Bomba?

Tak, jako jiní, i já stále váhám se zveřejněním této zprávy. Těžko ověřit, zda je to pravda, či ne.

Podle různých zdrojů zajal kmen Obeidi, který v současné době zřejmě kontroluje Benghází, několik francouzských a britských vojenských instruktorů.

Vzhledem k tomu, jak zřejmě vypadá situace v Benghází, se to zdá pravděpodobné. Přechodná národní rada tam ztratila kontrolu a po lítých bojích město ovládly skupiny kmene Obeidi, to jest kmene, ke kterému patřil zavražděný generál Jounis. Jak píše Allain Jules, není v současné době možné říct, zda jsou Jounisovi lidé pro Kaddáfího: „Jsou Jounisovi vojáci pro Kaddáfího? To je problém a není možné to říci. Přitom ale prohlásili, že vyženou okupanty z východu Libye. O kom mluví? O Al Kajdě, nebo o OSN?“

Francouzská vláda údajně vydala zákaz médiím o této zprávě informovat ze strachu před nevolí ze strany obyvatelstva.

Jaký bude mít tato zpráva, pokud je pravdivá, dopad na současnou situaci?

 

Reklamy

24 comments

 1. Hamilbar

  No obávám se, že pokud je to pravda, tak se už nic dalšího nedozvíme neboť další jednání budou přísně "téte a téte". Faktem ovšem je, že jsem nikde nenašel žádné dementi. Jinak jasem si Janiko dovolil ještě jeden mejl.

 2. Tribun[[openidhttp://tribun.myopenid.com/]]

  Tohle už není ani fraška, to je totální blamáž. Kaddáfí se pomalu ale jistě propracovává na čelo morálního pelotonu.

 3. Milan

  Rozpad státní struktury do stavu boje všech proti všem.Obejdové se prostě vydali vlastní cestou a další kmeny je budou určitě následovat.

 4. Janika

  [1] Máte pravdu, Hamilbare, bude to zřejmě pokračovat v zákulisí. Že by toho využil i kmen Obeidi při jednání s Kaddáfím? Všichni mlčí, ale nikdo to nedementoval, to je taky pravda.[2] Jistě, Tribune, a je to pecka, vždyť ti instruktoři tam přece oficiálně vůbec neměli být :-).[3] To je pro momentální situaci v Benghází asi výstižné, Milane, boj všech proti všem. Ale ono to nějak vykrystalizuje, myslím, že té války už mají všichni plné zuby.

 5. Romana

  Jestli chtějí Júnisovi lidé vyhnat Al Kajdu nebo NATO ? Možná obojí, britský antropolog Jeremy Keenan, specialista na alžírskou Saharu, už léta tvrdí, že maghrebská Al Kajda je dílem alžírské tajné služby ve spolupráci s USA -článek : http://english.aljazeera.net…html ; kniha The Dark Sahara : http://www.pambazuka.org…ks/61617 ; a nejnovější The Dying Sahara: US Imperialism and Terror in Africa – http://www.amazon.com…/0745329616 .A není sám, Alain Chouet, bývalý ředitel fr. bezpečnostních složek prohlašuje něco podobného – viz video z franc. Senátu (!) : http://videos.senat.fr…o3893.html

 6. Janika

  [5] Al Kajda ve spolupráci s USA, tomu věřím. Ty máš velkou výhodu v té své dokonalé znalosti francouzštiny, Romano :-). Závidím, když se pokouším překládat, a vidím, že to není jen o znalostech jazyka, ale překladatel musí mít rozhled daleko širší. (Ty učíš, všimla jsem si.)Vzpomněla jsem si na Tuaregy, když jsem před pár dny někde četla, že Francouzi obsadili několik oáz na jinu Libye, aby zamezili přístup Tuaregů na pomoc Kaddáfímu. O tom se těžko něco dozvíme, to musely být scény, nepředstavitelné…

 7. Romana

  Zas mi někdy chybí arabština, tam nerozluštím ani nadpis. A Keenan je v angličtině …Že by Francouzi obsadili nějaké oázy, tomu nevěřím. Za prvé snad jsou v Libyi jen ve vzduchu a ne na zemi (?), a za druhé Francouzi dobře vědí, že NIKDO Tuaregy v poušti nezastaví, jsou tam jako ryby ve vodě. A myslím, že už se moc Tuaregů do Libye nehrne, spíš se někteří vracejí. Prý neplatí tak dobře, jak sliboval, lépe řečeno co slibovali jeho "vyslanci", kteří asi shrábli víc než měli …

 8. Romana

  Jo, a u toho videa ze senátu je možnost přepnout na angličtinu. Je opravdu zajímavé, doporučuju!

 9. Janika

  Obávám se, Romano, že už zdaleka nejsou jenom ve vzduchu. "NIKDO Tuaregy v poušti nezastaví" – Proto asi stále přežívají v dnešním světě. Kéž by jim to vydrželo co nejdéle. Četla jsem o tvé cestě tam, nádhera.

 10. Romana

  Díky :) Nejen přežívají, ale normálně žijou – jezdí na motorkách (bohatší v autech), bez mobilu ani krok, poslouchají své rockové kapely (v telefonu – všichni mají bluetooth) a jsou na facebooku (když funguje internet)!

 11. Janika

  Tak to jsem netušila :-). Ale asi neblogují, nemají své osobní weby, že? (hloupá otázka, vím :-)

 12. Romana

  Není to hloupá otázka. Weby a blogy nemají, to je pro ně složité a chce to opravdu dobré připojení, což je problém. Těch pár webů, co znám, jsou spravovány z Evropy (přáteli nebo Tuaregy usazenými v Evropě). Facebook je jednodušší a dá se ovládat i z mobilu. Běžně z telefonu nahrávají do FB fotky.

 13. Janika

  Tak na Facebooku zatím nejsem, už takhle jsem na netu spoustu času… :-).Romano, ta přímá spojení na Tuaregy prostřednictvím jejich webů by možná stála za zveřejnění. Jestli to je někde u tebe, tak jsem to přehlédla. Všimla jsem si jen odkazů na weby o nich.

 14. Romana

  V odkazech je link na Agadez-Niger a Kidal Info, což jsou stránky, které vytvořili a spravují Francouzi, ale jádrem je diskusní fórum, do něhož přispívají z valné části místní, tedy Tuaregové (někteří ze zahraničí). A stránky Temoust vede Tuareg z Nigeru žijící v Lyonu – publikuje hlavně informace z tisku týkající se Tuaregů, ale sem tam i něco vymyslí sám (případně jeho franc. přátelé). Co se týká dalších webů – blogů, sepíšu tedy článeček na své stránky, inspirovala jsi mě. Díky.

 15. Janika

  Dívala jsem se, zřejmě tedy francouzština je jedinou možností, jak se k nim přiblížit. Arabštinu neovládají? Když jsem psala ten překlad řeči prince kmene Toubou, tak nějak jsem si říkala, že by mohli mít Toubou k Tuaregům blízko, i když jsou spíše černí (ale nejsou to typičtí černoši). Doufám, že alespoň tyhle národy zůstanou tou strašnou válkou nezasaženy. Článeček uvítám moc ráda, Romano, já tahle spojení přímo ke zdrojům vyhledávám.

 16. Romana

  Tubuové jsou saharští kočovníci, asi víc než Tuaregové. Moc o nich nevím, jsou negroidní, částečně smíšení zřejmě se saharskými Berbery, žijí hlavně v pohoří Tibesti. Určitě mají leccos s Tuaregy společného (jako ostatní saharští kočovníci), blíž mají asi k Fulbům. Zajímavá je ukázka z belg. filmu Winds of Sand, Women of Rock o karavaně v Nigeru, kterou absolvují každoročně ženy Tubuů i s dětmi (to u Tuaregů nepřichází v úvahu) – http://www.youtube.com…NNOIPmHLw, http://www.youtube.com…PG5a9uDqmA (info : http://www.efp-online.com…-ROCK). Ten film se sem zřejmě nedostane, jako většina filmů tohoto druhu, což je velká škoda.Díky za ten překlad, nikde jinde jsem na něj nenarazila. O jejich vztahu ke Kadáfímu nic nevím, jen jsem četla, že se na chvilku v Nigeru přidali k nedávnému povstání Tuaregů, ale brzy toho nechali. Bojovnější jsou asi v Čadu, kde je jejich hlavní působiště. Arabštinu hodně Tuaregů ovládá, ale já ne, tak je pro mě problém blogy vůbec najít, případně rozluštit, co v nich je a jestli za něco stojí (dost tuarežských blogů spočívá v tom, že tam autor zpočátku ve svatém nadšení umístí pár banálních článků a tím to skončí). Jestli na něco narazím, dám vědět.

 17. Janika

  To je nádherné podívání na ty ukázky, Romano, moc děkuji. Krásný svět.Tubuové (já jsem použila verzi Toubou, protože mě štvalo, že překladač z ruštiny to jinak překládá jako "trubka" :-) – vím, obývají rozlehlá území na jihu Libye, byly taky zmínky o tom, že by se u nich mohl časem skrýt Kaddáfí, to netuším, jestli je reálné.Zajímavý článek u tebe o pronikání Al-Kajdy k Tuaregům v Mali, dala jsem odkaz k tomu článku výše. Budu to mít na paměti, možná to časem bude ještě aktuálnější.

 18. Romana

  Bohužel to bude asi čím dál tím víc aktuální. Kadáfí v poušti – to je rozkošná představa. Moc se mi to nezdá – on sám by to asi neskousnul, a Tubuové, i když proti němu vyloženě nejsou, s otevřenou náručí by ho zřejmě taky nepřijali.

 19. Janika

  Kaddáfí mi do pouště docela pasuje :-).Taky mě napadlo, jestli ty zprávy o pronikání Al-Kajdy nejsou přípravou na nějaký útok, ale já už jsem asi z toho všecho paranoidní… :-).

 20. Romana

  Já myslela, že by se tam skrýval, to by byla pro něj potupa, kterou by asi špatně snášel. Coby král pouštních kmenů, to by mu šlo asi skvěle. Ty zprávy jsou bohužel ověřené od místních, žádná západní propaganda. Už se o tom mluví dlouho, i mí přátelé v Mali říkají, že jsou "fousáči" čím dál tím víc vidět, už se ani neskrývají.

 21. Janika

  Myslím, že mu jde v životě o víc :-). Tady v tom článku se vyvrací fáma, že snad plánuje exil ve Venezuele: http://www.alwatan-libya.com…at=1 V komentářích pod tím vyjadřují lidé víru, že by Kaddáfí nikdy neopustil svůj lid. Co udělá nakonec, to uvidíme."Fousáči", to je zajímavé, vlastně zjišťuju, že o nich moc nevím. Asi jsou to náboženští fanatici. Ty přímé kontakty v těchto zemích jsou neocenitelným zdrojem informací. Můžu se zeptat, jakým způsobem komunikujete? Mail, klasická pošta už asi ne?

 22. Janika

  Myslela jsem si to, Romano, díky za odpověď. Bohužel do telefonu lidi jako já nevykoktají nic v žádném cizím jazyce :-).