Libyjské povstání 14. října

Muammar Kaddáfí vyzval libyjský lid k povstání proti okupaci země. Konstatoval (naprosto pravdivě), že vláda PNR, dosazená západními velmocemi, není legitimní vládou, nezastupuje libyjský lid a ten má právo ji svrhnout. Jako den D vyhlásil 14. říjen (povstání 14. října jako protipól povstání 17.února – to vůbec není hloupé, bojovat s protivníkem jeho vlastními zbraněmi).

 Internet je plný zpráv o tomto povstání, pouze u nás se nedočtete nic, jako obvykle. Je třeba hledat jinde a nedělat ukvapené závěry. Namátkou tyto odkazy, upozorňuji, že příliš nadšené zprávy o vítězství jsem vynechala:

Lev Veršinin píše, že povstání nelze bagatelizovat a že se nejedná o nějaké skupinky 20-50 lidí. Tripolis je zelený a krysám je v tuto chvíli velmi těžko. Do bojů významně zasáhli osvobození vojáci, kteří byli vězněni v Tripolisu. Boje řídí Khamis, který se vrátil z léčení a Saif.   

El-Murid, skeptický a opatrný jako vždy, konstatuje, že síly, které se účastní tohoto povstání proti PNR jsou více než značné a množství jimi atakovaných míst je více než velké. Pokud se jim podaří ovládnout Tripolis, vrátí se situace na úroveň z konce srpna a pro povstalce přitom bude daleko horší, protože utrpěli až dosud značné ztráty. Mimo jiné byl prakticky zničen misuratský oddíl útočící na Sirtu (jinde nazývaný spodinou a hrdlořezy – to jsou ti povstalci, co si točili na videa uřezávání hlav zajatým vojákům a dávali to na internet)

Reuters si skutečnost přihnul k obrazu svému, ale ani on nemohl zamlčet, že se něco zásadního děje.

Na Libyasos je možné sledovat obsáhlé zpravodajství den po dni, hodinu po hodině.  

Zmizení vyslance USA v Tripolisu Chrise Stevense označuje Lev Veršinin za velmi vážnou, znepokojující událost („inside job“ se tomu, myslím, říká).

***

Dodatek 17.10.2011: Asi nikdo neočekával, že povstání povede k vyhnání vetřelců a jejich žoldáků. Ani vést nemohlo. Kaddáfího lidé velmi účinně udeřili a stáhli se s minimálními ztrátami, zatímco u krys (používám to slovo, aby bylo jasné, kdo je kdo, protože povstalci proti povstalcům, to už je pěkný zmatek – osvobození povstali proti osvoboditelům, jak vtipně podotkl Tribun) byly ztráty značné. Jednalo se tedy o demonstraci síly legitimní vlády, která destabilizovala vládu PNR. Kaddáfí se chopil iniciativy, zpochybnil postavení protivníka a teď může čekat na jeho další kroky a narušovat jeho odvetná opatření.

Reklamy

16 comments

 1. Hamilbar

  Potěšující ovšem je, že pokrok se nedá zastavit. Fotografie ze Stalingradu (Smí se to?) byly pouze černobílé, ty ze Sirty jsou krásně barevné.http://i.dailymail.co.uk…x618.jpghttp://i.dailymail.co.uk…x607.jpg

 2. Janika

  [2] Děkuji, jane, ale spíš se chystám končit a jen vše sledovat. Jenže mi to ještě nedalo, plukovník je opravdu obdivuhodný, k sežrání, jak říká Hamilbar :-). [3] Dívat se na takové obrázky, to jsou nepopsatelné pocity. Před rokem krásné a bezpečné místo k životu, a tohle jim z toho udělala naše, evropská civilizace v 21.století. Co si za to zasloužíme…

 3. Hamilbar

  Janiko, doporučuji vám:http://www.pravmir.ru…ra-irina-2/Jestli to s překladačem nepochopíte, tak to snad pro vás i přeložím. Tento text pro změnu vytanul na mysli mně, když jsem si přečetl příspěvek vážené tresen.

 4. Janika

  Doktorka Irena, kolik asi takových tam bylo a je, lékaři to mají "z první ruky". Nádherný příběh, Hamilbare, určitě by stál za překlad a s radostí bych ho tady měla. Jenže, stojí to za tu práci? Je to na Vás. Ten váš nedávný postřeh o "třídním vědomí" biomasy, která správně chápe, že plukovník ohrožuje všechno, co je jim svaté a odtud pramení jejich nenávist je trefný :-).

 5. Janika

  Vida, další spřízněná duše. Takových lidí je čím dál tím víc, jen je problém najít, takže díky, jonáši. A co se týká důvěryhodnosti zpráv, to je vždycky otázka pohledu. Nemyslím, že by to byla vyložená nepravda a nemyslím, že je něco špatného v tom, když člověk bojuje na něčí straně. Konkrétně, osobně bych spíš řekla, že natisté jsou opravdu v Tripolisu a připravují půdu pro příjezd Clintonové, ale ty boje, o těch v momentální situaci pochybuju.

 6. jan

  http://www.rts.rs…ena+zemlja.html neklesejte na mysli. Včera i Džalíl přiznal, že Kaddáfí asi vytvoří stát na polovině Libyjského území. Otázka je, kdo ho uzná. Povstalci tu postupují, tu ustupují, a boje v Tripolisu jsou. Včera jeden příznivec povstalců napsal, že létají i letadla Káhira-Tripolis. Mrknul jsem se, a nelétají. Lže se nám. Pište dál. I když nebudou zprávy z Libye, ostrov Janiky přeci neskončí, jako Atlantida:-))

 7. Janika

  Hezké přirovnání s Atlantidou, jane :-). Přiznám se, že tahle válka pro mě znamená velký zlom a zdá se mi, že už nic nebude takové, jako dříve. Král je mrtev, ať žije král, Libye je přeměněná z kvetoucí země v trosky, tak co s ní, obraťme list a jdeme dál, rozebírat a sledovat další podobnou tragédii… to nemám chuť.Za odkaz děkuji, to je Srbsko, že? Tenkrát bylo taky osamocené a jediný Kaddáfí jim veřejně vyjadřoval podporu. Oni mu to teď vrací.

 8. jan

  každopádně napište, janiko. Líbí se mi (a asi nejen mně) Váš styl.

 9. tresen

  Janiko,možná vám uniklo, že ta má poznámka se netýkala přímo konfliktu v Libyi, ale tohoto blogu.

 10. Janika

  Moje taky, tresen. Respektive způsobu komunikace a nemožnosti domluvy s těmi, kdo mají na skutečnost jiný pohled z jiné pozice. Přelouskala jsem dokonce i toho nudného Allena, abych pochopila, o co Vám jde.