Japonsko, epocha Meindži 12.

Přeložil Hamilbar:

O kumulaci funkcí

Hijikata Toshizo

Je třeba říci, že od počátku mezi panem prezidentem republiky Ezo a jeho vrchním velitelem byly určité neshody. Enomoto Takeaki se hodně spoléhal (zpočátku zcela opodstatněně) na podporu a pomoc evropských mocností, pro které by existence „dvou Japonsk“ byla výhodná. A soudil, že bez této podpory nemá Republika Ezo šanci. Hidžikata měl za to, že tak jako tak nemá žádné šance, už z principu, což ovšem není žádný důvod pro to, aby se práce nedělala jak nejlépe je to možné.

Proto když se ukázalo, že se od republiky odvrátila dokonce i zpočátku blahosklonná Francie, Enomoto byl mimořádně rozladěn a začal přemýšlet jak operaci ukončit, aby to stálo co nejméně životů. Vrchní velitel však nic nového v jejich situaci neshledával. A kvůli tomu se poprvé, a také naposled, pohádali.

Vojska Satsumy totiž započala útok, jež hrozil rozříznout republikánské pozice na tři díly. Izolovanost, ztráta vnitřních komunikací…  zkrátka, všechno špatně. Proto hlavní velitel navrhl plán, jehož cílem bylo zničení nepřátelských klínů, a při té příležitosti rozbití satsumců na daném úseku fronty. Prezident však rozhodl, že v dané operaci nevidí žádný smysl. No dobře, získají ještě dva, tři týdny – jaký to má smysl? A plán vetoval.

Vrchní velitel tiše a smutně vypověděl prezidentovi vše, co si myslí o poraženeckých náladách, a připomněl mu, že on, Hidžikata Tošidzo, je, vzhledem k akutnímu nedostatku kádrů, zároveň vojenským velitelem Hakodate. Z čehož vyplývá, že má právo disponovat městskou posádkou. Což právě hodlá učinit. A pokud má prezident nějaké námitky, nechť s nimi seznámí vrchního velitele. Který je ochotně vyslechne. Až se vrátí. A odešel, zanechav ztuhlého Enomota v byrokratickém šoku.

Hidžikata k tomu měl i osobní důvody. Pevnost Benten, kterou satsumci chtěli odříznout, hájili jeho lidé. Ti, kteří přežili ještě z původního Šinsenu. A on je v žádném případě nehodlal opustit.

Takže klín na Čijogaoku byl zničen. Klín na Benten byl zničen…  ale na cestě zpět p. vrchní velitel, též vojenský velitel Hakodate, koupil zbloudilou kulku současně v obou svých vtěleních. Ráno satsumci bez odporu zopakovali operaci, potom do prachárny Benten spadl granát z „Kamenné stěny“ a z pevnosti zbyly jen silně poškozené vzpomínky. Takže o smrti velitele se posádka Bentenu dověděla až v zajetí.

Svědkové tvrdí, že dospělí lidé „plakali jako děti, které se dověděly o smrti matky“. Pan Šinsengumi-no-oni fukučjo (*) Hidžikata by zřejmě byl krajně pohoršen takovýmto porušením stanov, ale na jeho názor se nikdo neptal.

(*) démon podplukovník Šinsengumi

Hijikata Toshiro a pětipodlažní pagoda, Hino, Tokio

(Hijikata Toshiro a pětipodlažní pagoda, Hino, Tokio)

***

Informace k zamyšlení:  Otori Kejske

(Otori Keisuke 1833-1911Otori Keisuke (1833-1911)

Otori Kejske byl jedním z nejtalentovanějších a zároveň nejúpornějších protivníků Išin Šiši. Organizátor „pluku zahraničního řádu“ a autor petice za vznik dvoukomorového parlamentu, podané v roce 1864 (s pochopitelným výsledkem) byl původně lékařem. A zdá se, že tato okolnost zanechala stopy na celé jeho další činnosti, neboť zcela postrádal schopnost přijímat probíhající historické události s odpovídajícím patosem. Většinu rozhodujících porad se mu podařilo prospat. Standardní reakce na porážku – brblání „Nojo, zase jsme to projeli“. Když chtěl Enomoto spáchat sebevraždu, vysvětloval mu, že je to nepraktické, protože v jejich nepřítomnosti si vláda může zchladit žáhu na někom jiném, a pokud se mýlí, tak umřít není nikdy pozdě, ale obráceně se to vrátit zpátky nedá. Poté co se republikánské jednotky vzdaly, strávil Otori několik let ve vězení. Které celkem rychle přeorganizoval podle svých představ, včetně volené samosprávy složené z vězňů a ředitele, který se bál utřít si nos bez souhlasu vězeňského parlamentu. Jenom se modlil ke všem bohům, aby „toho“ už konečně popravili, nebo amnestovali. Na všechen údiv Otori odpovídal, že za prvé, skutečně dobrá myšlenka je dobrá a aplikovatelná kdekoliv, což daný příklad opět potvrzuje, za druhé, konec konců on sám toto vězení stavěl coby pěchotní kasárna, takže kdo jiný by to tam měl organizovat, a za třetí, pokud to nadřízeným nevyhovuje, nechť přijmou opatření.

Přijali. Propustili ho. A poslali ho provádět meliorace. V důsledku čehož se Otori stal zplnomocněným vyslancem Japonska v Číně a v Koreji.

***

Předmět závisti Jany z Arku, aneb ženy v kalhotách

hakama1

Na čem se restaurace Meidži projevila okamžitě, byl ženský oděv. Jestli na poli ještě šlo pracovat v tradičních domácích oblecích (velmi se lišících od slavnostních, hlavně svou praktičností), pak v továrnách to prostě možné nebylo. Takže, když v roce 1872 v Tomioka otevřeli první tkalcovnu, děvčata-přadleny za několik dní začaly chodit do práce v mužských kalhotách hakama. Brzy je následovaly tkadleny. Vedení továrny popřemýšlelo-popřemýšlelo – a pochválilo je za vynalézavost a starost o bezpečnost a ochranu zdraví při práci, a zároveň nařídilo, aby všem novým pracovnicím vydávali speciálně pruhované firemní hakama. Móda se šířila jako lesní požár. Za fabričkami následovaly studentky. Za nimi učitelky. Na určitém stupni se probudila vláda. Z jedné strany jsme svědky pobuřujícího narušení tradice. Z druhé strany… je to pohodlnější. A je to hezké. Tuto otázku posuzovali několik let. Polehounku, potichounku. A potom…

Takže, před námi leží dokument z roku 1907 – instrukce pro učitele škol prefektury Hirošima:

„Učitelky základních škol provádí hodiny tělocviku stejně jako muži, a celkově, ve škole i mimo školu si udržují bdělost a rychlou reakci. Stejně tak na půdě školy nosí kimono s úzkým rukávem a hakama.“

Co by člověk neudělal pro pokrok,

Ovšem, krátké vlasy vláda zakázala. Čistě kvůli „neestetičnosti“.

hakama2

 1. Janika

  Hakama je opravdu působivé oblečení. Probírala jsem se obrázky dvě hodiny a nemohla si vybrat.Přesto k hakama mám trochu výhrady: jednak mi z jistých důvodů vždycky připadalo, že kalhotová sukně má jednu nevýhodu kalhot a jednu nevýhodu sukně. A potom také, představte si na místě těch štíhlých Japonek slovanskou ženu, už by to jaksi nebylo ono. Ale na Japonkách to vypadá kouzelně.

 2. Janika

  Pro některé slovanské ženy myslíte zřejmě tu historickou verzi, Hamilbare, to by šlo :-). Ale i ta moderní verze je slušivá, takové pouzdrové minišatičky jsem měla vždycky v oblibě. Spíchla jsem si je vždycky sama, ty na fotkách musí být pěkně drahé.

 3. GeoN

  Čistě mimořádně: …… tenhle seriálek je docela fajn … jeden čas jsem byl do Japonska magor, v souvilosti s jinými činěními, ale to už je dávno. :)Hezké dny oběma. :)

 4. Janika

  To je ale milé překvapení, GeoNe, těší mě Vaše návštěva tady a děkuji za Vaši poznámku. Od Hamilbara je to kus práce tohle pěkné čtení. Mně předtím Japonsko nic neříkalo, ale čím dál tím víc jsem nad tou zemí v úžasu.

 5. GeoN

  To určitě, Janiko …… je to hezká práce, takže chválím … snad nějaké chválení neurazí.Já si nemůžu pomoc, ale mě Japonsko vždycky přípomíná časy, kdy jsem byl daleko a mnohem více fit a asi i jasnější mysli. Nojo, nějako mi poslední dobou to stárnutí straší na cimbuří. :(Dneska jsem měli archi-havárku … zrušili jsme projekt kvůlevá naprosto nepřijatelnému ba hruzostrašnému chování klienta, takže skoro rok práce letěl oknem v jediném hodu, nálada fakt blbá, a tak takhle vždycky hledám nějaké droboulilinké povzbuzení. Dobrou noc.

 6. Janika

  Tak to s Vámi soucítím, GeoNe. Taky to znám, kolikrát toho musím překousnout…Nechtěla jsem vyzvídat, co se Vám líbilo na Japonsku, jestli snad šintoismus, nebo mentalita gejš (jako Karlu Gottovi, to je vtip :-), tak jsem se chtěla podívat pro inspiraci do Vašeho starého blogu na bloguje, ale koukám, Vy jste to čištění vzal zgruntu… :-). Dobrou noc i Vám.

 7. Hamilbar

  Jsem rád, že se to alespoň někomu líbí.GeoNovi tímto děkuji.A držím palce. Ono nemusí být všem dnům konec. A ráno moudřejší večera.

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s