Návštěva dámy

Napsal Lev Veršinin:

Bani Walid útok ustál. Krysy tam byly, to je bohužel fakt.  Teď už tam nejsou a kdo zůstal, už nedýchá, soudě podle prověřených informací, to je také fakt.  V Sirtě to samé. Útoky nebyly slabé, ale zdá se, že jejich hlavním cílem bylo vytvořit vítězný doprovod k zámořské návštěvě. Kvůli ní také urychleně přerušili všechny informační kanály včetně Twitteru.  A teď, když po skončení návštěvy je ventil mírně pootevřen, se mnohé vyjasnilo.

Nicméně je důležité si alespoň v krátkosti ujasnit, co tato návštěva znamenala a co z ní vyplyne.

Především je jasné, že situace v Libyi není pro Západ tak dobrá, jak se nám snaží vylíčit. Toto jasně dokazuje super tajný způsob příjezdu a odjezdu, extrémní ochranná opatření a velmi krátký pobyt v nové kolonii.

Stejně tak je zřejmé, že Washington je silně nespokojen a vyjadřuje to velmi otevřeně. Jedině tak je možné interpretovat ostrý nájezd administrativy USA na Radu přesně v okamžiku, kdy šéfka této administrativy je na libyjské půdě.

A konečně, co je nejvíce zarážející:.

Poprvé po mnoha měsících války je loutkami na nejvyšší úrovni nejen přiznáno (v kuloárech se říká leccos), ale také veřejně publikováno, že síly „povstalců“, dokonce i po uznání OSN, ovládají pouze úzký pobřežní pás země a několik malých enkláv. Žádným jiným způsobem nelze vysvětlit prohlášení o tom, že Je to velice mstivý člověk, který dosud nepřiznal svou porážku a je ochoten udělat nemožné, aby rozbil každý nový režim v Libyi“, nebo obavy, že „Kaddáfí může vytvořit na jihu země nezávislý stát“.

Jinými slovy, samotným panem Jibrilem bylo potvrzeno, že:

a) plukovník je v Libyi,

b) plukovník kontroluje zázemí, tj. více než dvě třetiny území s naftou,

c) plukovníka podporuje obyvatelstvo, které se raději oddělí od Libye, než by se podřídilo PNR,

d) plukovník má po tom všem, co se stalo, dostatečné prostředky k ochraně oblastí, které řídí,

e) plukovníka tak či jinak podporují sousední země (Čad, Alžírsko, Mali, Niger),

f) plukovníka se velmi bojí, jakožto skutečného ohrožení režimu.

V tomto světle je již jasné, co je míněné tím, že Washington nabízí svým lokajům „praktickou pomoc při kontrole šíření kontroly zbraní, které zaplavily zemi“. Samozřejmě je jasné, že taková pomoc brzy dorazí, ať se jim to líbí, nebo ne.  Zdá se, že Amerika vážně otevírá novou, tentokrát africkou frontu. To je nebezpečná hra, děsivá dokonce i pro vždy připraveného dědu McCaina, mnoholetého mluvčího těchto sil.  Ale zdá se, že ti, kteří se zaštiťují ochranou svobody, už nemají jinou možnost. Na Írán, natožpak na další objekty  ještě nejsou připraveni, ale stroj času běží a oni si nemohou dovolit zastavit se&

 

Reklamy

11 comments

 1. Janika

  K bodu d) trocha počítání s el-muridem: http://el-murid.livejournal.com…lPíše, že plukovník má 50 miliard dolarů. Pokud by stál jeden voják na den 1000 dolarů (a černí afričané jsou daleko levnější), tak by s desetitisícovou armádou mohl vést válku po staletí.

 2. Křesťan

  Černí afričané jsou levnější, a je pravděpodobné, že i zadarmo. Tito lidé top totiž cítí spíše jako ,,vlastenectví"I když, asi ne všichni.

 3. Romana

  Obávám se, že pokračující boje v Libyi Západu vyhovují, čím déle to bude trvat, tím snadnější bude pro USA a spol. Libyi postupně obsadit, vojensky i ekonomicky. Možná, že i kdyby se jim Kaddáfí dobrovolně vzdal, budou dělat, že nerozumějí, a budou válčit a "pomáhat" dál. USA se léta letoucí marně snažily umístit do severní či západní Afriky vojenskou základnu a získat v oblasti vliv, tak teď konečně našly způsob.Pozn.: Mali už obrací a sundává z veřejných budov jméno a portréty plukovníka, Alžírsko na jeho straně nebylo nikdy, pokud vím.

 4. Janika

  Doufám, Romano, že to budou mít těžké. Bůh ví, čeho se ještě nadějeme. Mimochodem, al-murid píše o možnosti spojení Tuaregů s Kaddáfím a vytvoření státu na jihu. http://el-murid.livejournal.com…l Ne proto, že by měli Tuaregové ke Kaddáfímu nějak vřelý vztah, spíš naopak, ale protože je prostě spojí společný zájem.

 5. Janika

  [2] Jistě, Křesťane, všichni ne. Rozlišovala bych mezi obyvatelstvem, které někde příležitostně demonstruje a statečně tak riskuje vlastní život, a mezi regulérní armádou.

 6. Romana

  Janiko, neděste mě. Do Mali se teď z Libye vrací mohutné konvoje Tuaregů, ozbrojených až po zuby. Už vypukla panika, že připravují novou revoltu. Jestli za tím stojí sliby Kaddáfího o státu Tuaregů, bude to katastrofa. To už tady jednou bylo a dopadlo to zle.

 7. Janika

  Tohle je strašné dilema, Romano, je lépe vždycky radši ustoupit silnějšímu a přežít? Asi je to rozumné. Přiznám se ale, že se mi svět zdá lepší, když existují lidé, kteří za svoje práva bojují. Docela jinak se na to ale dívám, když si představím, že by tohle bylo u nás, v místě, kde žiju. To jsem docela obyčejný zbabělec…

 8. majka

  Janiko, samozřejmě jsem četla zprávu o Kadáfiho smrti. A samozřejmě jsem si vzpoměla na tebe…Tedy smrt každého člověka je smutná věc. Toto byla násilná smrt. Kadáfiho pozice byla už dlouho špatná. Co dodat? snad jen si přát, aby jsme se všichni dožili ve zdraví také tak vysokého věku. Nejsem necitlivá, to ne, ale násilnosti se dějí dnes a denně. dnes a denně se někdo chvilkama raduje, chvilkama trpí.Tak jsem tě přišla pozdravit. Komentáře k některým článkům nepíšu, politice moc nerozumím, ale to ty už víš :-) Ahoj holka :-) Tak jsem tě

 9. Janika

  Jsi moc milá, majko, potěšila jsi mě. Zvláštní náhoda, zrovna jsem se k tobě taky dívala, máš to u sebe pořád moc hezké :-). Až to tady definitivně zavřu, tak se přesunu už jen do takových milých míst. Jestli je to s Kaddáfím pravda pořád ještě nevím. Ale i kdyby byla, tak zemřel jako hrdina, po jedinečném a skvělém životě a stane se nesmrtelnou legendou.