Zatmění všech sluncí

Televizní film, o kterém je dnes také  článek na BL.

Na film jsem se původně vůbec dívat nechtěla, takové depresivní, nezáživné téma, hádající se socialistická rodinka v stísněném bytečku, otec drží peníze a nedopřeje dětem to, co mají ostatní, dceři parádu a synovi nějaké technické vymoženosti tehdejší doby, ustaraná a pečlivá matka v podání Věry Galatíkové, na dokreslení uměleckého dojmu bohatá bezdětná přítelkyně rozhazující obrovské částky za luxus.  Jenže jsem to neměla čas přepnout, jak jsem měla plné ruce práce, a pak mě začalo zajímat, jak příběh dopadne.

Na BL autor článku problém staví jako klíčovou otázku: Krást, nebo připustit nedůstojný život svých dětí? a poukazuje na nuzný život v dnešní době například žen samoživitelek.

Podle mě to ale není otázka svědomí a morálky a nikdy nebyla. Nebyla ani tehdy, v době, kdy platilo heslo Kdo nekrade, okrádá rodinu. Kradl, kdo mohl, i když jsem znala výjimky, ale o to tu teď nejde. Podstatné je, že to tehdy nebyl problém svědomí, jak se nám snažili namluvit, ale šlo prostě o to, že se hlavní hrdinka nechala chytit. Měla smůlu a byla i hloupá, každého přece napadne, že na tohle se dříve nebo později přijde. To, jak ji tehdejší společnost odsoudila, jak ji totálně zdeptala, zničila a vyloučila ze svého středu, bylo mimořádně odpudivé.

Otázka, zda Krást, nebo připustit nedůstojný život svých dětí? nestojí takto ani dnes. Jednak, čistě prakticky, jak asi může krást většina těch žen samoživitelek? Prostě k tomu nemají příležitost, i kdyby chtěly.

Ale co je podstatné, připadá mi nemorální už sama tato otázka, jaký, proboha, nedůstojný život? Předhánění se v tom, kdo bude mít víc, kdo bude lépe (rozuměj značkově a draze) oblečený, to vše jako známku jakési hodnoty, to bych u dětí rozhodně nepodporovala. Že jsou takové chudé děti v kolektivu poznamenané a vyloučené? Podle mých zkušeností to takhle jednoduše rozhodně nefunguje (ale dětské kolektivy tady taky řešit nechci).

To, že někdo se narodí do luxusu a jiný do bídy je realita, která se mi sice nelíbí, ale řešení nevidím v tom, že chudý bude mermomocí šplhat takzvaně výš, že povýší získávání peněz jakýmkoliv(!) způsobem na smysl svého života, protože jinak by jeho život byl NEDŮSTOJNÝ. Nedůstojné je totiž už samotné takové usilování.  A to ve všech dobách, dříve i nyní.  

 1. majka

  Ten film jsem bohužel neviděla. Ale ta úvaha je zajímavá. Možná i pravdivá. Nedokážu dost dobře určit, protože ačkoliv mám taky hluboko do kapsy, nejsem zatím na pokraji bídy a doufám, že se mi tak nestane. Takže já ač jsou moje dítka taky chtivá toho, co mít nemůžou, zatím jsem jim to vždy dokázala vysvětlit, kam až můžeme zajít, co až si finančně můžeme dov olit. Zatím to vždycky pochopili. Co bych ale dělala v případě největší nouze to netuším. V Tescu byl jeden starší zaměstnanec, kterýho kamerama nachytali, že ukradl snad rohlík a ještě něco. Bezpečnostní služba na něj poslalamístní policii. Vyšlo najevo, že jeho dospělý syn nadělal velké dluhy a on, jeho táta si do práce nosí jen láhev vody a skoro celou výplatu dává na splácení dluhů syna. Tak to s ním tentokráte policie neřešila. Podnik mu umožnil nižší splátky, aby měl z čeho být živ. Dokážu toho tátu pochopit, ale jen do určitý míry. Splácet za syna…ano, udělala bych to taky. Jen bych si sama bez pomoci druhých vyjednala splácení tak, abych měla z čeho vyžít. Je mi prostě divný, e ten člověk neuvažoval, že to takle nemůže dlouho vydržet. Cožpak ten člověk snad toužil po sebezničení? Skoro to tak vypadá…Hezký den Janiko :-)

 2. Janika

  Taky jsem žila většinu života věčně bez peněz, Majko, znám to moc dobře. Ale, když o tom tak uvažuju, tak je to vždycky otázka priorit. My jsme měli skromné oblečení i vybavení domu, ale jezdili jsme každý rok k moři a vždycky se u nás dobře jedlo. U kamarádky se oblékali jako ze žurnálu, měli krásnou vilu, ale v životě nevystrčili z té vily paty a k večeři měli celá rodina jednu paštiku :-). Ta kamarádka se přitom vždycky cítila být něco víc, než my. Ten příběh o pánovi v Tescu je moc smutný. Takových starých lidí, co splácejí dluhy svých dětí, znám několik přímo ve svém okolí. V tomhle případě opravdu nevím, co bych dělala já.

 3. majka

  Janiko, máš pravdu. Vidím to ve svém okolí, jak lidi kladou důraz na to, jak se obléknou, jestli to, co si pořídí působí dostatečně luxusně, bez ohledu na to, jestli je to praktické, nebo jestli to vůbec potřebujou. A je opravdu otázkou, jestli si takoví lidé svůj ivot i náležitě vychutnaji a užijou. To s tím pánem je opravdu smutné….Když já nevím…já bych syna asi zmlátila, co by se do něj vešlo, tedy pokud by se velkej klacek zmlátit nechal :-)) A pak bych hledala řešení. Tedy pomohla bych, co by mi síly stačily. Ale pokud chci synovi pomoct, bylo by mi jasný, že se musí snažit i on. A bylo by mi i jasný, že pokud chci opravdu pomoct, musím zůstat fit, tedy nesmím si dovolit nejíst…atd. Jinak to takle na mě působí, že ten pán pokud měl všech 5 pohromadě a vypadá to že měl, tak chtěl tímto postojem synovi se pouze pomstít …něco na ten způsob…" koukej jak jsem kvůli tobě dopad, jak jsem zničenej, hladovej, za to můžeš ty, můj synu …Bohužel znám lidi, co jsou schopni když se něco podělá se druhým mstít tím způsobem, že ze sebe udělaji ubožáka. Ten syn udělal velkou blbost. Ale takle to opravdu vypadá, že se ten "hodnej táta" tímto dětským způsobem synovi mstil za to, že syna blbě vychoval.

 4. Janika

  Jsem ráda, že rozumíš, co jsem chtěla tímhle článkem říct, Majko. Přesně tak, není nic špatného na tom toužit třeba po drahé věci kvůli sobě, kvůli koníčku a podobně. Hloupé je, když je to "kvůli lidem", aby ostatní viděli, že na to mám. To s tím pánem jsi myslím vystihla přesně. Ukázat "Podívej, co jsi mi způsobil", zničit se v naději, že to tím druhým zatřese. Ale ono většinou nezatřese. Já znám matku, co splácí synovy dluhy, a on dělá vesele další…Jestli je to výchovou? To nevím, spíš myslím, že ne. Je třeba v rodině několik dětí, všechny bez problémů, ale jen jeden hraje, pije, krade… Stáhne s sebou celou rodinu.

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s