Třetí světová plynová válka 3.

Přeložil Hamilbar, převzato odtud.

Katarský emír Hamád Ibn Chalifa Al-Sání

Když vyslovujeme slovo „Katar“, je to poněkud nekonkrétní. Je třeba se podívat na lidi, kteří se pod tímto slovem skrývají. Pravda, „skrývají se“ není zcela korektní, protože právě tam jsou lidé takoví…viditelní. Dokonce velmi.

Sice jsem již psal o osobnostech katarské politiky nejednou, ale nebude na škodu to zopakovat.

Emír Chalífa Hamád ibn Chalífa Al-Sání. Emírem se stal v důsledku státního převratu, kterým svrhl svého otce, který byl v té době ve Švýcarsku. Duší převratu a jeho vedoucí silou se stal Hamád bin Džassim ibn Džaber ibn Mohamed Al-Sáni – současný ministerský předseda a ministr zahraničí.

Hamád bin Džassim je osobnost zcela mimořádná. Dokonce i v arabském světě, kterému je bakšiš vlastní, legendy které kolují o korupci šejcha Hamáda jsou rozměrů přímo epických. Jako správce státního investičního fondu prováděl krajně podezřelé operace spojené s ohromujícími tunely do své vlastní kapsy. V podstatě byl tento fond v rukách šejcha zdrojem raketového nárůstu jeho soukromého majetku. Poznamenejme ještě, že šejch Hamád je bohatší než sám emír, což je podle východních kritérií značně nekorektní.

Nesmíme zapomínat, že význam slova „státní“ znamená v absolutní monarchii to, že fond patří osobně emírovi. A machinace s fondem, tak to je čistá loupež emírova majetku. Jak vypadá člověk, který se nechá za denního světla u všech na vidu otevřeně okrádat? Správně, jako blbec. Mezi svými kolegy v arabském světě je také tak brán, v důsledku čehož má emír krajně napjaté osobní vztahy se spoustou lidí. Míval velmi nepříjemné dialogy s Kaddáfím nebo s Mubarakem, které do hloubi duše nenáviděl.

Vraťme se k šejchovi Hamádovi. Do své kanceláře v Dauhá prijíždí premiér pouze nakrátko ze své hlavní kanceláře, která se nachází v Londýně. Tam se také nachází centrála šejchova impéria, které kromě něho řídí ještě celá řada jeho synů. Při známém, až pedantském, vztahu Angličanů k úplatkářům a zlodějům, bezproblémová existence řady z nich ve městě Londýně, svědčí o zájmu Angličanů o tyto konkrétní lidi. Už jenom kvůli tomu, hovořit o nezávislé politice Kataru v oblasti investic (když už šejch Hamád řídí ten bohulibý byznys) by asi nebylo příliš prozíravé.

Ovšem v Katarské politice lze najít nejenom anglické stopy. Katar coby prašný dvorek největší americké základny v oblasti Al Udeid, je zároveň i boční chodbou v kanceláři další velice seriózní americké struktury – společnosti Exxon Mobil Corporation. Mimochodem, tato struktura patří, takříkajíc, do klanu Rockefellerů.
Angličané a Američané, zlehka rozředěni všelijakými Kanaďany a Australany, sedí pevně bez výjimky ve všech katarských státních firmách. Samozřejmě na skromných funkcích poradců. Ovšem každý alespoň trochu obeznámený s charakteristikou pracovních vztahů a korporativní etikou v arabských těžařských společnostech ví, že každý významný místní klan má své kvóty v zahraničních a státních firmách, kde jeho členové příjemně tráví část dne za velice slušný plat. Faktická řídící práce „hlavou“ je soustředěna v rukách zahraničních poradců, zatímco práci „rukama“ dělají zahraniční dělníci.

Už jen kvůli tomu lze udělat jeden zajímavý závěr. Mluvit o Kataru jako o subjektu jakékoliv politiky prostě nelze. Ta politika je tvořena a prováděna zahraničními poradci. Americkými, anglickými, francouzskými.  Těmi posledními v menší míře, i když TOTAL je v Kataru také přítomen.

Každý katarský politik, jehož podpis na dokumentech alespoň něco znamená, nachází se v pevných a laskavých rukách kurátorů. Z ponorky se utéct nedá. Kdyby emír risknul udělat nějakou nepředvídanou fintu ušima, mohou mu kdykoliv připomenout uzurpaci moci a smutný osud jeho vlastního otce. Když premiér řekne něco nevhodného, v Londýně si mohou náhle vzpomenout na svoji reputaci nekompromisních bojovníků s korupcí.

Vše výše uvedené znamená jedno – „Říkáme strana – myslíme Lenin“. Mluvíme- li o Kataru, mluvíme o USA, Velké Británii a Francii. O jejich zájmech – a žádných jiných. Jestli sousedé v Saudské Arábii mají ještě jakous takous přízračnou samostatnost, Katar je spolehlivá filiálka západních transnacionálních korporací podepřená americkou pěchotou. (Mimochodem děj dvojky „Transformers“ začíná na základně Al Udeid v Kataru. Kdyby si někdo chtěl prohlédnout terén.)

  1. Janika

    Zajímavá země, tenhle Katar. Vládne sice emír, ale spolu s Poradním shromážděním, jehož dvě třetiny volí lid. Lid také volí místní zastupitelstva. Volební právo mají muži i ženy. Neexistují politické strany. Daně se neplatí. A dost dlouho jim to funguje. Je to vlastně podobné, jako byla Libye. Proč jen ten Kaddáfí nebyl poslušnější…

  2. Sio

    V podstatě je to loutková země s loutkovou vládou. Existuje jen proto, že prohlásit ji za součást USA by bylo nevýhodné a navíc to prakticky ani není třeba.Počítám ale, že Rusové také nebudou žádná ořezávátka a umí se bránit.

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s