Bani Walid

Trochu jiný pohled na události kolem Bani Walidu (بني وليد) .
Překlad článku „Пасьянсы“ od el-murida.

Zdá se, že se misuratským oddílům podařilo ovládnout Bani Walid. Jak je obvyklé v pouštních válkách, za dva týdny nemilosrdných bojů se ztráty na obou stranách odhadují od 50 do 200 osob, z toho až polovina by měli být místní obyvatelé.  Podle světových norem je to pouhá maličkost. Ve stejnou dobu umírá v Sýrii 200 lidí – to je zcela normální denní počet za současných bojů.  

Tak či onak, Misurata, krajně specifické město dokonce i v libyjských poměrech, náhle a dramaticky zvýšila svůj vliv v centrální části země. Je jisté, že tato situace se stává neúnosnou pro sousední kmeny – nebezpečí, pocházející od válečných sousedů, hrozí být velmi vážné. Je třeba si uvědomit, že ovládnutím Bani Walidu dostala Misurata možnost přístupu jak ke gadameské naftové oblasti (a automaticky tím vstoupila do konfrontace se zintanskými kmeny), tak do oblasti Sirta – což je chutné sousto, i když i tady budou muset podruhé dobýt v loňském roce poraženou zem kmene Kaddáfí a střetnout se s rebely z Benghází, kteří Sirtu ovládají. 

S největší pravděpodobností jak Zintánci, tak Bengházci  budou muset v blízké budoucnosti řešit prudký nárůst vlivu Misurátců, v opačném případě by jim museli přenechat kontrolu. Proto taktická jednání mezi nesmiřitelnými nepřáteli jsou dnes nevyhnutelná. Kupodivu jedním z prvků obchodu by mohl být osud mladšího Kaddáfího v zajetí Zintánců. Přátelství Ismaila Salabiho, Mahmúda Jibrila a Saifa Kaddáfího se náhle může projevit čistě politickým způsobem.

Pokud tomu tak bude, můžeme brzy slyšet nějaké zprávy o osudu válečného zločince Saifa Kaddáfího – a je pravděpodobné, že to budou zprávy pro něj dobré.

***

El-murid se ještě vyjadřuje k poměrně nízkému počtu obětí (jejichž počet uvádí nižší, než některé jiné zdroje) v jednom z komentářů pod článkem:

Smyslem nájezdu je okrást, ne zabít. To jest – zabít je sice čestné a hrdinské, ale pak tam jsou problémy s krevní mstou, a zabíjení se obvykle brání a ubrání. Je tam možnost, že útočník přijde o život sám.

Takže klasické beduínské války, to jsou spíše loupežná přepadení, než těžké dlouhé války. Proto jsou Arabové tradičně dobří v nájezdech, ale k žádným opravdovým masakrům nedochází.  Samozřejmě, že existují specifické případy, ale zpravidla je válka zřídka dlouhá a totální.

Reklamy

12 comments

  • Janika

   Mám představu, že teď ještě jsou, saxi, ještě je to nesemlelo. Kdoví, jací budou za dvacet let, jestli vydrží vzdorovat.

 1. PeeBee

  misraťané nejsou žádní „arabští nájezdníci“, to je dost romantická představa. tawergha budiž mementem. mrtvých je mnohem více, domy vypalovány, ničeny těžkou technikou, lidé odvlékáni – že by docházel materiál k výslechům? nebo je třeba dalšího výkupného?

  • Janika

   PeeBee, vidím to tak, že neexistuje žádná tlustá čára mezi způsobem boje Arabů a válkami „západními“. Takže není žádný zvláštní rozpor v tom, co píše el-murid.

   Tawerga, tam nežili Arabové, ale lidé „jiní“, „černí“, ale ani tak je přece plošně nevyvraždili. Pochopitelně, co se tam stalo, je strašlivé.

   Co se týče počtu mrtvých, tak kdo má přesné a hodnověrné informace? Těžko někdo, proto si myslím, že je třeba brát ta čísla s rezervou, všechna, ta muridova i ta daleko vyšší čísla. Proto jsem sem tenhle článek dala, trochu jako provokaci, ale odpovídá to i mému pocitu, že boje tam jsou sice strašlivé, ale zdá se mi to snesitelnější, než to podlé napadení Libye předtím.

   • PeeBee

    vtip je v tom, že misraťané postupují jako albánci na kosovu – mafie to je, nikoliv nájezdníci. ale to je jen námitka k poslední části. smyslem není jen okrást, smyslem je nadlouho poslat na dno, oslabit, zničit jakýkoliv vliv, zranit komunitu, pokud možno smrtelně…

 2. Janika

  S tím souhlasím PeeBee. Misuraťané (Misurátci – co je vlastně správně?) mi kromě toho připadají jako obzvlášťní pakáž. Možná to bude také tím, že Misuráta je nejen městem, ale průmyslovým centrem. Kmenová kultura, která udržuje lidsví na nějaké úrovni, tam není. Pokud by se někdy uskutečnila předpověď Lva Veršinina o srovnání Misuráty se zemí, tamní společnosti by to jen prospělo.

  Jen taková moje čistě osobní úvaha – představuju si, že velká část obyvatel Libye si časem uvědomí (pokud už se tak nestalo), že za Kaddáfího se jim vlastně nežilo zle a možná podle toho budou jednat. Ale Misurátci budou vždycky svalovat vinu za zhoršení životních podmínek na druhé a budou se snažit mít líp na úkor svých sousedů.

 3. Janika

  Jak jsem pochopila, toto by mělo být hlasování o důvěře vládě v podání Libyjců. Zvenku zaznívají hlasy demonstrantů a hlasování bylo kvůli bezpečnosti odloženo.
  Tady píší, že demonstranti vtrhli do sálu, to už ale reportér zabíral pro jistotu lustr: http://www.alwatan-libya.com/more-24922-1-رفع%20جلسة%20التصويت%20على%20منح%20الثقة%20للحكومة%20الجديدة%20بعد%20اقتحام%20محتجين%20قاعة%20المؤتمر

 4. Janika

  Vláda byla nakonec v následujícím dni schválena. Čí to bylo vítězství, o tom se zprávy různí. Podle jedné verze z FB je to puč misurátských hrdlořezů, podle jiné vítězství protikatarských a protisalafistických sil.

  Jedno unikátní video z doby před čtyřmi lety:

  Vzájemná důvěra podle Libyjců:
  https://i0.wp.com/www.alwatan-libya.com/assets/news_gallery/24947_1_1351806288.jpg

 5. PeeBee

  zdravím,
  posílám různé zajímavé linky, možná to někoho ještě zajímá? něco starší, něco nové – něco k historii financování „opozice“, něco k vraždění v sirtě,…

  humanitaristické manipulace twitteru
  http://english.pravda.ru/opinion/columnists/19-08-2011/118803-Fake_Messages_Led_to_Libya_war-0/
  smrt u sirty
  http://english.pravda.ru/world/africa/22-10-2012/122531-muammar_gaddafi-0/
  nfsl a její sponzoři
  http://empirestrikesblack.com/2011/08/libya-the-cia-mossad-nfsl-and-its-faux-revolutionary-poster-child/
  situace běženců v dnešní libyi
  http://habeshia.blogspot.com.es/2012/09/journey-into-hell-of-refugees-in-libyan.html

  fotografie pro ilustraci např. zde http://libyaagainstsuperpowermedia.com/ když je psáno – abuse, torture, detention – aby to bylo dostatečně jasné, co to znamená. TOTO BY MĚLO VISET NA BILLBOARDECH PO EVROPĚ, NIKOLIV STUPIDNÍ PROTIKUŘÁCKÉ KAMPANĚ

  pro srovnání, jak se má khaled m – hvězda twitterové manipulace, není to tak zlé, co říkáte? proč ale neodjel do své milované vlasti? konečně se setkat s bratry v boji proti „šílenému psu“… pomodlit se, namlátit loajalistovi, připít vodkou absolut na dlouhé bytí emirátu barka, dát něco hašiše, možná i nějakou tu pannu zdarma z detence?…
  http://thisiskhaledm.com

  p.s.: mezi misratou a bin wallid jsou historicky dané rozepře (warfalla/sweili) – ty přepisy jsou jen přibližné, jako vždy u arabštiny.

  • Janika

   PeeBee, díky za odkazy i vyjádření k nim, alespoň mě to pořád zajímá moc, a věřím, že i někoho dalšího.

   Gaddafi had to stop on time. If he had left power about 5 years ago, it would have remained a respected former head of the country. Younger politicians would have visited him for advice and, most importantly, he would have been alive. – jenže on si zřejmě pořád myslel, že má před sebou velké úkoly…

   Khaled – o tom slyším poprvé. Zajímavé, že tam má poslední zápis v dubnu 2012. To Khadia Teri jede vesele dál, jakoby psala i nějaké jiné Libyi. Jinak ale libyjské blogy http://alllibyanblogs.blogspot.cz/ změnily tvář – zmizelo hodně blogů, oslavujících vítězství a svobodu.

   P.S.: Ten výraz „sweili“ marně hledám…

   P.P.S.: A opětovně omluva za pozdní schválení, přehlédla jsem komentář s více odkazy – skáče do spamu.

 6. PeeBee

  Al-Swehli? Al-Suwaili? Misrata.

  na wiki je mj i toto:
  Following Muammar Gaddafi’s coup that overthrew the monarchy of King Idris in 1969, Misrata was tremendously expanded from the 1970s onward. Two iron and steel mills were established in the city resulting in a mass migration of Libyans from nearby rural areas to Misrata and consequently generated population and economic growth. The marina was rapidly developed to host shipping to service the steel plants and other factories with raw materials and other goods.[24]

  During this period, Misrata became the principal economic, educational and administrative center of eastern Tripolitania. The majority of government ministries have branch offices in the city in addition to several college universities, schools and hospitals. The commercial area of Misrata contains numerous shops, restaurants, and cafes. The extensive development of the city attracted large numbers of immigrants to Misrata, giving it a cosmopolitan atmosphere. The main square adjacent to the old souk resembles those of major Moroccan cities.

 7. Janika

  Al-Swehli jako jméno jsem našla, ale ty kmeny, na to se chystám někdy podívat důkladněji.

  Obyvatelé Misraty, ano, to je vystihuje. Už jsem taky několikrát, když si dám arabské stránky do překladu, narazila na hanlivé „Židé z Misraty“.