Když kněží pláčou…

V Libyi došlo koncem srpna k řadě demolic a ničení svatyní a hrobek.

Útok na svatyni Al-Sha’ab v Tripolisu byl nejbezostyšnějším ze všech.  Po počátečním úderu v časných ranních hodinách v sobotu ráno se pachatelé vrátili později v tentýž den s automatickým bagrem a pokračovali v demolování po dobu asi 48 hodin.

Vláda zcela ztratila kontrolu nad těmito událostmi.  V Tripolisu nedokázala ani ukončit ničivou „práci“ dvou desítek mužů s bagrem, to bylo vše, co by bylo bývalo třeba.

Za útoky stojí:

SSC – Supreme Security Committee – Nejvyšší bezpečnostní výbor, který je souborem asi 100 000 bývalých revolucionářů, kteří sami sebe nazývají “strážci revoluce”, neuznávají zákony a naopak se sami považují za zákon. Při ničení svatyně v Tripolisu kupříkladu poskytovali ochranu demolujícím salafistům před protestujícími lidmi.

Salafisté, radikální muslimové, kteří jsou úzce spojeni s formou islámu zvanou wahhábismus, rozšířeného v Saúdské Arábii a Kataru. Zničené svatyně jsou uctívané členy umírněnější skupiny islamistů súfisy, ke kterým patří většina populace v Libyi. Jejich praxi salafisté zavrhují, protože věří, že jakékoliv uctívání lidí nebo fyzických objektů je modlářstvím. Z tohoto důvodu také ničí mešity postavené kolem hrobů.

Třetím aktérem na této straně, což je pozoruhodné, je Saadi Kaddáfí. Sám o sobě prohlašuje: “Nejsem politikem, jsem salafistou” Saadi, který je v současné době v Nigeru, financoval také zřízení školy pro salafisty v jedné z mešit v Tripolisu.

Už v minulém roce NATO zabilo mnoho vzdělanců, když nesmyslně bombardovalo mešity a hřbitovy a nyní v destrukci tradičního, umírněného libyjského islamismu pokračují jiní. Je zřejmě příliš svázán s minulou blahobytnou a poklidnou érou. Starým libyjským učencům, kteří zasvětili svůj život studiu Koránu a výchově mladých lidí, zbývá jen hořká bolest při pohledu na nástup barbarské zkázy.

***

Více zde, vyjádření Ligy libyjských ulemů zde a stupidní žvásty o “kulturní revoluci” zde.

Reklamy

11 comments

  • Janika

   Tak… Ale paradoxně ničení starobylých kulturních památek otřese veřejností víc, než zabíjení dětí. Takže si toho alespoň někdo v „západní civilizaci“ všimne…

 1. sax

  Uz ani nemam silu to cist, presto dekuji…

  Nase civilizace je ve smrtelnem sevreni dvema celistmi:

  Prvou je neunosna mira slozitosti, vznikajici ze stale novych a novych, z velke casti zcela zbytecnych inovaci (inovace je konkurencnim klicem k zvysenemu prodeji).

  Druhou je systemove nastaveni, vyzadujici ke sve funkci pritomnost deprivantu na vedoucich pozicich.

  Shrnuto: stale vice se do chaosu propadajicimu systemu mohou sefovat jen psychopati.

  Tim konci jakakoliv starost „o sebe“ a nastupuje snaha znicit jakehokoliv konkurenta. Typy, o ktere by si normalne clovek ani neoprel kolo a ktere by v normalni spolecnosti byly rady, ze by mohly probirat odpadky na periferii dnes udavaji ton, maji moc a jsou k nezastaveni.

  “ V budově vojenské akademie, kde byli hosté ubytováni, přišel v noci na pokoj Arména Gurgena Margarjana a ubil ho k smrti sekerou, kterou si několik hodin předtím koupil v obchodě. Skoro mu oddělil hlavu od těla…Když teď Safarov přiletěl domů, vítali ho jako hrdinu. Prezident Alijev mu okamžitě prominul zbytek trestu, povýšil ho do hodnosti majora a vyplatil mu mzdu za uplynulých osm let, které proseděl v maďarském vězení.“
  http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropska-unie/clanek.phtml?id=756398

  Uz je to tak nejak vsechno k zbiliti… :o)

  • Janika

   Vím, saxi, že k tomu dění v Libyi (i jinde) není co dodávat, i když lidé jako PeeBee se snaží informovat dál http://www.outsidermedia.cz/Thread.aspx?id=6700, ale mně je jasné, že to už nikdo nechce číst a naprosto to chápu. K čemu taky… Tak jen občas zmínka, alespoň.

   Tomu o neúnosné míře složitosti moc nerozumím, a to koukolíkovské, že šéfovat mohou jen deprivanti, no, ono to asi bylo vždycky. Taky třeba každý mohl být vekslákem, ale dělali to jen někteří :-).

   Jak to bylo s tím majorem, o tom asi moc nevíme. Mně je spíš podezřelá ta poznámka o ropě. Že by si země, co mají ropu, mohly dovolit vše? A co ta Libye…? Možná je to spíš příznak dalšího tažení.

   ***

   Ještě k Libyi, toto je generál Abdulah as-Senussi, vydaný (=prodaný) Mauretánií do Libye k trestnímu stíhání. Jeho osud je jasný, panuje proti němu nenávist a je zřejmě i nebezpečný tím, co ví. Jde na smrt, pravděpodobně zakusí kruté zacházení a mučení – a on se usmívá…
   senussi
   Starý učenec pláče a generál se usmívá, jak zvláštní srovnání…

 2. PeeBee

  také vás tak iritují postavičky nic netušících studentských typů v ulicích? v rukou mají žluté desky s nápisem amnesty international a většinou vůbec nemají zdání, o čem je řeč – nikdo starší to asi nechce dělat.

  když jim řeknete zliten, sirta nebo dorda, tváří se, jakoby jste je pozvali z ničehonic na sushi. když jim řeknete, že slouží lhářům, jsou popuzení. a když ohodnotíte nahlas jejich inteligenci – ukáže se záhy, že jste měli pravdu.

  zřejmě na ně platí jiná hesla – tibetský mnich, srbský řezník, barmská disidentka, otpor, arabské jaro. nejlépe: osvoboďme venezuelany trpící pod knutou samozvaného diktátora…

  pár desítek jich postřílejme a ostatní zachraňme humanitárním zabíjením a la havel. přece je nenecháme v klidu volit, stejně to musí být nějaký podvod.

   • Janika

    Tak si říkám, jestli jsme v jejich letech byli taky takhle blbí… Možná se na tom podepisují taky učitelé, i když tím si nejsem jistá, ti asi jen drží ústa a krok, jako vždycky.

  • Janika

   PeeBee, to by byl skvělý námět na reportáž. Stačilo by, co jste napsal, jen trochu doplnit a přidat fotky. Nechtělo by se Vám do toho?

   Každou chvíli mám v poště nějakou výzvu od Amnesty, přiznám se, že to ani nečtu a hned (vztekle)mažu. Ti studentíci to dělají za peníze, nebo zadarmo? Ani nevím, co z toho by bylo horší…

   • PeeBee

    zdravím,
    musím přiznat, že netuším, zda dostávají svůj drobný podíl – dobrá otázka. vzhledem k výchově k finanční samostatnosti a tržní pružnosti bych tipoval, že ano. report by byl zajímavý (s fotografickou přílohou velmi!), ale na to jsem vždy příliš pohlcen vztekem a znechucením.

    koalice svazu českých pracovníků v it s typickým dělnickým představitelem vandasem a zodpovědným šláfnberkem je bizár :D

    • Janika

     No nic, PeeBee, zkusila jsem to :-). Zajímavé by to rozhodně bylo, je to téma jak hrom.

     Co se týče koalice, tak piráti jsou naivní, kníže chytrý a ostřílený a vandas je realista, nemuselo by to být tak špatné ;-).