Ohlédnutí za rokem 2011

Překlad článku Lva Veršinina: Smrt odčiníš smrtí

 

1.1.2012 

Člověk roku – Muammar Kaddáfí

Pro Muammara jsem se vyjádřil více než jednou, takže se nebudu opakovat.  On není jen osobností roku, je první velkou osobností XXI století. Kromě toho, ještě dnes nemám stoprocentní jistotu, že je mrtvý (Libye je opět plná pověstí, že Kaddáfí žije). Ale to je věc víry, a není to tak důležité. Před našima očima starý plukovník vstoupil do dějin a stal se na světové úrovni Che Guevarou. A my jsme měli to štěstí sledovat od začátku do konce, jak se před našima očima zrodil celosvětový mýtus. Je možné, že ani v příštích deseti letech nic takového ani zdaleka nespatříme.

Událost roku – válka v Libyi.

Špinavá, krvavá, nespravedlivá válka (její cynismus by záviděl i Hitler), je dalším článkem v řadě „barevných revolucí“, kde se poprvé se setkali s ozbrojeným odporem. A celý svět se zatajeným dechem sledoval skoro celý rok nerovný boj Kaddáfího s nesmírnou přesilou. Byla to hrdinská epopej ne filmová, ale skutečná. Mohli jsme zde v mlze postmoderny zahlédnout skutečnou lidskost, které zbylo tak málo v globalizovaném světě. A skutečnost, že válka v Libyi ještě neskončila a odpor pokračuje v hrdinném boji, vypovídá o tom, že pokračuje bitva pravdivého s klamným a nic není předem rozhodnuto.

Mnoho lidí se ptá, proč jsem přestal komentovat situaci v Libyi. Odpověď zní: protože je to těžké. Tato válka zasáhla moje srdce. Nadále se připojuji k stanoviskům colonelcassad, s jehož odhady absolutně souhlasím. Všem zájemcům o každodenní detaily probíhající bitvy vřele doporučuji gordeyd , který on-line sleduje i ta nejmenší zrnka důvěryhodných informací na arabských webech a fórech.

Měl bych dodat, co jsem už nejednou řekl: my všichni musíme plně pochopit velikost oběti bratra-vůdce, jeho rodiny a 20% Libyjců, kteří ne slovy, ale skutky potvrdili své právo nazývat se lidmi. Člověk je smrtelný. Ale jsou tu porážky, které jsou cennější, než mnohá a mnohá zdánlivá vítězství. V tomto konečném součtu libyjský lid zvítězil. Protože Zlo bylo přinuceno odhodit všechny masky a teď se nemůže tiše připlížit k obětem. A nejzajímavější na tom je, že Zlo si to uvědomuje. Nemůže nepochopit. Pro ty, kteří nevěří, doporučuji podívat se na Amnesty International„a seznámit se s výsledky hlasování o tom, koho vyhlásit hrdinou v oblasti ochrany lidských práv. Ukazuje se, že vymývání mozků není všemocné, a to je dobré. Mimochodem, každý může hlasovat.

A ještě (díky váženému Komitet-Libye ( 1 , 2 ) – přeji vše nejlepší do nového roku všem našim, Ukrajincům i Rusům, které osud zavál do krysích děr.  Doufám, že vše u nich bude dobré. Na Kyjev moc spoléhat nemohou, ale zdá se, že Moskva je neopustí, bez ohledu na formální občanství.

No, a to je všechno.

Jeden komentář

  1. Janika

    Hlasování "human rights hero of the year" zatím vypadá takto: http://www.mathaba.net…/?x=629712Pročítám si tam diskuzi a potvrzuje se mi, co jsem si myslela sama: Amnesty International se zřejmě zalekla výsledků hlasování, mění pravidla, která byla na začátku vyhlášena a stáhla ze svých stránek výsledky hlasování.

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s