Co prozradí avatar

Avatar, vizuálně prezentující svého nositele při virtuální komunikaci s ostatními, není náhodně volená ikona, ale vyjadřuje některé psychologické charakteristiky jejího uživatele. Zcela svobodně si volíme podobu a vypovídáme tím o svých postojích, motivacích, přáních, které do tohoto vyjádření projektujeme.

Volně podle Johna Sulera „Psychology of Cyberspace“.

John Suler dělí avatary přibližně do těchto skupin:

Část tváře, „smajlík“.
smajlík
Avatary zobrazující základní lidské emoce a způsoby projevu: štěstí, smutek, vztek, mrkání, nudu, usínání, červenání, kývání hlavou, údiv a další. Mohou být doplněné o rekvizity, jako klobouky, šátky, rohy ďábla, svatozář, sklenice piva. Je zde nekonečné spektrum možností k vyjádření emočního stavu a postojům a tím k výpovědi o svém nositeli.

Zvířata
animals
Jsou velmi populární. Zvířata symbolizují určité vlastnosti nebo atributy (např. sílu, věrnost, nezávislost, mazanost) a proto vybrané zvíře symbolizuje pro uživatele vlastnosti, se kterými se identifikuje, nebo které obdivuje.
Podkategorií zde mohou být motivy rostlinné.

Komiks
Volí je většinou mladší lidé. Komiksové charaktery souvisí s vlastnostmi, se kterými se uživatelé identifikují. Také mohou být výrazem obdivu. Některé kreslené postavičky se staly kultovními symboly a mají velice specifický kulturní význam. Mohou dokonce představovat archetypální typy osobností.

Karikatura
Kresba buď podle vlastní fotografie (často jen upravená fotografie pomocí různých programů, nebo originální karikatura, vyjadřující osobitost a přitom zachovávající anonymitu. Vlastní karikatura vyjadřuje nadhled, originalitu a sebevědomí, upravená fotografie naopak snahu se vylepšit.

Celebrity
celebrity
Obdiv k celebritám bývá módní a přechodnou záležitostí.  Důvody k používání těchto avatarů lze hledat za osobnostními rysy a činnostmi těchto celebrit, se kterými si je vědomí uživatelů spojuje. Mohou vyjadřovat prostý obdiv, nebo touhu po posílení vlastního sebevědomí deklarovaným „spojením“ s celebritou.

Bilboard
bilboard
Skupina avatarů, vyjadřujících nějaké stanovisko – politické, filosofické, osobní. Sem patří i avatary proklamující sounáležitost s nějakým sociálním uskupením.

Zlé
zlé
Varují a nabádají ostatní, aby si příliš na jejich uživatele nedovolovali a nedráždili je.
Každý má v sobě svou temnou, „zlou“ stránku. Definice toho, co je „zlo“ se liší od člověka k člověku. Obvykle má něco společného s nebezpečnými, agresivními fantaziemi, nebo pocity viny.
Zlý kostým nebo maska (například Haloween) umožňuje lidem bezpečně, či dokonce kreativně, vyjádřit svou temnou stránku.
Někteří lidé mohou používat zlé a agresivní avatary jako způsob, jak (vědomě či nevědomě) od sebe oddálit ostatní lidi, jak je udržovat v bezpečné vzdálenosti. To by mohlo naznačovat jejich strach z intimity a jejich zranitelnost.

Síla
Avatary moci a síly jsou variací k avatarům zlým. Většinou jsou uživateli mladiství. Pokud přetrvávají i ve vyšším věku, naznačují skrývání pocitů méněcennosti a nejistoty.

Skutečná tvář
obličej
Co o člověku vypovídá, jestliže se rozhodne zbavit se anonymity a vystavit svou tvář? Odhalují tím svou hrdost, ale také snahu o jedinečnost a důvěryhodnost.  Může to být gesto otevřenosti, poctivosti, přátelství nebo dokonce lásky. Takto vysvětluje použití skutečné fotografie John Suler.
Ovšem také jsem natrefila na takovýto názor na použití fotky vlastního obličeje v avataru:
„Debilové si rádi dávají do avataru svůj egoistický, ze solárka opálený ksicht. Když strávíte celý den zíráním do zrcadla, tak je asi přirozené si do avataru nacpat svoji fotku. Zajímalo by mě, jestli si tito týpci myslí, že ostatní se na ně budou dívat se stejným zalíbením jako oni na sebe. Asi jo!“

Svůdné, líbivé
svudne
Jsou velmi časté zejména u žen. Jejich účelem je přitahovat pozornost a vytvářet tak podmínky pro navázání komunikace. Jednoduchým výkladem je předpoklad, že vyjadřují touhu uživatele po obdivu, či snad že jsou přímo nabídkou k flirtu. To je ale příliš zjednodušující výklad. Ženy totiž podvědomě vycítí, že muži se zcela jinak projevují v rozhovoru s atraktivní ženou – jsou nápaditější, vtipnější, zdvořilejší. Vzbuzením takové představy o sobě dává žena najevo touhu po takové, jistě pro obě strany zajímavější, komunikaci.
Svůdný avatar působí příznivě i na všechny ostatní účastníky. Je prý prokázáno, že pro úspěšnou virtuální komunitu je zapotřebí alespoň jeden svůdný avatar :-).

Poziční
pozice
Ukazují svého nositele v nějaké situaci a tím vypovídají o jeho zájmech, vkusu, prioritách a podobně. Také mohou zobrazovat jen nějaké prostředí, které tím vstupuje do procesu komunikace. Řadí se sem i avatary s nějakou rekvizitou, zakrývající tvář.

Idiosynkratické – výstřední, svérázné, osobité
Jsou výrazně jedinečné a osobité. Vyjadřují osobnost uživatele jako jakási „obchodní známka“ a proto nebývá zvykem je měnit. Jsou zřejmě známkou cílevědomosti, stability, vyrovnanosti, uživatel „ví, co chce“. Na opačném spektru osobnostní úrovně tato vlastnost může teoreticky značit nepružnost až rigiditu. Teoreticky proto, že samotná silná osobitost a kreativita spojená s tímto druhem avataru do tohoto opačného spektra svou úrovní obvykle nespadá.

Šokující
Překvapivé nebo neobvyklé výjevy, které mají za cíl vzbudit nějaké emoce, vylekat, rozhořčit, pobouřit. Mohou naznačovat psychické problémy. Jeden obzvlášť odporný avatar zobrazuje zadní část těla se staženými kalhotami. Vím jistě, že s člověkem, který si takový avatar zvolil, nijak netoužím komunikovat.

Animované
Bandy animovany
Obsahují jednoduchý, opakující se pohyb – mrkání oka, vlající vlajku, plápolající oheň a podobně. Škála možností je široká a tyto avatary lze pro bližší určení zařadit do předchozích skupin. Zmiňuji je zde kvůli své vzpomínce na avatar klanějícího se panáčka, který patřil Bandymu. Bohužel, panáček se už nikdy uklánět nebude… bandy1

Ostatní
Existuje ještě celá řada avatarů mimo toto roztřídění. Například zde nejsou zahrnuty obrázky dětí, ať už z dětství samotného uživatele, nebo jeho dětí, a celá řada dalších možností. U některých avatarů jsem na rozpacích, do které z výše uvedených skupin je zařadit. Jistě jsou možná i roztřídění jiná.

***

Jak je vidět na charakteristikách v některých skupinách, samotné zařazení do té které kategorie ještě nevypovídá o člověku nic zvláštního. Každá základní lidská vlastnost má totiž široké spektrum nuancí. U osobností vyšší úrovně jsou tyto vlastnosti vnímány jako kladné, u nižších úrovní jako záporné. Proto vždy záleží na konkrétním avataru.

Není tomu tak, že by některé skupiny byly jaksi lepší, než jiné. Bylo by to hezké, mít takové jednoduché rozpoznávací vodítko, ale bohužel, není tomu tak. Ke každému avataru je nakonec stejně nutné přistupovat individuálně. Toto roztřídění je jen jakýmsi základním rámcem pro takové posuzování.

***

Jak si vytvořit avatar

1. Vyberte si z nepřeberného množství nabídek, nebo si sami vytvořte svůj avatar. Standardní rozměry avataru jsou 80×80 pixel. Někde je nastaveno zobrazování menší, například 50×50 pixel, tak na to myslete při výběru.

2. Zvolte si e-mailovou adresu, kterou budete uvádět v komentářích. Může být specielně založená jen pro avatar.

3. Dále se zaregistrujte na http://cs.gravatar.com/ a pokračujte podle pokynů tam. Podrobně to hezky popsal divnejbrouk.  

4. Po úspěšném zaregistrování a vložení avataru se při uvedení e-mailové adresy bude vámi zvolená ikonka zobrazovat u vašich komentářů na mnohých místech, které to umožňují. Například zde na wordpressu, a já z toho budu mít radost :-). 

 

 1. sax

  „Zcela svobodně si volíme podobu a vypovídáme tím o svých postojích, motivacích, přáních, které do tohoto vyjádření projektujeme.“

  To je zajimave, jako by uz nestacila verbalni stylizace, ale bylo navic zapotrebi i tuto zakryt maskou. Takze z toho bude karneval na druhou :o) Sundat masku a desifrovat sdeleni…to je ale facha :o)

  • Janika

   Saxi, ten článek měl být právě o tom, že se volbou avataru odhalujeme. Vlastně by tam ještě patřila zmínka o tom, že i žádný avatar o něčem vypovídá.
   Co se týče masek, tak si říkám, že kolikrát i naše tělesná schránka je takovou klamavou maskou. Například taková úžasná Annie Girardotová mě ve své lidské civilní podobě zklamala a naopak přitroublý Michel Galabru naprosto okouzlil.
   Jen tak mimochodem, není nerespektování masky druhého zvěcňováním? Ale to už motám všechno dohromady, vím, je to široké a zajímavé téma.

   • sax

    Vzdyt prostrednictvim masky k vam uz pristupuje vec… a jeji strhavani je jen hra s veci…
    Galabrua jsem naposledy videl v Tonoucim se stebla chyta, v dnes uz nenatocitelne dadakomedii. Hral tam postavu Scipiona, ty hystericke vykriky manzelky Scipione! Scipione! si budu pamatovat dost dlouho… :o)

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s