Jak volí Deník Referendum

Václav Bělohradský v článku Podzámčí volí pankáče ze zámku“ píše o tom, že český národ si s oblibou vytváří takzvaná simulakra, fetiše, které jsou falešnou, lživou a líbivou představou, ke které se přimykáme, abychom nemuseli čelit realitě, abychom „vytěsnili nepříjemnou pravdu“.

Simulakrum nezobrazuje naši zkušenost, naše přímé setkávání se s „realitou“, není jejím obrazem, ale naopak naše zkušenosti nahrazuje od skutečnosti odtrženou představou.

„Kampaň „Volte Karla!“ je typickou ukázkou simulakra, kulturní fronta tu nadbíhá českému mýtutvornému libidu a traumatizovanému kolektivnímu podvědomí.“ (V.B.)  Mediální obraz Karla Schwarzenberga, který tvůrci této kampaně předkládají, nemá se skutečností nic společného.

Článek končí slovy: Je vždy lepší volit obraz reality, jakkoli zraňující a rozporné, než simulakrum, které nám ji milosrdně překrývá, neříká se nadarmo „krutá pravda, luzný klam“. Fetiš se ale vždy nakonec rozplyne a zbude po něm jen stud.

Volit Zemana znamená přijmout naše dějiny a být na ně rozhořčen. Volit pana knížete, zkonstruovaného „kulturní frontou“, znamená naše dějiny nahradit simulakrem a mít z toho slast fetišisty.“

***

V článku mě zaujala tato zmínka: „Nemá ale umění simulakra bořit?“  Ano, myslím, že je tomu tak, právě umělci by měli ukazovat faleš a prázdnotu fetišů. Tohle je to, co dělá umění uměním – schopnost vidět to opravdové pod nánosem falešné líbivosti a pozlátka.

Naskýtá se také otázka, jaká je z tohoto pohledu úloha intelektuála. Tady si nejsem jistá. Je možné, že jejich úkolem je právě simulakra podporovat, ne-li vytvářet. Ale intelektuál levicový by měl alespoň volit taková simulakra, aby tím nepopíral sám sebe.

Podívejme se například na „baštu“ intelektuálů levicových, na Deník Referendum – jaké je tam rozdělení preferencí pro oba prezidentské kandidáty? Toto je seznam autorů a diskutujících za posledních několik dní s preferencemi, ke kterým se sami přihlásili:

***

SCHWARZENBERG

Saša Uhlová (Je vtipný a má charisma. A teď babo raď)

Martin C. Putna (Slovo pro levici a pro Schwarzenbergra – „Několik let jsem se odborně zabýval rodem Schwarzenbergů, zejména historickým a esejistickým dílem Karla (VI.) Schwarzenberga. Mnoho let znám Karla (VII.) Schwarzenberga osobně.“)

Václav Burian („Tedy možná z pragmatických důvodů K. S., ale jen jako menší zlo. Bez iluzí.“)

Milan Hanyš (Někdy je třeba tu ropuchu spolknout – „Schwarzenberg je spíš jako pukavec: „na vrchu bílý, ale uvnitř smrad“. Přesto se domnívám, že je pro tuto zemi lepším kandidátem než Zeman.“)

Milena Bartlová (Volím proti Zemanovi)

Martin Pleva („nevolte pravičáka Zemana! Vždyť on popírá globalizaci, pěje ódy na volný trh, za příčinu krize označuje lenost Řeků atd. a pléduje pro snižování sociálních dávek.“)

Martin Vrba ( Kořalu, nebo knížete? Antizemanovský manifest)  

Martin Šimsa

Bohumil Trávníček

Honza Macháček („Lepší spící kníže, než Zeman na koni“)

Patrik Eichler

Veronika Srbová

Jiří Kubička

Martin Ševčík

Michal Šindelář

Lukáš Hofman

***

ZEMAN

Petrasek Milan (Volím Zemana jako talentovaného destruktora mé zabedněnosti. Těším se na jeho terapii jak šoky tak veselými skeči v jeho frašce Jezevec prezidentem.)

Blažena Švandová („Zeman, který je pro přímou demokracii a to dokonce švýcarského typu, připadá lepší než Schwarzenberg, který je zásadně proti přímé demokracii.“)

Luděk Švehla ? (Mohlo by se přitom jednat např. o tzv. zákon Lex Schwarzenberg, po jehož prolomení by mohl Schwarzenberg (společně se svojí nevlastní sestrou) získat od státu majetek v hodnotě cca 40 mld. korun. Mimo jiné zámky v Hluboké a Českém Krumlově.)

Tomáš Tožička

Jaroslav Bican

Ilona Švihlíková (Už vidím, jak někteří levicoví liberálové říkají, že raději budou volit KS. Předem avizuji, že to pro mě NIKDY nepřipadá v úvahu. Ani kdybyste mě rozčtvrtili. NIKDY nepodpořím zástupce katolické habsburské šlechty. nebudu se za žádných okolností podílet na rekatolizaci země, na poplivání republikánských principů. Pokud zůstanete doma, tak KS vyhraje. Čímž tady rovnou implikuji (a rozčílí to obzvláště na DR hodně lidí do ruda), že doma nebudu.)

Luděk Ševčík („kašlu na nějaké složité konstrukce proč volit Kalouskovu loutku. Budu volit Zemana. Nejásám nad ním ani zdaleka, ale volit neoliberála prostě nebudu!“)

Eva Hájková

Jan Zilzer

Jan Sládek

Filip Zíka

Vladimír Frič  

Adam Votruba

Jiří Dolejš

Daniel Veselý

Andrea Cerqueirová  (Nebudu volit pohádku – neexistuje – „Zato některá média to až tak na voličích nenechala a hezky na poslední chvíli, když emoce gradovaly, podpořila Karla Schwarzenberga. Co kdyby náhodou někomu nedošlo, že ho má volit… Zástupci kulturní obce a další osobnosti už předtím hromadně podepisovali prohlášení za Karla. Kdo ho nepodpořil, byl plebejcem. Trochu to připomínalo jistá prohlášení závodních výborů.“)

Roman Sikora (Putna vyzývá: Volte Zemana)

Jana Maříková

Jan Samohýl

Miroslav Novák

Bohumír Molnár

Miroslav Tejkl

Helena Puchýřová

Miroslav Novák

***

ANI JEDNOHO Z KANDIDÁTŮ:

Jakub Patočka (Pět otázek mezi dvěma druhy hanby – „oba námi pohrdají“)  

Štěpánka Šprynarová

Tomáš Imrich

Petr Litschmann

Tomáš Samek ?

Pavel Kuchejda

Aleš Morbicer

Josef Šmída

Pavel Kuchejda (A stejně vnímám rozhodování mezi Schwanzerberkem a Zemanem. My voliči si můžeme vybrat, který z těch dvou nás „ošuká“. A pak si můžeme svědomí utěšovat tvrzením, že nejsme žádné kurvy, protože jsme si ho vybrali dobrovolně. Ale je tu právě ta třetí možnost. Nemusíme na ten pokoj ani s jedním z nich.)

Jan Sládek

Martin Škabraha

Mirza Hadžič  (Druhého kola se nezúčastním, neb mám pocit, že bych si do obálky vložil vlastní diagnózu.)

***

Reklamy

44 comments

 1. Janika

  Milane, Vy víte, jak na mě :-). Celá tahle oblast Afriky mě z hloubi srdce zajímá a jsem vděčná, když najdu někoho, kdo vidí situaci podobně, jako já – jako v uvedeném odkazu. Ale také mě to naplňuje smutkem a pocitem beznaděje. Po Libyi už nedokážu nic tak prožívat. Včera v TV film Leptis Magna – Kaddáfího Libye tam mírumilovná a vzkvétající, bezpečné a krásné místo k žití. Vždycky mě to rozesmutní…

  Takže chci říct, že tam nezmůžeme už vůbec nic. Tady přece jen aspoň málo. I kdyby tím málem byl „jenom“ slušný přístup k „soupeři“. Už to píše nejen Christabel, ale i Tribun.

 2. Anonymní

  taurus | 19.01.2013

  U mě osobně vnímaní Západu se změnilo po veřejné popravě Kaddafího. Poté, co to odvysílaly všechna média a Clintonová vykřikla svoje pověstné WOW! a zasmála se.
  Najednou jsem si uvědomil, že vše je v rozporu – jejich slova a číny. Na slovech mír a lidská práva, ve skutečnosti války a krev a vše kvůli mamonu a získu.

  Více zde: http://leva-net.webnode.cz/products/syrijsky-denik/

 3. Janika

  Hamilbare, když to vidím, dělá se mi špatně, ubozí bezmocní obyvatelé té chudé země… Mimochodem, my tam prý taky někoho vyšleme. Ze srdce přeji všem, kdo tam pojedou, aby se nevrátili živí.
  Těm ruským letadlům z odkazu nahoře moc nerozumím, kde a proč se tam berou a co to vlastně znamená?

 4. Janika

  Stane, tomu sporu moc nerozumím, termín simulakra používal Václav Bělohradský už dávno předtím a v souvislosti s KS se to přímo nabízí, tak proč se přít, kdo s tím přišel první.
  Dočetla jsem se, že simulakrum se někdy v 16. století říkalo sochám boha – to tedy sedí :-).

 5. Hamilbar

  Janiko ta ruská letadla jsou An-124 „Ruslan“ a právě nakládají francouzské vojáky i s auty. Lépe je to vidět zde:
  http://i-korotchenko.livejournal.com/547216.html
  Jde sice o letadla civilních ruských dopravců, ale ti by ten kšeft asi nevzali, kdyby na tom ruské vládě moc záleželo.

 6. che

  Milanovi a potažmo i Oulickému bych doporučil počlivé stůdium Koukolíka – Vzporu deprivanrů nebo třeba Zvíře politické – pokud není v místní knihovně lze obstarat na měsíc z mezivýpůjční služby za cca 75 Kč.
  Pak z té moudrosti sleví a budou blíž realitě. Bohužel je taková.

 7. hans

  No jo, deník Referendum, typičtí sociální demokraté. Vždy když jde do tuhého, tak se přidají na stranu (neo)liberálů proti svým vlastním straníkům a voličům.

  Aspoň že (zatím?) nestřílí své neposlušné čtenáře/straníky/voliče, jako před sto lety.

 8. jonáš

  Správná otázka.
  „Nemá ale umění simulakra bořit?“
  Umění ano, kýč ne — ten je naopak pomáhá vytvářet. A zahrnuje cca 99% toho, co se prodává.

 9. jonáš

  A co se týče Hanse: Referendum nemá se soc dem společnýho víc, než právě to, že ji kritizuje. Liberální levice si tady totiž ještě partaj nezaložila, nepočítám-li ten zárodek u Pirátů v inkubátoru.
  Mmch všimli jste si, že Piráti po dobu presidentský volby prakticky neexistujou? Přitom tam měli skoro ideálního kandidáta, Dienstbiera juniora.

 10. Janika

  „Česká republika se během několika posledních dní proměnila v hnojiště, kde jeden přes druhého kydá své vlastní výkaly na, sobě neoblíbeného, kandidáta pro druhé kolo prezidentských voleb.“ píše pan Oulický. Myslí tím nás všechny ostatní, co diskutujeme a volbu prožíváme. Dokonce si to snad i dovolíme užívat, jako já a Christabel :-). Přiznávám, nejsem znechucená, lidi jsou takoví, jací jsou a žádné meze překročené nebyly. Tak ať nás nikdo nekárá :-). Jediné, co je opravdu hnusné, jsou placená média, jenže ta jsou hnusná standardně.

  Co se týká DR, tak ani tam bych neházela flintu do žita – povšimněte si, ve „volbách“ tam by zvítězil Zeman ;-).

  Jonáši, po Pirátech jsem taky koukala, kde nic tu nic… Vlastně mi byli jasní už při podpoře „Arabského jara“.

 11. hans

  jonáš: pravda, v ČSSD jsou jen někteří, ale odhlédněte od legitimací,

  mentalita Referenda jako celku je (bez ohledu na stranickou příslušnost) typická pro pravé křídlo soc. dem. = lidi co se prohlašují za (liberální) levici a nikdy neselžou v podpoře pravice, i za cenu opuštění demokratických hodnot

  vždyť oni kritizují ČSSD (a KSČM), že je málo „modernizovaná“, rozuměj (neo)liberální

 12. jonáš

  No a neni snad ČSSD málo (ne neo)liberální? Dyť volí starýho konzervativního ještěra z Vysočiny. To nemá s podporou pravice nic společnýho, to je druhá, ortogonální souřadnice.
  See „political kompass“.

 13. rem

  Milanovi k odkazu na Oulického blog: dobrý článek, napsáno srdcem s cílem navrátit skutečné lidské hodnoty, ale… … o tom dnešní podivná lidská společnost povětšinou není, Česko nevyjímaje.
  Lidé z volby na Hrad blbnou a stávají se až agresivními. Ale proč? Zkusme se na to podívat více z nadhledu, bez emocí vůči „nominovaným“ kandidátům:
  Zdá se, že česká kokotlina nemá jiného zásadního problému, než vnucenou Sofiinu volbu. Přitom je to tak prosté. Volby padly pro deprivanty, ovládající (nejen) srdce Evropy, do ideální doby. Chléb a hry, to na stádo platí. A když chleba ubývá, tak alespoň hry. Těch se ovcím dostává opravdu měrou vrchovatou. Tisíce a tisíce protichůdných názorů „odborníků nejpovolanějších“, VIP célebrit i mediálních presstitutek dále rozděluje už tak rozdělené osazenstvo kotliny. Ale to je přece jeden ze základních účelů této hry na demokracii, totálně pokřivené nefunkčním systémem rozdělování moci (čti rozdělováním vytvářených hodnot a vlivu), karikarury demokracie, živené absolutní mediální manipulací.
  Stádo běží ke žlabu, kam slouhové vládců sypou toho času zcela nepoživatelnou krmi. A slepě věří, že se v jeho části žlabu dobře nažere.
  Všechno je, jak má být, vše funguje, jak má fungovat. To mediální i političtí krmiči, natož jejich loutkovodiči, reálně vládnoucí deprivanti, moc dobře vědí. Vědí, kde stádo vždycky nakonec skončí. Tak jako mnohokrát v his-TOR-ii, na jatkách. S Karlem o trochu dříve…

 14. sax

  Diky za clanek, janiko a za peclivou resersi.
  DR jsem uz skoro vyskrtnul ze sveho repertoaru, protoze mi pripomina nektere casopisy z 68 roku (treba Reportera), kde se bez ladu a skladu misily ruzne proudy v nadeji, ze prave tohle je demokracie a ze prave tady z toho podhoubi vyroste ten pravy politicky proud.

  *
  „V Deníku Referendum věříme, že diskuse k článkům jsou věcí příliš cennou a vážnou, než abychom ji mohli nechat v rukou frivolně tlachajících přezdívek. Také si příliš vážíme svých autorů, než abychom nechali jejich texty komentovat anonymům.“

  A hned na hlavni strane vpravo nahore je vyzva:
  Podporte denik referendum!
  Zucastnete se diskuzi!
  *

  Na strankach jinak nenalezam Impressum, ani rubriku „O nas“, je sefredaktorem Patocka, anebo uz ne, kam me to vlastne vsichni certi zavali?

  Kdo si zaplati, toho nazor je cenny, rika DR…to zname, ne?
  Podle meho jede DR v kolejich klasicke, lumpenproletarske CSSD…co nadelame…

  Co se volby prezidenta tyce: podle meho je ji treba odmitnout se vsim vsudy, medialne- instrumentalni cenzura dokazala prave divy (50 tisic nutnych podpisu, vyskrtnuty Okamura, prubeh kampane v CT atd.).
  Oni to ale casem jeste vysolichaji, takze to nebude tak okate.

  Debaty o prezidentovy bych tedy videl jako mozne dve:
  Jednu o tom, co s nami delaji a proc to delaji (kam se to vsechno sune)…a druhou o tom, jake konkretni dopady bude mit volba toho ktereho.

  Zde znovu kopiruji stanuv odkaz na Umlaufa, pokud ho nekdo prehledel:
  http://news.e-republika.cz/article1381-Dva-prezident-ti-Honzove-a-medialni-simulakra

 15. sax

  Jeste co se me volby tyce:
  V nejblizsi dobe musim do CR a s minimem snahy bych tam mohl byt i na prezidentskou volbu…ovsem ani minimim snahy mi nestoji zato, abych sam sebe svoji volbou pohanel. Tak jsem se rozhodl nevolit a svym bidnym ne-hlasem alespon snizit legitimitu budouciho prezidenta.

  A co se Mali tyce: to je opet hruza, kterou nemuzu vubec sledovat.
  Mali ma 1milion 250 tisic km2, to je dvaapukrat vice nezli Francie (550 tisic) a 15x vice nezli CR (80 tisic).
  Sice vypada jako presypaci hodiny, ale v tom zaskripnuti ma stejne prez 300 kilometru sirky. Takze pomerne beznadejna situace. Pocitam, ze to tam zas jenom rozvari, obsadi dulezite posty, a hruzy se budou dit nadale.

 16. hans

  ČSSD je příliš (ne neo)liberální/neoliberální. Podle Referenďáků ovšem málo, tamní chválení Špidly, který už jako předseda vlády natvrdo přešel napravo k neoliberalismu je dostatečným znamením.

  Myslíte en.wikipedia.org/wiki/Political_compass ? Pěkný obrázek na začátku.

  Mě na těch lidech z Referenda (a Uhlovi dneska v Právu) vadí, že mají plnou hubu keců jak je správné být v zeleném čtverci obrázku, ale když přijde na věc, tak volí politiku ne ze zeleného, ne z červeného, ne z fialového, ale z modrého pole – dnes Schwartzenberg, včera Havel… A zdůvodňují to tím, že není důležitý obsah politiky, ale (médii propagované, ne skutečné) morální vlastnosti reprezentantů dotyčných politik. Nebo tím, že i ostatní politici se občas chovají „modře“.

 17. sax

  není důležitý obsah politiky, ale (médii propagované, ne skutečné) morální vlastnosti reprezentantů dotyčných politik

  To se take vine vetsinou komentaru: Knize se sice ohani rodokmenem, ale kadrovat ho je uz nepripustne.
  Je sice aristokrat nejen tela, ale i ducha, ovsem pripomenout mu jeho angazma v TOPce, to je rana pod pas, protoze zvolenim se od ni vzdali.

  Ze je Zeman de fakto pravicak, na to uz vsichni zapomenuli, protoze byl kdysi v CSSD a pripominat to je uz mimobezne.

  Stejne tak ze je to exkomunista a pripomenuti, ze ho doporucuje Hrad, je bzucenim mouchy v usich orla…

  Ja to nechavam na jejich volicich a zadny vysledek se mnou uz nehne :o)

 18. Janika

  No, dnes při pohledu na DR mi je už opravdu úzko: http://www.denikreferendum.cz/clanek/14829-cssd-by-se-mela-distancovat-od-zemanovych-sovinistickych-vyroku Takový obdivuhodný člověk, jako Škabraha napíše takovouhle slátaninu, proboha… Napíše článek o jednom nepodařeném vtipu Zemana (ano, byl to blbý vtip), jakoby taková prkotina byla kdovíjak zásadní. A co ty rovněž blbé vtipy Schwarzenberga o ženě jako prostitutce, ty Vám, pane Škabraho, nevadí?!?
  Pravda, tam se nezeptám, tam se zeptat nemůžu, jelikož nejsem placený diskutér, to mají „dobře“ zařízeno, máte pravdu, saxi.

 19. sax

  Lumpenproletar spolu s lumpenkapitalistou jsou hodnoceni lumpenintelektualy na DR :o)

 20. sax

  To hle silenstvi vznika proto, ze oba kandidati jsou stejni a zaludne se navazali na partaje. Ze by strana nedoporucila se v CR povazuje za slabost.
  Vsechno je to stale stranicka/ lobysticka politika a jako takova taky vypada…

 21. Janika

  Hansi, s dovolením si sem zkopíruji Vaše dnešní vyjádření k opoziční smlouvě u Kojota http://kojot.name/2013/01/23/volime-li-prezidenta-nemeli-bychom-volit-srdcem/comment-page-1/ , myslím, že opakování není nikdy dost. Původně jsem na to téma chtěla napsat článek, ale alespoň takhle, (doplnila jsem tam jen větičku z jiného Vašeho vyjádření):

  Opoziční smlouva měla tyto významné důsledky:

  * Místo opakování labilní (měla by 101 hlasů do začátku) pravicové vlády přišla stabilní relativně levicová menšinová vláda dosavadní opozice.

  * Přinesla úplně první demokratické vystřídání vlády opozicí v československé i české historii

  * Poprvé od roku 1969 existovala média kritická k vládě. Poprvé od roku 1938 existovala média kritická k vládě a současně legální opozice, což významně přispělo k veřejné kontrole vlády a tedy omezení korupce. Poprvé existovala efektivní veřejná kontrola vlády a tedy prostor pro korupci se drasticky zmenšil.

  * Lidovci a unionisté a různí pravdoláskovci ztratili část koryt a přístupu ke státní kase. Což vnímali a dodnes hodnotí (s vámi) jako “růst korupce”.

 22. Janika

  Lumpenintelektuálové na DR hlavně hodně řvou, ale početní převahu tam nemají a protože naštěstí každý hlas má stejnou váhu, vyhraje Zeman. To je tutovka :-).

 23. jonáš

  Hansi, myslel jsem ten jedinej a původní ale ten obrázek je zhruba stejnej.
  „left-right .. If we recognise that this is essentially an economic line it’s fine“. Takže Zeman má váhu řekněme desítek milionů, zatimco Kárl desítek miliard .. to je jistě nepodstatný a na jejich zájmech a preferencích se to nijak neprojeví, takže to můžeme zanedbat. Kárl by mohl bejt i těžší váha, ale vadí v tom nějakej blbej zákon ze sedmačtyřicátýho. V tom liberalismu napříč na tom budou zhruba podobně, oba si maluju cca na horizontální osu.
  http://www.politicalcompass.org/analysis2
  https://i1.wp.com/www.politicalcompass.org/images/bothaxes.gif

 24. jonáš

  Jinak stručnou analýzu „tradiční“ a „moderní“ levice vylepil Kotrba na svuj fejsbuk a pak to dal i na Blisty. A už se některý potrefený ozvali.

 25. jonáš

  Jo a starej scifista a dřevní kompjuterista Pournelle si vymyslel vlastní a trochu jiný proměnný ale princip je podobnej .. jednorozměrnej prostor je moc úzkej http://en.wikipedia.org/wiki/Pournelle_Chart — já bych šel aspoň do třetí dimenze, tim že by se do tý roviny „ekonomiky“ a „svobody“ klasickýho kompasu frkla svislá osa s rozpětim racio-víra dle Pournella. Kníže by byl takovej iracio-poddanskej-ale-ekonomicky-svobodnej koutek (jo, Kárlisti asu fakt věřej, že taková nesmyslná kombinace může existovat).
  https://i0.wp.com/upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4c/Pournelle_chart_color.gif

 26. che

  Před chvíli jsem přišel z místní hospůdky kde jsem vyslechl zajimý a pro dobu charakteristický hovor štamgastů u vedlejšího stolu – při vzájemném hecování pro šv – připadalo mi to jako když se přebíjejí marjášníci – byl vytáhnutý hlavní trumf proto jezevcovi – on chce povinné volby a kdo nepůjde zaplatí pokutu 5000! – komentované jako hrozba návratu nejhorší totality „co jsme jí zažili“.
  Nakonec jsem zroj našel po chvíli goglovánhí – na novinkách:
  http://www.novinky.cz/domaci/238425-povinne-hlasovani-by-zvedlo-volebni-ucast.html
  z 5,7,loňského roku a točilo se to kolem jediného autentického vázoku Z:
  „Považuji za nezbytné, aby tady byla volební povinnost, byla tady za Masarykovy první republiky. Vysoká neúčast kolem 40 procent pak vede k tomu, že lidé sice nadávají v hospodě, ale když se jich zeptáte, zda šli k volbám, tak řeknou, že ne,“ uvedl Zeman.
  – zbytek byly odkazy jak to vypadá jinde ve světě a že leckde je volba povinná.
  Všimněte si toho významového posunu, navíc ona sešlost by si učitě nepamatovala sama od sebe cosi rok a půl starého – tedy kdo to vytáhl a proč (to je snad jasné).

 27. Janika

  No tedy, che, to aby se člověk bál jít i do hospody ;-).

  Díky za odkazy, jonáši, i za tip na FB Štěpána Kotrby. Aspoň někdo normální.

 28. che

  Tak jsem se uťal – ono to tam je o těch volbách dneska zvova
  http://www.novinky.cz/domaci/291035-zeman-chce-prosadit-volebni-povinnost-sankcemi-uvazuje-o-pokute-5000-korun.html
  ale ona sešllost by tomu vlastně měla fandit – podle kontextu ve kterém to ten starej jezevec prosazuje.
  Jinak Janiko – já se nezapojil a půllitry tam nelítali. On je to hezký sociologický vzorek pravičáků s holým zadkem – přesně podle Kellera :)
  Kotrba byl vždycky dobrej – od jeho rozhádání se s Čulíkem a odchodu z BL to tam už neni ono.

 29. Janika

  Che, možná by taková volební povinnost zabránila falšování voleb. Na OM o tom falšování diskutují, ale přiznám se, že to nechápu, jak by to technicky provedli.

 30. hans

  jonáš (23.1.2013 v 18.20 ): jo, přesně ten obrázek popisuju v postu z
  23.1.2013 v 14.23.

  Janika: oposmlouva – ukázkový příklad, jak něco, co jsme všichni zažili, interpretujeme „podle televize“ přesně naopak. Tak vedu týdenní tažení proti bludům.

  Volební povinnost je ošemetná – donutí přijít část dosud politicky pasivních, vesměs s podprůměrnými příjmy. Ale budou volit podle svých zájmů (komunisty a soc.dem) nebo podle televize (ods a nějakou reinkarnaci topky)?

 31. Milan

  Povinná účast ve volbách by radikálně zvýšila procento neplatných hlasů. Lidé by se naučili hlasovat proti všem nabízeným alternativám – a mně by se to líbilo.
  Jenomže zavedení povinné účasti představuje ukrutný a nákladný nárůst administrativy a byrokratického šikanování, protože by všichni ti, kdo jít nemohou, museli dokladovat, proč nemohli, aby se zbavili hrozby pokuty. A různě by se odvolávali a soudili… Takže radši ne. NE!

  Mnohem lepší by bylo zavést jeden pravidelný volební den.
  Například stanovit třeba rovnou v Ústavě, že všechny volby se konají vždy 28. října. To je zcela zásadní svátek a všichni mají volno a když by to všichni věděli předem, že vždy tohoto dne budou volby, každý by podle toho mohl dlouhodobě plánovat svou přítomnost v místě trvalého bydliště, aby mohl volit. Volby by stačily jednodenní – od časného rána do pozdní noci, třeba od 5:00 do 24:00, aby si i lidé v nepřetržitých provozech a turnusech mohli čas k volebnímu aktu najít. Ale stačil by ten jeden den. Ukončení přihlášek na svátek sv. Václava, volby na výročí obnovení samostatného státu, ukončení soudních sporů o platnost hlasování do 16. listopadu tak, aby právě 17. 11. mohly být vyhlášeny definitivní výsledky. Samé svátky a samá symbolika – ale státní peníze by to ušetřilo. A aniž by bylo nutno zavádět volební povinnost, volební účast by se zvedla, neb by odpadl důvod vymlouvání se na různé akce plánované před vyhlášením voleb, což je nejčastější výmluva neúčastnivších se (samozřejmě, že ani pak by účast nebyla 90 a více procent, ale to nevadí).

  Žádná organisace falšování volebních výsledků u nás neprobíhá. To je absurdní nesmysl.
  Pouze hrozí a i ojediněle se stává, že ve volební komisi se sejdou samí kamarádi, kteří prostě společně nějakého kandidáta nebo nějakou stranu nenávidí a při sčítání hlasů se schválně „překoukávají“…

 32. Janika

  Milane, to jsou velmi rozumné názory, když to čtu, říkám si, jak je možné, že takhle prosté, logické zákony nemůžeme mít. A povinná účast je samozřejmě nesmysl, to byl žert. Nerada bych sháněla omluvenky, jako kdysi na 1.máje :-). I když já chodím k volbám z celé rodiny vlastně sama skoro vždycky, ostatní na to kašlou. Děti to nezajímá a manžel je líný.

  S tím falšováním doufám, že máte pravdu. Ať to dopadne jakkoliv, ale ať je to spravedlivé.

 33. Janika

  Hansi, tažení proti bludům je jako házení hrachu na zeď, obávám se. Připadá mi, že lidi vůbec nevnímají, co se jim říká. Přitom zrovna ta oposmlouva – já si to vybavuju, jak to bylo. Zeman jako vítěz voleb nabízel malým straničkám kdovíjaké výhodné nabídky, ale ti političtí trpaslíci se proti němu zasekli a ne a ne. Přímo z nich kapala pomstychtivá radost – „a teď jsi, Zemane, nahranej“. Vypadalo to bledě a pak se najednou objevil Klaus se Zemanem a předestřeli opoziční smlouvu. Už tehdy to vzbudilo můj obdiv, jako bravurní politický tah a státnické umění par excelence :-).

 34. Janika

  Na rozdíl od DR koho volí zaměstnanci Country rádia, to by nikdo opravdu neuhodl a je to tak správné. To si člověk od těch voleb odpočine. Například u dnešního receptu:

  Knížecí pohár:
  Kávu, cukr a šlehačku ušleháme dotuha a smícháme se sněhem z bílku a mandlemi. Plníme do pohárků a knížecí pohár zdobíme strouhanou čokoládou a višněmi.