Libyjec Muammar

Když jsem četl tuto řeč, pronesenou pod bombami, řeč člověka, který přijal rozhodnutí vytrvat až do konce a podporovanému v tomto rozhodnutí všemi syny, manželkou a dcerou, záviděl jsem Libyjcům  a pochopil jsem, proč nezrazují svého vůdce. Který, smějte se, nebo ne, už zvítězil., napsal Lev Veršinin zde.

Poslouchejte mne, zbabělci!

Nikdy nepřimějete veliký Libyjský národ, aby se vás bál. Nikdy nezastrašíte nepokořený Tripolis.

Tripolis odrazil Španěly a barbary z jihu, maltézské rytíře a Byzantince, Tripolis jako rovný s rovným bojoval s Římem. U hradeb Tripolisu byli poraženi i Italové.

Sláva Tripolisu!

Sláva Libyi, Libyi, čelící nyní krutému, smrtonosnému barbarství, ale nevzdávající se.

Slyšíte? Nevzdáváme se!

Máme naši zemi a žijeme v ní. Můžeme zemřít, to není tak strašné, ale nedáme vám naši vlast, naši zem. Nevzdáme se, nezradíme ani sebe, ani svou zem.

Vy jste agresoři.

Vy jste fašisté.

Vaše věc není spravedlivá, vy nevíte, co to je vlast&&.

Máte na výběr. Jděte tam, odkud jste přišli, vy upíři, utíkejte odtud, odveďte pryč své vojáky a nechte Libyi jejímu lidu. Libyjci sami rozhodnou o výsledku této bitvy.  

Chcete slyšet vůli Libyjského národa? Uslyšíte ji, poznáte ji!

Miliony Libyjců půjdou do hor, půjdou do všech míst země, kde se ukrývají bandy, které jste vy navedli, aby na nás stříleli. Libyjci se vydají na východ a na západ, milióny Libyjců je najdou v jejich skrýších a ani vaše letadla je nezastaví. Žádné bandy nebudou moci odolat miliónům mužů, žen, dětí, starců, povstavších, aby osvobodili svou zem.

To je náš historický úkol.

V naší historii není slabosti ani zrady. Nikdy jsme neprodali sami sebe. Útočte na nás zdálky, jak s oblibou děláte, shazujte na nás bomby, my jsme silnější, než vaše rakety a letadla.  Náš hlas je silnější, než burácení bomb. Vůle Libyjců je silnější, než vaše zbraně. Není to poprvé, co nás bombardujete a poté, když utrpíte porážku, žalostně se kajete.

Já mluvím s prostými Libyjci a vím: národ Libye je připraven k obraně a jeho morálka je vysoká.  Naše pokolení se za sebe nebude stydět. Naše děti a vnuci se nebudou stydět za své otce a dědy. My zvítězíme. My porazíme nepřítele. Dříve nebo později. Když ne nyní, tak později. Přijali jsme rozhodnutí splnit naši povinnost vůči nám samým. Nechtěli jsme tuto zlou, nespravedlivou válku, ale když už jste ji začali, budiž.  Jsme připraveni umírat. To je naše povinnost vůči historii, vůči našim předkům, kteří obětovali životy za tuto zem, a vůči nastávajícím pokolením, kteří budou mít to štěstí narodit se v Libyi.  

Vy, žijící za mořem, posílající Mirage, co chcete?

Copak my jsme vám škodili? Copak my jsme se ubírali k vám za moře?

K čemu je toto bombardování? Aby nás zlomilo?

My se nikdy nevzdáme!

Slyšíte? Nikdy.

Nestrašte nás smrtí. My vítáme smrt.

Lepší zemřít, než žít pod holínkou NATO. Lepší zemřít, než polekat se vašich raket a letadel. To nám není třeba. To by nebyl život. Hrdinská a mučednická smrt je miliónkrát lepší, než takový život.  

Libyjci moji rodní, buďte silní.

Vím, že jste stateční. Pozvedněte vysoko hlavu. Pohleďte na naši mládež, která ke mně přišla v Bab al-Azizi. Toto jsou Libyjci. Libyjci, které chtějí zlomit a mít na kolenou. To jsou naši muži a ženy, naši chlapci a dívky, příliš hrdí, aby nebojovali ze strachu před smrtí.

Zemřít není hrozné. Hrozné je zradit sebe a svou povinnost vůči vlasti.

Vítězství nebo smrt. Taková je naše povinnost vůči budoucím pokolením a vůči naší zemi.

Slyšte to vy, kteří jste přišli do naší země zabíjet!
Dokonce i Libyjské ženy se v hněvu vydaly  na cestu války. Přicházejí sem po tisících, aby se učily zacházet se zbraněmi. Hleďte, velké Libyjské ženy berou do rukou zbraně a připravují se k boji.

Můžete povraždit vojáky. Ale nikdy nezlomíte vyzbrojený národ.

Derna povstane.

Benghazi povstane.

Kmeny Bregy už povstaly a útočí na vás. Už jste poznali, jak jsou odvážní.

Poskvrňujete Benghází svými návštěvami svých špinavých loutek. 

Urážíte lid Benghází.

Kmeny smetou tuto hanbu.

Není života pro zrádce. Život zrádce nemá žádnou cenu. A náš národ je všechny vymete.

Poslouchejte, vy: tady stojím já, Libyjec Muammar! Stojím zde s lidmi a mluvím a kolem mě padají bomby.

Vidím na obloze vražedná letadla.

Ale já se nebojím.

Vedle mne je můj národ a moje duše směřuje k Bohu.

Vpřed!

Miliony už směřují na západ a východ, aby splnili svůj úkol.

My zvítězíme!

***

Překlad Janika

 1. Janika

  Řeč Muammara Kaddáfího z počátku června. Nebyla jsem u netu, takže nevím, jestli už se někde u nás neobjevila. Ale i tak, chci ji mít tady.

 2. Hamilbar

  Vítám vás zpátky z dovolené Janiko.Tak co tomu říkáté? Vypadá to, že se všichni připravují na smlouváni jak na perském bazaru. Všichni si na poslední chvíli vylepšují své vyjednávací pozice. NATO (francouzi a angličani, abychom byli přesní) vyškrabuje poslední zásoby bomb a tento týden bude pro libyjce asi velmi krušný. Na déle než týden asi munici nemají i když něco jim prý půjčí Bumdeswehr.Sexy kočka Clintonová honem uznala povstalce za legitimní představitele Libyie.Číňané prý poslali do Tripolisu reprezentativní delegaci. Co je to za humanitární pracovníky se mi nikde zjistit nepodařilo. O kvalitě jejich výcviku ale nepochybuji.Je dokonce velmi pravděpodobné, že se již jedná. K tomu vždy patři předvádění svalů.Tipnete si finále? Měl bych variantu. Kaddáfí odstoupí ze všech funkcí které nemá. Lybijci si ve svobodných a mezinárodním společenstvím monitorovaných volbách zvolí hlavního šejka, nebo presidenta nebo tak něco. Plukovník ho políbí na obě tváře, pověsí na něj nějakou blýskavou cetku a odebere se do svého stanu ze kterého bude fakticky vládnout dál. To ale nebudou sdělovadla troubit do světa abychom nevypadali jako blbci.Co myslíte Janiko, šlo by to takto?

 3. Janika

  Děkuji za přivítání, Hamilbare. Přiznám se, že jsem byla ze všeho kolem dost unavená, až moc jsem to prožívala a potřebovala jsem získat trochu odstup. Pár týdnů bez internetu a odkázaná jen na oficiální zpravodajství, a Libye jakoby neexistovala… Takže jsem se po návratu hned vrhla na známé zdroje informací a pořád mám co dělat.Tipnout si finále? Myslím, že jste to popsal velmi přesně. Aby nakonec nebyl Kaddáfí pevněji na svém místě, než ti, co ho chtějí svrhnout. Ale jsem opatrná v optimismu, může se stát cokoliv. Je to pěkně zašmodrchané. O Číňanech ani nevím, jaký že to mají výcvik :-)?

 4. Kulíšek

  Kazda valka neco stoji.Dnes uz vime, ze valka ve Vietnamu byla vyvolana umele, americane to priznali az po nekolika desetiletich. Vyvrazdene cele vesnice, nasledky pouziti bojovych latek a zbrani jsou dodnes znatelne. V teto umele valce umirali nevini na obou stranach, coz elity vubec nezajima. Vime take ze cely konflikt zaplatili obcane USA – a zaplatili je tem, kteri dali zbrane jejich synum…Vzpomente si na to, kolikrat Kaddafi vyhlasoval klid zbrani, aby zastavil valku coz se samozrejme nemohlo stat protoze munice na zabijeni jeho lidi jiz byla pripravena a v zajmu tech, kteri ziji z utrpeni jinych je aby tyto jatka pokracovaly co nejdele. Tim chci rici, ze pokud Libye bude muset padnout, tak padne. A budou to Libyjci, kteri budou muset zaplatit bomby, ktere jim padaly na hlavu.A jedinou skutecnou zbrani kterou Kaddafi ma je pevny narod, tudiz nejde o zadnou ropu a nic jineho, ale o samotnou jeho existenci.

 5. Janika

  [5] "pokud Libye bude muset padnout, tak padne" – nebo Kaddáfí dokáže, že USA lze porazit. Ten "nonšalantní exot" (jak ho kdosi nazval), stejně už světu ukázal, a možná ještě ukáže.

 6. Janika

  [4] No jo, to jistě :-)).Další možnost v tipování, jak to dopadne: rozdělení země. Letmo jsem zachytila u LV, ale dneska jsem ještě neměla čas se tam ani podívat.

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s