Ještě že se toho babička Mery nedožila

Napsal Jan Hruška.

Tak babičku, pro kterou vždy byla
válka s lidojedy legrace
tu babičku třetí den zabila
volební agitace

(z písničky V.+ W. o babičce Mery.)

Spousta lidí komentovala a komentuje nečekaný průběh prezidentských voleb. Dovolte mi, abych i já přišel se svou verzí příběhu. Jeho hlavním překvapením byla geniální (z hlediska svých tvůrců) kampaň, prosazující Karla Schwarzenberga. Kampaň tak mazaná, že se až chce pochybovat, že ji vytvořil člověk z masa a kostí. Proto stojí po mém soudu za to se z ní poučit, abychom podruhé pokud možno nenaletěli. Podrobné komentáře najdete jinde, ale jsou dost nepřehledné. Já jsem se pokusil shrnout hlavní fakta. Nemyslím, že řeknu něco úplně nového, ale snad to řeknu přehledněji.

Delší dobu bylo záhadou, proč vlastně Schwarzenberg kandiduje. Jako místopředseda dnešní vlády se jevil nevolitelný. Proto tvůrci jeho kampaně včas zařídili (nevím jak) že se přestal ve sdělovacích prostředcích objevovat ve spojitosti s vládou. Druhé, co mělo svůj význam, bylo to, že jako nevolitelný zůstal stranou masivního očerňování, které je hlavním hitem nejen našich voleb. Horcí kandidáti na sebe horlivě házeli špínu a Schwarzenberg zůstal stranou.

Zároveň, a vlastně i mnohem dřív, než začali ostatní kandidáti do sebe bušit, ovšem probíhala kampaň tak říkajíc aktivní. Probíhala takovým způsobem, že si spousta lidí ani neuvědomila, že jde o volební kampaň. Rozdíl byl už v tom, že zatímco se ostatní kandidáti snažili oslovit co nejvíc lidí, tato kampaň se soustředila na cílovou skupinu a ostatní nechala stranou. Další rozdíl byl v tom, že zatímco ostatní kandidáti říkali „já udělám to a to“ a lidé si s toho mohli odvodit, jaký kabrňák jejich kandidát je, v tomto případě bylo naopak propagandisty říkáno „Schwarzenberg je takový a takový“, například noblesní. Všimněte si už toho slova. Každý zhruba ví, co znamená, ale skoro nikdo ho v běžném životě nepoužívá.

Vypadalo to takhle: Lidem byla ukázána – samozřejmě po propagandistické přípravě a za použití triků, které maskovaly skutečný účel – postava, která vypadá jako demonstrace Darwinovy teorie a řeklo se jim: „Vidíte noblesního knížete“ (vlastně noblesní kníže). V ten moment si část lidí řekla „hle, noblesní kníže (konečně přesně vím, co to slovo znamená)“. Jiná část lidí si ovšem řekla „já ale vidím něco, co vypadá jako důsledek mnohogeneračních příbuzenských svazků“. Nebo nápis o tom, že „když se kecají blbosti, tak spím“. Zase si část lidí řekla „hle, moudré kníže šetří síly na důležitá jednání“, kdežto jiní „ten darebák drze chrápe v pracovní době“. Lidi, kteří přijali první naznačenou verzi, omlouvá, že ji přijali pod tlakem u nás nebývalé propagandy a v zoufalství ze současných poměrů. Ty nám propagandisté s perverzní důkladností líčí v nejčernějších barvách. Noblesní kníže jim bylo nabídnuto jako jediné možné řešení. Pro další je důležité, že není možná domluva s druhou skupinou, protože ta vidí stejnou věc úplně jinak. Druhá skupina ale, jak už jsem řekl, tvůrce této kampaně nezajímala.

Štáby ostatních kandidátů si patrně neuvědomily, jak účinná je takto pojatá kampaň a nezahájily účinnou protiofenzívu. Výsledek prvního kola byl překvapením pro všechny. Ještě větším překvapením ovšem bylo chování zastánců Karla Schwarzenberga. Jistě. Byli překvapeni, nadšeni a zpiti vlastním úspěchem. Ovšem fakt, že se někteří chovali jako čerstvě obrácení náboženští horlivci by potřeboval po mém soudu hlubší rozbor. Toto chování vedlo ke zbystření ostatních. Protože nebyli obráceni na Schwarzenbergovské náboženství (bojím se, že tento výraz nejlépe vystihuje skutečnost), nechápali, co tyto nadšence přesvědčuje a vede. Ovšem správně vycítili, že tito lidé byli „přesvědčeni“ podrazem, proti kterému je nutno se postavit. Výsledek byl, že pro Zemana hlasovala ve druhém kole spousta lidí, kteří by jinak k volbám nešli. Další věc, která propagandistům překazila plány, byla známá příhoda, kdy se jejich loutka utrhla z provázků a asi minutu mluvila, co si myslí.

 1. Janika

  Hamilbare, Váš komentář k Arevě mi vyrazil dech. Nejzábavnější na tom mi připadá, k jak odlišné interpretaci strohých faktů jsme oba došli :-). Samozřejmě, asi jsem naivní. Nepřu se, jen mě to pobavilo.

 2. annapos

  Milá Janiko, je to generační? Koho já již nepovažuji za mladého, dědek v mém věku??? je mnou dobře ohodnocen, neb jsme na tom stejně tělesně, ta duševní zdatnost, se jistě může lišit, na výběr je vždy, pokud lidé mají zájem? cokoliv řešit ? včas ? I teď, ještě S N A D , není pozdě?

 3. Janika

  Smajlíku, Areva, Mali a všechno ostatní, to je prostě politika. Nějaké domněnky o osobním prospěchu mít můžete, ale pokud to není prokázané, tak to nemá smysl. Nikdy nedokážu odpustit například Havlovi „humanitární bombardování“. Přesto jsou lidé, kteří ho za to omlouvají, že to byla daň jeho postavení v tehdejší době, prostě ta „politika“, v níž je i prezident či ministr jen kolečkem v soukolí. Takže chci říct to, že sice neodpustím „humanitární bombardování“, ale nemyslím si, že to Havel dostal nějak zaplacené. To samé Schwarzenberg Mali, proboha…

 4. ;-)))

  Ne, to neni politika. Areva .. ten pripad muze mit podobne dopady jako arbitraze NOVA nebo Diag… To co provedl bylo nejen neprofesionalni, bylo v podstate zneuziti informaci v obchodnim styku…TRESTNY CIN
  Havel samozrejme zaplaceno dostal, jen ne v penezich, jsou i jine statky

 5. ID

  „Za vlivového agenta (termín vznikl uvnitř CIA) je považován člověk vyznávající hodnoty a ideologii země protivníka, který je šíří u sebe doma. Pracuje ne pro peníze, ale pro myšlenku. K podnícení jeho další aktivní činnosti a těsnějšímu připoutání ke zpravodajské službě se používá široká škála různých způsobů odměňování a honorování, jako např. „udělování různých cen, státních vyznamenání, mezinárodních titulů, čestných doktorátů, zvaní k účasti na prestižních mezinárodních seminářích a sympoziích, vydávání knih v zahraničí a jejich široká reklama atd.
  Dále zde:http://www.matrix-2001.cz/clanek-detail/4089-agenti-vlivu/

 6. Kris

  Vážení. Vidím a cítím Karla S.jako temnou bytostj. Stejně jako Havla..
  Oni tady ani jeden nebyli a nejsou za Česko ale za světové elity -Bildrbergy.
  Beránka vlku se zachtělo.
  A tak jsme skončili jako kolonie Ameriky.
  Pro K. Kryla, který byl spřízněný ze Schwarzembergama muselo být hrozné zjištění, že to, za co bojuje bude pro český národ mnohem horší, než existence v sovětské zóně. Zemřel mladý a Havel mu ani nebyl na pohřbu.
  Bildrberg je uskupení představitelů největších evropských šlechtických rodů a největších bankéřů světa, Karel Schwarzemberg je jejím členem.
  Pro mne je to také jediné vysvětlení, proč 75 letý nemocný muž s 2 baipasy , trpící syndromem chronické únavy se uchází o post prezidenta.republiky..Dostal to jako úkol.

 7. Janika

  Kris, to je zajímavá schopnost, takhle někoho vidět a cítit jako temnou bytost :-). To bych potřebovala v životě, člověk by si ušetřil spoustu omylů.

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s