíš, s Kaddáfího armádou. A tamní podmínky – hory a lesy, dobře zamaskovanou protileteckou obranou oproti polopoušti.

 7. Janika

  Roji, já o tom moc nevím, ale tuším, že nějaké zamaskování je houby platné, protože ty střely jsou naváděné nějak automaticky, počítačově. Je to hnusné a zákeřné, z bezpečí a s obrovskou technickou převahou takhle útočit. A na koho? Na Kaddáfího? Kdepak, ten bude v bezpečí, odnesou to prostí vojáci, když už ne rovnou civilisté.

 8. Roj

  Vzhledem k úrovni výzbroje můžeš Kaddáfíovy vojáky považovat proti Miragím a F-A18 v poctatě za civilisty :-)

 9. Mod.

  No pokud někomu není divné, že je jeden člověk u moci například 30 let, bůh s ním:-)))

 10. Janika

  [10] Netvrdím to stoprocentně, ale stálo by za úvahu, jestli by to nakonec nebylo lepší uspořádání. Anglie a jiné země mají také královnu, dalajláma je také celoživotní funkce. Ta parazitická prasata, co se dostávají ke korytu u nás, se obměňují a pokaždé si ta nová musejí znovu a znovu nahrabat.

 11. Mod.

  Argumentem pod 10. si rozsekala všechny mé případné argumenty:o)), tak snad jen, možná bys měla víc číst než psát:o)

 12. ratka

  11. Je lepsi jedno velke tluste prase na furt nez pravidelne se menici chrochtajici prasatka u valovu?myslm si ze neni. ty stridajici se prasata jsou podle me lepsi

 13. Janika

  [12] Číst nestačí, Mod.. Vezmi si třeba dnešní článek na BL. Jsou tam dvě protikladné informace: 1. Nad Bengázím byla sestřelena stíhačka. Kaddáfího jednotky pokračují v ofenzívě. Boje pokračují navzdory tomu, že Kaddáfího režim vyhlásil příměří. Podle zpráv vstoupily Kaddáfího jednotky do Bengází a vzbouřenci budují barikády. Avšak libyjská vláda tvrdí, že se její jednotky na bojích nepodílí. "Proti Bengází neprobíhají žádné útoky. Jak jsme uvedli, dodržujeme příměří a chceme, aby do země přišli mezinárodní pozorovatelé," řekl mluvčí Kaddáfího vlády Mussa Ibrahim. 2. Podle zprávy na blogu Al-Džazíry datované "11:11am" povstalci oficiálně přiznali, že letoun sestřelený nad Bengházím patřil jim. Jinak řečeno, patrně si sami sestřelili už druhé z celkem dvou bojových letadel. Mimochodem, Kaddáfího strana tvrdí, že byla ráno západně od Benghází napadena leteckými útoky… Každý si z toho vybere to, co mu zapadá do jeho předchozích mínění, a o tom to je. Já si tuhle skutečnost snažím ale uvědomit a proto říkám, že nemůžeme ani vědět, ani hodnotit, natožpak vojensky zasahovat.

 14. Janika

  [13] To je věc názoru, ratko, já bych taky nechtěla mít Havla či Klause nadosmrti, to by bylo na emigraci :-). Ale nic nám nedává právo vnucovat tyhle představy jiným národům. Mimochodem, neslyšela jsem nic o tom, že by povstalcům v Africe šlo o demokratické volby.

 15. Roj

  Proč by si povstalci sestřelovali vlastní letadlo? To je důkaz, že kadafiovci jsou už v Benghází. Čili žádný rozpor v těch zprávách není.

 16. Janika

  Roji, ale oni nejdřív přiznali, že sestřelili letadlo a to mělo být provládní a to mělo být důkazem, že na ně Kaddáfí útočí. Jinak, je nějak mimo realitu představa, že povstalci dostali strach, že když Kaddáfí útočit přestane, zásah zvenčí nepřijde a tak dělají sami randál a spoléhají na to, že to bude přiřknuto Kaddáfímu, také proto, že se to Západu hodí?

 17. Roj

  Je zcela mimo realitu přectava, že Kaddafí přestane útočit. Myslíš, že by řekl – nechám si tripolis a kousek pobřeží a postalcům nechám zbytek?

 18. Janika

  Roji, nechal by prezident USA nějakou část země povstalcům? Kaddáfí je dobrý hráč, v jeho zájmu je přestat viditelně útočit, má přece i jiné možnosti. Blbec to rozhodně není. Naopak v zájmu povstalců je, aby zrovna teď stupidně "útočil".

 19. Mod.

  Britské listy já nečtu, na to se mám moc ráda, ale já myslela spíš nějakou literaturu faktů nebo jiné historicky hodnotné věci v nichž se nenacházejí nesmyslné paralely…Ono je samo o sobě už DOST srovnávat Dalajlámu s Britskou královnou, natož to ostatní:-/Jdu raději diskutovat se svou pětiletou vnučkou, to je přínosnější:-)

 20. jonáš

  Mnojo"stridajici se prasata jsou podle me lepsi" rozhodně toho sežerou z toho korytama spojenejma silama mnohonásobně víc než to jedno, i kdyby bylo sebevypasenější. Ostatně na to netřeba být vyštudovanym praseologem, stačí se rozhlídnout.A srovnávat nějakýho Kaddáfího s osvícenejma vládcema bahrainu nebo Saudský Arábie? ;-)

 21. Janika

  [21]"A srovnávat nějakýho Kaddáfího s osvícenejma vládcema bahrainu nebo Saudský Arábie?" – možná to někde v té hodnotné literatuře faktu bude vysvětleno ;-).

 22. Majka

  Nechtěla jsem se tu k tomu vyjadřovat, protože politice nerozumím. Ale právě jsem si přečetla, že Francouzi zaútočili. Opravdu jsme zvyklí na sametovou revoluci u nás. Ale ve světě je to pořád samé boje, ještě v dnešní době. Lidí se nedokážou dohodnout. Je to smutné…

 23. Majka

  Myslím si, že by si problémy ve své zemi měla Libye vyřešit sama. Nás se taky snažili v šedesátémosmém "zachránit" Rusové. A co jsme z toho měli ? :-)

 24. Mod.

  Hamilbarevnučka se většinou nevyjadřuje k věcem o kterých ví hnic, to je na tom to osvěžující:-)

 25. Janika

  [25] [26] Děkuju ti, Majko, za tyhle dva rozumné a lidské příspěvky, aspoň trochu mě potěšily v celé té mizérii. Není na tom nic k rozumění, je to základní lidský instinkt hrozit se války, odmítat napadání slabších států těmi silnějšími. Těžce to prožívám a reakce některých lidí jsou pro mě tou poslední kapkou. Mám naprostý pocit zoufalství a bezmoci před zvůlí vládců na tomto světě a říkám si, že raději zavřu oči a přestanu to celé vnímat. Trochu jsi mě povzbudila, dík.

 26. Janika

  Tak se dívej, Hurvínku…Z dnešních zpráv:Bombardování zasáhlo obytné čtvrtě Tripolisu a zásobníky s palivem v Misurátě. V Tripolisu prý raněné rozvážejí sanitky do nemocnic.

 27. Hamilbar

  Mod, to bude možná tím, že nečte literaturu faktu.

 28. Janika

  KADDÁFÍ: "Našemu synovi, jeho excelenci, panu Baracku Husajnovi Obamovi. Jak jsem řekl již dříve, i když Libye a Spojené státy vstoupí do války, Bůh mi odpusť, stále budeš mým synem. Veškerý lid Libye je se mnou a jsem ochotný za něj zemřít. Co bys dělal, kdyby Al Kajda vojensky ovládala některá americká města? Co bys dělal, abych se mohl poučit z tvých kroků?"OBAMA: "Kdybych byl tebou, tak se zastřelím, aby válka mohla být ukončena a o ropu se spravedlivě rozdělíme."

 29. Hamilbar

  Plukovník zkrátka jede. To, že Obamovi zděluje, že ho bude i nadále milovat jako syna, má svůj význam který bývá v literatuře faktu někdy opomíjen.V tradičních východních společenstvích, člověk nazývající se něčím synem, tímto přiznává svoji podřízenost.Považuje li partnera za sobě rovného, nazývá ho bratrem. Nazývá li partnera synem staví se tím nad něj.Věk, nebo pokrevní spřízněnost s tím nemá nic společného.Například, svého času dostal šáh Chorezmu od Čingischána dopis ve kterém byl titulován bratrem. Nechal popravit posla. Potom přišel další dopis, ve kterém se Čingis ptal proč se jeho syn chová k otci tak nezpůsobně. Další dopis začínal slovem "Pse". Pak byl Samarkand a Chorezm a hranice ve kterých byli promícháni živí, mrtví a dřevo.Takže přeloženo z beduinštiny do američtiny plukovník ukázal Obamovi prostředníček. Jako že je jednička.

 30. Hamilbar

  V takovém případě bylo potěšení i na mé straně.