Libyjci stojí za Kaddáfím

Ale to se někomu nehodí, tak se o tom oficiálně mlčí, nebo lže&

Přesto někteří nemlčí:

Leonor píše, že jak BBC, tak CNN o velkém kmenovém setkání kmenů v Libyi mlčí. Zřejmě se řídí zásadami: Nepiš nic o tom, co se v Libyi skutečně děje. Ptá se, zda jsou všechny jejich informace tak neobjektivní a nepravdivé, jako ty o Libyi.

Píše: V médiích je úplné ticho. & Musí skrýt realitu Libye mlčením, v západních novinách panuje cenzura, takže teď už vidím, jak to s tou svobodou tisku ve skutečnosti je. Opravdu je tato hra velmi snadná, když většina lidí nemluví arabsky a Libye je pro ně neznámou zemí.

Nad stanem, kde probíhalo jednání, přelétala velmi nízko letadla NATO a dělala velký hluk, takže se dokonce i rozbilo sklo. Snažili se vyděsit účastníky tohoto setkání. Toto velmi významné jednání lidí s velkou důležitostí pro vládu v Libyi nemělo žádný ohlas ve světě.

Jednání 2000 kmenů skončilo. Řekli jasně:

Jsme všichni s Kaddáfím do poslední kapky krve.

Toto je naše země a odmítáme vměšování kohokoliv zvenčí.

Nedovolíme rozdělení Libye.

Nikdy se nevzdáme.

Nedovolíme, aby našim dětem ukradli naši naftu.

Nesouhlasíme s rezolucí EU.

Vyzýváme všechny arabské kmeny v zemích, které podporují invazi NATO, aby povstaly proti svým vládám a pomohli zastavit krveprolití a umírání našich dětí.

konference kmenů1

Richard Boudreaux: Stovky kmenových vůdců z vládou kontrolované oblasti Libye se shromáždily ve čtvrtek v obřím stanu a přijaly výzvu k ukončení ozbrojeného povstání proti plukovníkovi Muammaru Kaddáfímu a k ukončení leteckých útoků Severoamerické aliance na jeho síly.

Kmenoví vůdci se setkali pod stanem velikosti dvou fotbalových hřišť, vybaveným klimatizací a lustry. Na bílém pozadí byly anglické a arabské nápisy: Zastavte válku, Jednotná Libye a Žádná válka pro ropu. Téměř každý řečník vyjádřil podporu plukovníku Kaddáfímu.

***

Podobně píše tripolipost.

***

Laservision: Národní konference libyjských kmenů, Tripolis 05.05.2011

Svět by měl poslouchat kmeny Libye a ne představitele setkání v Římě& Obamo, Sarkozy a další, kdo jste, že požadujete, aby Kaddáfí opustil svou zemi?

***

Autor blogu libyancivilwar srovnává kontrast dvou jednání, probíhajících ve stejnou dobu, setkání kmenů v Tripolisu a jednání aliance v Římě. Libyjci se staví za Muammara Kaddáfího, řekl Ibrahim. Nejlepší způsob, jak ochránit lidi Libye je odstranit Kaddáfího, prohlásila Clintonová.

Dále píše o tom, že rebelové výsledky sjezdu zpochybnili. Argumentovali tím, že Libye nemá 850 kmenů, jak bylo uváděno. Skutečnost je taková, že jednoduše došlo k záměně slov kmeny a podkmeny či klany.

Média stále tvrdí, že výsledek jednání nelze ověřit, protože nemluví arabsky a nemají překladatele. Také nemluvím arabsky, ale měl jsem vždy vedle sebe někoho, kdo překládal. Bylo to velmi poučné, byly tam dokonce i východní kmeny. Doslova stovky představitelů kmenů a klanů z celé Libye. Projevy byly vzdorné a ve prospěch Kaddáfího. 

(I dále velmi zajímavé čtení, zasloužilo by si celé přeložit.)  

***

Mercurymail píše: Velké kmenové setkání je naprostým úspěchem. Vysílá ho živě libyjská televize. Každý řečník představí sebe a svůj kmen a mluví 10 minut i méně. K dispozici je také seznam jmen v latince.

Dnes rebelové tvrdí, že existuje pouze 160 kmenů. Tady si hrají na významové rozdíly mezi angličtinou a arabštinou. Když Libyjci říkají, že mají 2000 představitelů 850 kmenů, tak používají arabské slovo pro klany. Pro Libyjce je důležité vědět, že to nejsou jen domorodí vůdci, kteří podporují Kaddáfího, , ale také vůdci klanů, což je mnohem demokratičtější a představuje obrovské množství lidí, takřka téměř celou populaci.

konference kmenů2

Reklamy

32 comments

 1. Janika

  Zajímalo by mě, co skandovali na konci toho videa. Rozuměla jsem jen "Muammar" :-).

 2. Janika

  Mod. jestli ti můžu doporučit, vynech můj blog, zjevně ti to nedělá dobře. Já zase nemusím lidi, kterým nevadí zabíjení dětí, tak na jejich blogy jednoduše nechodím.

 3. Janika

  A ještě jedna zajímavá poznámka od mercurymail, píše: "Mluvil jsem v poslední době s rodinou Tuaregů, kteří přišli od hranice s Nigerem na velbloudech, aby vyjádřili podporu Kaddáfímu a nabídli mu pomoc jejich kmene v boji. Ne za peníze, ale ze solidarity. Kaddáfí jim poděkoval, ale požádal je, aby zůstali v klidu a starali se o své rodiny"

 4. Mod.

  Tak to neznám lidi, kterým nevadí zabíjení dětí, nicméně tvůj blog mi dělá moc dobře, když si chci zažasnout, jdu prostě sem:-)No a hlavně, přece si tu nebudeš furt diskutovat jen sama sesebou, že jo:-)

 5. Janika

  Tak to jsem moc ráda, že ti taky vadí zabíjení dětí. A co proti tomu děláš? Já se snažím psát aspoň tohle, co taky může jedna obyčejná ženská…

 6. Janika

  Myslím, Radko, že to, co se děje, je možné právě kvůli lhostejnosti a neinformovanosti lidí. Tak se snažím o tom aspoň psát.

 7. Mod.

  Proti zabíjení dětí se má dělat co? tedy třeba krom toho, že člověk aktivně podporuje například budování babyboxů. Taky mi vadí třeba týrání zvířat, proti tomu bojuju tak, že podporuju organizace, které se snaží zvířata ochraňovat nebo zvířata v krajní nouzi léčit.Taky mi vadí, že spousta nemocných lidí nedostává všechno co by měla dostat, proto podporuju různé organizace tak či onak nemocných, finančně, nebo aktivně, například do Paraplete sem docházela několik let jako dobrovolník, sice ne často, ale přece.Z čehož plyne, že člověk nemusí mít ani peníze na to, aby někde pomohl.Rozhodně jsou tady tisíce lidí, a nakonec i zvířat, kterýma je potřeba se zabývat, pokud možno aktivně, ale i kdyby jich byl milion, tak nějaký debilní Kadáfí by byl až miliontýstopadesátýčtvrtý.

 8. Mod.

  Hamilbare to byla odpověď pro Janiku, " co může jedna obyčejná ženská", kdybych byla ušlechtilá, věnovala bych se tomu co mi vadí víc aktivně a ještě míň bych plkala u počítače:o)Ale jinak jo, myslím, že kdyby každý dělal aspoň to co já, bylo by to o nějaké procento všechno lepší.

 9. Mod.

  Nakonec, když se podívám, kolik času tady Janika věnovala za poslední měsíc Kadáfímu, tak za tu dobu mohla odtlačit do kina, nebo na procházku, a zpět nejmíň 100 paraplegiků, třeba.

 10. Mod.

  Jejea to jsem v tom výčtu svých ušlechtilostí zapomněla na africkou holčičku, kterou mám už třetí rok adoptovanou na dálku a platím jí internátní školu, to znamená výuku, ubytování a stravu :-D

 11. Hamilbar

  To je dobře Mod, že jste s sebou spokojená. To mě těší.Stejně tak mám radost z toho, že víte co by měla dělat Janika. Alespoň bude vědět na koho se obrátit až bude potřebovat poradit.A nebuďte zbytečně skromná. Jiné slovo než ušlechtilá mě pro popis vaší mimořádné osobnosti prostě nenapadá. A nebojte se lidem radit co mají dělat. Svět bude o nějaké procento lepší a lidi vás budou mít za to rádi.

 12. Mod.

  Hamilbarenebojte, nebojím, akorát to, kdo mě bude mít rád a nebo nerad je mi úplně jedno.Nedávno tu byl článek o Japonských psech v oblasti jaderné elektrárny a u toho otázka v tom smyslu, jakože co my NATO? No tak já na to konkrétně nic, protože nevím co bych s tím udělala, zato prostě vím, že se dá pomáhat bídným psům i tady, a to je ten zásadní rozdíl, protože jinak vocode:-)

 13. Mod.

  Jeje a teď sem si chtěla přečíst komentář ratky a on už tu zas nějak není:-(

 14. Hamilbar

  No Mod, abych vás nepřechválil. Teď si uvědomuju, že ve srovnání třeba s princem Charlesem, máte co se týče charity stále co dohánět. Takže zůstaňte dále milá a skromná.Myslíte ten ratčin komentář u předcházejícího článku?

 15. Janika

  To nebyla ratka, to byla nějaká cizí nešťastnice, která už psala nějak z cesty. Prosím o debatu k věci, i tebe, Mod., mně neřeš. Máš pravdu, že mi tyhle články dají dost práce. Mám radost, když se na tenhle blog objevují tu a tam odkazy v jiných debatách. Nenechám si to tu zkazit. Vám díky, Hamilbare, trochu jste mi pomohl smýt tu pachuť z některých lidí :-).

 16. Hamilbar

  Jaká pachuť Janiko? Když dochází na výrazy jako zmrd a debil, plyne z toho, že cosi děláte dobře. Horší by bylo, kdybyste nevzbuzovala ani kladné ani záporné emoce.

 17. Mod.

  Co bylo vadného na komentáři, že já narozdíl od Prince Cahrlese musím vydělávat?:-))))))

 18. anonym

  Může mi někdo odpovědět, proč jsem byla smazána? Žádná nevhodná slova jsem nepsala, nokoho jsem neurážela, tady se nesmí napsat jiný názor?

 19. Janika

  Všimla jsem si na OM, Hamilbare, díky :-). Dneska je tam i odkaz na můj překlad Leonida Savina, moc mě potěšilo, že jsem se s tím nedělala zbytečně.

 20. anonym

  Zřejmě jste si mě zadala do nevhodných osob, protože můj další příspěvek se ztratil. Docele mě to překvapuje. Na vaše blogy chodím už dlouho. Chodila jsem tam u v době, kdy byla proti vám vedena křížová výprava. Jednou jsem to už nevydržela a něco připsala. Dopadlo to tak, že vás podezírali, že jste si to napsala sama, protože to byla vaše obhajoba. Podepsala jsem se tenkrát – pozorovatelka. Když jsem se nechtěně stala pro vás zdrojem dalších narážek, už jsem nic raději nepsala. Nevím, co si myslet teď, když pro změnu vadím vám. Mám si myslet to, že kdo se vás zastane, může vstoupit, ale běda, když s vámi nesouhlasí? To by jen snad znamenalo, že oni mají nakonec pravdu?

 21. Janika

  Však já tuším, kdo jste, nebojte :-). Není to nic osobního proti Vám, ale pochopte, že já tady tohle jednoduše řešit nechci. Nikoho to nezajímá, je to tak těžké pochopit? Já když někde u jinak zajímavého článku narazím na takovéhle tahanice, tak jdu jednoduše od toho, nezajímá mě to, považuju to za ztrátu času. Pokud si něco potřebujete vyjasnit, tak klidně mimo blog, ale prosím, tady pište k věci, a klidně nesouhlasně.

 22. Miki

  Dejte si pozor, chteji vas udat adminovi za to co pisete.

 23. Hamilbar

  To je v pořádku Miki. Máme přece svobodu, každý může udávat koho chce.

 24. Janika

  Hlavně, že to někomu způsobí radost :-). A já budu taky ráda, že se ctihodný admin podívá taky jednou na můj blog :-).

 25. Michal

  Zajímavý článek a zajímavý blog. Jdu sem odtud: http://www.osud.cz…ajimave-odkazyPřekvapením jsou pro mne někteří komentující. Nad číslem 2 mi spadla čelist, no fujtajbl. Nenech se takovými lidmi odradit, Janiko. Určitě se sem budu vracet. Zdraví Michal

 26. Ignác

  Dobrá snaha Janiko3.6.2011 to tu utichlo? Jsem tu poprvé. Jeli tomu tak, je to škoda. Ale je příjemné vidět někoho nesemletého mediální propagandou a se zájmem o okolní svět. Zpravidla empatický člověk nerozlišuje před zájmem toho co je za domem a tím co na druhém straně planety. Nemáš nějaké čerstvé info z Libye? Je to dost problém sehnat v evropské cenzuře objektivní informace.Nakonec to tam stejně Západ projede. Bohužel pro naši budoucnost s katastrofálními ale pro většinu evropské populace zaslouženými důsledky. Příroda je nesmlouvavá.Tvá aktivita bývá spíše doménou mužů. Body pro Tebe.

 27. Janika

  Zdravím, Ignáci, a děkuji za milou pochvalu. Sama teď po návratu z letních toulek přemýšlím, jak a kde pokračovat. V Libyi určitě nic neskončilo, dalo by se říct, že to teprve začíná.