Přírodní aspirin

Probírala jsem se v lékárně bylinkami a u jedné (nepamatuju si přesně název) jsem se zastavila, protože mi něco připomněla a zeptala jsem se mladého lékárníka, jestli tohle není ten takzvaný přírodní aspirin. Zarazil se, pak řekl, že ne, a začal mi předčítat nápisy na krabičce. Jak jsme se dohadovali, přišel ještě jeho starší kolega, ale o přírodním aspirinu prý v životě neslyšel.

Přišla jsem domů a jak jinak, hned jsem to zkusila najít na internetu. Opravdu existuje něco jako přírodní aspirin, přesněji kyselina salicylová se nachází v kůře vrby bílé. Kyselina salicylová byla poprvé izolována z kůry vrby bílé v roce 1838, z ní byl pak roku 1899 synteticky připraven aspirin.

vrba 

O aspirinu je známé, že je jakýmsi lékem na všechno. Má analgetické a protizánětlivé účinky, tlumí horečku. Jeho pravidelné nízké dávky se používají k prevenci infarktu, mrtvice a krevních sraženin. Mohou také zabránit poškození jater způsobené vedlejšími účinky léků a alkoholu.  

Bohužel synteticky vyráběný aspirin má nežádoucí vedlejší účinky, které mohou značně převážit nad výhodami. Může způsobit krvácení, poškodit ledviny a žaludek. Těmto nežádoucím účinkům se lze vyhnout používáním přírodních alternativ.

Toto píše J.Janča v Herbáři léčivých rostlin:

Sbírá se kůra z dvouletých až tříletých větví, nejlépe brzy na jaře (březen).
Droga obsahuje fenolový glykosid salicin a dále třísloviny, flavonoidy, pryskyřice, soli kyseliny šťavelové a další látky.
Protože salicin je chemicky velmi podobný kyselině acetylsalicylové, která je účinnou látku ve známém aspirinu, je i použití vrbové kůry podobné jako použití tohoto léku, tj. snižuje horečku a zmírňuje bolest (zejména při revmatismu, ale pomáhá i při různých bolestech hlavy, zubů, svalů apod.). Užívá se při nachlazení, revmatismu, dyspeptických zánětech trávicího ústrojí, na některé choroby ledvin a močového ústrojí, zevně ji lze použít na hnisavé rány nebo vyrážky. Mírného uklidňujícího účinku lze využít při nespavosti nebo při lehčích neurasteniích, údajně i poněkud zklidňuje osoby s nadměrnou sexuální žádostivostí.
Podává se obvykle ve formě odvaru nebo macerátu (macerát se připravuje 8 hodinovým luhováním drogy ve studené vodě), přičemž na denní dávku v objemu 0,6 l se použije cca 6 g drogy. Zevně ji lze použít buď ve formě prášku (jako zásyp) nebo silnějšího odvaru.

Kůru jsem si hned objednala v tomto internetovém obchůdku. Po několika dnech popíjení šálku odvaru večer před spaním shledávám, že působení na můj organismus je velmi příznivé. Cítím se skvěle, krásně spím, jsem klidná a vyrovnaná. Zřejmě tedy odvar z kůry působí blahodárně i na nervovou soustavu. Před nadcházející sezónou chřipek a nachlazení doporučuji se předzásobit.

Skončím tím, čím jsem začala, a to konstatováním, že naši lékárníci o tomto přírodním léku netuší vůbec nic. Zřejmě jim tyto informace farmaceutická lobby úspěšně tají :-). Není divu, na aspirinech se musí obrovsky vydělávat.

Reklamy

22 comments

  1. Janika

    Jonáši, to mě neznáte, manžel nazývá to, co provozuju, charitou. Poznám spolehlivě, že se blíží daně, když mě lidi začnou zdravit a usmívat se na mě. Ale nestěžuju si :-).Jano, ještě k tvé otázce o Japonsku – to přeložil Hamilbar, jsem mu za to moc vděčná. Předtím jsem o téhle době a o Japonsku nevěděla nic a dost mě ty příběhy zaujaly.