Poselství plukovníka Muammara Kaddáfího

Překlad Janika, odtud.

Ve jménu Alláha, dobrotivého, milosrdného …

Po 40 let, nebo to bylo déle, nevzpomínám si, jsem dělal vše, co bylo v mých silách, abych mohl dát lidem domy, nemocnice, školy, a když byli hladoví, dal jsem jim jídlo. Na poušti jsem vybudoval město Benghází.  Kovboj Reagan zaútočil a zabil mou adoptivní dceru, chtěl zabít mě a místo toho zabil ubohé nevinné dítě. Pak jsem pomáhal svým bratrům a sestrám z Afriky penězi pro Africkou unii.

Udělal jsem vše, co jsem mohl, abych pomohl lidem pochopit pojem skutečné demokracie, kde výbory lidí řídí chod naší země. Ale někteří mi řekli, že to nebylo dost, dokonce i lidé, kteří měli domy s 10 pokoji, nové obleky a nábytek, nikdy nebyli spokojeni, tak byli sobečtí, že chtěli víc. Řekli Američanům a dalším návštěvníkům, že potřebují „demokracii“ a „svobodu“, kterou nikdy nepoznali v tomto systému. Byli okouzlení těmito slovy, nikdy si neuvědomili, že v Americe nejsou zdarma léky, nejsou zdarma nemocnice, není zdarma bydlení, bezplatné vzdělání a není žádné jídlo zdarma, kromě případů, kdy lidé žebrají, nebo stojí v dlouhých frontách na polévku.

To, co jsem udělal, nebylo pro některé nikdy dost, ale ocenili to ti, kteří věděli, že kráčím ve stopách Gamala Abdela Nassera, jediného opravdového arabského a muslimského vůdce od dob Salaha-al-Deena. Chtěl Suezský průplav pro svůj lid, tak jako já jsem chtěl, aby Libye patřila našemu lidu. Snažil jsem se prosazovat po jeho vzoru, aby moji lidé žili bez koloniální nadvlády – bez zlodějů, kteří by nás okrádali.

Teď jsem pod útokem největší síly ve vojenské historii, můj malý Africký syn Obama mě chce zabít, aby vzali svobodu naší zemi, aby nám vzali naše bezplatné bydlení, naši bezplatnou léčbu, naše bezplatné vzdělání, naše jídlo zdarma, a nahradili to americkým zlodějským stylem, nazvaným „kapitalismus“, ale my všichni v třetím světě víme, co to znamená, znamená to zemi a celý svět řízený korporacemi a život lidí v utrpení. Nemám žádnou volbu, musím se tomu postavit, a jestli si to Alláh přeje, zemřu, následujíc jeho cestu, tu cestu, která učinila naší zemi bohatou zemědělskou půdou, jídlem a zdravím, a dokonce nám umožnilo pomáhat našim africkým a arabským bratrům a sestrám a dát jim práci u nás, v Libyjské džamahíriji.

Nepřeji si zemřít, ale pokud by to zachránilo tuto zemi, můj národ, tisíce lidí, kteří jsou všichni mými dětmi, nechť se tak stane.

Nechť je tento testament mým vzkazem do světa, že jsem se postavil křižáckým útokům NATO, že jsem se postavil krutosti, že jsem se postavil zradě, že jsem se postavil Západu a jeho koloniálním  ambicím, a že jsem stál se svými africkými bratry, svými skutečnými arabskými a muslimskými bratry, jako maják světla. Když si jiní stavěli paláce, já jsem žil ve skromném domě, a ve stanu. Nikdy jsem nezapomněl své mládí v Sirte, nepromarnil jsem bohatství naší země, a jako Salah-al-Deen, náš velký muslimský vůdce, který zachránil Jeruzalém pro islám, vzal jsem si pro sebe jen málo …

Na Západě mě někteří nazývali „bláznem“, „šílencem“, ale oni lžou, ačkoliv znají pravdu, vědí, že mojí vizí, mým úsilím je, aby naše země byla nezávislá a svobodná, bez koloniálního sevření a je jim jasné, že budu pro svůj národ a jeho svobodu bojovat do posledního dechu. Nechť nám Alláh všemohoucí pomůže zachovat si víru a svobodu.

c: plk. Muammar Kaddafi, 2011/05/04

***

 1. Janika

  Čtvrt století od útoku USA na Libyi15.dubna 1986 podnikly USA nálety na Tripolis a Benghází. Akce byla odvetou za výbuch nálože na západoberlínské diskotéce La Belle, při kterém 5. dubna zahynuli dva američtí vojáci a jedna Turkyně.Bombardování se soustředilo na vojenské cíle, zasaženy byly ale i diplomatické a rezidenční čtvrti. Zemřelo 60 až sto lidí, z toho asi 44 civilistů, včetně Kaddáfího adoptivní dcery.

 2. ratka

  proc chteji mit lide furt vic a vic? a opet vic? je mnnozstvi penez znamkou moci?jak se zda Kadafi patri k nejbohatsim vladarum sveta s mnohamiliardovym majetkem rozsetým po celém světě (ropa).lide se srovnavaji a ti co si mysli ze jsou schopni dosahnout urcite moci tak svoji moc identifikuji s množstvím miliard ktere vlastní. a pak si tyto miliardy pocitaji ve virtualni realite a srovnavaji se mezi sebou.K cemu jseo uvsecky ty jachty, vily, užasné raketové vozy? k prezentaci moci a svych penez. proč by měl mít miliardy pouze vudce revoluce? a ostatní nic?a řež o moc začína. a o její symboly. o peníze

 3. ratka

  nekde jsem cetla, ze lidi v Libyi palilo dobre bydlo a že když je oslu dobře tak se jde na led klouzat.takže ten spouštěč skutečně mohla být zavist. ale nemusí. spis si myslim že je to přirozena rivalita. jak mladí lvíčci dorůstají a sílí tak se chtejí svoje podíly. a nechtejí je přenechat zákonným dedicům revoluce bez boje.

 4. Janika

  [2] Kaddáfí to bohatství nepovažuje za své osobní, ale za majetek Libyjců. Ale máš pravdu v tom, že moc nezaručuje ani bohatství, dá se jednoduše ukrást těmi, co mají přesilu. A o tom to je…

 5. ratka

  To me vubec nenapadlo že majetek na svych kontech povazuje za majetek všech Libyjcu :o) Vlastně je to logicke :o))

 6. ratka

  nejde ani tak o fyzické mládí Janiko. Jde o to ze Kadafi je prilis dlouho u moci, nashromazdil si obrí majetek a ostatní klany utrely nos.

 7. Hamilbar

  Ruský žid s izraelským občanstvím, žijící ve španělsku, spisovatel L.R.Veršagin. napsal následující text."Když to shrneme: dva, tři zrádci, pár malých (zhruba 10% populace) kmenů, stovka žoldnéřů, nějaký džihádisti, pár tisíc zhulené mládeže a tlupa gastarbajtrů nesmyslně poletujících po úzkém proužku země udržovaném pro ně silami celé Evropy a prchajících při prvních příznacích přiblížení se vládních sil, to je, alespoň podle "civilizovaných" a demokratů libyjský lid. Ale 90% lybijců vítajících pod širým nebem svého vůdce, tisíce dobrovolníků vstupujících do oddílů domobrany, desítky generálů, stovky důstojníků a tisíce činovníků, přeze všechno (Kdo to kdy viděl!) nezradivších, nezavraždivších, neprodavších a nezdrhnuvších, oni jsou kdo? Nikdo. Nula. Alespoň tak je vidí ti, co jsou "civilizovaní" a demokratičtí. My nemůžeme nic změnit. Absolutně nic. Jenom si to pamatovat. A bude li příležitost, jednat s nimi, je jedno kdy a kde, přísně podle jejich vlastních norem. Bez komplexů a omezení. Příležitost bude. Prostě nemůže nebýt."

 8. Janika

  Děkuji, Hamilbare, to je strašně moc hořká pravda… Těžko se s tím vyrovnat. Jistě, že 90% Libyjců by zřejmě volilo Kaddáfího, proto ho k volbám pustit nemůžou…

 9. Janika

  [6] Hospodařil s tím majetkem velmi inteligentně, řekla bych. Osobně bych vyměnila všechny naše vlády za jednoho Kaddáfího.

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s