Kaddáfí, poslední charismatický vůdce

Arabista, diplomat a učitel Gercenovy univerzity v Petrohradě Sergej Rudasev má více než 20leté zkušenosti v oblasti Blízkého východu. Po svém návratu z Libye poskytl tento rozhovor. Přeloženo odtud.

Sergej Rudasev: Abychom pochopili, co se stalo v Libyi, musíme znát ne to, o čem mluví západní média, která v informační válce slouží Američanům a všem jestřábům NATO: Francii, Itálii, Británii, a tak dále. Ve skutečnosti se nejedná o osvobozovací revoluci, o žádné požadavky lidí na osvobození od diktátora, to jsou primitivní pohádky. Libye je zemí kmenů a řídí se kmenovými zákony. Dělí se na dvě poloviny. Západní Tripolitanii s centrem v Tripolisu, kde je Kaddáfí. 1000 km od Tripolisu je Cyrenaica, s centrem v Benghází. 

Tam byly po celou dobu rebelující kmeny. Tak jako my je máme na Kavkaze, tak je má Cyrenaica koncentrované v Benghází. 

Nejpodivnější na tom všem je, že téměř nikdo neví, že Kaddáfí je jedinečný člověk. Démonizace jeho obrazu – to vše je západní propaganda. To samé dělali se Saddámem před tím, než rozbili Írák a ukradli jeho naftu. O to samé se snaží i teď. Ale je zde velký rozdíl!   Kaddáfí nebyl v obležení a měl obrovské zásoby ropy, na které mají nyní zálusk západní jestřábi v čele s Američany a Brity. Jeho roční příjem z vývozu ropy činil 70 miliard dolarů. Nemalá částka a přitom nízký počet obyvatel. Toto bohatství nebylo rozkradené, tak jako ve většině ostatních zemí a bylo ukládáno ve fondu rozvoje. Mimochodem, tento fond máme také, ale nikdo neví, kam jdou z něho peníze. Co je nejdůležitější, Kaddáfí platí každému občanu mzdu. Bez ohledu na to, zda pracuje, nebo nepracuje! Platí každému pravidelně. U nich neplatí náš slogan „Kdo nepracuje, ať nejí!“, ale slogan „Kdo nepracuje, ať jí“. 

A dále, kdo chce vydělat více, prosím, studujte! Zdarma, vše zdarma. Jeďte do zahraničí za prací, učit se. V Libyi pracují miliony zahraničních pracovníků a specialisté na zvyšování kvalifikace za obrovský plat, ale pracují cizinci. 

Ty kmeny, v tomto případě východní, Kirenejské , které nevyužívají plat, dostávají prostřednictvím svých šejků a hlav kmenů a klanů rentu! Kromě toho dostávají zdarma jídlo, léky, bydlení – byty, domy, auta zdarma. To znamená, že už tam je komunismus, o kterém snili naši komunisté v minulé době. A tam se to povedlo… Ano! Poplatky jsou zrušené, nejsou žádné daně, neplatí se za komunální sítě. Benzín je téměř zdarma, stojí tam 3 rubly za litr. Dovážené zboží není zdaněno. To znamená, že Libye je obrovskou duty free. Kdo by to nebral.

Zdálo by se, že nejsou žádné problémy, jen žít a radovat se. Ale „naši američtí přátelé“ pracují velmi profesionálně prostřednictvím svých zpravodajských služeb a našli způsob, jak přivést k nespokojenosti některé skupiny&  Dali jim drogy, které dosud neznali, odborníci z CIA je naváděli, aby řekli: „Kaddáfí, dej nám víc!“. Lidská povaha je bohužel taková, vždycky chce víc! To je to, 42 let byl u moci a dával jim, nic jiného nepoznali. Zvykli si. Vyrostla nová generace.

Mám pocit, že Libyjci upřímně věří, že ve světě se nepracuje a lidé dostávají plat od svých vlád. Nevědí, že taková země, jako je ta jejich, kde obyvatelé žijí svobodně a pracují pro ně zahraniční pracovníci, nikde jinde není. Myslí si, že celý svět takhle žije. A chtěli víc!  Chtěli whisky, porno a podobně. Ale Muammar Kaddáfí je přívržencem tradičního islámu, který zakazuje drogy, vodku a další.  

Kaddáfí je vznešená, neobyčejná osobnost. S jeho slavným beduínským stanem, s nímž jezdí po celém světě. Jednou jsem tam s ním seděl v Kremlu. Je Beduínem svým tělem i duší. Je pokračovatelem starobylých beduínských, arabských, islámských tradic, požadujících skromnost v životě, ochranu chudých, nakrmení slabých, podíl všech na výnosu kmene! A naivně si myslel, že společnost beduínských kmenů bude trvat i nadále. Zapomněl, že svět se mění, nastupují informace, internet, atd. &   A teď přišli tito mladí lidé, kteří se narodili dlouho po jeho   revoluci, kdy všichni žili pod králem …

Reportér: Nevděčníci …

SR: … tak, nevděčná mládež. Tím spíše, že mladí lidé (ti na východě) jsou většinou naprosto neznalí. Prostě se nechtějí učit!

Kaddáfí v žádném případě není blázen. Je exaltovaný, zvláštní.  Ale je velmi chytrý! 

Když jsem s nimi mluvil po telefonu v noci, kdy je bombardovali, přímo jsem slyšel výbuchy, a říkali lidé v jeho bezprostředním okolí, že by měli používat taktiku Saddáma Husajna.  Jakou taktiku? Přivedl svá vojska, tanky a velení přímo do města!  Ne v blízkosti měst, jako je rozestavil Kaddáfí, a poráželi ho tam, ale ve městě. Pak „oni“ již nemohou bombardovat, protože pak by bombardovali lidi, děti, staré, ženy, a tak dále. Ale Kaddáfí, se svou podivnou arabskou ušlechtilostí jako ze starých časů, nerozmístil vojsko do měst ovládaných rebely, ale postavil je kolem, kde jsou terčem bombardování.  

Pozoruhodné jsou jeho poznámky, to je zajímavé poslouchat v arabštině, jak jedná impulzivně. Řekl: „Shromáždím 200 tisíc, 300 tisíc svých příznivců, ženy, děti, muže, pracující, a půjdeme pěšky 1000 mil osvobodit Benghazi, ať si zkusí bombardovat náš pokojný pochod. “ Tím se dostaneme k zajímavému náhledu, že situace je ve skutečnosti ve slepé uličce. Tyto jestřábi, testující nové zbraně se předhánějí v tom, kdo svrhne více bomb&  Teď ještě Dánové, jak to, že se najednou jejich rybí krev tak vzrušila?  Odkud a proč, sakra, vylezli? Myslím, že se tam mužská síla probouzí tak jednou za šest měsíců a proto tam porodnost stále klesá a klesá.  A najednou vylezli bojovat! Poprosili, aby se mohli účastnit i nečlenové NATO a nazvali se koalicí, už nebombarduje NATO v čele s USA. Takže zůstává patová situace. Nejprve zničí radary, takže žádné radary nejsou, zůstaly dva. Potom zničí sklady. Skladů existuje mnoho, buď je v poušti najdou, nebo nenajdou. Nyní mají za cíl jeden z Kaddáfího paláců. A co pak? Rozbili půl tuctu tanků. Jakmile zaregistrují nějaké shromáždění, udeří. A co pak? Všichni víme, že země se dá podmanit pouze tehdy, když vojáci vstoupí na její území. A oni visí ve vzduchu! Rezoluce Rady bezpečnosti OSN neopravňuje ke vstupu. Bombardovat bohužel opravňuje, protože tam byla velmi vágní, abych tak řekl, takže si ji mohl každý vykládat jak chtěl. Ale obsadit zemi nemohou.

Kaddáfí řekl: „Pomstím se ve středomoří Italům, Francouzům. Ukážu vám! Kam budu moci dostřelit, tam vystřelím &  Myslím, že to není nic víc, než pouhá slova. Proč by si měl dělat problémy? Je tam spousta členů al-kaidy, sposta členů Muslimského bratrstva. Francouzi k sobě pustili tolik Arabů, že už tam nejsou žádní Francouzi, Arabové věčně převracejí auta, zapalují je a rebelují..    

Celá infrastruktura cestovního ruchu je narušená. Egypt, Tunisko a dokonce i Abu Dhabi – je tam horká půda. Jordánsko a další, tam raději nejezdit! Nikdo neví, kdo, kde jakému komandu přikáže zničit křesťany. Turistika skončila! V Itálii? Ta je tak chudá, co s ní? Nemají benzín, protože Kaddáfí ho Sarkozymu nedá. Francie? Berlusconi se Sarkozym. Nikde na jihu není klid.  Je´dte na Kubu k Fidelu Castrovi. Někam do Bulharska, tam je bezpečno. Do Rakousku, kdo máte hodně peněz. V Thajsku je situace stejná, ale nejsou natolik pošetilí, aby zničili průmysl cestovního ruchu. Arabové jsou velmi nestabilní, velmi nestabilní. Je lépe tam nejezdit!

 

Reklamy

5 comments

  1. Janika

    Tomuhle článku jsem nemohla odolat :-). Ale i jinak se píše ve světě spousta zajímavých věcí, na rozdíl od našich goebelsovských médií, která chrlí pořád dokola stejné stupidity, které opisují jeden od druhého. Al-jazeera, s prominutím, vybleje nějaký nesmysl, například včera, že Kaddáfího žena a dcera Ajša uprchly do Tuniska a hned to u nás uslyšíte 50x za den v TV a rádiu a když zadáte v Google vyhledávání o Libyi, tak prvních pár stránek máte úplně stejné titulky "Kaddáfího opustila žena a dcera…".

  2. jonáš

    Mno já si myslelže už takovej čirej akt stupidní propagandy snad ani nezažiju .. mámo táto, volte naši šťastnou budoucnost. My vám už pak ukážem ..http://www.novinky.cz…h-lodi.htmlhttp://www.novinky.cz…ml?ref=boxD

  3. Janika

    [4] Někdo charakterizoval naši žurnalistiku jako "koncentrovanou směs ryzí blbosti, fašistoidních blábolů, amatérismu, neznalosti, primitivismu a nesmyslných zkratkovitých projekcí". Jinak řečeno: hnus fialovej… :-).