Turecko mobilizuje

Napsal Hamilbar.

Lev Veršinin má zvláštní dar vyhmátnout podstatu a sdělit ji všem pochopitelnými slovy. V situaci, kdy turecká armáda mobilizuje záložní důstojníky, na hranici Syrie a Turecka je cítit střelný prach a Evropa tančí valčík, stojí myslím za to ocitovat několik jeho myšlenek odtud.

Na ten odkaz stojí za to kliknout už kvůli té krásné fotografii, která článek uvádí. Dejme tedy Lvu Veršininovi slovo.

Co je to Erdogan?

Erdogan – to je tradice utrhnuvší se ze řetězu. To je zcela zhroucená anatolijská vesnice doutnající ve městech. To je lumpen a pololumpen, vítězící nad ataturkismem sílou většiny. Dvakrát tuto vlnu zastavovala armáda. Teď už nemůže, protože seržanti a nižší důstojníci jsou touto tradicí nasáklí jako houba. Oficiální tváří této tradice je Islám, protože nic lepšího není po ruce. Navíc Erdogan nemůže zůstat v rámci „umírněného Islámu“. Zezadu ho tlačí předměstí tureckých měst a ona anatolijská vesnice, a je nucen se stále více a více radikalizovat. S ústupky Kurdům je konec. Trhněte si chlapci nohou, měníme priority.

Co to znamená?

To znamená, že místo ataturkismu budujícího „stát Turků“, a k čertu se vším ostatním, nastupuje myšlenka „sultanátu a chalifátu“. Samozřejmě v novém hávu. I když při pohledu zblízka ten háv zase až tak nově nevypadá. Turecko se postupně začíná nabízet Blízkému Východu coby praporečník Islámu a ochránce tradic. A v tom se, přeze všechno tradiční nepřátelství Turků a Arabů, setkává s pochopením tradičních a fest islámských monarchií zálivu. Které mají spoustu peněz, ale málo síly. A taktéž s pochopením ze strany USA, které potřebují mít garanta svých zájmů v oblasti Zálivu. A je celkem jedno, jak divně vypadá a co si při tom tou svou hatmatilkou mumlá. Takže, výše zmínění monarchové – s povolením a souhlasem USA – si najímají „vikinga“. Rozložitého chlapíka odjinud s velikým, převelikým klackem. Přitom správně chápou, že onen „viking“ se, vzhledem k výše uvedeným chladným (eufemismus) turecko-arabským vztahům, nebude přímo míchat do jejich věcí, ale od nebezpečí ochrání.

Kdo je nebezpečný pro monarchy Zálivu.

Mnozí. Vlastně všichni, kromě islamistů se kterými jsou těsně (ani netušíme jak moc těsně) provázáni. Arabský liberalismus – to je Tahrir a Mubarak umírající ve vězení. Arabský nacionalismus – to je letectvo NATO válcující spolu s katarskými tanky Džamahiriji. Arabský socialismus – to je Syrie. Nemusíte příliš pochybovat o tom, že na místo všech těchto pochybných experimentů nastoupí divocí mulové. Hlavním v celé té skládačce je ovšem samozřejmě Irán. Protože si (celkem oprávněně) dělá nárok na naftu Zálivu. Protože iránský model, přestože se maskuje tradicí, této tradici tvrdě protiřečí. Proto je střet Istambulu s chlapci z Teheránu nevyhnutelný. Co se týče vnější formy (sunité versus šiité), ta je sice důležitá, ale až druhořadá.

  1. Janika

    Arabský liberalismus – to je Tahrir a Mubarak umírající ve vězení.Arabský nacionalismus – to je letectvo NATO válcující spolu s katarskými tanky Džamahíriji.Arabský socialismus – to je Syrie Pěkné, opravdu :-). Díky, Hamilbare, moc zajímavý článek.

  2. Janika

    Vím, co chceš říct, Pavle, že to máme brát s nadhledem, že :-). Jenže jde o to, z jakých pramenů bude to hodnocení vycházet. Jestli se vůbec tím množstvím verzí někam prohrabou. To, co píše Lev Veršinin mi připadá jako to nejlepší, co se dá dneska najít. Dbá na ověřené zdroje a pravdivost informací. Tak snad ho za těch sto let při tom hodnocení najdou :-).

  3. Hamilbar

    Co tomu budou říkat naši potomci za sto let? No co by tomu říkali! Co my dnes říkáme událostem na Balkáně a vůbec na jihu Evropy v roce 1911? Zajímá nás to? Kdo si dnes vzpomene na vyjádření jistého Josefa Švejka: "Neměli jsme jim tu Bosnu a Hercegovinu brát". A Evropa tančila valčík.

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s