Přírodní aspirin

Probírala jsem se v lékárně bylinkami a u jedné (nepamatuju si přesně název) jsem se zastavila, protože mi něco připomněla a zeptala jsem se mladého lékárníka, jestli tohle není ten takzvaný přírodní aspirin. Zarazil se, pak řekl, že ne, a začal mi předčítat nápisy na krabičce. Jak jsme se dohadovali, přišel ještě jeho starší kolega, ale o přírodním aspirinu prý v životě neslyšel.

Přišla jsem domů a jak jinak, hned jsem to zkusila najít na internetu. Opravdu existuje něco jako přírodní aspirin, přesněji kyselina salicylová se nachází v kůře vrby bílé. Kyselina salicylová byla poprvé izolována z kůry vrby bílé v roce 1838, z ní byl pak roku 1899 synteticky připraven aspirin.

vrba 

O aspirinu je známé, že je jakýmsi lékem na všechno. Má analgetické a protizánětlivé účinky, tlumí horečku. Jeho pravidelné nízké dávky se používají k prevenci infarktu, mrtvice a krevních sraženin. Mohou také zabránit poškození jater způsobené vedlejšími účinky léků a alkoholu.  

Bohužel synteticky vyráběný aspirin má nežádoucí vedlejší účinky, které mohou značně převážit nad výhodami. Může způsobit krvácení, poškodit ledviny a žaludek. Těmto nežádoucím účinkům se lze vyhnout používáním přírodních alternativ.

Toto píše J.Janča v Herbáři léčivých rostlin:

Sbírá se kůra z dvouletých až tříletých větví, nejlépe brzy na jaře (březen).
Droga obsahuje fenolový glykosid salicin a dále třísloviny, flavonoidy, pryskyřice, soli kyseliny šťavelové a další látky.
Protože salicin je chemicky velmi podobný kyselině acetylsalicylové, která je účinnou látku ve známém aspirinu, je i použití vrbové kůry podobné jako použití tohoto léku, tj. snižuje horečku a zmírňuje bolest (zejména při revmatismu, ale pomáhá i při různých bolestech hlavy, zubů, svalů apod.). Užívá se při nachlazení, revmatismu, dyspeptických zánětech trávicího ústrojí, na některé choroby ledvin a močového ústrojí, zevně ji lze použít na hnisavé rány nebo vyrážky. Mírného uklidňujícího účinku lze využít při nespavosti nebo při lehčích neurasteniích, údajně i poněkud zklidňuje osoby s nadměrnou sexuální žádostivostí.
Podává se obvykle ve formě odvaru nebo macerátu (macerát se připravuje 8 hodinovým luhováním drogy ve studené vodě), přičemž na denní dávku v objemu 0,6 l se použije cca 6 g drogy. Zevně ji lze použít buď ve formě prášku (jako zásyp) nebo silnějšího odvaru.

Kůru jsem si hned objednala v tomto internetovém obchůdku. Po několika dnech popíjení šálku odvaru večer před spaním shledávám, že působení na můj organismus je velmi příznivé. Cítím se skvěle, krásně spím, jsem klidná a vyrovnaná. Zřejmě tedy odvar z kůry působí blahodárně i na nervovou soustavu. Před nadcházející sezónou chřipek a nachlazení doporučuji se předzásobit.

Skončím tím, čím jsem začala, a to konstatováním, že naši lékárníci o tomto přírodním léku netuší vůbec nic. Zřejmě jim tyto informace farmaceutická lobby úspěšně tají :-). Není divu, na aspirinech se musí obrovsky vydělávat.

 1. Hamilbar

  Janiko, díky za informaci. Ovšem Aspirin patří mezi takzvaná generika, tedy léky jimž vypršela patentová ochrana, a vyrábí ho každý kdo si na to troufne. Nymyslím, že by to byl zase až takový kšeft. Trochu mě mate ta "nadměrná sexuální žádostivost". Tedy, že "poněkud zklidňuje". Znamená to, že pan manžel si konečně aspoň trochu odpočinul?

 2. jana

  Ahoj, Janika,práve som si minulý týždeň objednala a kúpila knihu od Dr. Liptona : Biologie víry /český preklad/ a spomenula som si pri čítaní aj na tvoj komentár, kde si písala, že sa podľa možnosti vyhýbaš liekom a liečiš sa prírodne. A hľa, dnes som objavila na tvojich stránkach tento nový článok o prírodnom acylpyríne. Preto ti chcem vrelo odporučiť túto knihu uznávaného biológa z USA, ktorý sa po strastiach vlastného života dostal na ostrov v Karibskom mori, kde prednášal študentom…a tam zistil niečo, čo obrátilo hore nohami celú bunečnú biológiu tak, ako ju poznal, študoval a praktizoval.Omo nič v našich životoch – ani naše dná, sa nedejú náhodou – Vedela si napríklad o tom, že nemôžeš zdediť žiadnu chorobu, pretože bunky si môžeš sama naprogramovať, dokonca sa môžeš sama vyliečiť aj zo smrteľných chorôb? Takže svojim zistením poprel Darwinovu ev.teóriu a hovorí, že lieky síce vyliečia A, ale poškodia B a C a niekedy aj D….Zdravím z Bratislavy, jana. PS: Sú tam aj "návody" na "vyliečenie", vysvetlené nie je veľmi vedecké,nakoľko Lipton prednáša a jeho kniha sa stala najviac predávanou v roku vydania.

 3. Janika

  To vypadá zajímavě, Jano, děkuji za tip. Dr. Liptona jsem neznala, zkusím si něco o tom sehnat. Jen se obávám, že to naprogramování buněk nebude jen tak a rozhodně to není pro každého – tím myslím, že ne každý toho je schopen, i kdyby sebevíc chtěl a snažil se. Na podobné věci jsem narazila i v jiných knihách, třeba "Dobrý zrak bez brýlí", to taky přijme jen někdo: "nedívej se na svět, ale nech svět, aby se podíval na tebe", například :-). Těm lžím v odkazu [4] jsem nevěřila nikdy. Zdravá jsem, protože k doktorům nechodím :-).

 4. zcr

  no jenom pro pořádek – lékárníci nevěděli zcela správně, "acylpyrin" resp. "aspirin" a "anopyrin" atd jsou obchodní názvy kyseliny acetylsalicylové; termín "přírodní acylpyrin" je zvolený svévolně, lékárníci mohli tak akorát hádat, co vlastně myslíš. Že je acylpyrin derivát kyseliny salicylové (stejně jako salicin, kde je místo acetylu zbytek glukózy), a kde se ta v přírodě vyskytuje, to by podle mě věděli.Jiná věc jsou ta přírodní moudra… takhle chytrej dovede být kdekdo, akorát aby to ještě mělo nějaký základ – doporučuju si prozačátek zjistit, jestli náhodou použití acetylsalicylové kyseliny místo salicylové a/nebo salicinu nemá nějaký důvod mimo hranice tvých farmakochemických znalostí (tipuji – žádné?), tj. jinou vstřebatelnost, rozpustnost v tekutinách, potíže s výrobou a/nebo krystalizací, odpudivou chuť, nestálost v lékové formě atdatdatd. A pak teprve bych mudroval o zlých farmaceutických koncernech. O historii tohohle objevu bylo určitě napsáno mnohé.No a konečně – bych si být tebou dohledal něco o toxikologii těch solí kyseliny šťavelové, které jsou v droze taky přítomny, a o stovkách dalších látek, které taková vrba produkuje… kytky jsou chemické továrny puštěné ze řetězu a nikdy nevíš, co s tím výluhem kromě salicinu vypiješ. Takže zatímco u acylpyrinu jsou možná rizika dobře známa, u vrbového extraktu dost těžko, každý je jiný, podle místa, kde vrba roste, podle způsobu přípravy (a opět atdatdatd).(Jistě, v době, kdy se acylpyrin nevyráběl, nebylo nic jiného a většina populace stihla umřít kolem padesátky, nezřídka násilnou smrtí, se negativní účinky tzv. přírodní medicíny samozřejmě nestihly projevit…)Tož asi tak, ale nejasně tuším, že vše marno, čili hodně štěstí se sklizní.

 5. Janika

  Jestli marno, to nevím, zcr :-). Jistě, mohla bych se zahrabat do zkoumání rozdílů v účincích kyselin salicylové a acetylosalicylové. Jenže, kdo přesně ví, jak, co a proč funguje? Celá tahle "věda" je zrovna taková empirie, jako můj přístup k bylinkám. Ale jo, zkusím si o tom něco najít. Jen mi ty bylinky připadají pořád bezpečnější, než chemie. Že jsou v nich stovky neznámých látek, no jistě, to ale úplně ve všem, v jablku i v salátu.Lékárníci dobře věděli, na co se ptám, výslovně prohlásili, že acylpyrin obsahuje kyselinu acetylosalicylovou a ta se v přírodě nikde nevyskytuje.

 6. zcr

  no ale to měl přece naprostou pravdu – ve vrbě je salicin, popř. kyselina salicylová, to není totéž!Mechanismus účinku je znám, viz http://en.wikipedia.org…f_action, dokonce za něj byla udělena NC, a není to žádná "věda", ale Věda, není důvod to nějak shazovat… Mě vždycky hrozně udivuje, že lidi považují přírodní léčiva za nějak čistší a bezpečnější – to, co píšeš o jablku a salátu je pravda (viděl jsem kdysi článek, ve kterém analyzovali vůni jahod… byly za ni zodpovědné stovky látek) – a mě to naopak dost znepokojuje – představ si, kdyby ti v lékárně nabídli to, co zůstane v baňce po reakci… u jednoduchých syntéz je to pořád o jeden dva řády míň látek, než kolik jich vyprodukuje obyčejná blbá kytka na louce, a to ani nemluvím o složitosti. A důvod k nějakému optimismu z přírodna není – nejjedovatělší látky jsou čistě přírodní (ne jenom zprofanovaný botulotoxin) a po každé druhé bobuli utržené z neznámého keře se člověk minimálně poblije :-) Čili je reálná šance, že vrbový lektvar sice utlumí horečku díky obsahu salicinu, ale při dlouhodobém užívání vyvolá kdoví co kvůli dosud neprozkoumané složce, kterou nikoho nenapadlo testovat, protože pití bylinkových čajů si nikdo s nějakými neduhy nespojuje (narozdíl od dobře prozkoumaných éček – tady si všimni, jaká hysterie panuje kolem sebemenších negativních účinků těchhle přídatných látek, ale kdyby se stejným metrem měřila "jedovatost" burských oříšků, byly by už dávno na indexu chemických zbraní, protože kvůli alergické reakci na ně umírají lidé…)

 7. jonáš

  Jenže ty stovky neznámých láteknemusej bejt jen škodlivý, ale můžou působit synergicky, nebo doknce prospěšně, třeba tlumit ničivý následky požívání průmyslových léků založených na kyselině acetylosalicylové a dalších podobných svinstvech (ibuprofen, e.g.) na žaludeční sliznici a bůhvýjaký další jemný struktury organismu. Vono vytrhnout jednu molekulu z různých interakcí a považovat ji za to pravý ořechový taky nemusí bejt zrovna správná cesta, i když je současnou lékárnickou chemií preferována.S éčkama .. viděl jsem kdysi krásnej rozbor ouplně přírodního rajčete na základě desítek těhletěch E-kódů. Ale jahodový aroma nikdy jako pravý jahody chutnat nebude, to by muselo obsahovat tu cca stovku látek v různě proměnlivých a sousto od sousta pokaždý jiných kombinacích.

 8. zcr

  jonáši, mohou, samozřejmě, ale problém by měl přece být v té naprosté nereprodukovatelnosti – kytka jede podle toho, kde roste, a co jí zrovna přeletí přes nos, tu přidá toho, tu onoho. A synergie může být pozitivní i negativní. Snažím se říct zejména to, že přírodní znamená pravý opak čistého, a že tu příroda není "pro nás", abychom si vyléčili rýmičku… naopak, kytky se spásání aktivně brání právě svými účinnými látkami, a vposledku je jim jedno, jestli je spásá mandelinka, zajíc při měsíčku, nebo kořenářka za svitu téhož. Není žádný důvod, proč by účinné látky z rostlin nemohly mít zrovna takové "ničivé následky" – konec konců jsou to jenom a pouze chemikálie.Pokud se u ibuprofenu a acylpyrinu objevují nějaké vedlejší účinky, není to jejich ďábelskou umělostí, ale jednak nadužíváním, jednak dostatkem statistických dat – kdyby skoro celé lidstvo pilo po desetiletí imrvére třezalkový čaj, možná bychom se nestačili divit.

 9. Janika

  [10] Tak to vypadá, zcr, že celá ta slavná "věda"je založená na dostatku statistických dat :-). Kdyby celé lidstvo cokoliv požívalo desetiletí, tak by si možná vypěstovalo imunitu. Zdá se mi logické, že odolnost či imunita živých bytostí je pravděpodobnější na látky přírodní, než umělé, i když se, pochopitelně, můžeme přizpůsobovat i škodlivinám umělým. Snaha izolovat se je slepou cestou, jsme do toho "ničivého živlu" ponořeni. [9] To jste vyjádřil přesně, jonáši, děkuji :-).

 10. zcr

  Janiko, pokud si z toho celého, co napíšu, vyberete jenom to, co se vám hodí jako efektní pseudoargument, nemá to cenu a jsme (o tři příspěvky níže) přesně u té marnosti, se kterou jsem počítal… věda pochopitelně je založená na statistických datech, přesně na tom typu dat, které selský rozum není schopen ani shromáždit ani vyhodnotit, protože mu je "všechno jasné"… kupodivu si lidstvo skoro na nic "imunitu nevypěstovalo" a bolehlav je stejně jedovatý, jako býval, stejně jako ten botulotoxin, stejně jako ricin (a luštěniny nás pořád nadýmají, a fenylketonurici mají pořád problémy, a lidé alergičtí na buráky nevymřeli, a každou chvíli se někdo osype po jahodách atdatdatd…)

 11. Janika

  Pocit marnosti je oboustranný, zcr, když používáte nálepkování jako "pseudoargument" a přitom sám uznáváte, že tahle věda používá stejné metody jako babka kořenářka, jen v jaksi větším měřítku. Kromě toho jistě víte, že lidský organismus si zvyká na malé množství jedu, drogy, léku, takže se dávky musí zvyšovat – a přesto sem taháte nějaké fazole.A ještě jedna věc související s Vaší argumentací tím, že neznáme všechny složky bylin – lékařská "věda" taky neléčí celého člověka, ale tu jednu vypreparovanou chemickou složku zaměřuje na jeden příznak nemoci. Zasáhne do toho nesmírně složitého organismu nějakou chemií, brrr, a nikdy neví, co to všechno udělá.

 12. jana

  ZrakJanikaspomínala si knihu Dobrý zrak bez brýlí. Prosím Ťa o vysvetlenie, priblíženie problematiky, kde vidíš problém.Sama teraz cvičím na oči podľa knihy dr. Norbekova Jak se zbavit brýlí a vyliečila som si zatiaľ začínajúci sivý zákal. Teraz odstraňujem dioptriu č. 5 na pravom oku, cvičím rok, zrak sa mi veľmi pomaly zlepšuje.jana

 13. jana

  bylinkyJanikaešte k tým bylinkám, všimla som si tvoju debatu vyše. Sama pijem bylinkové čaje /Feješove čaje a kvapky, p. Feješ si týmito čajmi vyliečil manželku z rakoviny/ denne už vyše roka, cítim sa veľmi dobre a neskúmam kde sa bylinky zbierajú, dúfam že nie v okruhu 10 m od nejakej chemickej továrne :):):) Čaje sú na báze tej, že pomáhajú tráveniu /nekvalitné potraviny/, čistia, ovplyvňujú žlčník, žalúdok, ….Ráno sa pije tzv. obličkový čaj, na obed ženský alebo žalúdočný a večer 7 bylinkový. Ďalšia vec ktorú som začala užívať je moringový olej, plný vitamínov /vit. A, C…/, anntioxidantov….prevencia proti rakovine, cukrovke….moringa sa tiež nazýva stromom života, na nete sa dajú nájsť okolo toho informácie. Cítim sa veľmi dobre, nemala som chrípku, ani žiadnu chorobu. Môj názor je ten, že to čo sa nachádza v prírode je pre náš organizmus prijateľné /samozrejme že nemyslím nejaké jedy alebo niečo také/ a umelé veci, produkty, ktoré sa vyrábajú chemicky sú pre organizmus niečo tak neprirodzené, že si s tým organizmus často nevie rady, preto si to zvykne ukladať alebo má to vedľajší účinok. Napríklad rastlinné tuky ako VETO a podobné "sračky" sú vyslovene umelou hmotou a náš organizmus to nevie definovať ani si s tým rady. Neviem síce kde to končí, keď to hľadá miesto v našom organizme kde by to zakotvilo, ale možno to obieha celé desiatky rokov :) jana

 14. Janika

  [15] To jsi napsala zajímavě, Jano, souhlasím se vším. Díváme se na to stejně. [14] Knihy o zraku mám podobné dvě: Norbekov: Jak se zbavit brýlí a Liberman: Dobrý zrak bez brýlí. Liberman mi dal víc. Obě knížky mají společné to, co mnoho jiných podobných knih: člověk čte a čte a pořád se mu cosi objevného slibuje a když dočte, tak ten slibovaný zázrak nějak ne a ne jednoduše definovat :-). Možná asi nečtu dostatečně pozorně, nebo co…Přesto ale jsem si z Libermana vzala nějaké momenty, které jsem si přenesla do svého života. Je to spíš o pocitech, které ale nedokážu vyjádřit slovy tak, aby druhý rozuměl. Třeba sedím před počítačem, zapisuju údaje z haldy faktur. Písmenka jsou malá, špatně čitelná, dívám se střídavě na ně a na monitor, vidím čím dál tím hůř. Napínám oči co to jen jde. A to je špatně :-). Pak zkusím to, co mi radí kniha: zavřu oči, uvolním se a pak je otevřu a představuju si při tom, že se nedívám jen očima, ale že se svět dívá na mě. A já najednou ty číslice vidím, je to jako zázrak. Jde mi to ale jen když nejsem unavená. Je mi jasné, Jano, že takhle v mém podání je to na nic, opravdu doporučuju si tuhle knihu přečíst.

 15. jana

  Janikasi účtovníčka? Lebo ja som a celý deň hľadím do PC, je to desné. Myslím si,že keby som robila niečo iné, zrak by sa mi rýchlejšie zlepšoval. Ale ja sa nevzdávam. Myslím si, že každý jeden orgán v našom organizme je samovyliečiteľný /samozrejme nemyslím tým teraz na úrazy, zlomeniny a pod/. Choroby ako sú cukrovka, rakovina, Alzheimer, vysoký tlak krvi, choroby srdca a vôbec všetky choroby si dokážeme vyliečiť. Každá jedna choroba pochádza totiž z nášho vnútra, je to porušenie rovnováhy /nejaký zlý a ťažký záťitok, depresie, únava, tlaky z okolia, …/ v našom tele. A my si ju dokážeme vyliečiť. A o tom sú knihy, ako som ti odporučila v prvom mojom komentári k tomuto článku…A tuto, na tvojich stránkach, máš veľa materiálu o Japoncoch. Venuješ sa dejinám Japonska, niečo prekladáš, alebo je to tvoja srdcovka? Jana

 16. jana

  Vždy zabudnem na vec, ktorú som ti pôvodne chcela oznámiť: Ve středu se konalo poslední rozloučení s dvacetiletou velšskou svobodnou matkou ročního dítěte Desiree Phillipsovou. Podle listu Daily Mail je další obětí selhání jater kvůli kumulativnímu předávkování paracetamolem. Po banální operaci trpěla bolestmi a brala si ho více, než činí doporučená maximální denní dávka.Viac na seznam.cz.Takže len ďalej užívaj prírodný aspirin.Papa JanikaTešíš sa na Vianoce?jana

 17. Janika

  Vida, kolegyně, tak to mě moc těší, Jano :-). Jistě, že tahle naše práce očím neprospívá. Navíc, když už člověk u toho počítače sedí, tak to svádí k prohlížení internetu, a to už je úplný konec… Musíme si poradit, jak umíme. Dobrá je taky oční jóga.Paracetamol, to je paralen, že? Na ten mám alergii, jednou mě při chřipce málem zabil.

 18. Janika

  Jo a vánoce mám ráda a těším se na ně :-). Líbí se mi, když jsou kolem na domech a stromech večer rozsvícená světélka, ráda se procházím kolem vyzdobených oken. Snažím se načerpat sílu na to kruté období daní od ledna… :-).

 19. Janika

  Jonáši, to mě neznáte, manžel nazývá to, co provozuju, charitou. Poznám spolehlivě, že se blíží daně, když mě lidi začnou zdravit a usmívat se na mě. Ale nestěžuju si :-).Jano, ještě k tvé otázce o Japonsku – to přeložil Hamilbar, jsem mu za to moc vděčná. Předtím jsem o téhle době a o Japonsku nevěděla nic a dost mě ty příběhy zaujaly.

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s