Stuart Ramsay: Hodnocení konfliktu v Libyi po čtyřech měsících

Stuart Ramsay rozhodně není příznivcem Kaddáfího a od počátku projevoval sympatie k rebelům. Toto je jeho poslední, pozoruhodný článek:

Po čtyřech měsících: Hodnocení konfliktu v Libyi

20.července 2011

Stuart Ramsay, hlavní zpravodaj v Tripolisu

Je to čtyři měsíce od zahájení bombardování Libye, kdy na modrém nebi nad hlavním městě Tripolisu lidé zachytí občas záblesk bombardérů třpytících se bíle v slunečním světle. Ale hlavně mohou slyšet svištění bomb a dunění výbuchů při posledním útoku.

Ve státní televizi běží prakticky nepřetržitě proud obrazů smrti a zkázy. K tomu truchlivá a vlastenecká hudba. Pláč žen, dětí a zraněných, muži bojující uprostřed obrovských výbuchů, které jakoby byly vytvořené v Hollywoodu – a mnohé z těchto scén tam jistě někdy budou použity.

Plán Západu na rychlé ukončení Kaddáfího éry v Libyi se ukázal strašlivě mylným, přepočítali se od samého počátku.

Kaddáfí se ukázal být neoddělitelnou součástí země a těm, kdo se zvedli proti němu v naději na změny chyběla širší podpora.

Daleko horší bylo, že nikdy neměli podporu armády, kterou měl Kaddáfí. Když se na několik dní režim zakymácel, neměli dost příznivců a chyběli jim i seriózní velitelé.

Když plukovník za pomoci vojska ovládl větší část důležitého západu země a zničil opozici ostrou střelbou a brutálními represemi, byla tím revoluce prakticky ukončena.

V uplynulých týdnech rostlo postavení rebelů v mezinárodním postavení a uznává je nyní velká část mezinárodního společenství.Ale z vojenského hlediska, mimo několika bodů na východě a pohoří Nefusa na západě, jsou významem i postavením absolutní nulou.

V posledních dnech jsem byl v několika západních městech a obcích, kde se shromáždily tisíce lidí na kolosálních demonstracích, aby vyjádřili svou podporu Kaddáfímu. Tisíce lidí vyšly do ulic, aby podpořili Kaddáfího. Všichni tito lidé mají zbraně. Vláda rozdala zbraně všem, kteří o to požádali.

Co je důležité je, mnoho lidí, se kterými jsem mluvil, jsou ve svém přesvědčení absolutně jednotní. Jistě, mítingy jsou organizovány, ale lidé se jich účastní ze svého opravdového přesvědčení.To neznamená, že všichni v této části země podporují Kaddáfího, ale je jich určitě hodně.

Znamená to slepou uličku, nebo počátek nových krvavých bojů? Nejsem o tom přesvědčen. 

Vidím jediný jistý kámen úrazu – Kaddáfího stoupenci trvají na tom, že zůstane, rebelové, že musí jít. Přitom obě strany konfliktu si přejí jednání.

Po zuby ozbrojená skupina žen z města Gharyan v linii při frontě u pohoří Nefusa mi řekla, že chtějí jednat o míru okamžitě. „Především chceme vyslechnout jejich stížnosti a mluvit s nimi,“ řekla mi jejich velitelka.

„Bratr vůdce musí zůstat, ale jinak budeme mluvit o všem ostatním.“

V zemi, kde téměř všichni žijí v pásu podél pobřeží Středozemního moře, je často opakované tvrzení, že Země je rozdělena od východu na západ, v podstatě nesmyslem. Pravidelně jsem se setkával s lidmi, kteří žijí v Tripolisu, a oni nenávidí vše, co se děje.

Rebelové jsou v kontaktu s vládou, aby se pokusili najít řešení.

Rodinné vazby a svazky jsou zde tak důležité, že se pojem bratrství chápe doslovně. Aby bratr zabil bratra je naprosto nepředstavitelné.

Jaké je tedy jednání? To se děje na různých úrovních.

Na jedné úrovni došlo k mezinárodnímu kontaktu. Jednání mezi administrativou Spojených států a zástupci Kaddáfí, když Američané varovali, že musí jít, je jen součástí širšího diplomatického úsilí OSN a zapojení zemí od Francie po Turecko a Jižní Afriku.

Na jiné úrovni, věřím, že i když rebelové se připravují na další konflikt – jak dosvědčuje Brega – jsou také v kontaktu s vládou a hledají řešení.

Ale mnohem podstatnější je, že vyjednávání probíhá mezi Libyjci samotnými.Kmeny chtějí skoncovat s touto situací a chtějí posunout zemi kupředu dostat se zpět do normálního života. Stejně jako v Egyptě a Tunisku, i nejhorlivější zastánci režimu se shodují v tom, že změny jsou v Libyi zapotřebí.

Došlo zde k hrozným věcem –  města jsou v troskách, stovky, možná tisíce lidí zemřely, tisíce jsou nezvěstných – to vše způsobuje hořkou zášť, která bude trvat celou generaci. Ale krveprolití je slepá ulička, ve které Libyjci nechtějí zůstat.

Je na čase, aby „kmeny“povstaly a promluvily a pomohly vedení na obou stranách, jakkoliv těžké to může být.

Říká se tomu povinnost vůdce, bratře.

Reklamy

11 comments

 1. Tribun[[openidhttp://tribun.myopenid.com/]]

  Jak tohle dopadne? Myslím, že špatně, protože NATO si další blamáž prostě nemůže dovolit.

 2. jonáš

  To skousnounenápadně skončej válku s eastasií a novej nepřítel bude oceánie. A příděl čokolády bude zvýšen z třicíti gramů na dvacet ;-)

 3. Hamilbar

  Jak by to mělo skončit Tribune [1] ?Kaddáfí slavnostně pochoduje Paříží v čele kolony ozbrojených žen. Poté vztyčí svůj stan na Elysejských polích.

 4. Hamilbar

  Včera se plukovník utrhl ze řetězu a pronesl jednu řeč v Sirtě a Druhou v Misratě. Obě přenášela libyjská televize. Na pozadí davu mávajícího zelenými prapory plukovník vyloučil jakákoliv jednání s povstalci. "Hněvám se na ně", řekl. "Nechci s nimi už dále jednat. Jedně kdyby nastal konec světa, ale nejsem si jist, že bych s tím souhlasil i v takovém případě".Následující věta zasluhuje vyjasnění. Plukovník pravil:"Jsou mezi nimi nehloupí lidé, a ti musí chápat, že už je rozhodnuto a ne v jejich prospěch. Jejich boj je prohrán. Teď, když jsme přestali zadržovat lid, nevydrží. Rozdupou je."Libyjská vláda rozeslala totiž všem svým občanům SMS ve které je informuje o tom, že vláda nebude nadále bránit svým občanům, kteří drží zbraň, aby šli "vyčistit" zemi od povstalců. Pikantní je, že stejnou SMS samozřejmě dostali i všichni povstalci. Tedy ti co mají mobil, což jsou v Libyi všichni.A obraceje se k vůdcům NATO řekl:"A vám vysvětlím, proč vám to jde tak špatně. Vy to nepochopíte, ale já to vysvětlím. Prostě jste narazili na sílu kterou neumíte porazit. Narazili jste na ozbrojený lid."Vybavil se mi podobný názor jakéhosi Mao Ce Tunga. "Atomová bomba je papírový tygr, kterým američtí imperialisté straší lidi. Válku ve skutečnosti vyhrává lid, ne nějaký nový druh zbraně."Více je toho zde:http://putnik1.livejournal.com…d1Bohužel v ruštině.Ale řekněte, není ten chlap k sežrání!

 5. Janika

  Tedy Hamilbare, velký dík, že jste to přeložil. Dívala jsem se na to, ale mám zánět spojivek a dodělávám DPH, nestihla bych to a tohle opravdu stojí za to! Máte pravdu, on je k sežrání :-).

 6. Janika

  Tribune, však já si taky s obavami říkám, že udělají něco strašného, třeba i atomovku… Jen vyhrát za každou cenu. A moc si přeju, aby měl pravdu jonáš, že to nějak skousnou.Je to fakt napínavé, jedinečné drama, něco naprosto ojedinělého v historii, řekla bych.

 7. Janika

  Hamilbare, dala jsem ten Váš komentář jako samostatný článek, protože opravdu stojí za to. Kdyby Vám to vadilo, nebo by to chtělo změnit nadpis, tak prosím řekněte, nemám už Váš mail.

 8. Hamilbar

  Janiko, jsem samozřejmě polichocen, že jsem se dostal na titulní stranu. Z druhé strany mě ovšem mrzí, že ztrácíte adresy svých virtuálních přátel.Takže adresu máte v políčku "adresa". Ale pozor, schránku otvírám v průměru jednou za měsíc. Kdybyste potřebovala něco urgentního tak dejte vědět zde. K vám na blog chodím podstatně častěji.

 9. Hamilbar

  Kouzlo se nepovedlo, takže adresa je zde:hamilbar@seznam.cz

 10. Janika

  Děkuji, Hamilbare. Znáte to, když uklízím, tak Ctrl+Delete, a to pak mizí "friends i ne-friends" :-).