Uhájíme svou svobodu, nebo zemřeme

Toto je poslední řeč Muammara Kaddáfího ze soboty 30.dubna 2011, ta samá řeč, o které média tvrdí, že je vyhlášením války Itálii. Nenajdete v ní jediné slovo o tomto vyhlášení války. Za několik hodin po této řeči civilizované státy poslaly letadla zavraždit plukovníka a přitom zabily jeho nejmladšího syna Saifa a jeho tři malé vnuky.

Bratři moji a sestry!

Dnešek je pro mě radostí i zármutkem. Tento den před mnoha lety v bitvě u Al-Gadabie padl smrtí hrdiny můj děd. Padl spolu se stovkami jiných Libyjců. Nyní skoro století po tom se Itálie znovu vrací a přináší zlo naší zemi. Je mi smutno, že si to dnes musím připomínat. Toužil jsem na to zapomenout.

Chci se zeptat Berlusconiho: Silvio, kde je naše přátelství, o kterém jsi tak často hovořil? Kde je italský parlament, který také často mluvil o přátelství? Kde jste vy všichni? Itálie udělala Libyjcům velmi mnoho zlého, Libyjci jsou velmi rozzlobení a já nemám právo „veta“, abych jim zakázal zakoušet bolest a urážku.

Italové nám říkali: chceme být přáteli. Lhali. Včera Itálie bombardovala Sirtu.

Vy, kdo jste se nazývali mými přáteli, přední představitelé Číny, Ruska, Nigerie, jižní Afriky, Portugalska, ptám se vás: o čem se píše v rezoluci OON 1973? Je tam povolené zajistit bezletovou zónu, nebo činit „dobro“ zabíjením Libyjců?

Libyji bez ustání pustoší. Odřízli nám přístup k ropě, ničí přístvy, bombardují domy, zabraňují zásobovat obyvatele potravinami, bpmbardují haly, kde probíhají vyjednávání se zástupci jiných států.   A tomu všemu říkají „bezletové pásmo“. Dříve jsem si myslel, že „bezletovým pásmem“ je to, když nelétají letadla žádné ze stran, ale ukazuje se, že je to pouze když nelétají libyjská letadla a ostatní létají, kde chtějí a bombardují, co chtějí.

Stanovy a rozhodnutí Organizace spojených národů, co je to a k čemu?

Proč byla schválena tato rezoluce – k vytvoření bezletové zóny, nebo k vyhubení Libyjců hladem? Kde a v jaké rezoluci je řečeno: „lze vraždit“? Kde je řečeno: „lze přerušovat vedení a vodovod“? Kde?

Nejsem z těch, kdo rád prosí, obvykle prosí mne, a já neodmítám. Ale v současné době já žádám celý svět: prosím, potřebujeme se posadit a pohovořit si, veřejně a přímo, aby svět slyšel i náš hlas.

Já žádám, žádám osobně Vás, Vladimíre Putine, abyste se stal prostředníkem. Vy můžete, já v to věřím. Jsme šťastni, že zazněla Vaše slova o tom, že bombardování je třeba ukončit. Všem je známo, že Al-Kaida opovrhuje mezinárodními zákony. Vyzývám vás: podívejte se, kdo vede vede válku, když já vyhlašuji příměří. Není možný svět, když boj zastaví pouze jedna strana.

Libyjci nikdy nebojovali mezi sebou. To, co se nyní děje, je válka proti Libyji, nikoliv občanská válka.

Žádám světové společenství: přijďte, přijeďte, udělejte vše pro to, aby bylo zastaveno bombardování občanských objektů. Nikdo tady nepotřebuje válku. Libyjci jsou mými dětmi, oni nebojují proti mně a já nebojuji proti nim. Podívejte se: my pomáháme lidem, kteří ztratili všechno, co získali těžkou prací.

Žádám vůdce Africkéhé unie, aby pobyli v Adžabii a podívali se, kdo tam bojuje proti nám. Proč se příchozí z Afghánistanu, Tunisu, Egypta a jiných států vydávají za obyvatele Adžabie? Osvoboďte toto město od těch, kdo ho okupují!

A nyní poslouchejte vy, lidé z NATO!

Vy bombardujte nepropustnou hranici proudu africké migrace do Evropy, hranici, postavenou teroristům Al-Kaidy. Touto stěnou byla Libye. Vy ji boříte. Jste idioti. Zastavili jsme tisíce migrantů z Afriky, teroristy z Al-Kaidy. Bez nás přijdou k vám.

Nikdy jsem nelhal. Nelžu ani nyní.

Dopouštíte se čtyř omylů. Čtyř omylů, v nichž vám ne pomohou žádné bomby.

První: vnitřní život Libye, její zřízení. Řešit tyto otázky může a bude pouze libyjský národ. Pouze on. Zapamatujte si: ne vy a dokonce ani ne já. Pouze sami Libyjci mohou, jestli budou chtít, změnit svou systém samosprávy.

Druhý: já, Muammar Kaddáfí. Jestli odejdu, nebo ne, o tom nebudete rozhodovat vy. Vy nejste nikým. Úřady v Libyji jsou už 40 let je v rukou Libyjců. Moje babička a děda, moji rodiče byli zabití na libyjské půdě, oni také nikdy neopustili vlast.

Jste směšní se svými požadavky. Vy jste směšní. Já nejsem prezidentem Libye, ale kdyby to bylo možné, národ by vybral mne. Ano, moji lidé mne mají rádi. A vám je známo, za co. Za to, že já nemám rád vás.

Třetí: ropa. Nedělejte si iluze. Nesmíte si dělat iluze o tom, že odcizíte našim dětem to, co měli poslední 40 let. Neslibuji vám, že budeme sedět a dívat se, jak okrádáte naše děti. Ale, pochopitelně, jsme schopni si pohovořit, aby váš obchod v Libyji byl úspěšnější, nežli dříve. Vždyť to je to, o co vám jde?

Čtvrtý: Libye. Bílá vlajka nebude. Nikdy. Jestli přijedete na naši půdu, všichni Libyjci vezmou zbraně a budou bojovat!

Život bez svobody není ničím.

Uhájíme svou svobodu, nebo zemřeme!

http://putnik1.livejournal.com/1085809.html

Reklamy

4 comments

  1. jonáš

    To se nedá komentovat"Ministr Hague napadení evropských ambasád odsoudil. "Kaddáfího režim je podle vídeňské konvence povinen chránit diplomatické mise v Tripolisu. Tím, že to neudělal, režim znovu porušil své mezinárodní závazky," prohlásil ministr."

  2. Janika

    "Vraždí nás a ještě nám přikazují, jak se u toho máme tvářit."Nebo taky Riceová s tou viagrou, někde to přednášela jako důkaz toho, že Kaddáfí nevede "slušnou" a "civilizovanou" válku. Nikdo prý na to nereagoval, já bych na ni s chutí zařvala: "Co je viagra proti ochuzenému uranu, ty krávo…!"

  3. jonáš

    No možná by si měla zobnout samaprej to i dámy přivede na jiný myšlenky ;-)