Polygamie v Libyi

Zrušení zákazu polygamie je diplomatičtější formulací, než zavedení polygamie. Existuje mnoho názorů na problematiku zákona o zrušení zákazu polygamie v Libyi, ve veřejnosti jsou jeho odpůrci i zastánci.

Šéf libyjské prozatímní rady Mustafa Abdul Jalil se jako první zmínil o této otázce, když řekl ve svém projevu, že v Libyi bude zrušen zákon o zákazu polygamie, schválený za vlády diktátora plukovníka Muammara Kaddáfího. Abdul Jalil prohlásil, že budou zrušeny všechny zákony, které jsou v rozporu s islámským právem, včetně práva na rozvod manželství a omezení počtu manželek. 

Vysvětlil: My jako islámský stát považujeme právo šaría za hlavní zdroj legislativy a proto každý zákon proti principům islámského práva je zákon špatný a právně neplatný.

Proti tomuto prohlášení se zdvihla vlna nevole nejen mezi ženami v samotné Libyi, ale i mezi západními spojenci. Tak pan Jalil trochu změnil rétoriku. Nemůže ale mnoho, protože potřebuje získat především radikální islamisty.

Na pomoc přispěchal umělec Hamid (jehož umělecké kvality, které můžete posoudit v přiloženém videu, nebyly plukovníkem zřejmě náležitě doceněny) s romantickým voláním o záchraně válečných vdov:

Zajistěte ochranu vdovám mučedníků! Mnohoženství je povinností každého muslima!  

 Ve válce údajně zahynulo až 50000 mužů. Stát je zodpovědný za jejich vdovy, říká Jalil (jehož přičiněním ti muži padli&).

Je pravda, že ve většině zemí v tomto regionu je mnohoženství běžné a patří ke způsobu života. Na mapě je uvedena mezi zeměmi s legální polygamií i Libye. Pravdou však je, že Kaddáfí ji ke konci své vlády prakticky zrušil. Ta nejednoznačnost je výsledkem jeho celoživotního obratného manévrování mezi různými zájmovými skupinami v horké půdě tohoto regionu, kdy nemohl dát zcela najevo svůj vlažný postoj k náboženství a přesto dokázal prosadit své pokrokové názory. (Kam to vede nyní, to vidíme na pokračujících bojích.)

Představitelé současné Libye (s podivnou legitimitou, ale s rozsáhlými pravomocemi) prohlašují, že legalizace polygamie je nezbytná. Aby trochu otupili ostří, slibují, že bude zaváděna postupně v různých fázích. Pro začátek je to předkládáno jen jako možnost výběru, která až dosud nebyla možná. Prostě demokratická a svobodná volba, no řekněte, nejsou to úplní svatouškové? Inu, když ptáčka lapají…

Jen se občas „prokecnou“, například toto mi vyskočilo v překladači na jednom z mnoha arabsky psaných webů, které najdete, když si zadáte arabsky slovo „mnohoženství“ تعدد الزوجات:

(Jsme si) vědomi toho, že většina žen je proti mnohoženství, ženy chtějí svého muže jen pro sebe. Návrat mnohoženství bez zákonů by nebylo pro muže snadné, protože každá žena se bude snažit chránit své zájmy. Je však třeba posílit prestiž a autoritu mužů jak v rodině, tak ve společnosti.

 ***

P.S.: Mimochodem, pro koho je mnohoženství vlastně výhodné? Zdálo by se, že pro muže. Ale v případě, že je obvyklým stavem ve společnosti stejný počet mužů i žen, naskýtá se otázka, co potom ti zbývající muži, na které se nedostane? 

Reklamy

13 comments

 1. Janika

  Taky mi to připadá dost kruté, mít čtyři manželky :-). Jó, takhle milenky, to by bylo něco jiného. Ale vážně, abych řekla pravdu, v podstatě nejsem zásadně proti. Jen si to nedokážu představit v praxi. To by musel být větší dům, aby každá měla svůj pokoj, ale kuchyň společná, teď kdo vaří, kdo uklízí a tak dále, už vidím ty hádky. No ale v arabském světě to klape, takže na tom něco být musí :-).

 2. Romana

  Slyšela jsem o případech (v Mali), kdy každá manželka má vlastní dům a služebnictvo. A manžel musí poctivě pravidelně střídat své pobyty u jednotlivých manželek, jinak je oheň na střeše! Svým způsobem je to ideální, mít veškerý konfort a vidět chlapa jen občas…

 3. Romana

  Zapomněla jsem dodat, že se jedná většinou o dvě až tři ženy. Na čtyři si troufne málokdo … A také v západní Africe (nevím jak jinde) musí dát první manželka s polygamií souhlas.

 4. jonáš

  No vono to má háčekže při běžně vyrovnanym pohlavnim poměru 49:51 pak na toho jednoho trojženáče připadnou dva další chasníci bez bab, a jak známo, muský bez bab se hoděj akorát tak k válčení .. ;-)Naštěstí živit víc takovejch pokladů si nemůže moc široká vrstva obyvatel stejně dovolit.

 5. Janika

  [3] Tak to by se mi docela líbilo, svůj dům a povinnosti jen občas :-). Jde o to, kolik mužů si tohle může dovolit. A co ti chudí, co na to nemají.To o písemném souhlasu první ženy jsem taky četla (asi ne všude, pochopitelně).Mimochodem, Romano, dívala jsem se u Vás (http://tuaregove.estranky.cz) na tu hudbu a festivaly Tuaregů, moc hezké. Říkala jsem si při tom, jak si my, co nás tahle oblast zajímá, v těchto dnech lámeme hlavu údajným bombardováním Tuaregů NATem (nevím, jestli je to pravda), a on ten život jde dál, lidi se radují a užívají života, dokud to jde.

 6. Janika

  [5] Jonáši, přesně to mě napadlo, že se takoví chlapíci bez žen, se kterými to musí pěkně lomcovat při jejich jižním temperamentu (u nás by to tak dramatické nebylo, pardon :-)výborně hodí k válčení. Ještě mě napadlo k tomu, že si každý muž nemůže dovolit živit víc žen, tak to může být taky tak, že ony budou zaměstnané a budou nakonec živit jeho.

 7. Romana

  Tak to jste klepla hřebík přímo na hlavu, Janiko, kromě těch lepších případů (viz výše) jsem taky slyšela o mužích, kteří si pořizují víc žen, aby ho uživily. Záleží na mítních poměrech, etniku, rodině atd. Islám má mnoho podob … Tam, kde se dodržuje povinnost muže zabezpečit všechny ženy, a on je chudý, má prostě jen jednu a basta. S tím, že pak zůstávají chudáci chlapi "baz bab a hoděj se akorát k válčení", bych si dovolila podotknout, že chlapi válčí, ať mají baby nebo ne. Islám v podstatě doporučuje polygamii hlavně v dobách válek, kdy mnoho žen přijde o muže, a tím o živitele. Původním účelem polygamie je tedy pomoci ženám, ne mužům. Ale víme, že leccos pak ve skutečnosti vypadá jinak.Janiko, prosím, o jakém bombardování mluvíte??? Já o ničem nevím …

 8. Janika

  Mnoho podob, no jistě, nakonec záleží vždycky na lidech, jak si to přizpůsobí. Tak si říkám, co my máme problémů s manželstvím ve dvojici, copak teprve kdyby to byla trojice a výše :-).O tom bombardování bylo hodně zpráv, třeba namátkou tady: http://libyanfreepress.wordpress.com…Ale opravdu netuším, co je na tom pravdy. Myslela jsem při tom na Vás, Romano, zda něco nevíte.

 9. Romana

  Tak jsem prošmejdila net a všechny zprávy o bombardování, co jsem našla, jsou z jednoho jediného zdroje. Prošla jsem i různé blogy a facebook, včetně fanoušků Kaddáfího. Tuaregové z Libye či jejich přátelé si stěžují na pokračující perzekuci Tuaregů a na zoufalou humanitární situaci na jihu, kde už prý není ani jediná konzerva sardinek, hlavně v Ghatu (který je údajně bombardován), ale o bombardování ani zmínka.

 10. Janika

  Pokud je to tak, tak je to dobrá zpráva, děkuji, Romano. Je možné, že to byl jeden zdroj, opisuje jeden od druhého. Taky je možné, že to bylo jen vyjádřením obav, že zahraniční interventi nenechají Libyjce vyřídit si to mezi sebou, aspoň teď, když už jednu stranu zdecimovali, tak někdo prostě udělal z komára velblouda.

 11. Kris

  KonečněAhoj, Janiko,Před chvíli jsem slyšela na "svobodné internetové televizi" adrasa – czechnewstv- zprávy o skutečné situaci v Lybii. Pry se tam pořád bojuje, kmeny se spojily jsou v ofenzívě. Dnes tam bude o Lybii celý pořad. Moc se těším. Kris

 12. Janika

  Děkuji za upozornění, Kris, taky si to poslechnu:http://www.czechnewstv.cz…dexNa naši oficiální TV nemám žaludek. Najednou jakoby Libye neexistovala, ani slůvko o tom, co se tam děje, asi abychom si mysleli, že Libyjci začínají nový, lepší život v demokracii. A teď se vyžívají ve žvanění o dopadení Saifa, hnus fialovej…