Jak volí Deník Referendum

Václav Bělohradský v článku Podzámčí volí pankáče ze zámku“ píše o tom, že český národ si s oblibou vytváří takzvaná simulakra, fetiše, které jsou falešnou, lživou a líbivou představou, ke které se přimykáme, abychom nemuseli čelit realitě, abychom „vytěsnili nepříjemnou pravdu“.

Simulakrum nezobrazuje naši zkušenost, naše přímé setkávání se s „realitou“, není jejím obrazem, ale naopak naše zkušenosti nahrazuje od skutečnosti odtrženou představou.

„Kampaň „Volte Karla!“ je typickou ukázkou simulakra, kulturní fronta tu nadbíhá českému mýtutvornému libidu a traumatizovanému kolektivnímu podvědomí.“ (V.B.)  Mediální obraz Karla Schwarzenberga, který tvůrci této kampaně předkládají, nemá se skutečností nic společného.

Článek končí slovy: Je vždy lepší volit obraz reality, jakkoli zraňující a rozporné, než simulakrum, které nám ji milosrdně překrývá, neříká se nadarmo „krutá pravda, luzný klam“. Fetiš se ale vždy nakonec rozplyne a zbude po něm jen stud.

Volit Zemana znamená přijmout naše dějiny a být na ně rozhořčen. Volit pana knížete, zkonstruovaného „kulturní frontou“, znamená naše dějiny nahradit simulakrem a mít z toho slast fetišisty.“

***

V článku mě zaujala tato zmínka: „Nemá ale umění simulakra bořit?“  Ano, myslím, že je tomu tak, právě umělci by měli ukazovat faleš a prázdnotu fetišů. Tohle je to, co dělá umění uměním – schopnost vidět to opravdové pod nánosem falešné líbivosti a pozlátka.

Naskýtá se také otázka, jaká je z tohoto pohledu úloha intelektuála. Tady si nejsem jistá. Je možné, že jejich úkolem je právě simulakra podporovat, ne-li vytvářet. Ale intelektuál levicový by měl alespoň volit taková simulakra, aby tím nepopíral sám sebe.

Podívejme se například na „baštu“ intelektuálů levicových, na Deník Referendum – jaké je tam rozdělení preferencí pro oba prezidentské kandidáty? Toto je seznam autorů a diskutujících za posledních několik dní s preferencemi, ke kterým se sami přihlásili:

***

SCHWARZENBERG

Saša Uhlová (Je vtipný a má charisma. A teď babo raď)

Martin C. Putna (Slovo pro levici a pro Schwarzenbergra – „Několik let jsem se odborně zabýval rodem Schwarzenbergů, zejména historickým a esejistickým dílem Karla (VI.) Schwarzenberga. Mnoho let znám Karla (VII.) Schwarzenberga osobně.“)

Václav Burian („Tedy možná z pragmatických důvodů K. S., ale jen jako menší zlo. Bez iluzí.“)

Milan Hanyš (Někdy je třeba tu ropuchu spolknout – „Schwarzenberg je spíš jako pukavec: „na vrchu bílý, ale uvnitř smrad“. Přesto se domnívám, že je pro tuto zemi lepším kandidátem než Zeman.“)

Milena Bartlová (Volím proti Zemanovi)

Martin Pleva („nevolte pravičáka Zemana! Vždyť on popírá globalizaci, pěje ódy na volný trh, za příčinu krize označuje lenost Řeků atd. a pléduje pro snižování sociálních dávek.“)

Martin Vrba ( Kořalu, nebo knížete? Antizemanovský manifest)  

Martin Šimsa

Bohumil Trávníček

Honza Macháček („Lepší spící kníže, než Zeman na koni“)

Patrik Eichler

Veronika Srbová

Jiří Kubička

Martin Ševčík

Michal Šindelář

Lukáš Hofman

***

ZEMAN

Petrasek Milan (Volím Zemana jako talentovaného destruktora mé zabedněnosti. Těším se na jeho terapii jak šoky tak veselými skeči v jeho frašce Jezevec prezidentem.)

Blažena Švandová („Zeman, který je pro přímou demokracii a to dokonce švýcarského typu, připadá lepší než Schwarzenberg, který je zásadně proti přímé demokracii.“)

Luděk Švehla ? (Mohlo by se přitom jednat např. o tzv. zákon Lex Schwarzenberg, po jehož prolomení by mohl Schwarzenberg (společně se svojí nevlastní sestrou) získat od státu majetek v hodnotě cca 40 mld. korun. Mimo jiné zámky v Hluboké a Českém Krumlově.)

Tomáš Tožička

Jaroslav Bican

Ilona Švihlíková (Už vidím, jak někteří levicoví liberálové říkají, že raději budou volit KS. Předem avizuji, že to pro mě NIKDY nepřipadá v úvahu. Ani kdybyste mě rozčtvrtili. NIKDY nepodpořím zástupce katolické habsburské šlechty. nebudu se za žádných okolností podílet na rekatolizaci země, na poplivání republikánských principů. Pokud zůstanete doma, tak KS vyhraje. Čímž tady rovnou implikuji (a rozčílí to obzvláště na DR hodně lidí do ruda), že doma nebudu.)

Luděk Ševčík („kašlu na nějaké složité konstrukce proč volit Kalouskovu loutku. Budu volit Zemana. Nejásám nad ním ani zdaleka, ale volit neoliberála prostě nebudu!“)

Eva Hájková

Jan Zilzer

Jan Sládek

Filip Zíka

Vladimír Frič  

Adam Votruba

Jiří Dolejš

Daniel Veselý

Andrea Cerqueirová  (Nebudu volit pohádku – neexistuje – „Zato některá média to až tak na voličích nenechala a hezky na poslední chvíli, když emoce gradovaly, podpořila Karla Schwarzenberga. Co kdyby náhodou někomu nedošlo, že ho má volit… Zástupci kulturní obce a další osobnosti už předtím hromadně podepisovali prohlášení za Karla. Kdo ho nepodpořil, byl plebejcem. Trochu to připomínalo jistá prohlášení závodních výborů.“)

Roman Sikora (Putna vyzývá: Volte Zemana)

Jana Maříková

Jan Samohýl

Miroslav Novák

Bohumír Molnár

Miroslav Tejkl

Helena Puchýřová

Miroslav Novák

***

ANI JEDNOHO Z KANDIDÁTŮ:

Jakub Patočka (Pět otázek mezi dvěma druhy hanby – „oba námi pohrdají“)  

Štěpánka Šprynarová

Tomáš Imrich

Petr Litschmann

Tomáš Samek ?

Pavel Kuchejda

Aleš Morbicer

Josef Šmída

Pavel Kuchejda (A stejně vnímám rozhodování mezi Schwanzerberkem a Zemanem. My voliči si můžeme vybrat, který z těch dvou nás „ošuká“. A pak si můžeme svědomí utěšovat tvrzením, že nejsme žádné kurvy, protože jsme si ho vybrali dobrovolně. Ale je tu právě ta třetí možnost. Nemusíme na ten pokoj ani s jedním z nich.)

Jan Sládek

Martin Škabraha

Mirza Hadžič  (Druhého kola se nezúčastním, neb mám pocit, že bych si do obálky vložil vlastní diagnózu.)

***

 1. Janika

  Milane, Vy víte, jak na mě :-). Celá tahle oblast Afriky mě z hloubi srdce zajímá a jsem vděčná, když najdu někoho, kdo vidí situaci podobně, jako já – jako v uvedeném odkazu. Ale také mě to naplňuje smutkem a pocitem beznaděje. Po Libyi už nedokážu nic tak prožívat. Včera v TV film Leptis Magna – Kaddáfího Libye tam mírumilovná a vzkvétající, bezpečné a krásné místo k žití. Vždycky mě to rozesmutní…

  Takže chci říct, že tam nezmůžeme už vůbec nic. Tady přece jen aspoň málo. I kdyby tím málem byl „jenom“ slušný přístup k „soupeři“. Už to píše nejen Christabel, ale i Tribun.

 2. Anonymní

  taurus | 19.01.2013

  U mě osobně vnímaní Západu se změnilo po veřejné popravě Kaddafího. Poté, co to odvysílaly všechna média a Clintonová vykřikla svoje pověstné WOW! a zasmála se.
  Najednou jsem si uvědomil, že vše je v rozporu – jejich slova a číny. Na slovech mír a lidská práva, ve skutečnosti války a krev a vše kvůli mamonu a získu.

  Více zde: http://leva-net.webnode.cz/products/syrijsky-denik/

 3. Janika

  Hamilbare, když to vidím, dělá se mi špatně, ubozí bezmocní obyvatelé té chudé země… Mimochodem, my tam prý taky někoho vyšleme. Ze srdce přeji všem, kdo tam pojedou, aby se nevrátili živí.
  Těm ruským letadlům z odkazu nahoře moc nerozumím, kde a proč se tam berou a co to vlastně znamená?

 4. Janika

  Stane, tomu sporu moc nerozumím, termín simulakra používal Václav Bělohradský už dávno předtím a v souvislosti s KS se to přímo nabízí, tak proč se přít, kdo s tím přišel první.
  Dočetla jsem se, že simulakrum se někdy v 16. století říkalo sochám boha – to tedy sedí :-).

 5. che

  Milanovi a potažmo i Oulickému bych doporučil počlivé stůdium Koukolíka – Vzporu deprivanrů nebo třeba Zvíře politické – pokud není v místní knihovně lze obstarat na měsíc z mezivýpůjční služby za cca 75 Kč.
  Pak z té moudrosti sleví a budou blíž realitě. Bohužel je taková.

 6. hans

  No jo, deník Referendum, typičtí sociální demokraté. Vždy když jde do tuhého, tak se přidají na stranu (neo)liberálů proti svým vlastním straníkům a voličům.

  Aspoň že (zatím?) nestřílí své neposlušné čtenáře/straníky/voliče, jako před sto lety.

 7. jonáš

  Správná otázka.
  „Nemá ale umění simulakra bořit?“
  Umění ano, kýč ne — ten je naopak pomáhá vytvářet. A zahrnuje cca 99% toho, co se prodává.

 8. jonáš

  A co se týče Hanse: Referendum nemá se soc dem společnýho víc, než právě to, že ji kritizuje. Liberální levice si tady totiž ještě partaj nezaložila, nepočítám-li ten zárodek u Pirátů v inkubátoru.
  Mmch všimli jste si, že Piráti po dobu presidentský volby prakticky neexistujou? Přitom tam měli skoro ideálního kandidáta, Dienstbiera juniora.

 9. Janika

  „Česká republika se během několika posledních dní proměnila v hnojiště, kde jeden přes druhého kydá své vlastní výkaly na, sobě neoblíbeného, kandidáta pro druhé kolo prezidentských voleb.“ píše pan Oulický. Myslí tím nás všechny ostatní, co diskutujeme a volbu prožíváme. Dokonce si to snad i dovolíme užívat, jako já a Christabel :-). Přiznávám, nejsem znechucená, lidi jsou takoví, jací jsou a žádné meze překročené nebyly. Tak ať nás nikdo nekárá :-). Jediné, co je opravdu hnusné, jsou placená média, jenže ta jsou hnusná standardně.

  Co se týká DR, tak ani tam bych neházela flintu do žita – povšimněte si, ve „volbách“ tam by zvítězil Zeman ;-).

  Jonáši, po Pirátech jsem taky koukala, kde nic tu nic… Vlastně mi byli jasní už při podpoře „Arabského jara“.

 10. hans

  jonáš: pravda, v ČSSD jsou jen někteří, ale odhlédněte od legitimací,

  mentalita Referenda jako celku je (bez ohledu na stranickou příslušnost) typická pro pravé křídlo soc. dem. = lidi co se prohlašují za (liberální) levici a nikdy neselžou v podpoře pravice, i za cenu opuštění demokratických hodnot

  vždyť oni kritizují ČSSD (a KSČM), že je málo „modernizovaná“, rozuměj (neo)liberální

 11. jonáš

  No a neni snad ČSSD málo (ne neo)liberální? Dyť volí starýho konzervativního ještěra z Vysočiny. To nemá s podporou pravice nic společnýho, to je druhá, ortogonální souřadnice.
  See „political kompass“.

 12. rem

  Milanovi k odkazu na Oulického blog: dobrý článek, napsáno srdcem s cílem navrátit skutečné lidské hodnoty, ale… … o tom dnešní podivná lidská společnost povětšinou není, Česko nevyjímaje.
  Lidé z volby na Hrad blbnou a stávají se až agresivními. Ale proč? Zkusme se na to podívat více z nadhledu, bez emocí vůči „nominovaným“ kandidátům:
  Zdá se, že česká kokotlina nemá jiného zásadního problému, než vnucenou Sofiinu volbu. Přitom je to tak prosté. Volby padly pro deprivanty, ovládající (nejen) srdce Evropy, do ideální doby. Chléb a hry, to na stádo platí. A když chleba ubývá, tak alespoň hry. Těch se ovcím dostává opravdu měrou vrchovatou. Tisíce a tisíce protichůdných názorů „odborníků nejpovolanějších“, VIP célebrit i mediálních presstitutek dále rozděluje už tak rozdělené osazenstvo kotliny. Ale to je přece jeden ze základních účelů této hry na demokracii, totálně pokřivené nefunkčním systémem rozdělování moci (čti rozdělováním vytvářených hodnot a vlivu), karikarury demokracie, živené absolutní mediální manipulací.
  Stádo běží ke žlabu, kam slouhové vládců sypou toho času zcela nepoživatelnou krmi. A slepě věří, že se v jeho části žlabu dobře nažere.
  Všechno je, jak má být, vše funguje, jak má fungovat. To mediální i političtí krmiči, natož jejich loutkovodiči, reálně vládnoucí deprivanti, moc dobře vědí. Vědí, kde stádo vždycky nakonec skončí. Tak jako mnohokrát v his-TOR-ii, na jatkách. S Karlem o trochu dříve…

 13. sax

  Diky za clanek, janiko a za peclivou resersi.
  DR jsem uz skoro vyskrtnul ze sveho repertoaru, protoze mi pripomina nektere casopisy z 68 roku (treba Reportera), kde se bez ladu a skladu misily ruzne proudy v nadeji, ze prave tohle je demokracie a ze prave tady z toho podhoubi vyroste ten pravy politicky proud.

  *
  „V Deníku Referendum věříme, že diskuse k článkům jsou věcí příliš cennou a vážnou, než abychom ji mohli nechat v rukou frivolně tlachajících přezdívek. Také si příliš vážíme svých autorů, než abychom nechali jejich texty komentovat anonymům.“

  A hned na hlavni strane vpravo nahore je vyzva:
  Podporte denik referendum!
  Zucastnete se diskuzi!
  *

  Na strankach jinak nenalezam Impressum, ani rubriku „O nas“, je sefredaktorem Patocka, anebo uz ne, kam me to vlastne vsichni certi zavali?

  Kdo si zaplati, toho nazor je cenny, rika DR…to zname, ne?
  Podle meho jede DR v kolejich klasicke, lumpenproletarske CSSD…co nadelame…

  Co se volby prezidenta tyce: podle meho je ji treba odmitnout se vsim vsudy, medialne- instrumentalni cenzura dokazala prave divy (50 tisic nutnych podpisu, vyskrtnuty Okamura, prubeh kampane v CT atd.).
  Oni to ale casem jeste vysolichaji, takze to nebude tak okate.

  Debaty o prezidentovy bych tedy videl jako mozne dve:
  Jednu o tom, co s nami delaji a proc to delaji (kam se to vsechno sune)…a druhou o tom, jake konkretni dopady bude mit volba toho ktereho.

  Zde znovu kopiruji stanuv odkaz na Umlaufa, pokud ho nekdo prehledel:
  http://news.e-republika.cz/article1381-Dva-prezident-ti-Honzove-a-medialni-simulakra

 14. sax

  Jeste co se me volby tyce:
  V nejblizsi dobe musim do CR a s minimem snahy bych tam mohl byt i na prezidentskou volbu…ovsem ani minimim snahy mi nestoji zato, abych sam sebe svoji volbou pohanel. Tak jsem se rozhodl nevolit a svym bidnym ne-hlasem alespon snizit legitimitu budouciho prezidenta.

  A co se Mali tyce: to je opet hruza, kterou nemuzu vubec sledovat.
  Mali ma 1milion 250 tisic km2, to je dvaapukrat vice nezli Francie (550 tisic) a 15x vice nezli CR (80 tisic).
  Sice vypada jako presypaci hodiny, ale v tom zaskripnuti ma stejne prez 300 kilometru sirky. Takze pomerne beznadejna situace. Pocitam, ze to tam zas jenom rozvari, obsadi dulezite posty, a hruzy se budou dit nadale.

 15. hans

  ČSSD je příliš (ne neo)liberální/neoliberální. Podle Referenďáků ovšem málo, tamní chválení Špidly, který už jako předseda vlády natvrdo přešel napravo k neoliberalismu je dostatečným znamením.

  Myslíte en.wikipedia.org/wiki/Political_compass ? Pěkný obrázek na začátku.

  Mě na těch lidech z Referenda (a Uhlovi dneska v Právu) vadí, že mají plnou hubu keců jak je správné být v zeleném čtverci obrázku, ale když přijde na věc, tak volí politiku ne ze zeleného, ne z červeného, ne z fialového, ale z modrého pole – dnes Schwartzenberg, včera Havel… A zdůvodňují to tím, že není důležitý obsah politiky, ale (médii propagované, ne skutečné) morální vlastnosti reprezentantů dotyčných politik. Nebo tím, že i ostatní politici se občas chovají „modře“.

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s