NATO vysvětluje zabití 85 lidí v Zlitenu

Přeloženo odtud, zdroj též zde

L.R.Veršinin píše:

Včera k večeru Ibrahim Musa, který až do dnešního dne nikdy nelhal, za což se již třikrát (naštěstí neúspěšně)  stal legitimním vojenským cílem, oficiálně oznámil, že „bylo bombardováno satelitní město Zlitenu Mayer. Při tom zahynulo 85 lidí – 33 dětí, 32 žen a 20 mužů.  Dvanáct rodin bylo zabito celých.  

Přitom bombardování bylo provedeno novou metodou: ve 23,00 letadla bombardovala obec, a když se lidé, zvyklí na to, že po nájezdu je klid, vrátili domů a usnuli, obec překryli kobercovým náletem.  

V odpovědi na otázku, proč by mělo NATO takový zájem na tomto městě, mluvčí libyjské vlády řekl, že „milice ve městě několikrát odrazily rebely, kteří se snažili vniknout do města z jihu.“

Když někdo ze západních médií obvinil Ibrahima Musu z přehánění a zdůraznil, že mluvčí NATO kategoricky odmítl bombardování Mayer a že není žádný důkaz o opaku, stalo se něco neočekávaného: pan Musa navrhl všem přítomných ihned odejít na místo. Ne všichni souhlasili. Ale ti, kteří přijali pozvání, na vlastní oči viděli desítky ohořelých těl dětí ve věku od 2 do 10 roků, mnoho žen a dětí na jednotce intenzivní péče po nájezdu.  

Poté, jistě chápete, se už o tom mlčet nedalo, zvláště když zpráva o návštěvě novinářů v Mayer začala vysílat  libyjská televize, a pak televize alžírská, která pokrývá čtvrtinu Francie. Ve zprávách evropských médií se objevilo, že zprávy o masové smrti civilistů snad nejsou fikcí, a tiskové středisko NATO reagovalo okamžitě.

Známý plukovník Roland Lavoie plamenně a vášnivě ujišťoval novináře o tom, že cílem útoků jsou jen objekty vojenské struktury v Zlitane a jeho okresu.“ A protože „obyvatelé některých vesnic brání rebelům ochraňovat civilisty, i oni se stávají vojenským, a tudíž legitimním cílem.  

Na přímou otázku, jak v tomto případě vysvětlí mrtvoly dětí následovala tato odpověď:  „NATO věnuje speciální péči tomu, aby minimalizovala škody způsobené civilistům. Proto pochybujeme o tom, že tyto děti byly zabity našimi bombami, a navíc, i kdyby tomu tak bylo, jsme pobouřeni tím, že Kaddáfího režim používá tyto případy na vojenskou propagandu. Proto vás všechny vyzývám, abyste nespekulovali o těchto skutečnostech, je to neetické.“

Všechno.

 

Reklamy