Co by dnes řekl Karel Kryl?


Tuhle otázku jsem si kladla od počátku voleb, protože Karel Kryl byl pro mě vždy neomylným ukazatelem pravdy. Teď po volbách mi tuhle zajímavou otázku znovu oživuje chování příznivců jednoho z kandidátů, kteří prezentují sami sebe jako stranu ušlechtilých bojovníků za pravdu a slušnost. Voliči druhého kandidáta podle nich neumějí rozlišit pravdu od lži, slušnost od neslušnosti, nevadí jim podvody, podpásové a vulgární útoky a dokážou prodat slib levnějšího rohlíku za svou duši.

Proto se ptám sama sebe, na které straně by stál Karel Kryl. Nebojte se, odpověď nevyslovím. Hledejte ji každý ve svém srdci, či prostě rozumem. Uvedu k tomu jen fakta a citace, které jsou mi známé:

V knize Půlkacíř v roce 1993, asi rok před svou smrtí, řekl Karel Kryl o Miloši Zemanovi toto: „Veliký člověk – vzrůstem i svým chováním. A je si toho dobře vědom, což vždycky přináší rizika. Je tak zamilován do pointy, že by za ni prodal babičku. Za elegantní výrok vymění možná i politický názor. Na druhé straně inteligentní a zřejmě fundovaný. Kdyby zapomněl na zalíbení v sobě, mohl by být důstojným šéfem opozice, případně vládnoucí koalice. Má na to – stejně jako na to má i Václav Klaus. Ale oba potřebují poradce, kteří je budou kopat do nohy a připomínat: nejste tak krásní. jak se vám zdá.“

Na otázku, co si myslí o Karlu Schwarzenbergovi Kryl odpověděl: „O tom nesmím nic říkat, protože je to člen rodiny, ke které patřím a od které dostávám šest lahví ročně – od starého pana Schwarzenberga, což je tatínek Karla, velký šlechtic a důstojník maltézského řádu. Karel Schwarzenberg, kníže můj. Bohužel zesnulý. Karel Schwarzenberg mladší měl tu smůlu, že byl pozván, aby naučil hradní pakáž jíst vidličkou a nožem.“

***

V rozhovoru v roce 1994 Karel Kryl řekl:

„Vy novináři mě nepřestanete provokovat. Víte co? Já vám tu radost udělám. Hned zítra zajdu za Milošem a řeknu si mu o přihlášku do strany. Ať máte aspoň důvod ke spřádání těch svých báchorek,“ zakončil interview s tehdejším redaktorem Mladého světa Romanem Lipčíkem a tak vlastně prozradil svůj politický názor těsně před smrtí. Myslel tím Miloše Zemana a ČSSD.

***

Pohřeb Karla Kryla se konal v pátek dne 11. března 1994 v břevnovském klášteře, za krásného počasí. Basilika kláštera byla zaplněna a venku stály tisíce lidí. Václav Havel, známý kladením kytiček u příležitosti úmrtí Jana Palacha, se na pohřeb nedostavil. Vyslal za sebe Ivana Medka, který pronesl na pohřbu tato slova:

„Karel Kryl byl básník, jeden z nejopravdovějších. Stal se bardem celé jedné generace. Oslovoval ji a dával jí naději. Ale byl také nesmiřitelným a ostrým kritikem minulého režimu. Když se vrátil, stal se opět bardem, ale zůstal také ostrým a nesmiřitelným kritikem všeho, s čím nesouhlasil. Básník má na to plné právo. Karel Kryl věděl, že básník nesmí lhát, a nikdy nelhal. Karel Kryl věděl, že básník nesmí být opatrný a nesmí se bát. Nebál se a nebyl opatrný. Ale Karel Kryl také věděl, že básník se může mýlit a já bych řekl, že dnes vím o jednom jeho omylu. Mýlil se v tom, když se domníval, že ti, které tak nesmiřitelně kritizuje v současné době, ho proto nemají rádi. V tom se mýlil. Já myslím, že pro každého z nás zůstává Karel Kryl bratrem, pro některé synem,  a pro všechny přítelem z nejlepších. Děkujeme mu za to.“

„NELŽETE!“ „LŽETE!!!“ zazněly těsně po sobě výkřiky dvou lidí, které se odrazily jako dva výstřely od klenby baziliky.

Předseda ČSSD Miloš Zeman na otázku, zda přišel jako politik nebo jako soukromá osoba, odpověděl: „Pohřbu Karla Kryla jsem se zúčastnil jako člověk, který měl Karla Kryla rád. Domnívám se, že pokud někdo zemře, neměla by se jeho smrt politizovat.“

***

Byla celá řada věcí, s nimiž se Karel Kryl nemohl vyrovnat. Rozpad Československa, nulové vyrovnání se s minulostí, způsob demokracie, který označoval za novou totalitu. Lidé, kteří se oháněli jeho jménem a dříve se předháněli v tom, aby s ním byli vidět, nenašli cestu na místo posledního rozloučení. Lidé kolem Václava Havla, ke kterým patřil Karel Schwarzenberg.

***

Demokracie rozkvétá, byť s kosmetickou vadou.
Ti, kteří kradli po léta, dnes dvojnásobně kradou.
Ti, kdo nás léta týrali, nás vyhazují z práce
a z těch, kdo pravdu zpívali, dnes nadělali zrádce.
Král Václav jedna parta je se šmelinářským šmejdem,
pod střechou velký partaje se u koryta sejdem.

***

A jedna zpráva z tisku na závěr: Marlen Krylová, manželka Karla Kryla, navštívila v září 2012 kancelář Miloše Zemana. 

***

Reklamy

16 comments

 1. zajoch

  Chyby má každý člověk, záleží na tom koho ty chyby ovlivňují. Pokud je to velké společenství, stát nebo životní prostředí je to závažná věc. MZ své chyby samozřejmě má také, jenže to co je mu vytýkáno týmem Schw. a jeho sympatizanty jsou chyby nepodstatné a mnohdy vylhané. Některé z jeho chyb mohou být dokonce pro vykonávání funkce hlavy státu výhodné. Například jeho ctižádostivost, která dává předpoklad, že se bude snažit vést stát k prosperitě.

 2. Janika

  To je přesné, zajochu, některé z chyb mohou být pro vykonávání funkce hlavy státu výhodné. Ctižádost i razance, která je mu vytýkaná, jak by jinak obstál mezi těmi gaunery (kteří teď viditelně blednou strachem :-). Ale pádnou mluvu Zemanovi Kryl nevytýkal, byli na tom v tomto ohledu oba stejně. A stejně je mi milejší, když mi někdo řekne, že jsem prostě blbá, než když mi jemná, duchovně založená dáma řekne, že „neumím rozlišit pravdu od lži, slušnost od neslušnosti, nevadí mi podvody, podpásové a vulgární útoky a dokážu prodat slib levnějšího rohlíku za svou duši“ (protože jsem volila Zemana). A toho ona odsuzuje, protože je „vulgární a sprostý“. Ona by přece nikdy vulgární a sprostá nebyla :-).

 3. J. Hruška

  Je zvláštní, že ani Karel Kryl nás nevaroval před tím, co můžeme od Západu čekat. Ve skutečnosti jediný, kdo popsal skutečné tamnější poměry a vztahy byl Nesvadba v knížce Tajná zpráva z Prahy. Jenže ve své osamnělosti působila tato kniha jako nepovedená propaganda.

 4. Janika

  To je výborná poznámka, pane Hruško, to uznávám. Mohlo by to být tím, že v době, kdy byl svět rozdělený na dva tábory, byl ten kapitalismus snad příjemnější, než je dnes. A taky od básníka se sice čeká reflexe toho, co je, ale už ne řešení.

 5. Janika

  Smajlíku, ten článek jsem četla poctivě dvakrát, ale že bych dokázala říct, o co tam jde, to tedy ne :-). Určitě bude chyba na mé straně.

 6. Anonymní

  Je tam v podstate to, ze nas Karl je adoptivni syn, ktery nema s majetkem po Adolfu Sch. nic spolecneho, a to jak biologicky, to se vi, tak pravne, to se nevi.

  Jinymi slovy Karl DEDIL podvodem majetek na ktery nemel zadny pravni narok v podovnem dedictvi v rozporu z ceskymi zakony, podle rakouskeho prava, ackoliv nebyl rakousky obcan a rakousko zadne majetkove naroky na svem uzemi neuznalo. Cele je to tam o tom, ze existuje udajne darovaci smlouva, kterou Adolf daroval v roce 47 vsechen svuj majetek ceske zemi … z usa. Dale se tam i vysvetluje proc daroval a nenechal zavet ve prospech Jidricha Karlova otce, pac nechtel kazit image s fasistickou odnozi rodu. Zajimave cteni a jeste zajimavejsi diskuze i pravniku

 7. Janika

  Jestli to dobře chápu, je to takhle:

  1. Před válkou u nás dvě větve, hlubocko-krumlovská (Adolf a jeho adoptovaný syn Jindřich) a orlická (náš dnešní Karel).

  2. 1947 veškerý majetek hlubocko-krumlovské větve v ČSR převeden na stát a větvi orlické zabrali většinu půdy.

  3. 1948 sebrali komunisté větvi orlické i nemovitosti. Z toho plyne, že k restitucím přichází v úvahu jen nemovitosti větve orlické (Orlík, Čimelice, Dřevíč…).

  4. Schwarzenbergerové žili po válce mimo ČR a aby tamnější majetek větve hlubocko-krumlovské měl nadále majitele mužského rodu, adoptoval Jindřich „našeho“ Karla – obě větve se tak spojily v jeho osobě. Jestli má z adopce nějaké nároky v cizině, to nás nemusí zajímat. Tady má jako legitimní potomek orlické větve nárok na majetek podle bodu 3. Po Adolfovi (resp. Jindřichovi) tady nedostal nic, adopce nás vůbec zajímat nemusí.

  Pletu se v něčem?

 8. Karel Jíra

  Na Karla Kryla jsem si vzpomněl často. V pátek, před týdnem jsem ho poslouchal přes hodinu… Myslím, že nás varoval. Ale po svém. Zrovna v písničce Demokracie. …“farář nám slíbil nebesa a čeká na majetky“… Jak přesné pro minulý rok. Byl K. Kryl jasnovidnej, nebo jen předvídavej? Na jednom ze svých koncertů říkal, jak se na západě poznají volby: Politici se prostřednictvím tisku začnou fackovat. A pak prohlásil krásnou větu, že největším nepřítelem lidí je (nevím, jak už to přesně řekl) internacionální blbost. Mám pocit, že pochopil, že lidé u nás to nechápou a chápat ani nechtějí, pod vidinou jakéhosi amerického snu (za který jednou musí draze zaplatit…). A tak to vzdal a stáhl se do ústranní. A myslím, že ho to taky ve své podstatě zabylo. Na jednu stranu jsem rád, že nemá vehementní pomníky ve stylu letiště apod. Největší poctou a pomníčkem je pro něj možná taková malá, krásná voňavá kytka v srdcích lidí, kteří si k ní občas jdou přivonět, tím, že si poslechnou jeho písně a zamyslí se o čem jsou.

 9. Janika

  Karle Jíro, děkuji za krásná slova, která mi mluví z duše.
  Mám pocit, že někteří lidé zradili ten krásný odkaz a začalo to v nich klíčit už tenkrát. Vyrostla z toho obludná faleš, slepá a agresivní. Ale pro některé z nás jsou jeho písně stále živé a nezapomínáme.

  • dixi

   Nejen vzpomínáme, stejně jako tenkrát se jeho písně hrají a zpívají, nejen v rádiu, prostě jen tak s kytarou. Jak jste Janiko napsala, jeho texty jsou nadčasové. Některé tak přesně sedí na “ elitu“, až z toho mrazí. Nezapomenu na jeho dojetí a překvapení, když zjistil, že celé ty roky lidé u nás jeho písně zpívali doma a u táboráků. Dnes si jej berou do úst ti, ke kterým byl nemilosrdně kritický.

 10. Slobo

  Karel Kryl
  (12. dubna 1944, Kroměříž – 3. března 1994 …… )

  Co by dnes řekl Karel
  napriklad,
  na tohle

  ______________________________________________________________________________
  Dekujeme Ti
  Ceskoslovensky emigranti

  • Janika

   Díky, Slobo. Taky na něj vzpomínám, ale už radši jen ve svém srdci. Když vidím, kdo se všechno k němu hlásí, to se člověku udělá špatně.