Informace o výzvě 61 kmenů k ukončení Kaddáfího vlády je falzifikací

Přeloženo odtud.

 V podmínkách Libye znamená odmítnutí kmenů podporovat vládu její velmi rychlý pád. Tak komentoval expert agentury REX politolog Lev Veršinin zprávu francouzských médií s odkazem na katarskou Al-Džazíru o tom, že 61 kmenů v Libyi podepsalo výzvu Muammaru Kaddáfímu, ve které ho vyzývají k opuštění země.

Nebudu skrývat, že jsem proto po přečtení této zprávy ztrnul. Od hlubokého smutku mě zachránilo jen to, že informace pocházela od Al-Džazíry, u jejíchž zaměstnanců aby v poslední době pravdivé slovo pohledal, a prostředníkem je pan Bernard Henri Levy, dávno známý jako velký fantasta, podřizující skutečnost rozletu svých vizí, řekl Lev Veršinin.

Jaké jsou důkazy o tom, že zpráva o odmítnutí Kaddáfího 61 kmeny je zfalšovaná? Za prvé, kdyby tomu tak opravdu bylo, vláda by už padla. Skutečnost je taková, že pokud dokument podepsala jménem kmene nějaká neznámá osoba, je to úplný nesmysl, který může udělat dojem pouze na lidi, kteří o poměrech v Libyi nevědí vůbec nic, řekl Lev Veršinin.

Řekl také, že vůdci kmenů stojí za Kaddáfím.

Jen celý kmen, na základě shromáždění, může odejmout podporu vládě, pokud to bude jeho vůle. Ale rozhodující vůdci všech kmenů Libye každodenně vystupují v médiích a vyzývají členy kmene a celý národ k semknutí se se kolem legitimní vlády a vůdce Muammara Kaddáfího. Kmeny na severu uskutečnily sjezdy a veřejně vyhlásily, že členové jejich kmenů, kteří spolupracují s povstalci a NATO, jsou vyloučeni ze svých kmenů. Toto se ale týká jen velmi malého množství lidí. Konkrétně kmen Warfalla bojuje na straně vlády. Berbeři na západě země prohlašují, že všechny řeči o jejich spojenectví s rebely a NATO jsou lež, řekl expert.

Podle jeho mínění falzifikace byla záměrná, ale není to nic nového.

Takže, co máme? Liberála, stavícího se do role gurua francouzské geopolitiky, ozářila myšlenka, která se mu zdála geniální. Vezme se pár jedinců, za kterými nikdo nestojí, z různých koutů země (v tomto smyslu je velmi zajímavé, povšimněte si, slovo představitelé), dá se jim podepsat papír s krásnými slovy podle jeho stylu a pak se představí veřejnosti jako důkaz jednomyslné vůle lidí z pouště. Nic nového pod sluncem, pravil expert.

Lev Veršinin dodal, že podpisy kmenů se naopak shromáždily na podporu Kaddáfího.

V souvislosti s již zmíněným výtvorem Bernarda-Henry Levyho o 61 kmenech, vystoupivších proti Kaddáfímu, je možno přidat jiné zajímavé detaily od zpravodaje z Tripolisu. Ukazuje se, že takový dokument skutečně vznikl, to ano, ale ne v Benghází, ale na úplně jiném místě, a ne proti vůdci Džamahírie, ale právě naopak, a povstaleckým ideologům pod vedením francouzského guru nezbývá než bezostyšně lhát v naději, že mají k dispozici všechna média na světě, takže bude slyšet jen jejich hlas. Ukazuje se, že ne všechna, a to vzbuzuje opatrný optimismus&

Reklamy

17 comments

 1. Janika

  [1] Jestli židovská, to nevím, ale spousta lidí to "baští"… Svůj úkol to možná krátkodobě splnilo, i když výsledek je nakonec kontraproduktivní – když vyjde najevo ta manipulace, tak z toho kouká skutečnost, že nic lepšího nesehnali, protože lid stojí za Kaddáfím a zřejmě se proti agresi NATO docela semknul.

 2. Janika

  Mimochodem, jen k překladu, narazila jsem tam na slovo, které nedokážu přeložit:"brechlivoj liberal". Jediné podobné ve slovníku je "brechať" = štěkat, camrat. "Štěkající liberál" by mi sice smysl dávalo, ale radši jsem to vynechala :-).

 3. jonáš

  Prej fakt židovskáhttp://www.blisty.cz…t/58410.html … pomalu se nám arabský kamarádi revolucionáři vybarvujou :-) jen aby to nedopadlo jak s afghánskym talibanem, tedy jako vždycky.

 4. Janika

  [6] Pavle, na tvém blogu nejdou vkládat komentáře. To nové logo ODS je přesné :-).

 5. Majka

  Janiko, tobě se ale fakt v tý Libyi líbí! Možná jsi v té zemi žila v minulym životě ( pokud tedy věříš na reinkarnaci, jako já ) Jinak já bych dnes docela uvítala článek o svatbě prince Viliama :-)A to, že se nám podávaji nepřesné překroucené informace, to je právě to, co se mi na politice nelíbí. Na žádný politice. Nejen na tý v Libyi.

 6. Janika

  [10] No to je síla, Hamilbare… Zkusím to zítra přeložit a budu jen ráda, když to bude blábol. Taky tam vidím petici, do toho jdu :-).

 7. Janika

  [9] Majko, líbí se mi ta zem, opravdu, ale to není jen o tom. Strašně prožívám, když mocnosti takhle brutálně někoho napadají, trápilo mě to u Srbska, u Íráku, u Afghanistánu… USA stále někoho napadají, způsobují tolik zla, jsou to zločinci, bez nich by byla Země šťastnější. No a nějaká svatba ve vyšších vrstvách, které námí opovrhují? To mě fakt nebere :-). Je mi líto, jestli jsem tě zklamala :-).

 8. Majka

  Ale kdepak Janiko, nezklamala jsi mě. Jen bych ti ráda napsala asi tohle: Píšeš, že hodně prožíváš když některé mocnosti někoho napadají. A chápu, že tě bezpráví mrzí. Jenže ty to nezměníš. Nikdo z nás nic nezmění tím, že bude prožívat s druhými jejich utrpení, nebo křivdu. Navíc nemůžeme už vůbec nic udělat pro lidi ve vzdálené zemi. My můžeme pomoct jen lidem ve svém okolí, když vidíme, že nějak trpí. Ne že budeš trpět s nimi. Ale třeba tím, že se na člověka co ho něco trápí třeba hezky usměješ. Nebo mu řekneš něco, co ho potěší, nebo se ho můžeš taky pokusit rozesmát. Věř, že to pomáhá jak pohlazení. Ale pokud budeš prožívat s druhými strasti, přibude jen na zemi o kousíček strasti navíc. Té tvojí. Proto se raději usměj, jo ? :-)Přeji hezký večer a dobrou noc :-)

 9. Janika

  [13] To jsi napsala moc krásně, Majko. Jsi správná ženská a moc mě tvoje slova potěšila :-).

 10. tresen

  [9] To nemusí být vzpomínka na minulé životy, ale třeba je to naopak příprava na životy budoucí.