Ti, co neryjí držkou v zemi

Tato poznámka není určena těm, kteří věří tomu, že zatčení Davida Ratha je úspěchem boje proti korupci a dále těm, které David Rath prostě „s…“ a tudíž mu přejí jen to nejhorší a s jásotem si to užívají.

My ostatní jsme nemohli nebýt zaskočeni mnohými podezřelými aspekty této kauzy a dokonce zjevným porušováním zákonů, což vše vyvrcholilo stanovením kauce v neslýchané výši.

Žasneme, pohoršujeme se, píšeme o tom – a to je všechno, co děláme.

Ne tak jedna mladá žena.  

Napsala prohlášení, odebrala se před Vrchní státní zastupitelství a tam s použitím megafonu prohlášení přečetla.  Považuji to v současné atmosféře u nás za nesmírné hrdinství a je vůbec s podivem, že se nestala obětí lynčujícího davu, tak, jako to předvádějí u ní na blogu. Možná to bude tím, že virtuálně se „odvaha“ prokazuje snáze, ale tváří v tvář se někomu postavit internetoví „siláci“ už nedokážou. I když policii na ni uvědomělí občané zavolali a v anonymitě davu na ni vulgárně pokřikovali. K lynčování ale nedošlo, davu zřejmě chyběl onen „muž“, který by je vedl.

Dočkala se však odpovědi ze strany Vrchního státního zastupitelství. Otevřelo se okno a na protestující občanku státní úředníci… házeli vejce.

***

Fofo Beaty Krusic je z jiné její osamělé akce. Podotýkám, že se tímto nestavím jednoznačně za všechny její názory. Její odvaha, rozhodnost a čestnost mi ale nesmírně imponuje.  

***

Z podobného soudku jako Beata Krusic je i Roman Smetana. V článku na economist. com „Czech politics and libel“ o tom píší:

„Znehodnocení volebních plakátů groteskními kníry, černými zuby a uštěpačnými slogany může být pro politiky nepříjemné. Ale měli by se s tím smířit, pokud ze sebe nechtějí dělat blázny. Ale i přes tradici České republiky v satiře, absurditě a žertování může v této zemi legrace s plakáty znamenat vězení.“

Dále popisují známé okolnosti případu a uzavírají tímto srovnáním:

„V české literatuře je mnoho příkladů, kdy je „obyčejný člověk“ zmítán vnějšími událostmi, často historického významu. Dobrý voják Švejk Jaroslava Haška, který používá hloupý vzhled jako pasivní odpor proti účasti na bojištích první světové války, je možná nejlepším známým příkladem tohoto druhu. Pan Smetana patří k tomuto druhu, „obyčejný člověk“, zaujímající pasivní odpor tváří v tvář tomu, co vidí jako nespravedlivý útisk. Ale také ztělesňuje hněv svých spoluobčanů vůči politické třídě, její korupci a aroganci alfa samců. V očích svých příznivců se Smetanovi podařilo uvést do rozpaků ODS. Když už nic jiného, ​​měli by politici umět snášet výrazy znechucení občanů s klidem.“  

Tak takhle nás vidí v zahraničí. Se stupidními poznámkami o „zničeném majetku“ to ani nezkoušejí, to je také náš unikát…

Reklamy

7 comments

 1. Kamil Mudra

  No dobře, Janiko, ale jak znělo to prohlášení které Beta přečetla? Předpokládám že nějak korespondovalo s tím co píše na svém blogu, ale stejně by mne zajímalo čím tak rozčílila zmíněné prodejce že na ni zavolali policii. Tedy ta „obranná reakce“ Vrchního státního zastupitelství je skutečně kuriózní a jen lituji že nějaké vejce nezasáhlo i některého z těch zaražených policistů. Pak by se to možná objevilo i ve večerních TV zprávách.

  Myslím že se pod tenhle článek hodí odkazy které jsem předhodil i u Tribuna, avšak v době kdy se již přetřásala jiná témata a tak pravděpodobně uniknou pozornosti většiny tamnějších čtenářů::
  http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10101491767-jednani-snemovny-o-vydani-davida-ratha-k-trestnimu-stihani-7-9-2012/212411034000263/
  video stojí za shlédnutí celé, včetně Paroubkova useknutého projevu.
  také doporučuji tento článek:
  http://www.blisty.cz/art/64857.html
  který se zabývá tím, jaké má a může mít důsledky Rathova nepřítomnost v parlamentu a obsahuje i odkaz na stenozáznamy po Rathovi vystoupivších poslanců:
  http://www.psp.cz/eknih/2010ps/stenprot/045schuz/45-4.html

 2. Jan Hruška

  Také já se přimlouvám za uveřejnění, co vlastně ta dáma četla. Na stránce, na kterou je odkaz v textu jsem to nenašel (moc jsem ani nehledal, připadá mi jednodušší se zeptat). Není vyloučeno, že říkala hlouposti, i když se Ratha zastávala. Vřele doporučuji přečíst si „diskusi“ pod tamnějším článkem. To je žumpa!

 3. Janika

  Myslím, že ten projev víceméně odpovídal tomu, co je na blogu – mně osobně se to velmi líbí a za hlouposti to nepovažuju. Pochybuju, že do té míry slyšeli detaily, stačil jim smysl a fakt, že si vůbec někdo dovolí na ně takhle pokřikovat ;-).

  Pane Hruško, máte pravdu, pod tímto článkem, ale i ostatními je na iDnesu žumpa. Možná je to tím, že normálně se tam člověk vyjádřit nemůže. Musí se nejdřív registrovat, sbírat jakési dukáty, aby byl vůbec oprávněn tam psát. Takže tím se zřejmě prokoušou jen ti s negativní motivací, která je vždycky silnější, než ta pozitivní. Když se může někomu nadávat, tak má hned každý co říct…

  Děkuju za ty odkazy, Kamile, zvlášť ten stenozáznam jsem hledala.

  P.S.: Beata mi poslala ten text, přeposlala jsem Vám ho, Kamile. Na Vás, pane Hruško, nemám spojení, tak jestli máte zájem, ozvěte se mi na jessie9@seznam.cz

 4. J. Hruška

  Dvě věci:
  Martinu Luterovi se připisuje výrok, že lidstvo se podobá opilci, který se snaží jet na koni a padá střídavě nalevo a napravo. Před třiadvaceti lety jsme se zvedali nalevo, teď ryjeme držkou v zemi napravo.
  To, že se lidé, kteří si matně uvědomují, že jsou zneužíváni a ponižováni často radikalizují proti tomu, co by mělo být jejich zájmem není nic nového. Tvrdí se, že nějaká paní dovlekla na Husovu hranici svou vlastní, soukromou otýpku chrastí. Je zajímavé, že něčemu takovému podléhá spíš velkoměstská chudina. Vidláci bývají blíž realitě. Proto se smýšlení velké části obyvatel Prahy liší od zbytku lidstva.

  • Janika

   Nalevo, nebo napravo, mně to připadá tak nějak stejné – hrbíme se před tím, kdo má momentálně moc. Lidi si připadají jako kdovíjací chytráci a hrdinové, když vykřikují o tom, jak jsou ti nahoře špatní a hloupí. Trochu mi to připomíná malé děti, které křičí a přitom věří, že rodiče to přece s nimi myslí dobře.

   To, že venkované mají spíš zdravý rozum se mi také zdá, město člověka prapodivně semele – ale radši to moc nezdůrazňuju, abych případně někoho neurazila. “ Proto se smýšlení velké části obyvatel Prahy liší od zbytku lidstva.“ – hezké :-).

 5. Jan Hruška

  Shlédnul jsem video, dobré. Snad by se dala vytknout formulace „věichni slušní a myslící lidé“. Otroci propagandy se totiž také považují za „slušné a myslící“.
  Mně na celé věci dráždí, že spousta lidí, včetně těch, kteří se tváří „objektivně“ má Rathovi za zlé, že se nepřiznává ke všemu možnému jako v roce 1953 Rudolf Slánský. Vypadá to, že cílem celé akce je Ratha zlomit, aby něco takového udělal.

  • Janika

   Myslím, že mu tím, co kolem něho provádějí, získali sympatie i lidí, kteří ho dřív nijak zvlášť nemuseli. Například já :-).