Thierry Meyssan: Libye – Washington připravuje odvetu

Jednání mezi Libyí a Spojenými státy se zintenzivňují, s cílem dosáhnout dohody o příměří, která by umožnila NATO zachovat si tvář. Ale jsou daleko od toho vzdát se svých ambicí na přebudování severní Afriky. Obamova administrativa již připravuje druhé kolo, píše Thierry Meyssan z Tripolisu.

Jak jsem vysvětlil v těchto sloupcích, NATO prohrálo válku v Libyi politicky 1. července, kdy 1 700 000 Libyjců vyrazilo do ulic v Tripolisu, aby se vysmáli Alianci a vyjádřili podporu Muammaru Kaddáfímu.

Důsledky porážky se stále zpracovávají. To je to, co Washington musí rychle udělat, aniž by se obtěžoval informovat své spojence o svém náhlém posunu, nebo o své nové strategii.

Krádež majetku a příprava k rabování

Za prvé, Bílý dům se rozhodl dostat do svých rukou veškerý libyjský majetek. Jinak by náklady s tím spojené byly k ničemu. Hillary Clintonová byla o tomto rozhodnutí informována během jejího letu do Istanbulu. Neměla do toho co mluvit, jen poslouchala.

Všimněte si, že Turkům i Francouzům se dostalo stejného zacházení jako státnímu tajemníkovi. Přišli s vlastními návrhy, které museli opustit, aniž by jim bylo umožněno je prezentovat.

Summit byl redukován na to, aby vzali na vědomí předložené rozhodnutí. Členové kontaktní skupiny byli informováni o rozhodnutí Bílého domu o provedení soupisu libyjského majetku a jeho předání do rukou prozatímní národní rady. To platí jak pro finanční aktiva, tak pro povolení k vysílání na satelitu Nilesat, nebo pro těžbu ropy v oblasti řízené Aliancí. K provedení této loupeže byli členové kontaktní skupiny, kteří tak dosud neučinili, požádáni, aby uznali prozatímní národní radu jako jediného zástupce libyjského lidu na území Libyjské Arabské Džamahírie.  Byli informováni, že operace proběhne pod dohledem LIEM, jehož „aktivace“ byl krátce oznámena na předchozím zasedání (Abu Dhabi, 9. června).

Nicméně, nejsou žádné informace o právním postavení prozatímní národní rady nebo LIEM. Vše nasvědčuje tomu, že Bílý dům učiní opatření podobná těm, které se ukázaly tak efektivní v Iráku.

V Bagdádu Washington jako první zřídil kancelář pro rekonstrukci a humanitární pomoc, OHRA, v čele s generálem Jay Garnerem. Později vyšlo najevo, že OHRA byla vytvořena podle tajné prezidentské směrnice a podepsána v Radě bezpečnosti před debatou o válce v Íráku. Na rozdíl od toho, co by její název napovídal, byla tato organizace připojena k Pentagonu.

S největší pravděpodobností to samé platí pro LIEM, i když oficiálně jejím ředitelem je Ital.

V Bagdádu se ORHA rychle vstřebala do koalice prozatímní vlády (CPA) pod vedením L. Paul Bremera, který vykonával veškeré pravomoci po dobu jednoho roku. Ukázal jsem, že CPA není součástí ani mezinárodního práva, ani subjektem USA, ale je to soukromá společnost. Nicméně stále zůstává nejasné, kde byla registrována, a kdo byli její akcionáři. Jediné, co víme jistě je, že CPA se zabývala systematickým drancováním země a neustoupila, dokud nepřinutila příští Íráckou vládu, aby přijala příslušné zákony, zajišťující nadnárodním právem využívat země po dalších 99 let.

Lze očekávat, že po dosažení příměří bude LIEM v Benghází obdobou CPA.

Jednání o ukončení bojů

Za druhé: bezprostředně po summitu Washington záhajil přímé rozhovory s Tripolisem, které se konaly v Tunisu. Americkou delegaci vedl náměstek státního tajemníka pro Blízký východ, Jeffrey Feltman.

Blízký východ oficiálně zahrnuje všechny arabské státy severní Afriky, Středomoří, Perského zálivu a Izrael. Asistent ministra zahraničí má titul prokonzul. A tak, když Jeffrey Feltman obdrží návštěvu v jeho kanceláři ve Washingtonu, představí se rozmáchlým gestem po mapě Blízkého východu na zdi se slovy: „Toto je v mé pravomoci.“

Od zahájení přímých rozhovorů Washington přerušil trvalá jednání, která probíhala v Paříži. Od počátku ozbrojeného konfliktu probíhal dialog mezi plukovníkem Kaddáfím a prezidentem Nicolasem Sarkozym a jeho ministrem Alainem Juppé. Spolu vypracovali řadů plánů k ukončení krize, každý umocňován neveřejnými sliby pohádkových obchodů, ale každý z nich byl bojkotován Bílým domem.

Jeffrey Feltman vystupoval v jednání v Tunisu, jako by přišel dát ultimatum, namísto aby se přišel zúčastnit diplomatického procesu. To je typické chování prokonzulů, ale arogance je Feltmanovou druhou přirozeností. Je to jeho způsob jednání od doby, kdy ho opustila jeho manželka, vynikající historička.

Jakmile předvedl svůj výstup tvrdého chlapíčka, stal se Jeffrey Feltman rychle smířlivějším. Ve skutečnosti Washington přiznal, že prohráli, a předstírá, že se vzdal svých lokálních ambicí. Bílý dům by se zřejmě spokojil s příměřím, ve kterém NATO nebude ovládat Cyrenaicu jako celek, ale pouze tři enklávy, včetně Benghazi (ale asi ne Misratu). Souhlasil by s odvoláním NATO ve prospěch mírových sil OSN.

Pokud jde o čas, tak Ramadán (který trvá tento rok od 1. do 29. srpna) je příležitostí k zastavení bombardování a ustanovení přechodných opatření.

Washington má jen tyto podmínky: velkorysost, pokud jde o koncese na těžbu ropy a zemního plynu  a zprostředkování předčasného odchodu do důchodu vůdce Libye. Libyjská strana je ochotná diskutovat o prvním požadavku, ale ten druhý je urážkou, Muammar Kaddáfí vyrostl do symbolu jednoty a odporu proti agresorům. Delegace vnímá tento požadavek jako ponížení.

Jako odpověď na to Libyjec, jehož bratr byl zabit při útoku, právě prodal svou farmu a chce vztyčit velký památník národnímu hrdinovi na Zeleném náměstí v Tripolisu.

 Příprava druhého kola

Za třetí: Odstoupení NATO neznamená, že se Washington vzdává svých ambicí. Příprava druhého kola je již v plném proudu. Poté, co příměří vstoupí v platnost, nasadí Spojené státy intenzivní tajnou činnost, aby zvrátily politickou situaci.

Na základě dílčí analýzy ze strany Britů byl Washington přesvědčen, že kmeny nepřátelské Muammaru Kaddáfímu budou podporovat prozatímní národní radu. Odborníci z Národní bezpečnostní rady byli překvapeni, že vidí místo sblížení s „revolucionáři“ připojení k boji proti cizím zásahům. Během příměří bychom měli proto očekávat snahu přesvědčit je, aby se připojili k západnímu táboru. 

Na druhou stranu, pod záminkou humanitárních akcí prováděných údajně „nevládními“ organizacemi nebo těmi členskými státy NATO, které se neúčastnily vojenských operací, mají CIA a Pentagon v úmyslu nasadit agenty pro destabilizaci. V tuto chvíli se již mluví o humanitárních koridorech, letadlech, podpůrných týmech atd., které budou co zástěrkou pro tajné akce. Cílem je zmaření reformního procesu, který Sajf Islám Kaddafí zahájil před válkou. To by mohlo být dost pro převzetí moci. A pokud to selže, poskytovalo by to záminku pro pokračování vojenských operací.

Ať je to jak chce, Washington odmítá přijmout status quo a připravuje odvetu. Tím, že se sjednotil dohromady, drží Libyjský lid Washington na uzdě. Chce-li Washington vyhrát, musí zemi nejprve rozdělit.

Reklamy

9 comments

 1. Janika

  No, je to opravdu dost kontroverzní pán :-). Tím zajímavější bude sledovat, zda se v tomhle článku trefuje do černého. To, co píše, vypadá velmi pravděpodobně.

 2. Kulíšek

  Polozme si otazku, co by se stalo, kdyby libyjci dalidohromady nejakou particku dobrovolniku, kteri bypomoci clunu dorazili na nejaky italsky ostrovchceme-li francousky pobrezi, a provadeli by tam tosame co delaji vojaci NATO, ve skutecne zoldneri vzajmu izraele. tedy vtrhli do takoveho mestecka, azacali strilet, klast miny, hazet granaty, zabijet zkratkakde koho (nebot nemaji letadla) a v rychlosti byvyvrazdili kus takoveho mestecka, alespon tak 1000lidi, tedy tolik, kolik bylo zabito v libyi. A pote by sestahli a za sebou by zanechali tuto demokratickoukulturu. Copak by se asi stalo? Jake by byly reakce medii, politiku, apod.?

 3. jonáš

  Tak včeraprej Británie uznala vzbouřence a vypověděla personál ambasády, pan ministr a premiér "se tak rozhodli", ač ještě nedávno tvrdili svorně že británie "uznává státy, ne vlády". Situace na bojišti se mění každym okamžikem.

 4. Janika

  [4] Myslím, že na tohle je jednoduchá odpověď, Kulíšku – srovnali by Libyi se zemí atomovkami. Kaddáfí ví velmi dobře, co dělá, a postupuje jediným možným "správným" způsobem.

 5. Janika

  [5] To může být obvyklé harašení zbraněmi před jednáním, jonáši. Možná taky poslouchají příkazy Washingtonu, jak píše TM v článku. Což by člověk neřekl…

 6. Janika

  Koukám, že někde pro jistotu neumožňují diskuzi o Libyi, kopíruji sem komentář odtud: http://aktualne.centrum.cz…l=true(Jeri IP:[212.71.154.*], 28.07.2011 19:05) | nahlásit příspěvekNyni si přečtěte pravdu o Libyi, diskusi u článků z Libye neumožnují tak to dám třeba zde – http://janika.bloguje.cz…e-washin gton-pripravuje-odvetu Tak to dal Jeri (děkuji, Jeri :-) k článku o jogurtech, nebo co to tam je :-)). Samozřejmě, že o jogurtech si člověk víc pokecá :-).