Prodej duši!

Nedělní pohádka (?)

O lotyšské firmě Kontora, která nabízí finanční půjčku výměnou za upsání vlastní duše, píše Lev Veršinin v článku БЕЗ ПОДВОХА.

Lev Veršinin mimo jiné píše:

„Klientům, kteří si chtějí půjčit od banky částku do jednoho tisíce dolarů, je předloženo k podepsání prohlášení o tom, že souhlasí se zástavou „nehmotné podstaty sebe sama a to zejména své nesmrtelné duše“. Smlouva vysvětluje podmínky:  duše dlužníka musí být, co se týče zadlužení, čistá, to znamená nikde jinde a nikomu jinému nezastavená, neprodaná a nepůjčená. Pokud klient nesplatí úroky včas, jeho duše přejde „do plného vlastnictví firmy“. Kontora upozorňuje, že duše nešťastného dlužníka může být prodaná třetím osobám…“

Dále se L.V. ironicky podivuje nad tím, že tato „křišťálově jasná“ smlouva může někoho zarážet: „Vždyť je to řečeno jasně: kdokoliv si přeje, může si půjčit částku až jeden tisíc amerických dolarů. Ve slušné kanceláři, bez „podpisu krví“ a zápachu síry. Kaucí je „vlastní nehmotná podstata, především nesmrtelná duše“, s přirozeným předpokladem (právníci potvrdí), že není „nikde jinde a nikomu jinému nezastavená, neprodaná a nepůjčená“. A pokud dlužník neplní podmínky smlouvy, jeho duše, v souladu s podmínkami smlouvy, přejde k plnému a bezvýhradnému použití“ firmě, nyní zastoupené v Rize panem Mirošničenkem, „s právem dalšího prodeje třetím osobám.“

V dnešní době je to zcela legální a přirozené. Bez nějakých „triků“.“

Reklamy

18 comments

 1. Janika

  Několik citací z diskuze pod článkem:
  – Kdo věří v duši, nedá ji v zástavu.
  L.V.: Přesně tak. Ale zdá se, že firmu Kontora tato nuance nezajímá. Řádně zajišťuje podmínky nákupu a pak se bude chovat, jak uzná za vhodné. Zejména co se týče převodu majetku třetím osobám.

  – A jaký je přínos pro věřitele z cizích duší?
  L.V.: Žádný. Samozřejmě až do doby, než pan Mirošničenko prodá po vypršení lhůty (samozřejmě jen určité procento) třetím stranám a obdrží tak provozní kapitál.

  – Jsem nevěřící, přesněji – jsem přesvědčeným ateistou. Zaráží mě však nepatrnost získané částky ve srovnání s možnými riziky. Každá dohoda může obsahovat skryté významy, které znejisťují chápání neexistující duše oproti velmi reálným aktivům. Analýza této smlouvy by stála více (čas nebo peněz) než potenciální zisk. Taky nevím, jestli bych si půjčila, dodávám já :-).

 2. Stan

  Myslím, že podstata triku je v tom, že i zapřísáhlý ateista velmi zaváhá, pokud zjistí, že nesplacením splátky přichází o svou duši. A to se nebavím o agnosticích, kterých je dle mého názoru v populaci většina, ať už se navenek projevují jakkoliv. Napadá mě jedna skupina, které by to nemuselo dělat problém, a to jsou satanisti. Ti ovšem už svoji duši předali, nesplňují tudíž podmínky smlouvy :)

  • Janika

   To je pravda, Stane, zřejmě každý by zaváhal.
   Lev Veršinin napsal, že podstata je v tom, komu se ty duše prodají. Netuším, komu, ale dokážu si docela dobře představit sektu, která má takto upsanou mou duši a rafinovaně otravuje…

 3. Stan

  Ono v podstatě, dle pohádek to odebrání duše je obvykle spojeno s koncem pozemské poutě, takže předáním duše taky může člověk v podstatě souhlasit s likvidací své „dočasné tělesné schránky“ v případě nesplácení pohledávek. Já vím, u soudu by to asi neobstálo, ale…

  • ratka

   ano, takhle tomůže být. dobrý postřeh. Odevzdá nehmotnou duši (psychiku) a tu může odevzdat jen když odloží tělo. Takže ho fakticky mohou zabít nebo musí spáchat řízenou sebevraždu. JInak tu duši neodevzdá (nevypustí)

   • Janika

    No jo, původně jsem chtěla napsat na Stanův komentář, že by to odebrání duše mohlo obstát i před soudem, pokud by se tím nepoškodilo tělo. Ale je pravda, že v pohádkách to čerti berou sakumprásk, přijdeš o duši, šup s tebou do pekla. Vždycky mi to připadalo nelogické, na duši by si měli počkat až po řádné přirozené smrti :-).

 4. sax

  Diky za clanek…obavam se, ze prichazi casy, kdy si budeme muset dusi umele vytvorit a to podle zadani socialnich siti. Tohle uz neni legrace a tezko jeste mluvit o tom, ze „neco prichazi“.
  Pri humanitnich uvahach mne napadaji fyzikalni poucky, zde napriklad: Energie teles se nemeni spojite, ale jen v urcitych nasobcich energetickeho kvanta. Nasi fyzikalne nevzdelani predci by rekli: Dlouho nic a pak najednou hrc!

  Pred tydnem jsem si byl nechat udelat novy pas, baba mi bez reci pristrcila ctecku otisku prstu, pak mne bleskem vyfotografovala a bylo to. Zadne fronty, zadne dotazniky, zadne dohady nad spatne udelanou fotkou, za tri minuty jsem byl, zbiometrizovan, venku, cimz jsem se ocitl uvnitr. Zadna slava, zadny vitezny pocit nad nove ziskanym pasem…

  „Der Attentäter war nicht bei Facebook aktiv. Forscher glauben, dass Online-Abstinenz auf Störungen hindeuten kann.“
  …Atentatnik nebyl aktivni na Fcebooku, vedci si mysli, ze on-line absence (nazvali to dokonce abstinence!) svedci o poruchach (psychickych)…

  To je dilo, kdo se nebude vystavovat nahy na netu, bude mit problemy…s praci, s se zabavou, se sousedy, zkratka vsude…
  http://www.tagesspiegel.de/weltspiegel/nach-dem-attentat-von-denver-kein-facebook-profil-kein-job-angebot/6911648-2.html

  „Kdo neni aktivni na socialnich sitich, nezije spravny, skutecny (rechtlich) zivot.“
  Tim padem je podezrely a zaslouzi zvysene pozornosti preventivne- zdravotnich organu. Policejni praci prevezme brzy hygienicka sluzba…ted to zni jako kravina, za generaci to bude normalka…v pripad nejasnosti se obratte na BIS, referat spolecenske hygieny, hola hou… :o)

 5. Janika

  No, nevím, jestli se tomu povinně vytvořenému na sociálních sítích bude říkat „duše“. „Chcete jít s dobou? Zkuste kybersex!“ :-)

  U nás jsme naštěstí pozadu, ale s těmi pasy zase bohužel, je to pořád otravná anabáze.

  Jsem ráda, že ses objevil, saxi, alespoň si sem mohu zkopírovat jeden tvůj výrok od Tribuna, který mě zaujal a týká se i toho, co naznačoval GeoN:

  „Na adresu nekterych diskutujicich uvadim: psychopatie neni choroba, ale zivotni strategie. Na toho, kdo se nechce dohodnout, je treba nazirat jako na strategicky- ucinne se chovajici individuum, pro ktere “tribeni nazorou” je pouhou metodou a o zadne nazory mu tedy nejde.“

  Ráda si ujasňuju, proč na mě někteří diskutující působí tak, jak působí. Není to otázka inteligence, ani slušného chování. V jejich proslovech se najdou vtipné i pravdivé výroky, jsou výmluvní a pohotoví, ale celkově je to jako dunící plechová trouba. Žádná odezva a diskuze je ztrátou času. Přesto mě zajímá, kdo jsou a proč se takhle projevují. A taky se pokouším si představit, co s psychikou takového Slavoje udělá automatické Stanovo mazání jeho komentářů, vždyť to musí být strašný pocit ;-).

 6. sax

  Tak to jsem take rad, ze jste rada, fakt :o)

  „Přesto mě zajímá, kdo jsou a proč se takhle projevují.“
  No to me taky, proto s nimi travim tolik volneho casu :o)
  Jedna z definic civilizace / spolecnosti tvrdi, ze civilizace = spiknuti.
  Ono na tom neco je a muzeme byt i marxiste a pripustit v pripade zmen nejdrive zmeny „technicke“, nasledovane zmenami kulturniho diskurzu.

  Ze psychopatie neni choroba, to je docela odvazna a mnohe vysvetlujici myslenka. Je samozrejme skupina cistych psychopatu- pragmatiku, kteri se do nejake nevydelecne diskuze nikdy nepusti, ovsem existuje i skupina socialne citlivych lidi, kteri si chteji povidat, ale kteri zaroven pochopili, ze psychopaticke chovani jim prinasi v denodennim styku velky profit. A tak si povidaji, ale delaji to samozrejme po svem, tedy psychopaticky.
  A jak vidite u Tribuna, vychaziji jim to i na netu- lide si s nimi povidaji, ale kazdy oponent je zakonite vzdy o krok pozadu- psychopata nikdy nedozenete, jedine v pripade, ze budete mit stejny zajem a cil a vy budete chytrejsi.

  Tihle psychopaticti povidalci (dale jen PP :o) nejsou zadna pata kolona, predsunuty bojovy odrad ci pruzkumna jednotka, ale jde o zcela normalne socialne citici lidi, kteri pouze prenasi sve kazdodenni zvyky i do sveho volneho casu (byt dr. Jekkylem a mr. Hydem je prilis narocne a „nenormalni“).

  V praxi tohle psychicke „silenstvi“ pusobi velmi jednoduse: rozrusuje vsechny zabehle hovorove a „konaci“ ritualy a obratem nastoluje sve vlastni. Samozrejme tohle nemuze delat zadny hlupak, na to uz musite mit neco v hlave. Je to neco jako prubezna tvorba vlastnich zakonu. Samozrejme umoznena nepritomnosti „kulturni zakonnosti“.
  Takovihle lide by normalne skoncili velmi brzy, dnes jsou ve vseobecnem zmateni dokonce vychvalovani jako kreativni, osobiti, chytri, progresivni atd.

  Kdo normalne citi a jeste neni psychopat :o), toho musi takove chovani/ rozhovor vzdy zarazit svoji az hadi uhrancivosti. Clovek ale neni uhranut z toho, co dotycny vymyslel, ale jak sikovne to navlekl :o)

  Ta jejich dunici plechovost, jak spravne pisete, ovsem neni nedostatkem, ale prednosti, proto zkrze ni vas sonaruji a rentgenuji, pokud oni duni, neubranite se duneni take- a to s sebou vzdy nese „ocasky pravdy“, vasi pravdy…a ta je nasledne zneuctena a to tak, ze dusledne :o)

  Mel jsem tu cest se kdysi pratelsky bavit s jednim kriminalistou, vysetrovatelem: ten clovek jen mluvil a mluvil, neustale a nekonecne kecal…a na konci dvohodinoveho rozhovoru jsem zjistil, ze jsem to byl ja, kdo mu na sebe rekl uplne vsechno, z nej nevypadlo nic uchopitelneho, ja vykecal i barvu sveho budicku na nocnim stolecku.

  Ten sonar- radar je dobrym prirovnanim: PP nadhodi nesmysl, vy odpovidate v dobre vire „pravdive“. Spiknuti je v tom, ze PP se zakonite s PP bavit nemuze, potrebuje pevny protibod, ne takyradara. Proto se PP sdruzuji v tajnem spiknuti, poznaji se nadalku a v okamziku jako homosexualove ci tajni policiste, jsopu spiknuti proti trubkam, co veri na pravdu, zakon, zkratka nejake pevne a nemenne hodnoty a hraji si s nimi jako kocka s mysi.

  To je take podstata vitezstvi neo-lib-konz: PP jsou zcela na koni a to jak ideologicky, tak i technicky, protoze neni nikdo, kdo by je zastavil. Napadlo by vas nekdy si koupit soudce? PP to napdne jako prvni :o)

  • Janika

   To je skvělý komentář, moc děkuji, saxi. Zatím jen tohle: vždycky si při setkání s PP (dobrá zkratka :-) vzpomenu na knihu Glorie Beck „Zakázaná rétorika“. Když je řeč používaná jako zbraň, k čemu je takový hovor? Soutěžit, kdo ty finty líp ovládá? Pro mě – nuda. Pro PP pocit moci. Nesmí se ale prozradit :-). No, taky jsem už nalítla… Jasně, PP potřebuje „čerstvou krev“, jako upír :-).
   To, že psychopatie je životní strategie je fantastická myšlenka. Něco jsem si o tom našla, to si tedy pročtu s chutí.

   • sax

    Ano, je to znamenity napad, otevre vam to svet uplne novym zpusobem, ktery zapada. Ale, podle meho, k tomu uz nic cist neni treba, dopracujete se totiz maximalne na hadky odborniku, laicky pohled byva mnohem zasadnejsi.

    Ony se pohledy na psychopaty meni v case, zrejme to je dobre, takove chovani nelze nenahlizet bez aktualnich souvislosti. Jeste v 70. letech spadali vicemene do skatulky „nezarazeni“, ono hodne zalezi na dobe a casech, v jakych je tahle anomalie popisovana. Dnes to nabralo uplne novou dimenzi, byt „blazen“ se vyplati, anomalni chovani nejde nijak postihnout, neni proti nemu zadna obrana, profit stoji nad vsemi zasadami. PP se ustanovili jako arbitri, jejich svet je svetem vzorovym, jejich uspechy ziskaly statusovou hodnotu. De fakto jde o totalni sebedevastaci a ustanoveni noveho, neobvykleho fetise- zivotniho stylu, zcela odcizeneho a nelidskeho, z anomalie se stala nedostizitelna norma.

    A to je prave ono: pokud chcete „sefovat“, musite mit v ruce neco, co nemaji ostatni a co vam dava moc. V tomhle pripade jde prave a jen o „odlidsteni“, dobrovolne zblazneni se, vedomou a rizenou sebe-mutaci.
    Na to jeden nema „Gebühr“ a ani zaludek, proto jsou PP tak dobri, proto vladnou svetu. Jde o zperverznelou formu dusevniho vlastnictvi.

    Proto bych si vas dovolil opravit tady v tom:
    „Pro PP pocit moci.“
    Ne pocit, oni tu moc opravdu maji, i v diskuzi, kde ji legitimujete jen tim, ze odpovite. To, co bylo drive specifikem pouze bacharu a sadistickych vychovatelu, tedy zvrhla moc, delegovana nejakou instituci, se dnes stalo normou.
    Jiste to ukazuje na nejakou slepou ulicku, v niz se prave nachazime, vetsina perverzi vznika prave v okamziku, kdy neni cil- objekt dosazitelny „normalnim“ zpusobem.

    Dnes normalne zit nemuzete, v ceste vam vzdy stoji kapital/ vlastnik, jez vam dosahovani vasich prani znemoznuje. Abyste ho obesla, protoze je silny, musite prestat hrat jeho hru a vytvorit si nejakou vlastni- nahradni a ta musi byt z podstaty „zabetonovaneho“ systemu prave neobvykla, neocekavana, obracena az zvracena, tedy perverzni (bez sexualni konotace).

    Kapital tedy neni dnes uz dosahovan a udrzovan dodrzovanim zakonu nakladani s kapitalem („ekonomicky“), nybrz jeho „kradezi“ cestou neobvyklych a neekonomickych metod, obvykle natlakem a manipulaci (pak uz to dal samozrejme jede, tedy moc se udrzuje, „legalne“, tedy prez pravniky).

    Podle meho uplne staci tenhle clanek z Blistu, uz jsem ho na Tribunovi podstrcil Che:
    http://www.blisty.cz/art/39140.html
    Nas se tyka poznamka c. 6, ale i zbytek je dobrej :o)

    Jen podotykam, ze Koukolik vi o cem pise, sam je deprivant a psychopat, ve sve dobe byl sefem ustavni stranicke organizace, k moci, na pozici, se propracoval skrze psychopaticke metody, samozrejme poplatne sve dobe, dneska uplnej cajicek, bledy odvar z trezalky :o)

    • ratka

     to je teda nářez. joněco na tom bude. sama se řadím spíše k psychopatům než k normálům ale teda nějaký moc velký profit z toho nemám :o) psychopati ve smyslu jak ji popisujete mohou škodit ale třeba taky pomáhat. no možná :o) nevím, do politiky by mě nikdy nikdo nedostal. a celkově jsem líný psychopat co má rád klid. tak možná proto mě profit nezajímá

     • Janika

      Ratko, profit tě nezajímá, ale diskuzí se účastníš moc ráda, dalo by se říct, že vášnivě – tak proč :-)? Jaký to má pro tebe přínos = profit :-)?

     • Janika

      Jasně, ratko, trochu jsem tě provokovala, omlouvám se ti za to :-). Když mě někdy ta tvoje rezolutní prohlášení k něčemu takovému přímo svádějí. Třeba jak rezolutně vyhlašuješ, že nemáš žádnou ideologii, až se chce říct, že to je tvou ideologií :-). (U Christabel, ale klid, mně tam nejdou vkládat komentáře). To s tím profitem taky. Samozřejmě, že každý máme nějakou motivaci, proč píšeme. Dá se to vypozorovat až nebezpečně jasně, kolikrát je to úplně jiné, než se dotyčný snaží sám o sobě ukazovat.

     • ratka

      to ano, někdy je přání otcem myšlenky. moc bych si přála nemít ideologii. odpoutat se od těchto her. ani tak a ani onak. nijak. není třeba se omlouvat, není žádný důvod. naopak, moc mě pomáháš svými postřehy. uvědomím si že nejen já vidím své omyly :o)))že je to do očí bijící. ale asi to tak nějak potřebuji, tu zpětnou vazbu. slyšet a vnímat to. a nějak se s tím naučit zacházet.

    • Janika

     „laicky pohled byva mnohem zasadnejsi“ – ano, to mi kolikrát taky připadá, „vím příliš málo, takže říkám jen věci důležité“ :-). Módní pan Koukolík určitě mým guru nebude, i když něco je dobré.

     „oni tu moc opravdu maji, i v diskuzi“ – jistě, tím, že ji vlastně znemožní. Takže ignorovat a z diskuze vyloučit, to je jediná možnost. V životě to je jiná… „byt “blazen” se vyplati, anomalni chovani nejde nijak postihnout, neni proti nemu zadna obrana, profit stoji nad vsemi zasadami. PP se ustanovili jako arbitri, jejich svet je svetem vzorovym, jejich uspechy ziskaly statusovou hodnotu.“ – to je přesné…