Svoboda slova

Není nic, co by Číňané nedokázali okopírovat. Dokonce i tu svobodu slova.

 

 

Poslal Hamilbar.

Reklamy

22 comments

 1. Janika

  Připadá mi to roztomilé. Ti lidé vypadají spokojeně. A hned je další pracovní místo :-).

  • Kamil Mudra

   Možná se ti čtoucí tváří spokojeně, protože že si ten text nejdříve sami napsali a „držiči“ ho dobře drží :-)

   • Janika

    Nebo je to celé naaranžované. Pokud ne a přítomní se tak nechali vyfotit, tak v tom nevidí nic pohoršujícího a to je zajímavé :-).

 2. annapos

  Jsem tulák po mapách, není-li možné se někam přímo podívat, prohlédnu si alespoň fotky, vím je to zkreslený pohled, každý fotíme to nejhezčí co život nakreslí. Čína se opravdu mění, jestli k lepšímu, já už neuvidím? Ale vše jde tak h r o z n ě r y ch l e…..

  • Janika

   Aničko, na fotkách hlavně vypadá všechno jinak, než když to vidíme na vlastní oči :-). Ale nezbývá nám, než se s tím většinou spokojit, na krásnou zemi, jako je Čína, se taky podívám jen na obrázcích.

   • annapos

    Pro vás mladší, jsou to směšné věci, pro ty co zažili Maa, je to co se v Číně děje svoboda, o jaké se jim nesnilo? Nejsem naivní, podívám se i na zadní dvorky.

    • Janika

     Aničko, asi ano, za Maa byl zřejmě život horší.
     Ale po zkušenostech s tím, jak média lžou a vytvářejí klamné obrazy diktátorů, kteří, když se pídíme po skutečných informacích, vlastně byli lepší, než ti, co vládnou západnímu světu dnes, si ponechávám k Maovi malou rezervu a říkám – podle toho, co vím dnes, a moc toho o něm nevím :-).

     • Milan

      Když k nám přijelo v polovině 70. let čínské divadlo, byli všichni Číňané hubení a všichni byli špatně oblečení a všichni měli takové „uštvané“ kukuče…
      Dnes, kdykoli vidím nějaké Číňany (ne ty u nás usedlé), jsou baculatí, svěží, dobře oblečení i obutí a tváří se spokojeně.

      Dovolím si připomenout KLDR: na fotkách z KLDR je jediný tlustý člověk, a to Kim. Vždy obklopen lidmi hubenými, zpravidla generály, co vypadají velmi staře. Fotku jiného tlustého severokorejce než Kima jsem nikdy neviděl.

     • Janika

      No, my jsme za komunistů byli zrovna tak tlustí, jako dnes :-). Říkalo se jeden čas, že minulý režim nás nenaučil nic jiného, než, s prominutím, žrát. Zrovna tak jsou při těle Rusové, hlavně ti chudí z venkova.

     • Milan

      No a?
      Já jen popisuji, co jsem zažil. Za Maa na tom byli Číňané tak špatně, že i členové státní opery, vyjíždějící do ciziny, byli zjevně chudí a žili v bídě. (Jejich úžasný výkon mi ale zní v uších dodnes). Dnes jsou na tom Číňané zjevně a nepopiratelně lépe.
      Takže ne bývalý předseda Mao C‘-Tung, ale bývalý předseda Ten Siao-Pching je pravým „otcem národa“.
      Není komunista jako komunista.

     • Janika

      Milane, chtěla jsem jen jemně naznačit, že poměřovat kvalitu života tloušťkou obyvatel je přinejmenším sporné.

     • Milan

      Proč a jak sporné?
      Velmi chudí lidé jsou hubení. Na Somálsko se dokonce dělávaly nechutné vtipy… V koncentrácích také nebylo žádných tlusťochů.
      Teprve když se lidé mohou najíst tak, aby mohli případně být nestřídmí a zloustnout, začnou mít i další a „vyšší“ potřeby. Třeba potřebu vypadat pěkně, být štíhlí a mít sportovní postavu apod. Dokud máte trvalý hlad, takové „blbosti“ Vás nezajímají.

 3. Magnus Maximus

  Takové ruční čtecí zařízení jaké je i u nás.

  • Janika

   Magnusi Maxime, to je pravda, ale u nás to má jiné formy, takhle veřejně by to byl skandál.

   • Hamilbar

    Což o to Janiko, technicky to určitě dotáhnou, o to bych se nebál. Důležité je, že pochopili princip.

    • Janika

     Hamilbare, jen jestli jejich kultura nemá v tomhle ohledu o tisíciletí starší tradici proti nám barbarům :-).

     • Hamilbar

      No já nevím. Není o tom něco ve Sjezdových Kongresových materiálech? Abychom nenarazili. Mám za to, že na pojmy svoboda slova, demokracie, občanská společnost, nezávislé soudnictví má kopyrajt Euroatlantická civilizace. Loni se tuším prodlužoval (ten kopyrajt) o dalších tuším 5 let. Podle burzovních analytiků to pak dál už bude stejně neprodejné.

     • Janika

      Co zase… Ahá, už to vidím, zaměnila jsem v zápalu diskuze svobodu slova za cenzuru… A článek byl o tom prvním ;-).

     • annapos

      Ráda bych řekla něco, k té úplně poslední odpovědi, z 6. 11. Technicky, nejde to?
      My Češi, zdá se, cenzuru již nemáme? Je to ale stále jen vnější pozlátko, ta vnitřní nechuť, vyjádřit se rovně, pravdivě a jak to cítíme, je v nás, jako by v nás zkameněla. Co to tedy je ta svoboda slova, když stále říkáme většinou jen to, co se líbí, a stále vlastně lžeme sami sobě? A co ti chudáci v té Číně, po té tvrdě disciplinované výchově, tolika let?

 4. Janika

  Aničko, to jsi vystihla přesně: „Je to ale stále jen vnější pozlátko, ta vnitřní nechuť, vyjádřit se rovně, pravdivě a jak to cítíme, je v nás, jako by v nás zkameněla.“ Tu nejhorší centuru si nosíme sami v sobě. Ono ale nelhat sami sobě, to vyžaduje velkou námahu, ne každý to dokáže. Je to to nejhorší a nejúpornější obelhávání.

  K tomu zařazování příspěvků – taky mě to štve, zkusila jsem teď vypnout vlákna. Takže by bylo dobré minimálně oslovovat toho, komu odpovídáme. Jestli to tak nechám, to ještě nevím, ale je pravda, že se ve svém vlastním blogu nevyznám ani já sama…

 5. Janika

  Číňany bych nelitovala, nepodceňovala a nepovažovala za nějakou podřadnější rasu, jak bývá u nás zvykem. Byli velkou vznešenou kulturou už v dobách, kdy u nás jsme ještě cucali morek z kostí nepřátel. Tahle sbírka citátů je nádherná:
  http://www.outsidermedia.cz/Vyklepano-z-knih-3-Staroveka-Cina-v-podani-Egona-Bondyho-1.aspx

  Namátkou:


  ***
  Otrokářství v Číně nikdy neexistovalo.

  ***

  Systém státních zkoušek dával možnosti všem odborníkům, žádná privilegovaná vrstva rodem či bohatstvím neexistovala. V Evropě tohle začali zavádět na přelomu 18.- 19. století a v Anglii bědovali aristokraté, že se Anglie počínšťuje. Čínský superstabilní systém nebyl založen na privilegiích ani na moci peněz, s čímž my v Evropě nemáme naprosto žádnou zkušenost.

  ***

  Jak polepšit lidi? Nechť zbohatnou, teprve pak budou moci žít jak se sluší, odpověděl Konfucius.

  ***
  Jak může stát prosperovat, když vládci žijí v přepychu a lid strádá? Správný vládce se pozná podle toho, že lid je spokojen. Odírání lidu daněmi je jednání krátkozraké, ba zločinné.

  ***

  To co je u jednotlivce považováno za nejhroznější zločiny, to je ve válce prohlašováno za čest a odměňováno.

  ***

  Nepracující velmoži jsou vlastně lupiči práce lidu.

  ***

  Světových stran je v Číně šest, navíc je vzhůru a dolů!

  ***