Vysoká hra Saifa Kaddáfího

Rozhovor se Saifem Islámem Kaddáfím.

(Podle David Kirkpatrick of The New York Times interviews Saif al-Islam Qaddafi , viz také zde. Kráceno.)

Po šesti měsících bojů s rebely, které jeho rodina líčí jako islámské extrémisty, řekl ve středu syn a předpokládaný nástupce plukovníka Muammara Kaddáfího, že je připraven jednat o neoficiálním spojenectví s radikálními islamisty proti jejich liberálním společníkům.

 „Liberálové utečou, nebo budou zabiti,“ slíbil Sajf Islam Kaddáfí v hodinovém rozhovoru, který se protáhl po půlnoci. „Uděláme to společně,“ dodal.  Změnil image, teď má plnovous, v ruce drží tradiční islámský růženec. „Libye bude vypadat jako Saúdská Arábie, jako Írán. No a co? „

„Chcete, abychom dělali kompromisy. O.K. Chcete nám rozdělit majetek. O.K. Ale s kým? „, řekl západním mocnostem. „Islamisté jsou skutečnou silou na zemi.“

„Všichni odhazují masku, a teď tedy budete muset čelit realitě,“ řekl. „Vím, že jsou to teroristé. Mají na rukou krev. Nejsou příjemní. Ale musíte je přijmout.

Řekl, že zabití generála Jounise bylo možná odplatou za jeho činy jako ministra vnitra Kaddáfího vlády, kdy věznil a mučil radikální islamisty.“Rozhodli se zbavit se těch lidí – bývalých vojenských osob, jako Abdul Fattah a liberálové – a převzít kontrolu nad celou operaci,“ řekl Saif Kaddáfí. „Jinými slovy, sundali masku.“

Řekl, že povstalci ovládané východní město Darna je dlouho známé jako základna islámských aktivistů, podobající se nezákonným oblastem Pákistánu. „Je to Wazíristánu Středomoří,“ řekl a dodal, že dosáhl dohody s místními islamisty, která jim umožní stát se islámskou oblastí, jakousi Mekkou.“

Vyjádřil nově opovržení k mírovým rozhovorům, ať už s Radou rebelů, nebo jejími příznivci v NATO, které jeho mluvčí dosud kontaktoval skoro každým dnem. Vyjádřil se o Spojených státech a dalších zemích, které uznaly povstaleckou radu jako o mnoha idiotech po celém světě. Co se týká rebelů samotných, nazývá je krysami a jejich radu padělkem, vtipem a loutkou.

Saif Kaddáfí má s islamisty své vlastní zkušenosti. Mnohé z nich poslal jeho otec do vězení během dlouhé kampaně s cílem potlačení organizace známé jako Libyjská islámská bojová skupina. V zájmu liberalizace stál Saif Kaddáfí v čele iniciativy za osvobození mnohých z nich. 

„Pustil jsem je z vězení, znám je osobně, jsou to moji přátelé,“ řekl, ale dodal, že jejich propuštění byl „samozřejmě omyl,“ kvůli jejich roli ve vzpouře.

Pokud jde o budoucnost islámského Libye, Saif Kaddáfí neřekl žádné určité podrobnosti. Řekl, že souhlasil s požadavky islamistů zakázat všechny ústavy jiné, než Korán, ačkoli pan Sallabi, islamistický vůdce, řekl, že se veřejně přihlásil k podpoře občanské ústavy.

Saif Kaddáfí odmítl diskutovat o své vlastní roli v budoucnosti, nebo o roli svého otce.  To je otázka k projednání až nastane mír, řekl.  „To je jako kdybyste nejprve stříleli a potom se ptali.

I když se v posledních týdnech bojovalo na třech různých frontách kolem Tripolisu, Saif Kaddáfí zdůraznil: „Jsme více sjednoceni, silnější a jistější. Rebelové ztrácejí každým dnem. 

***

Reakce na tento rozhovor:

Lev Veršinin: Toto je skutečná diplomacie Maghrebu, stará, vybroušená staletími. Tipy, souvislosti, nuance. Téměř věřím tomu, že všechny repliky synovi napsal otec, že společně promysleli celou scénu od divanu po růženec. Četl jsem a užíval si to. Totéž přeji z celého srdce vám. Hloupé parafráze parafrází číst netřeba. 

NATO: podle tohoto zdroje považují prohlášení Saifa Kaddáfího za cynický trik. Při čtení článku a následných komentářů pochopíte slova Lva Veršinina o hloupých parafrázích.

Darja Sivašenkova: Sajf Kaddáfí šokoval Západ. Co je to: krutý výsměch Západu, nebo otočení o 180 stupňů?

 

Reklamy

6 comments

 1. Janika

  P.S.: Článek Lva Veršinina je lepší verzí, než ten, který jsem přeložila, uvědomila jsem si to až pozdě…

 2. jonáš

  No, moc pěknýtakhle Evropa konečně dostane to, co si vykoledovala.

 3. Janika

  To by tedy dostala, jonáši, co si zaslouží… Taky jsem četla interpretaci, že se tím Kaddáfí vlastně postaví po bok USA proti Evropě, jelikož Al Kajda je původem made in USA, jak je všeobecně známo. To je zmatek :-).

 4. Romana

  Jen jestli neblafuje, nemyslím, že by islamisté byli "skutečná síla", spíš je kdekdo využívá.Je roztomilý : "Vím, že jsou to teroristé. Mají na rukou krev. Nejsou příjemní. – "… znám je osobně, jsou to moji přátelé." Má fajn přátele!

 5. Janika

  Zřejmě blafuje. To s těmi přáteli, asi je to složité. Nejsou všichni islamisté stejní. Když to srovnáme s našimi poměry, tak si dovedu klidně představit, že mám za přítele třeba fašistu :-). Asi záleží i na jiných věcech.