1. Janika

  Tereza Spencerová použila v článku údajný projev VH:http://www.literarky.cz…l-u-davnoDivím se (nebo vlastně už se u ní ani nedivím), že se snížila k něčemu takovému, je to přece zbytečné. VH sice všechny ty řeči v tomto smyslu skutečně řekl, ale ne takto v jednom projevu.Jeho skutečný projev je zde, docela jsem si při něm zavzpomínala, jak jsme nábožně poslouchali a věřili :-):http://www.vaclavhavel.cz…yp=HTMLPoslechnout si ho lze tady:http://www.nuttymp3.com…3/2807934

 2. Hamilbar

  No Janiko mně je to také divné. Zatímco tisíce lidí statečně pohřbívá Největšího Čecha, Spencerová zbaběle píše takovéto články a někteří komunističtí poslanci ho stejně zbaběle odmítají uctít. Srabové jsou to. Statečný Michal Horáček by řekl sráči.

 3. Janika

  Hamilbare, myslela jsem to to tak, že Tereza použila jakýsi výcuc z projevů a prezentovala to jako jeden projev. Což není seriózní informování, ani argumentování. Zbytečně to snižuje důvěryhodnost toho ostatního. Však jste mi podobné přehánění před časem sám vytknul a od té doby si na to dávám pozor :-).

 4. tresen

  Pokud vím, tak v případu Srbska mluvil Havel o velmi těžkém rozhodování. Slovo humanitární tam padlo proto, že šlo o možnost ukončení vleklé humanitární katastrofy na celém Balkánu a hlavně o prevenci akutně hrozícího rozšíření konfliktu na makedonské území, které by vedlo ke katastrofě další, ještě větší.Vsadil životy desítek Srbů proti životům tisíců civilů všech balkánských národů, včetně těch srbských.Má je svou podporou zásahu na kontě a nikdo mu je neodpáře. Ale rozuměla jsem mu a souhlasila jsem s ním.Pro pořádek dodávám, že zásahy např. v Libyi mi naproti tomu přišly naprosto nesmyslné, přestože jsem nikdy nesdílela váš obdiv k plukovníkovi.

 5. Hamilbar

  Kdyby se nebombardovalo, došlo by ke katastrofě ještě větší.Kdyby Grouchy u Waterloo… Kdyby Beneš v roce 1938… Kdyby Přemysl Otakar na Moravském poli…Podle Wikipedie: "Alternativní historie (zejména v angličtině často zkracováno na AH) se označuje jedno z klasických témat science fiction vycházející z předpokladu, že určitá historická událost se stala jinak, než ve skutečnosti."Ten filmek pod kterým diskutujeme ovšem spadá do úplně jiného žánru.

 6. Janika

  [6] Podle čeho se tak těžce rozhodoval, to by mě vážně zajímalo. S kým je výhodnější držet basu? A kdo se vůbec má co rozhodovat, které z nevinných vyvraždit, na základě čeho? Mimochodem, v době smrti Slobodana Miloševiče zbývalo do konce soudu 32 pracovních hodin. Z 66 bodů obvinění nebyl prokázán ani jediný. Měl tam stát někdo jiný jako obžalovaný.

 7. tresen

  Alternativní historie v tomto případěje leda to, že kdyby zásah nepřišel, balkánští civilové by byli v bezpečí.

 8. Hamilbar

  Alternativní historie, treseni [9], je v tomto případě téměř nekonečná řada možných scénářů. Všechny stejně dobře vyargumentované jako ten váš. Hubou, tedy verbálně.Co však se skutečně stalo je, že demokratickým silám se podařilo prosadit vznik demokratického státu Kosovo, našemu nejbližšímu, a soudě podle pana ministra Vondry, i nejmilejšímu, příteli a spojenci se podařilo v tomto demokratickém státě vybudovat Camp Bondsteel. Prohnilou a neživotaschopnou Jugoslávii nahradilo šest prosperujících a demokratických států. Pravda o počty uprchlíků, kterým se už asi nikdy nepodaří vrátit se do svých domovů se stále vedou spory. Pokud by vás to zajímalo zkuste Google.

 9. tresen

  Jakosi mi uvázlo v paměti, že tu úžasnou Jugoslávii rozložili Jugoslávci.To víte, paměť je sviňa.Taky mi říká, že jich při tom rozkládání dost přišlo o život. Hlavně těch, co o žádné střílení nestáli.Onam onamo, bych uzřel Prizren, kolébku svoji, svých otců hrad, minulost dávná v kraj ten mě láká, se zbraní v ruce půjdu tam rád…Onam onamo, z rozvalin bílých na vrahy zahřmí mocný můj hlas: pryč more bídný od hrobu otců, dluh dávný splácet nastal již čas…Onam onamo…Některé resentimenty holt mají tuhý život.

 10. Hamilbar

  Treseni [11], já na rozdíl od vás ve Skautu nebyl, a tudíž píseň "Onam, onamo…" nepěl, takže mě vaše resentimenty bohudík minuly.Ale paměť to jo, paměť je sviňa. Zvláště pak ta selektivní.Ale jak to souvisí s humanitárním nebožtíkem?

 11. Janika

  Teta Kateřina vždycky pronese přísloví, a pak odkráčí hrdě středem… (zrovna si pouštím Saturnina, hezky se u toho pracuje :-).

 12. jonáš

  Ó Namo namoto jsem si vždycky myslel, že je nějakej stesk po časech, když se ještě právalo s namáčenim, ne? Nojo, ve skautu se to fakt zpívávalo, ale netušim proč, asi to míval Svojsík rád. Relevance k současnosti asi stejná, jako "když jsme táhli k jaroměři".

 13. jonáš

  No je to tady měkotatady ho nakopli pořádně .. von jim to pámbu třeba voplatí na dětech. A dík za to odkopnutí v mimulym komentáři .. lecos se vyvalí jen čirou náhodou ;-)www.voxvictims.com/2011/12/19/o-mrtvych-hlavne-pravdivo/

 14. Janika

  Vidíte, jonáši, sám to uznáte – měkota. Nemůžete mi zazlívat, že mu nedokážu odpustit vlastně je to humanitární bombardování. Tudy prostě vlak nejede :-).

 15. jonáš

  Citát z DROd Martin Šimsa – filosof, Litoměřice "Źádná zima netrvá věčně, i po té současné hradčanské přijde oteplení tak jako přišlo po předchozích restauracích a normalizacích. Proč se tolik lidí tak emotivně loučilo s Václavem Havlem? Protože na Hradě kralují Václav Klaus a Dominik Duka."

 16. Janika

  Hm, tak to si rozhodně nemyslím, že by to bylo kvůli Klausovi. Spíš by to vysvětlila psychologie. Nejen davová psychóza, ale i vzpomínky na to, odešlo, patřičně přikrášlené.

 17. Jan Filein

  VolbaKaždá válka a bombardování je zlo. Někdy je člověk ale postaven před volbu, kterou musí udělat dle svého svědomí. Koukněte na toto video:http://www.youtube.com…K9BQPUhGP8A na závěr si určitě řeknete, že bombardování může být ospravedlnitelné. Ale je to těžká volba a vždy v takové chvíli budete mít kritiky a zastánce.

 18. Janika

  Neřekla jsem si to :-).Vy snad věříte, že nějaké napadení menších zemí mocnostmi od starověku do dnešní doby bylo za účelem ochrany nějakých lidských práv?

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s