Přírodní aspirin

Probírala jsem se v lékárně bylinkami a u jedné (nepamatuju si přesně název) jsem se zastavila, protože mi něco připomněla a zeptala jsem se mladého lékárníka, jestli tohle není ten takzvaný přírodní aspirin. Zarazil se, pak řekl, že ne, a začal mi předčítat nápisy na krabičce. Jak jsme se dohadovali, přišel ještě jeho starší kolega, ale o přírodním aspirinu prý v životě neslyšel.

Přišla jsem domů a jak jinak, hned jsem to zkusila najít na internetu. Opravdu existuje něco jako přírodní aspirin, přesněji kyselina salicylová se nachází v kůře vrby bílé. Kyselina salicylová byla poprvé izolována z kůry vrby bílé v roce 1838, z ní byl pak roku 1899 synteticky připraven aspirin.

vrba 

O aspirinu je známé, že je jakýmsi lékem na všechno. Má analgetické a protizánětlivé účinky, tlumí horečku. Jeho pravidelné nízké dávky se používají k prevenci infarktu, mrtvice a krevních sraženin. Mohou také zabránit poškození jater způsobené vedlejšími účinky léků a alkoholu.  

Bohužel synteticky vyráběný aspirin má nežádoucí vedlejší účinky, které mohou značně převážit nad výhodami. Může způsobit krvácení, poškodit ledviny a žaludek. Těmto nežádoucím účinkům se lze vyhnout používáním přírodních alternativ.

Toto píše J.Janča v Herbáři léčivých rostlin:

Sbírá se kůra z dvouletých až tříletých větví, nejlépe brzy na jaře (březen).
Droga obsahuje fenolový glykosid salicin a dále třísloviny, flavonoidy, pryskyřice, soli kyseliny šťavelové a další látky.
Protože salicin je chemicky velmi podobný kyselině acetylsalicylové, která je účinnou látku ve známém aspirinu, je i použití vrbové kůry podobné jako použití tohoto léku, tj. snižuje horečku a zmírňuje bolest (zejména při revmatismu, ale pomáhá i při různých bolestech hlavy, zubů, svalů apod.). Užívá se při nachlazení, revmatismu, dyspeptických zánětech trávicího ústrojí, na některé choroby ledvin a močového ústrojí, zevně ji lze použít na hnisavé rány nebo vyrážky. Mírného uklidňujícího účinku lze využít při nespavosti nebo při lehčích neurasteniích, údajně i poněkud zklidňuje osoby s nadměrnou sexuální žádostivostí.
Podává se obvykle ve formě odvaru nebo macerátu (macerát se připravuje 8 hodinovým luhováním drogy ve studené vodě), přičemž na denní dávku v objemu 0,6 l se použije cca 6 g drogy. Zevně ji lze použít buď ve formě prášku (jako zásyp) nebo silnějšího odvaru.

Kůru jsem si hned objednala v tomto internetovém obchůdku. Po několika dnech popíjení šálku odvaru večer před spaním shledávám, že působení na můj organismus je velmi příznivé. Cítím se skvěle, krásně spím, jsem klidná a vyrovnaná. Zřejmě tedy odvar z kůry působí blahodárně i na nervovou soustavu. Před nadcházející sezónou chřipek a nachlazení doporučuji se předzásobit.

Skončím tím, čím jsem začala, a to konstatováním, že naši lékárníci o tomto přírodním léku netuší vůbec nic. Zřejmě jim tyto informace farmaceutická lobby úspěšně tají :-). Není divu, na aspirinech se musí obrovsky vydělávat.

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s