Polygamie v Libyi

Zrušení zákazu polygamie je diplomatičtější formulací, než zavedení polygamie. Existuje mnoho názorů na problematiku zákona o zrušení zákazu polygamie v Libyi, ve veřejnosti jsou jeho odpůrci i zastánci.

Šéf libyjské prozatímní rady Mustafa Abdul Jalil se jako první zmínil o této otázce, když řekl ve svém projevu, že v Libyi bude zrušen zákon o zákazu polygamie, schválený za vlády diktátora plukovníka Muammara Kaddáfího. Abdul Jalil prohlásil, že budou zrušeny všechny zákony, které jsou v rozporu s islámským právem, včetně práva na rozvod manželství a omezení počtu manželek. 

Vysvětlil: My jako islámský stát považujeme právo šaría za hlavní zdroj legislativy a proto každý zákon proti principům islámského práva je zákon špatný a právně neplatný.

Proti tomuto prohlášení se zdvihla vlna nevole nejen mezi ženami v samotné Libyi, ale i mezi západními spojenci. Tak pan Jalil trochu změnil rétoriku. Nemůže ale mnoho, protože potřebuje získat především radikální islamisty.

Na pomoc přispěchal umělec Hamid (jehož umělecké kvality, které můžete posoudit v přiloženém videu, nebyly plukovníkem zřejmě náležitě doceněny) s romantickým voláním o záchraně válečných vdov:

Zajistěte ochranu vdovám mučedníků! Mnohoženství je povinností každého muslima!  

 Ve válce údajně zahynulo až 50000 mužů. Stát je zodpovědný za jejich vdovy, říká Jalil (jehož přičiněním ti muži padli&).

Je pravda, že ve většině zemí v tomto regionu je mnohoženství běžné a patří ke způsobu života. Na mapě je uvedena mezi zeměmi s legální polygamií i Libye. Pravdou však je, že Kaddáfí ji ke konci své vlády prakticky zrušil. Ta nejednoznačnost je výsledkem jeho celoživotního obratného manévrování mezi různými zájmovými skupinami v horké půdě tohoto regionu, kdy nemohl dát zcela najevo svůj vlažný postoj k náboženství a přesto dokázal prosadit své pokrokové názory. (Kam to vede nyní, to vidíme na pokračujících bojích.)

Představitelé současné Libye (s podivnou legitimitou, ale s rozsáhlými pravomocemi) prohlašují, že legalizace polygamie je nezbytná. Aby trochu otupili ostří, slibují, že bude zaváděna postupně v různých fázích. Pro začátek je to předkládáno jen jako možnost výběru, která až dosud nebyla možná. Prostě demokratická a svobodná volba, no řekněte, nejsou to úplní svatouškové? Inu, když ptáčka lapají…

Jen se občas „prokecnou“, například toto mi vyskočilo v překladači na jednom z mnoha arabsky psaných webů, které najdete, když si zadáte arabsky slovo „mnohoženství“ تعدد الزوجات:

(Jsme si) vědomi toho, že většina žen je proti mnohoženství, ženy chtějí svého muže jen pro sebe. Návrat mnohoženství bez zákonů by nebylo pro muže snadné, protože každá žena se bude snažit chránit své zájmy. Je však třeba posílit prestiž a autoritu mužů jak v rodině, tak ve společnosti.

 ***

P.S.: Mimochodem, pro koho je mnohoženství vlastně výhodné? Zdálo by se, že pro muže. Ale v případě, že je obvyklým stavem ve společnosti stejný počet mužů i žen, naskýtá se otázka, co potom ti zbývající muži, na které se nedostane? 

 1. Janika

  Taky mi to připadá dost kruté, mít čtyři manželky :-). Jó, takhle milenky, to by bylo něco jiného. Ale vážně, abych řekla pravdu, v podstatě nejsem zásadně proti. Jen si to nedokážu představit v praxi. To by musel být větší dům, aby každá měla svůj pokoj, ale kuchyň společná, teď kdo vaří, kdo uklízí a tak dále, už vidím ty hádky. No ale v arabském světě to klape, takže na tom něco být musí :-).

  • vittta

   A co se tam vlastně děje dnes, po 9 šťastných, svobodných letech?
   Jinak za mě- je mi u prdele, kolik manželek může mít arabský, či negerský muž.
   To je jejich kultura, a já jim do toho nekecám.
   Očekával bych to samé od nich směrem ke mě.

   • Janika

    Koukám, že jste se s Mrkosem vrátili do minulosti :-). Kde ty časy jsou…
    Co je po devíti letech v Libyi, to nevím. Dost by me to zajímalo. Asi divočina, ale žije se dal. A o utrpení se neví, nemluví, svět ho nevidí, neslyší.

    • Kamil Mudra

     Souhlasím s vitttou. Ať si pánové a dámy ve svých zemích praktikují kulturu která je jim vlastní. Ale v té mojí zemi jsem ochoten ji tolerovat jen když přijedou na návštěvu a nekomplikují tím život domácím.

   • orinoko

    Nechtěl bych to šukat. Takový HerkuLESS nejsem. Stačilo, že jsem se zapletl s mladou holkou – 23 let , a ta moje vystartovala ve svých 50ti se značně zachovalou figurou: Tak tobě chybí sex?
    Do 14ti dnů ze mě padaly kalhoty /a to jsem neměl coVIDA/ , a bylo mi jasné, že také může jít kvůli šukačce o život. Ten můj přístroj měl celkem stabilní polohu, kterou mi jeden velmi zábavný inža v Praze popisoval slovy – doufal jsem, že se zmátoří, a ten hajzlík si ani nepostavil vlastní hlavu.
    Stabilní poloha – oblouk mezi třičtvrtě a celou.
    Ten inža také popisoval, jak s manželkou zalehli neplánovaně po mnoha letech v lese v misionářské poloze. Povídá mi – najednou skvěle přirážela. Pak mi říkala, že jí do prdele píchalo jehličí. Skvělá ruská trojka. 😎

    Aless gute

 2. Romana

  Slyšela jsem o případech (v Mali), kdy každá manželka má vlastní dům a služebnictvo. A manžel musí poctivě pravidelně střídat své pobyty u jednotlivých manželek, jinak je oheň na střeše! Svým způsobem je to ideální, mít veškerý konfort a vidět chlapa jen občas…

 3. Romana

  Zapomněla jsem dodat, že se jedná většinou o dvě až tři ženy. Na čtyři si troufne málokdo … A také v západní Africe (nevím jak jinde) musí dát první manželka s polygamií souhlas.

  • Mrkos

   Mnich Vatsajána: Je-li žena jalová, nebo rodí samé dcery,
   získá pro muže spolumanželku. (Ale zachová si postavení
   první ženy)
   x
   Volný přístup k sexu (v případě více manželek chráněnému)
   je jen výsada pro bohaté. Je to ukázka společenského statusu,
   Alfa Romeo je viditelnější esteticky nezpochybnitelný znak
   na rozdíl od baby v burce. V chudých zemích se však žena
   kupuje do manželství jako pracovní síla, i sexuální otrokyně
   a bývá tak zneužívána třeba již od prakticky dětských let.
   Ženy byly zbožím v mnoha kulturách. Jednoznačně se tomu
   dokázal vyhnout jen socialismus.!!! Nejen králové obchodovali s dcerami,
   ale i kapitalistické společnosti, které jsou našimi vzory damokracie
   a lidských práv, tak jednali nepokrytě ještě v nepříliž vzdálené
   minulosti. Např. dcery bohatých američanů si braly za manžely
   angličany s cílem získat pro rodinu šlechtický titul. Tady se ovšem
   muselo dát pořádné věno, ale manželka bez lásky byla často
   mužem opomíjena a její neposlušnost odvázané američanky
   trestána rákoskou podle demokratického zákona.

 4. jonáš

  No vono to má háčekže při běžně vyrovnanym pohlavnim poměru 49:51 pak na toho jednoho trojženáče připadnou dva další chasníci bez bab, a jak známo, muský bez bab se hoděj akorát tak k válčení .. ;-)Naštěstí živit víc takovejch pokladů si nemůže moc široká vrstva obyvatel stejně dovolit.

 5. Janika

  [3] Tak to by se mi docela líbilo, svůj dům a povinnosti jen občas :-). Jde o to, kolik mužů si tohle může dovolit. A co ti chudí, co na to nemají.To o písemném souhlasu první ženy jsem taky četla (asi ne všude, pochopitelně).Mimochodem, Romano, dívala jsem se u Vás (http://tuaregove.estranky.cz) na tu hudbu a festivaly Tuaregů, moc hezké. Říkala jsem si při tom, jak si my, co nás tahle oblast zajímá, v těchto dnech lámeme hlavu údajným bombardováním Tuaregů NATem (nevím, jestli je to pravda), a on ten život jde dál, lidi se radují a užívají života, dokud to jde.

  • Mrkos

   Mnich Vatsajána:
   Největším štěstím pro ženu je býti jedinou manželkou.!!!!!!!!
   x
   (prostě ho mít pro sebe, vlastnit a pokud možno ovládnout)
   x
   „Jediná manželka věrná a opravdu milující, chová se ke svému muži,
   jako by byl bohem. Slyší-li kroky přicházejícího na dvoře, očekává jej
   uprostřed komnaty pravíc, CO poroučíš pane ? Odežene služku a sama
   mu myje nohy. dále viz Kamasutra nebo Dr.Oplzák _Metoda Doris,
   aneb jak ovládnout muže. Nezvládne-li žena tyto metody a řadu
   pomocných umění lásky, může si být jista, že se vedle ní budou
   vyskytovat kuběny a nebo o postavení jediné manželky přijde
   i de jure., tam kde to islám připouští

 6. Janika

  [5] Jonáši, přesně to mě napadlo, že se takoví chlapíci bez žen, se kterými to musí pěkně lomcovat při jejich jižním temperamentu (u nás by to tak dramatické nebylo, pardon :-)výborně hodí k válčení. Ještě mě napadlo k tomu, že si každý muž nemůže dovolit živit víc žen, tak to může být taky tak, že ony budou zaměstnané a budou nakonec živit jeho.

 7. Romana

  Tak to jste klepla hřebík přímo na hlavu, Janiko, kromě těch lepších případů (viz výše) jsem taky slyšela o mužích, kteří si pořizují víc žen, aby ho uživily. Záleží na mítních poměrech, etniku, rodině atd. Islám má mnoho podob … Tam, kde se dodržuje povinnost muže zabezpečit všechny ženy, a on je chudý, má prostě jen jednu a basta. S tím, že pak zůstávají chudáci chlapi "baz bab a hoděj se akorát k válčení", bych si dovolila podotknout, že chlapi válčí, ať mají baby nebo ne. Islám v podstatě doporučuje polygamii hlavně v dobách válek, kdy mnoho žen přijde o muže, a tím o živitele. Původním účelem polygamie je tedy pomoci ženám, ne mužům. Ale víme, že leccos pak ve skutečnosti vypadá jinak.Janiko, prosím, o jakém bombardování mluvíte??? Já o ničem nevím …

 8. Janika

  Mnoho podob, no jistě, nakonec záleží vždycky na lidech, jak si to přizpůsobí. Tak si říkám, co my máme problémů s manželstvím ve dvojici, copak teprve kdyby to byla trojice a výše :-).O tom bombardování bylo hodně zpráv, třeba namátkou tady: http://libyanfreepress.wordpress.com…Ale opravdu netuším, co je na tom pravdy. Myslela jsem při tom na Vás, Romano, zda něco nevíte.

 9. Romana

  Tak jsem prošmejdila net a všechny zprávy o bombardování, co jsem našla, jsou z jednoho jediného zdroje. Prošla jsem i různé blogy a facebook, včetně fanoušků Kaddáfího. Tuaregové z Libye či jejich přátelé si stěžují na pokračující perzekuci Tuaregů a na zoufalou humanitární situaci na jihu, kde už prý není ani jediná konzerva sardinek, hlavně v Ghatu (který je údajně bombardován), ale o bombardování ani zmínka.

 10. Janika

  Pokud je to tak, tak je to dobrá zpráva, děkuji, Romano. Je možné, že to byl jeden zdroj, opisuje jeden od druhého. Taky je možné, že to bylo jen vyjádřením obav, že zahraniční interventi nenechají Libyjce vyřídit si to mezi sebou, aspoň teď, když už jednu stranu zdecimovali, tak někdo prostě udělal z komára velblouda.

 11. Kris

  KonečněAhoj, Janiko,Před chvíli jsem slyšela na "svobodné internetové televizi" adrasa – czechnewstv- zprávy o skutečné situaci v Lybii. Pry se tam pořád bojuje, kmeny se spojily jsou v ofenzívě. Dnes tam bude o Lybii celý pořad. Moc se těším. Kris

 12. Janika

  Děkuji za upozornění, Kris, taky si to poslechnu:http://www.czechnewstv.cz…dexNa naši oficiální TV nemám žaludek. Najednou jakoby Libye neexistovala, ani slůvko o tom, co se tam děje, asi abychom si mysleli, že Libyjci začínají nový, lepší život v demokracii. A teď se vyžívají ve žvanění o dopadení Saifa, hnus fialovej…

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s