Doktor Mahmoudi byl brutálně umučen

Překlad článku Lva Veršinina „Nevolejte doktora Ajbolita…“, který včera obletěl ruskojazyčný internetový svět.
mahmoudi

Čtěte pozorně.
Velmi pozorně.

Doktor Al-Baghdadi Ali al-Mahmoudi, specializací porodník-gynekolog, byl jedním ze zakladatelů libyjského systému „mateřských domů“. Za 35 let práce – od běžného lékaře až po tajemníka Nejvyššího lidového kongresu pro lékařství Jamahiriye (ministr zdravotnictví) – si vysloužil přezdívku „dědeček všech dětí„, něco jako“ Dr. Aibolit. “ 5.3.2006 se stal prvním tajemníkem Všeobecného lidového kongresu, to znamená ministerským předsedou. Se svou nesmírnou autoritou v zemi a dokonce i v celé Africe, kde řídil týmy libyjských lékařů, se do politiky nikdy nepletl, ke kmeni Kaddáfí jako rodák z malého pouštního kmene nepatřil, všechny síly na nejvyšším postu věnovat rozšíření bezplatné zdravotní péče, železniční sítě a budování Velké řeky.

Odmítl desítky výzev povstalců „připojit se k revoluci„. Několik dní před pádem Tripolisu byl pozván do Tuniska pro jednání o možnostech zprostředkovat příměří Dominiquem de Villepinem, bývalým francouzským ministrem zahraničí, který mu dal záruku, že se mu nic zlého nestane.

Nicméně poté, co odmítl přejít na stranu povstalců, byl zatčen 23. srpna tuniskými orgány a pan de Villepin letěl domů, a do dnešního dne se ještě k této skutečnosti nevyjádřil (jak se ukázalo později, k provedení této operace byl najat emírem Kataru za  „částku, jejíž výše nebyla zveřejněna „). Okamžitě bylo oznámeno, že „pan Al-Mahmoudi se připojil k revoluci„, ačkoliv to sám nikdy nepotvrdil, přesto libyjská PNR požadovala od Tuniska vydat „dědečka všech dětí“ ke „spravedlivému procesu„.

Není nic divného na tom, že se doktor Al-Mahmoudi modlil, aby ho tuniská armáda nevydala. Jak uvedl v té době jeho obhájce, prominentní právník Mabrouk Kurshid, „prosil o pomoc, protože se bál o svůj život. Libyjští představitelé se pokusili vyvinout tlak na tuniské zástupce„, a konečně v září byl al-Mahmoudi odsouzen na šest měsíců do vězení za nelegální přechod libyjsko-tuniské hranice. Tuniský soud rovněž uvedl, že pokud „libyjští revolucionáři“, předloží důkazy o „zločinech úředníka,“ bude okamžitě předán orgánům Libye. Z Benghází nenásledovala žádná odezva a Nejvyšší soud Tunisu po prostudování okolností s „přechodem hranice„, rozhodl o zrušení trestu a propuštění odsouzeného.

Přesto byl osvobozený al-Baghdadi ve vězení – jak vysvětlil Moncef Al-Marzuki, prezident Tuniska, stalo se tak „na žádost vysoce postavených osob, jejichž jména nebudou uvedena“ a dodal, že „nikdy nedá příkaz k deportaci bez získání rozhodujících důkazů o trestných činech ex-premiéra Libye“. Ze své strany „dědeček všech dětí,“ ústně i písemně, osobně a prostřednictvím obhájce žádal, aby nebyl vydán s tím, že  „PNR nechce a nemůže zajistit (nad ním) spravedlivý soudní proces“.

Nicméně brzy ráno 24. června byl doktor Al-Baghdadi  vydán. Ve stejné době, kdy probíhala tisková konference pana Al-Marzukiho, „vláda přijala toto rozhodnutí z řady důležitých důvodů, bez vědomí prezidenta a bez jeho příkazů“ a ministr spravedlnosti Noureddine Buheyri uvedl, že se „libyjská strana zavázala udělat vše, co je nezbytné, aby procesu s ex-premiérem se konala čestně a  al-Mahmoudimu nezpůsobil tělesné či duševní utrpení. „

Tak…

Podle Jevgenije Larina z Káhiry, 26. června bylo oficiálně oznámeno, že Baghdadi al-Mahmoudi je mrtev. Podle oficiálního prohlášení PNR se bývalý premiér „pokusil spáchat sebevraždu dýkou, kterou tajně přinesl z Tuniska ukrytou pod šaty, a vykrvácel.“ Nicméně podle tuniských a egyptských tiskových agentur (odkazy Táňa Ivanova připravuje a brzy pošle)  „ihned po příjezdu byl přiveden na mimořádnou schůzi PNR a za přítomnosti ministrů podroben mučení, které osobně prováděl Abdelhakim Belhadj, vojenský velitel Tripolisu„. Soudě podle stavu těla, které bylo ukázáno příbuzným, ale nebylo jim předáno, demokraté jednoduše řezali starého doktora na kusy, pálili ho lampou. Pravděpodobně se snažili zjistit něco o penězích, o kterých on, jako oficiální hlava Jamahiriye, mohl vědět.

Pro spravedlnost podotýkám, že pan Al-Marzuki, prezident Tuniska, už vyjádřil „ostrý protest“.

Počkáme na další „Wow!“ Clintonové.

 1. Janika

  Už jsem myslela, že se mě v souvislostí s Lybií nic nedotkne, ale tohle zvířecké umučení starého doktora, který celý život pracoval a přinášel lidem své země jen dobro…

 2. sax

  To je tedy strasidelny clanek, janiko…
  Je v nem nacpano to nejhorsi, co muze byt, vcetne onoho „humanitarniho“ pozadi, ve kterem se vsichni vezeme at chceme, anebo ne.

  Cas oponou trhnul…a jsou z nas zlocinci…to je myslim ten nejvetsi zlom, co se s nami za posledni generace stal (a nase premena zacala uz se zasahem v jugoslavske obcanske valce).

  Asi poprve v zivote zacinam citit stud za svoji prsilusnost k „evrospkemu narodu“, doted jsem cestoval svetem jako „nevinny tulak po galaxii“, ted uderil cas rozhodnuti: budto jses jako my, anebo…co? Anebo zemres? Mozna trochu…opustis- li mne, zahynes…

  To je velmi zla situace. Rikava se, ze „zivot vsechno prezije“ a je to tak. Obcas se priblizi hranice, jejichz prekroceni se zda nepochopitelne, ale najednou zjistis, ze uz jses za carou…a nic se nedeje. Denni starosti te utumluji, ale ty zijes stale dal.

  Na „male scene“ do toho patri i ceska politika: tady bylo uz take, davno, prekroceno to, co dela „zivot zivotem“ (ve spolecenskem meritku) a presto to vsechno pokracuje. Uz to neni ani mozne komentovat…ale presto vsechny ty hruzy dalsi komentare jako by „potrebuji“, vyzaduji, jako by bez nich nemohly existovat. Ale i kdyz se odmlcis, pokracuji dale.

  Mahmoudiho osud vede k jeho idealizaci, no ale stejne…“evrospke mocnosti“ odvedly precedentne nejhorsi praci, co mohly a tohle se s nami potahne jeste par generaci. I kdyz to v sobe umlcime, nic tim nevyresime, vrahy- muciteli zustaneme i nadale. Pak nezbyde nic jineho, nez to prebit a to ztratou ci odhozenim jakekoliv zasterky.
  Prvy „predhrich“ na nas hodili Americane v Abu- Ghraibu.

  Tady je odkaz na vyborneho Kellera, dobre redaktorsky zpracovaneho, je to prehledne, uderne…a bezvychodne:
  http://www.parlamentnilisty.cz/parlament/vlada/Profesor-Keller-popsal-nabidku-pravice-Platte-nebo-skoncite-v-bide-237616

  • Janika

   Díky za trefné vyjádření k článku, saxi. „Cas oponou trhnul…a jsou z nas zlocinci“ – to je pravda, vlastní vinu na tom všem nejde si neuvědomit. Člověk si říká, že už horší to být nemůže a ono to jde pořád dál…

   Keller je možná proto bezvýchodný, že sice trefně popisuje situaci, ale nejde ke kořenům, troufnu si říct :-). I když podle reakcí je vnímán jako ohrožení, tak to snad nějaký smysl mít může.

   • sax

    „vlastní vinu na tom všem nejde si neuvědomit“

    Jo vinu, janiko :o) My jsme zlocinci bez viny…

    Keller, pro mne za mne, do hlouby jit vic nemusi, takhle to uplne staci.

    • Janika

     Hm…, zločinec bez viny, to je hned. Jako nepřítel bez nepřátelství, stačí být v opačném táboře a vysvětluj to někomu, pod palbou :-).

     Keller dokáže jistě bědovat líp, než mnozí jiní, nic proti němu :-). Jen takový detail, jeden za všechny, mě konkrétně na téhle přednášce zarazila ta formulace, že se nějací zlí kapitalisté (nebo kdo, už si to přesně nepamatuji) „rozhodli“ – jako kdyby měli na výběr.

    • Míša

     no, ten článek s člověkem jistě zamává.. a to, co jsi napsal, saxi, teda taky,

     – máme cítit stud za příslušnost k „evropskému národu“ ?

     Stejně jako ten stud (i vinu) mají (zřejmě dodnes) pociťovat dnešní Němci?

     I my máme pociťovat stud „za příslušnost“ někam?

     Nebo máme pociťovat stud (a jak píše janika, i „vinu“) třeba za ty „demokraty“?

     Tedy za to, že jsme JE (koho vlastně) my všichni, a všude, asi teda blbě volili?
     A jde tedy zkrátka o stud či vinu za to, že máme tu „demokracii“ a nemáme to jiné „zřízení“ ?

     Zřízení, ve kterém jsou „příslušní obyvatelé“ pak tedy samozřejmě „bez viny“, neboť je jasné, že už z povahy věci jsou utlačovanými a zkrátka pouhými rukojmími daného vládce- diktátora – generálů – vládnoucí skupiny a co já vím koho čeho,
     a tedy se oficiálně na chodu státu (jeho politice vnitřní i vnější, včetně ev.výbojů atd) zkrátka nepodílejí, neboť ani nemohou? nic ovlivnit?
     (a proto pak asi jejich vůdcové na oplátku zas vždycky získávají svých 99, 9 % hlasů, neb lid takových zemí své vedoucí vždycky právě miluje a souhlasí se vším, co dotyční konají. A nějaký „stud obyvatelstva“ pak v takových případech samozřejmě nepřichází v úvahu..)

     A jinak.. no samozřejmě Benghází, že mě to nepřekvapuje.. známé místo, nebo hnízdo, právě tam se kdysi konaly i ty demonstrace proti dánským karikaturám, a právě v Benghází se ještě před tím stalo tohle
     http://m.rozhlas.cz/radiozurnal/reportaze/_zprava/400-deti-se-nakazilo-hiv-vinik-neznamy–1030539

     a tohle si pamatuju, že jsem tenkrát četla
     http://aktualne.centrum.cz/zahranici/blizky-vychod/clanek.phtml?id=225473
     taky někde pak psali, že ten palestinský lékař přijal během těch let ve vazbě bulharské občanství

     no a na tohle jsem kápla teď náhodou, když jsem si to hledala
     http://www.sklenenykostel.net/j15/index.php?option=com_content&view=article&id=2465:a&catid=18:t-prof&Itemid=4

     • Janika

      Míšo, popisovala jsem jen svoje osobní pocity. Můj náhled, který nikomu nevnucuju, vychází z faktu, že okruh zemí, do kterého patřím, zničil a rozvrátil a převrátil v trosky vzkvétající a blahobytnou zemi. Nic na tom nezmění hledání vad a házení špíny na její minulý režim.

     • sax

      „…máme cítit stud za příslušnost k “evropskému národu” ? “

      Podle meho, Miso, stud citis, anebo necitis…jestli bys ho mela anebo nemela citit, to se prichazi az v druhe fazi :o)

      Soudim ciste podle sebe: pred vyhlasenim protiteroristicke valky jsem se v arabskych zemich citil vice mene multikulti rovnoceny, Coca Cola nicila obe strany :o), ale ja s ni nemel co do cineni.
      Mozna jsem se svezl na polistopadove vlne vsobecne extaze…to je mozne…jako klasicky kolonizator, prinasejici pokrok skrze mec a ohen, ale soucasne rozdavajici spinavym detem bonbony.
      Nicmene pocit spiknuti „Bude lepe“ mezi mnou a nejakym rolnikem odnekud tu byl a ne ze ne.

      S poltickou reprezentaci uz neco spolecneho mam, ackoliv jsem ji (tuhle) nevolil…ovsem jde tohle vysvetlit nejakemu Arabovi?

      Samozrejme: citim kolektivni vinu. Ale nemel bych?

      Ono je to samozrejme tak, ze nejdrive prichazi koncerny, ktere po casem zabrednou a kastany z ohne za ne prichazi tahat armada.
      A take si pamatuji, ze uz tesne po Listopadu jsem byl (take) nenavidenou chodici penezenkou, urcenou jen k vybrani a naslednemu pohozeni nekde u popelnic.

      Ale ona je ticha invaze a pak ta bouchajici. Nerikam, ktera je horsi, ale za kterou se clovek obvykle stydi. Jsem blazeovany zapadan, ktery v tomhle (orientalnim) svete stale vidi kus sveho naroku na nej, ale co s tim clovek muze delat?

      „Chyba“ je samozrejme v kapitalove agresi, podle meho by enklavy mely byt ponechany svemu vlastnimu osudu, tedy zadne multikulti.

      Ovsem takovahle forma utoku jako v Lbii anebo Syrii je uz moc a to vztazeno predevsim na uroven deklarovaneho („prinasime demokracii“).
      Byly Opiove valky, samozrejme, nic noveho pod sluncem, ale tehdy jsem jeste nezil a na pocit viny je to prilis daleko.

      Diky za odkazy, jdu na ne… :o)

     • sax

      Janiko: rozvratili…hnus…
      Ale ne poprve a ne v kratkem case, deje se to uz po staleti.
      Ale reknemez: tehdy jsme byli barbari, co „zacinali“, dnes uz mnohe vime, poucili jsme se chyb, pachanych na druhych…ale ono to prislo zase…
      To je na tom, podle meho to nejhorsi, ten marasmusm opakovaneho a to pri „plnem vedomi“. jako nejaka urputne se vrativsi choroba, na konci rekonvalescence po jeji posledni atace.
      Je to na malomyslnost, na stud, zkratka na uplne vsechno… :o)

     • Míša

      no a já zas, Janiko, pocity, které popisujete, nikde neznevažuju.
      Po přečtení vaší reakce ještě teda píšu, že vám v jejich plném prožívání ani nijak nebráním.

  • Míša

   a no jo no, saxi, na fóru s přívrženci vývozu demokracie bych ti takové otázky nepoložila. Tady mi to přišlo jako to pravé místo.

   A dík, co zmiňuješ, to je materiálu tak na deset dlouhých debat. ba právě.
   Tak jen aspoň něco,
   víceméně multikulti rovnocenný jsi se tehdy po Listopadu cítil na dovolené nebo na poznávacím zájezdu, ne? Neptám se kde, ač jsi ty arabské země spláchnul na jednu hromadu, taky to vezmu povšechně – to budou zase ty paradoxy, „v zóně“ nenáviděné Coca Coly se multikulti rovnocenný cítí právě asi každý- ženy muži děti.
   Ale třeba mimo tuhle zónu, a naopak zas třeba právě dlouho před Listopadem, se dle toho co vím, necítili multikulti rovnocenní ani právě muži. Míním čeští muži. A jistě, můžeš namítnout, že je to jejich věc, a kdo ví, co v tom jejich konkrétním případě hrálo všechno roli.. No ale vzpomněla jsem si na to, zajímavý mi na tom přijde totiž to, že oni se tehdy v podstatě taky mohli cítit jako „kolonizátoři“ .. míním v tom dobrém slova smyslu, byli tam jako experti, pomáhali svými zkušenostmi.
   No, je to samozřejmě sdělení z druhé ruky, nikoli můj osobní pocit a zážitek, což by bylo sdělení z první ruky.. :))

   a tohle
   „S poltickou reprezentaci uz neco spolecneho mam, ackoliv jsem ji (tuhle) nevolil…ovsem jde tohle vysvetlit nejakemu Arabovi?“¨

   no ano, nějakému Arabovi tohle nevysvětlíš, jinému už třeba jo, což samo o sobě není zárukou zase vůbec ničeho, jasně že ne, vysvětlení je jedna věc, skutečné pochopení pak druhá. A proto ty můžeš vysvětlovat sebelépe, (přinejmenším v tomhle si další eventuální pocit viny už ušetři :) Kdyby úspěch a dorozumění záviselo na dobrém vysvětlení, už dávno by.. no zkrátka ani nějakému Evropanovi „to něco“ nevysvětlíš, jiní Evropané zas tvoje vysvětlení ani nepotřebují.

   A co je vlastně to „něco“, co máš společného s politickou reprezentací?

   No ne, to je řečnická otázka, Kellera jsem si samozřejmě přečetla, i ta zkrácená interpretace stojí za to, snaží se to přiblížit všemi různými cestami a příklady. A samozřejmě jsem si hned vzpomněla na Bédu a jeho zhuštěné zobecnění.

   te´d musím přestat, nemám klid, ale ještě něco málo do komínu přinapíšu

   • sax

    Diky za odpoved, Miso!

    “v zóně” nenáviděné Coca Coly se multikulti rovnocenný cítí právě asi každý- ženy muži děti“

    Mam zato, ze tak cvrt stoleti uz zadna zona mimo Coca Colu neni, vsichni jsme Coca Cola, jen nekteri o tom jeste nevedi.
    A pritom, to jsopu opravdu paradoxy, je pojitkem prave ona (Cola), ale ne na dlouho. Clovek jako by rozdaval koralky stastnym domorodcum uz s vedomim, ze jich na hromade za fabrikou lezi miliony a nikdo je nechce.

    To je situce z jedne knihy od Becketta (tusim Murphy):
    Hlavni postava uklizi na zahrade blazince a v tom se setkaji jeji oci s ocima chovancu, sedicich na lavicce. Nacez se jejich pohledy zalibne propoji v podivnem souhlasu: Oni v nem vidi to, co sami byli, on v nich vidi to, co z nej bude. :o)

    A tak je to i s Colou…nemuzes zabranit neodolatelne nabidce mukltikulti sexu nad tou vabne tvarovanou lahvi a musis prijmout jejich nadseni a optimismus v tom, ze i oni ti jednou budou rovni, protoze i u nich ve vesnici jednou bude stat automat a oni do nej jednou vhodi peniz a vypadne z nej tak dlouho zadany a ocekavany „passport bohatstvi a rovnocennosti“.

    Je to detska hra, ale oni jsou „deti“.

    „dlouho před Listopadem, se dle toho co vím, necítili multikulti rovnocenní ani právě muži. Míním čeští muži.“

    Myslis ceske experty v orientu?
    To asi urcite (nevim to z zadne ruky, mozna z malicku od souseda, co delal prave v Lybii).
    Podle meho zacnes po srovnavacich statutovych symbolech (trebas Cole) sahat v okamziku, kdy jsi a) prohrala, anebo za b) vyhrala a chces si udrzet postaveni.

    Tehdy za sociku neco takoveho urcite chybelo (vyjma piva :o) Tedy mezivymenne…mezikulturne (Cechoslovaci byli leckde brani jako soucast Zapadu).
    Cech sam o sobe zadny statutovy predmet nabidnout nemohl a tudiz nebyla ani multikulti (nebylo cim se *obohacovat“).
    Cech ovsem coby zprostredkovatel uz mohl do hry zatahnout cizi statut (bryle zrcadlovky, zvykacku, ci onu Colu). Tedy se trochu chlubil cizim perim…

    Z toho je nakrasne videt, jakou silou kapitalismus disponuje. Rikal kdysi jeden Rus: „Kdyz jsem poprve slysel jejich rocknroll, tak mi bylo jasne, ze nad nami zvitezi.“

    „nějakému Arabovi tohle nevysvětlíš, jinému už třeba jo“
    No ja bych rekl, ze uz to nevysvetlis zadnemu, ze zkratka jejich ponizeni je uz tak velke a k tomu vsechny zapadni elity (potencionalni spojenci) selhaly, takze nakonec pochopili, pokud jsou normalni a chytri, ze jsme Dablove.

    Delsi dobu se uz trapim tim, proc je vlastne kapitalismus tak pritazlivy, ackoliv je o nem znamo, ze je to prisny pan. Jednu cast tajenky jsem odhalil uz drive a je ji muj oblibeny stiockholmsky syndrom (drive nazyvany treba zvyk), druhou jsem si doplnil teprve nedavno- je jii vyvazani se z tlaku vychovy a nutnosti „obecni“ (ci kolektivni obecne) dohody a to skrze penize (muzes si koupit „nebaveni se s druhym“).
    Na tohle tema jsem poslal vcera Tarasovi lehce uchopeny clanek, aby to na sve nahradni Konzerve mohl rozjet, zatim nevysel, ale az bude, muzu sem dat odkaz.

    To se amozrejme tyka i nasich jiznich obeti, at uz jsou z Lybie, anebo Turkmenistanu.
    Ovsem tam to jiz nefunguje, protoze se nam utrhlo ucho od dzbanu, maximalne v nejakych vesnicich, kde zas toho o nas moc nevedi a kde jsme jim zatim moc neublizili.

    „A co je vlastně to “něco”, co máš společného s politickou reprezentací?“
    No preci to, ze jednaji mym jmenem, at uz jsem je volil, anebo ne.

    Vidis to, jak ty jses vila inspirativni?!?

    :o)
    víla

 3. sax

  P.S. clanek vysel skoro pred 48 hodinami a zatim je ticho po pesine…pocitam, ze se zadneho wow vubec nedockame.

  • che

   Saxi díky za odkaz na Kellera – škoda že není nikde záznam. „Výživné“ je ale ono vzteklé prskání modré squadry pod článkem – je vidět že opravdu ťal do živého.

 4. BP

  stud nechme těm, co mlčeli a nic nedělali, těm, co pro ně žádné utrpení není dost blízko, aby se jich dotklo, těm, co vydělávají na neštěstí druhých, těm, co zneužívají slovo (dokonce i to údajně boží) ke lži a zločinu.

  moje svědomí je čisté. jistě, mohl jsem odjet do libye a při nejbližší příležitosti se nechat vykuchat allahakbarisrtickým kreténem placeným zločinci z langley, ale na to nemám ani schopnosti ani prostředky. tak jsem alespoň psal PRAVDU – česky, anglicky, do diskusí blogových i pod velkými online tiskovinami.

  hřích je na straně těch, co před ní zavírají oči a zacpávají uši. v případě libye bylo vše jasné přinejmenším od začátku března 2011.

  nyní čeká osud hondurasu paraguay a osud libye sýrii. a jede se dál. na řadě bude kdo? nezávislá eritrea ohrožující světový mír? zbytky hrdých srbů na kosovu narušující jednotu evropské unie zmrdů? snadno zranitelná bolívie se svými velkými zásobami plynu k vykradení? zpupná venezuela s vlastní drzou ideologií? a začíná druhé kolo hry SCRAMBLE OF AFRICA, kaddafiho smrt otevřela dveře dokořán.

  kdo z vašich známých používá 10 let starý mobil? kdo si odpustí ipad a svým dětem zkusí vysvětlit, že je vyroben z masa, kostí a krve trápených lidských bytostí? koho zajímají miliony mrtvých „congolese people“?

  anebo můžeme s bursiky a havly vyvěšovat tibetské vlajky a hřát v sobě pocit svobodného a demokratického humanisty – je to tak snadné tady ve střední evropě… zatím. než nás nikdy nepracující markové bendové dovedou před josefa druhého.

  takže ne, žádný pocit viny, tvrdě pseudohumanistům říkat pravdu do očí – bez ostychu a beze strachu – protože dosud to lze, jen se nám moc nechce.

 5. Janika

  BP, právě že ti, co se jich utrpení druhých „někde dál“ nedotkne, nepociťují v souvislostí tím vůbec nic. A není v moci mé ani tvojí říct a udělat cokoliv, aby se jejich náhled změnil. Jakoby žily v tomto smyslu dva různé druhy lidí, neschopné se dorozumět.

  Co jsi kde psal o Libyi, máš blog?

  Jsem ráda, že jsi se ozval, díky za komentář.

  • BP

   nemám blog, psal jsem různě – v cz i ang. taky na mathabu. jako nejzajímavější aktivita se mi dnes jeví ta kolem http://libyancivilwar.blogspot.cz

   říkat to nahlas, ozývat se a vzdorovat, a nenechat se ohýbat, nemít zbytečný respekt z pseudoautorit? někteří ani netuší. a jiní se bojí opustit naučenou cestu myšlení.

   • Janika

    BP, ono to není o respektu z autorit. Část těch lidí je zřejmě v pozici (a nemusí to být bůhvíjaká pozice, stačí kdejaký poskok), kterou by nějakou změnou ztratili a tak se jejich mínění utvářejí v závislosti na jejich situovanosti. A další část jsou prostě ty pověstné vymyté mozky :-).

    Ten blog libyancivilwar znám, ale moc se tam neorientuju. Možná by stálo něco za překlad?
    S mathabou mám problém, že kolikrát když se do něčeho začtu, tak na mě vyskočí nějaká registrace a jsem v háji :-). Což mě vždycky otráví…

    Jinak kdybys měl nějaké další zajímavé odkazy k Libyi, tak je uvítám. Možná by stálo za to je shromáždit na jedné stránce.

    • Anonymní

     mám s mathabou a člověkem, co za tím stojí (australan maďarského původu) problém – oslavné články jobbiku a nesmyslné komentáře od pravidelně se zjevujících osob a zavánějící manipulací.

     tito měli s mathabou jisté problémy a mohli by k tomu říct více: http://libya360.wordpress.com

     osobně bych doporučil spojit se s někým z nich, mají velké archivy, překlady do různých jazyků (češtiny ale asi ne) a uvítají spojení sil,hodně toho již na webu je nedostupného. dost oblíbený byl el murid (azbuka), viděl věci reálně, i když temněji, nežvanil o tisících tuarezích, co jedou na pomoc sirtě.

     mimochodem azawad… http://libya360.wordpress.com/2012/06/30/us-drone-strikes-in-the-independent-state-of-azawad

    • BP

     jakoby mi ten textík zmizel – asi jsem neudělal něco správně, tak to zkusím znovu…

     mathaba – nebrat (nesmysly + podpora jobbiku),

     libya360 – http://libya360.wordpress.com/2012/07/01/urgent-appeal-to-the-international-community-demand-immediate-intervention-to-save-the-life-of-dr-baghdadi-al-mahmoudi http://libya360.wordpress.com/2012/07/02/the-dignity-and-example-of-dr-abuzaid-dorda

     v průběhu byl kvalitní zdroj el murid v azbuce, youtube byl na počátku plný vlastních videi demokratických revolucionářů, kteří se svým zabíjením a mučením nijak netajili. představitelé vlády měli pravdu téměř ve všem, např. i s drogami (což je téma, které mne osobně vždy zajímá). hašiš ani tak problém není, ale moderní methamfetaminy + alkohol, to musí být pro muslima masakr…

     http://policelink.monster.com/training/articles/12183-methamphetamine-driven-combat-operations

     viděli jste někdo video „povstalců“, kterak odpalují z minometu někde v ulicích misraty a mezitím se smějí a popíjejí čerstvý čaj? to musela být genocida, co?

     najít si lizzie phelan (má vlastní blog a věnuje se libyi i sýrii), john pilger, keith harmon snow, nazemroaya, meyssan, chossudovsky, a nakonec (proč ne?) fidel castro – i tento megazločinec a krvežíznivý diktátor, co nám málem osobně umučil pilipa, i ten říká o libyi pravdu.

     nevím, zda to je skutečně sirta, ale jen pro zajímavé srovnání: starý článek z počátku roku 2011 a novější video z března 2012:

     http://www.mediafax.cz/article/3177567

     p.s.: mafie z benghazi se zabývá podobným artiklem jako ta kosovská (obchod s lidmi, drogami), není to zajímavé?

     • Janika

      BP moc děkuji za odkazy, projdu si je. Něco z toho znám, něco ne. Orientovat se ve stránkách v cizím jazyce ne vždy dokážu, přeložit tu a tam jeden článek je něco jiného.

      Co se týče el-murida, také si ho cením. I když s jeho pojetím událostí v libyi jako občanské války nesouhlasím, už to východisko je, podle mého, omyl jako hrom. A vyloženě mě tam vytáčí jistá Lajma… On murid v průběhu těch událostí trochu otočil, jakoby pragmaticky přijal ideologii vítězů.

      Technická: je tady nastaven antispamový filtr, takže příspěvky se dvěma a více odkazy do toho spadnou a musí být schváleny.

      Tu stránku s odkazy na Libyi co nejdřív udělám. Mimochodem, taky existuje něco jako „all libyan blogs“ nebo jak se to jmenuje. Vesměs všichni pro nový režim. A Libyjci a Libyjky z Tripolisu píšící si svůj blog v angličtině… Jedna nedávno pekla dort v barvách nové vlajky a podělila se s receptem i výsledným výtvorem. Mňam :-).

 6. bob69@volny.cz

  ještě naposledy – omluva za netrpělivost při minulé reakci. oba hlavní linky, co jsem poslal, jsou živé a ti lidé konají konkrétní akce, tak pokud někdo má zájem, tam najde kromě obrovského množství sebraných informací i možnost jednat… mimochodem shánějí i někoho se schopností překladu textů/videí z arabštiny.

  obč. válka to nebyla, jasně. el murid – pohled trochu odlišný, ale střízlivý a nespinoval (což mi pomohlo se orientovat hlavně tak mezi červnem a říjnem, kdy se to po nedobytí misraty a vyzbrojení zintanců začalo drobit).

  že blogují sami příznivci „revoluce“? vzhledem k zákonům, které přijali dosazení správci není divu. navíc dle nepotvrzených zpráv: kolem 100.000 mrtvých, asi milion za hranicemi nebo v různých táborech a detencích, jen v tunisku (dá-li se věřit, ale proč ne?) až 500.000 uprchlíků (vydávaných do libye k mučení podobně jako al-baghdadi al-mahmudi, jen ne tak známých). možná by také blogovali…

  tak all libyan blogs? v angličtině? asi je čas se opět porozhlédnout v okolí :-) díky.

  p.s.: poslední link, přísahám! to by si měli povinně přečíst lidé z českých humanitárek (pokud maji v těle alespoň kousek cti, případně mozku) – http://libya360.wordpress.com/2012/07/02/we-must-bury-imperialism-in-africa-or-perish-we-must-give-unwavering-support-to-the-libyan-peoples-national-popular-movement – to je skutečná mathaba, mohli by konečně POPŘEMÝŠLET.

 7. Janika

  Ty údajně libyjské blogy jsou tady:
  http://alllibyanblogs.blogspot.cz/
  Asi před rokem jsem se tam naivně zaregistrovala se svým starým blogem na bloguje, byla jsem tam jak bílá vrána. Moje „oblíbenkyně“ tam je jistá Khadija Teri, taková „typická“ Libyjka píšící si blog v Tripolisu (taky údajně) perfektní angličtinou a pochvalující si, jak se tam v té Libyi hezky žije po pádu diktátora :-). Vážně, bloguje tam vůbec dneska někdo opravdu? To by mě docela zajímalo, ale na propagandu zvědavá nejsem. Samozřejmě vím, že za Kaddáfího to taky asi moc nešlo.

  • BP

   teri – ta američanka s ořezávátkem, už vím… to je dobře, že průměrná americká inteligence nás seznamuje s reáliemi, alespoň si můžeme udělat obrázek o tom, jak snadno je ohýbána realita a jak přemýšlí „svobodný občan“ s dostatkem „svobodných informací“.

   • Janika

    Tak ona je tahle dáma nějak známá? Docela ráda bych se o ní něco dozvěděla. Ty víš, kde skutečně žije, snad v Tripolisu? Té poznámce o ořezávátku taky nerozumím.

 8. BP

  kdyby se snad někomu chtělo – dnes jsem se probíral posledními commenty na libyancivilwar, tyto odkazy se mi zdály zajímavé:

  podobnost s albánskou mafií na kosovu není náhodná (v benghazi bylo centrum obchodu s lidmi, pašovanými do evropy)

  zajímavé starší info snesitelné snad i pro ty, kdo nejsou přímo „fanoušky“ kaddafiho, ale zůstal jim ještě zbytek soudnosti
  http://aberdeenvoice.com/2011/11/libya-the-final-solution

  výsledky poctivé práce humanitárek
  http://f-se.blogspot.nl/2012/06/f-se-short-list-of-libya-rebels-human.html

  klasika
  http://www.globalresearch.ca/index.php?context=va&aid=26886

  užívejte míru, není to tak samozřejmá věc, jak by se mohlo zdát…

 9. Janika

  Zprávy, které ponechávám bez komentáře:

  http://www.ozyism.com/2012/07/healthy-baghdadi-talks-to-reporters.html (díky za info, Hamilbare)
  mahmoudi konference

  A tady se doktor Mahmoudi údajně vyjádřil, že mučen byl v Tunisku a v Libyi se s ním zachází dobře:
  http://www.arabist.net/blog/2012/7/7/libya-whats-happening-to-al-mahmoudi.html
  In a report released by Human Rights Watch on Friday, former Libyan Prime Minister Al-Baghdadi al-Mahmoudi, recently extradited back to Libya from Tunisia, claimed that he is being treated well in Libya, but that Tunisian authorities regularly tortured him prior to his extradition. Mahmoudi said guards beat him with “sticks, boots, and a plastic whip,” and alleged that he went on a hunger strike when authorities denied him access to his lawyer. Returning to Libya has been a marked improvement, Mahmoudi said, in contrast to statements by his lawyer last week, who alleged his client suffered broken ribs and a perforated lung at the hands of Libyan authorities. Human Rights Watch, however, could not verify that Mahmoudi was able to speak freely.
  Zajímavé je, že doktor Mahmoudi je vlastně dosud legální hlavou státu.

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s