Ještě že se toho babička Mery nedožila

Napsal Jan Hruška.

Tak babičku, pro kterou vždy byla
válka s lidojedy legrace
tu babičku třetí den zabila
volební agitace

(z písničky V.+ W. o babičce Mery.)

Spousta lidí komentovala a komentuje nečekaný průběh prezidentských voleb. Dovolte mi, abych i já přišel se svou verzí příběhu. Jeho hlavním překvapením byla geniální (z hlediska svých tvůrců) kampaň, prosazující Karla Schwarzenberga. Kampaň tak mazaná, že se až chce pochybovat, že ji vytvořil člověk z masa a kostí. Proto stojí po mém soudu za to se z ní poučit, abychom podruhé pokud možno nenaletěli. Podrobné komentáře najdete jinde, ale jsou dost nepřehledné. Já jsem se pokusil shrnout hlavní fakta. Nemyslím, že řeknu něco úplně nového, ale snad to řeknu přehledněji.

Delší dobu bylo záhadou, proč vlastně Schwarzenberg kandiduje. Jako místopředseda dnešní vlády se jevil nevolitelný. Proto tvůrci jeho kampaně včas zařídili (nevím jak) že se přestal ve sdělovacích prostředcích objevovat ve spojitosti s vládou. Druhé, co mělo svůj význam, bylo to, že jako nevolitelný zůstal stranou masivního očerňování, které je hlavním hitem nejen našich voleb. Horcí kandidáti na sebe horlivě házeli špínu a Schwarzenberg zůstal stranou.

Zároveň, a vlastně i mnohem dřív, než začali ostatní kandidáti do sebe bušit, ovšem probíhala kampaň tak říkajíc aktivní. Probíhala takovým způsobem, že si spousta lidí ani neuvědomila, že jde o volební kampaň. Rozdíl byl už v tom, že zatímco se ostatní kandidáti snažili oslovit co nejvíc lidí, tato kampaň se soustředila na cílovou skupinu a ostatní nechala stranou. Další rozdíl byl v tom, že zatímco ostatní kandidáti říkali „já udělám to a to“ a lidé si s toho mohli odvodit, jaký kabrňák jejich kandidát je, v tomto případě bylo naopak propagandisty říkáno „Schwarzenberg je takový a takový“, například noblesní. Všimněte si už toho slova. Každý zhruba ví, co znamená, ale skoro nikdo ho v běžném životě nepoužívá.

Vypadalo to takhle: Lidem byla ukázána – samozřejmě po propagandistické přípravě a za použití triků, které maskovaly skutečný účel – postava, která vypadá jako demonstrace Darwinovy teorie a řeklo se jim: „Vidíte noblesního knížete“ (vlastně noblesní kníže). V ten moment si část lidí řekla „hle, noblesní kníže (konečně přesně vím, co to slovo znamená)“. Jiná část lidí si ovšem řekla „já ale vidím něco, co vypadá jako důsledek mnohogeneračních příbuzenských svazků“. Nebo nápis o tom, že „když se kecají blbosti, tak spím“. Zase si část lidí řekla „hle, moudré kníže šetří síly na důležitá jednání“, kdežto jiní „ten darebák drze chrápe v pracovní době“. Lidi, kteří přijali první naznačenou verzi, omlouvá, že ji přijali pod tlakem u nás nebývalé propagandy a v zoufalství ze současných poměrů. Ty nám propagandisté s perverzní důkladností líčí v nejčernějších barvách. Noblesní kníže jim bylo nabídnuto jako jediné možné řešení. Pro další je důležité, že není možná domluva s druhou skupinou, protože ta vidí stejnou věc úplně jinak. Druhá skupina ale, jak už jsem řekl, tvůrce této kampaně nezajímala.

Štáby ostatních kandidátů si patrně neuvědomily, jak účinná je takto pojatá kampaň a nezahájily účinnou protiofenzívu. Výsledek prvního kola byl překvapením pro všechny. Ještě větším překvapením ovšem bylo chování zastánců Karla Schwarzenberga. Jistě. Byli překvapeni, nadšeni a zpiti vlastním úspěchem. Ovšem fakt, že se někteří chovali jako čerstvě obrácení náboženští horlivci by potřeboval po mém soudu hlubší rozbor. Toto chování vedlo ke zbystření ostatních. Protože nebyli obráceni na Schwarzenbergovské náboženství (bojím se, že tento výraz nejlépe vystihuje skutečnost), nechápali, co tyto nadšence přesvědčuje a vede. Ovšem správně vycítili, že tito lidé byli „přesvědčeni“ podrazem, proti kterému je nutno se postavit. Výsledek byl, že pro Zemana hlasovala ve druhém kole spousta lidí, kteří by jinak k volbám nešli. Další věc, která propagandistům překazila plány, byla známá příhoda, kdy se jejich loutka utrhla z provázků a asi minutu mluvila, co si myslí.

 1. Janika

  Přesné postřehy, děkuji.

  K tomu „Vidíte noblesního knížete” neškodí znovu připomenout, proč známé osobnosti volily Schwarzenberga:

  – Svěrák: „nenese nálepku pravdoláskaře“.
  – Mládek: „nebyl ani komunista, ani svazák, ani pionýr, ani jiskrička“
  – Polívka: „nikoho jiného kolem sebe nevidím“.
  – Caban: „Hlásí se do služby… Jediný správný kandidát !“
  – Illnerová: „Chci prezidenta s životním nadhledem“.
  – Karel Oliva (ředitel Ústavu pro jazyk český Akademie věd): „Karel má jazykový cit. I slova vulgární vlastně nejsou vulgární.
  – Ladislav Špaček: „nemá ambice získat jmění, to už má. Má touhu sloužit obci.“
  – Rottrová: „má rád tuhle zemi“.
  – Tereza Brodská: „je zosobněním pokory a skromnosti. Nikdy neuhýbá a stojí si za svým.“
  – Hutka: „Jeho dědeček porazil Napoleóna.“
  – Mádl: „po zvolení bych nemusel zatnout zuby. Stačí ho jen zvolit.“
  – Jan Šibík: „Karel neintrikuje a je vtipný“.
  – Forman: „věřím Karlovi.“
  – Pafko: „může říkat, co si myslí. Je ve světě uznávaný.“
  – Čtvrtníček: „je jedinej hajnej“

  Jedna menší výhrada k textu, který je sice velmi vtipný – ale za sebe osobně musím dodat, že pana Schwarzenberga považuji za sympatického a moudrého starého muže. Jen můj čistě osobní pohled :-). Ale tuto skutečnost nepovažuji za důvod, proč ho volit, musím dodat.

 2. desperado

  Podobné jsem měl pocity z kampaně i já. Skoro jsem se bál otevřít ledničku, aby na mě nevyskočil senilní (pardon, teď se říká noblesní) Schwarzenberg.

 3. Janika

  Ale jo, desperado, chápu to. Jen opakuju, že bych rozlišovala mezi jím osobně a mezi těmi, kdo ho prosazovali. Myslím, že on senilní není, a i kdyby byl, jako příznak stáří bych to k výsměchu nepoužívala.

 4. ;-)))

  Co je na nem prosim sympatickeho a jeste moudreho? To jak vydrbal s ceskym narodem a restituoval na zaklade rakouskych zakonu ac neni obcanem rakouska? To ze dokazal ukrast to, na co nema zadny pravni narok? To ze je restitucni podvodnik a uplacel uredniky jak sam priznal?
  To ze po leta systemove dlazdi cestu narokum sudetskych nemcu a jeste se tim v cizine chlubi?
  To ze nasim jmenem bez naseho souhlau uznal Kosovo? To ze se zaslouzil o budouci pravdepodobnou arbitraz vuci CR Arevou?
  Nevim, pro me je to clovek, NESCHOPNY VYKONAVAT JAKYKOLIV VEREJNY URAD, nakonec jeho jedina kvalifikace, nedostudovany hajny mluvi za vse.

 5. Janika

  Smajlíku (pořád žádné jméno…) to je spletené páté přes deváté a podle mě nedoložená obvinění.

  Dal jste sem předtím odkaz na to téma restitucí, já jsem se tím poctivě zabývala a dospěla k závěru, že jeho restituce u nás byly po právu. Napsala jsem stručně svoje závěry a nebudu to opakovat znovu, je to tady v diskuzi: https://janica9.wordpress.com/2013/01/30/co-by-dnes-rekl-karel-kryl/#comments Pokud máte nějaké věcné připomínky k tomu, co jsem napsala, prosím, sem s nimi.

  Co se týká vzdělání, tak šlechtická dítka mají obvykle skvělou soukromou výchovu a vzdělání. Jen na to nemají glejt.

 6. annapos

  Články a komentáře typu mimozemšťané? JSOU ? NEJSOU ? Považuji za čiré teorie, co by bylo kdyby? Proč tyto věci u nás nikdo neřeší, dokud je čas a prostor, lidé včas nehledají vhodné, mladé, inteligentní, vzdělané a charakterově bezúhonné kandidáty? Všechny následné články a diskuse, jsou k ničemu, pokud nikdo v podstatě nechce řešit to, co bude, jen se stále omílá to, co v podstatě je vyřešeno!
  Závist, zloba, netolerance rozvrací, a odvrací lidskou pozornost, k nedůležitým a irelevantním věcem, Z Á M Ě R N Ě, aby prošli nepovšimnuty věcí důležité ?

 7. ;-)))

  Nedolozena obvineni
  1. Kosovo? Nedolozene?
  2. uplaceni uredniku kvuli restitucim … sam se proznal.
  3. Areva? Jako bonus jeste pridal A KONEC A BASTA, VIM CO DELAM
  http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/213268-areva-se-v-boji-o-temelin-opira-o-schwarzenbergovu-navstevu-parize/
  v normalnim state okamzita demise
  4. DEDICTVI? Nejsem pravnik, ale po vsem co jsem za 23let zazil a videl jsem 100proc presvedceny ze narok nemel a jde o ryzi podvod stejne jako restituce
  5. dlazdeni cesty?
  německý týdeník Junge Freiheit, konkrétně jeho vydání z 16.09.2010
  http://www.jungefreiheit.de/Single-News-Display-mit-Komm.154+M50e620beaf2.0.html

  BERLIN. Der tschechische Außenminister Karl zu Schwarzenberg hat die Möglichkeit einer Abschaffung der Beneš-Dekrete in Aussicht gestellt „Die Diskussion hierüber ist im Lande ziemlich im Gange“, sagte Schwarzenberg dem ARD-Magazin „Kontraste“.

  Ob es dafür im Parlament jedoch eine Mehrheit geben werde, sei allerdings eine andere Sache. „Aber ganz ohne Zweifel ist die Fragestellung offen“.

  Česky:

  Berlín. Český ministr zahraničí !!!!! Karel Schwarzenberg pokládá za možné odstranění Benešových dekretů. „ Diskuse o něčem takovém je v zemi /ČR/ už v běhu. Ovšem je otázkou , zdali se najde v parlamentu potřebná většina, nicméně , bezesporu je nastolení této otázky otevřeno.“ řekl Schwarzenberg v magazinu Horizont veřejnoprávní stanice ARD.

  ARD znám velmi dobře. A dlouho Sleduji ji nějakých 40 let. Pro mne jde o nejkvalitnější veřejnoprávní stanici na světě. Serioznost je absolutní axiom! A Horizont prestižní politický magazín.

  … podvodnik a lhar

  6. neschopnost a nekvalifikovanost vykonavat urad? ;-))) ukazte mi jakoukoliv firmu, ktera by najala cloveka s jeho vysledky, chovanim, neschopnosti udrzet pozornost

  pridam bonus ke SLUSNOSTI a vrozene noblese + vzdelani

  VLASTENECKY UVEDOMELI DUCHODCE UMIRA VCAS

  a naslo by se toho mnohem vic…

 8. sax

  Karel byl zvolen za hlavu Schwarzenbergskeho rodu, dela tedy sefmanazera, rodinneho vykonneho reditele, CEO, takze zadne becko to neni. Tim ze porad spi bych se omamit nenechal, je velmi v obraze a tvrdy obchodnik.

  Lid cesky potreboval konecne cloveka „zijiciho v pravde“ a kdyz se zadny nenasel, tak si ho alepson vymyslel. Kulturni fronta pro mne byl skoro strasidelny zazitek, cloveku se najednou ozrejmi, jak jednoduche je udelat kulturne- politicky teror a hlavne, jake „ciste duse“ na nem dokazi participovat a jak dobre jim to jde.

  Celoa volebni kauza je vlastne dost pruhledna: Karel potreboval a potrebuje privatizovat, tak se dal do holportu s privatizatory.

 9. che

  Pokud se dotýká toho být v obraze – tak je asi jako František Josef I poslední dva roky své vlády, ne-li ještě nějaký ten hypotetický rok navrch, stačilo pozorovat jeho účinkování v TV debatách a to spaní s tím souvisí. Připomínám Bělohradského simulakrum.

 10. J. Hruška

  Janino, při popisu osobního vzhledu K. S. jsem použil krajní názor kvůli kontrastu. Pokud nevidíte noblesní kníže, propagandisty nezajímáte. Děkuji za seznam, ve kterém se osobnosti snaží říci „noblesní kníže“ vlastními slovy, vhodně článek doplnil.

 11. Janika

  Jene, já jsem to taky tak pochopila – jako záměrné zdůraznění pro příklad, jak se z černého udělá bílé. Proto jsem to trochu nešikovně zmínila s tou výhradou, aby si někdo nevyložil tenhle článek zjednodušeně a povrchně.

  Saxi, souhlasím, s výhradou k té privatizaci – co by ještě u nás mohl reálně privatizovat? Na co měl nárok, to už má a na majetek hlubocko-krumlovské větve nedosáhne, to by prostě neprošlo.

 12. Janika

  Aničko, k té otázce „Proč tyto věci u nás nikdo neřeší, dokud je čas a prostor, lidé včas nehledají vhodné, mladé, inteligentní, vzdělané a charakterově bezúhonné kandidáty?“ – Ono to funguje tak, že nikdy nikdo nikoho nehledá, na každém je, aby se prosadil. A proč je tomu tak? No protože KDO by měl hledat, kdo určí ty, co mají hledat? Ti, co vládnou, se jen mezi sebou rvou o moc.

  A druhou výhradu mám k té představě mladého, inteligentního, bezúhonného kandidáta. Až mě z toho mrazí a vybaví se mi takový Stanislav Gross… Ono se to totiž PŘEDEM nepozná, co v kom je, to se pozná až v „boji“. Proto mám radši staré ošlehané lvy, od těch už víme, co se dá čekat :-).

  Vždycky si vzpomenu na tuhle písničku – normálně nepoznáš ani co je v příteli, dokud ho „nevezmeš do hor“:

 13. Janika

  Smajlíku, to je zase skrumáž ;-) Ještě se sem vrátím a dopíšu to, jen co budu mít chvilku.

  Tak, vezmu to stručně:
  1. Kosovo – souhlas, to je jasné.
  2. Nepřiznal žádného uplaceného úředníka, jen ho kdosi vydíral a aby se nemusel dohadovat, ustoupil.
  3. Areva – někdy žádné z možných řešení není to pravé. Mohl si vybrat mezi striktním dodržováním protokolu, nebo mezi lidskou stránkou věci. Je mi sympatické, že si vybral tu stránku lidskou a svému kolegovi o dva dny dříve, než to bylo oznámeno veřejně, naznačil, jak se věci mají. Ano, věděl co dělá.
  4. Ve věci restitucí jste o čemsi přesvědčen, no dobře, a co já s tím. Fakta jsem už shrnula a k nim jste nic věcného nepodotkl.
  5. Dláždění cesty, aneb co možná udělá, co se chystá udělat – přimlouvala bych se za to, abychom posuzovali lidi za skutky a ne za (neprokazatelné) úmysly.
  6. Neschopnost způsobená stářím – souhlas, na stavbě by ho nevzali. Ale u státníků se hodnotí jiné kvality, než akčnost. Možná by se nám žilo lépe, kdybychom moudrost starých ctili, po vzoru některých dávných civilizací.

 14. zajoch

  Janiko, překvapila jste mne. Vůbec mi nepřipadá, že by příspěvek smajlíka byl spletený páté přes deváté. Nedoložený je podle toho jak se nedoloženost vezme. Smajlík jistě není z okruhu Schwarzenberga, takže osobní zkušenosti asi dát nemůže. Ovšem on uvádí patrně to co se dočetl mimo naše sdělovadla, čili mimo ovlivněná a propagandistická media. Naprosto s ním souhlasím. Sama jsem se toho dočetla hodně a snad nejvíc mě dorazilo to co zde dále uvedu (je to jen úryvek z celého článku):

  Co se neměl nikdy Český národ dovědět.,

  Co se neměl český národ nikdy dozvědět:Týden po té,co sám K.Schwarzenberg rozvířil v TV duelu debatu o sudetských Němcích a Benešových dekretech se objevilo svědectví muže,který byl v 90 letech u šokujícího výroku knížete,kdy přímo slíbil restituci majetku zabaveného šlechtické rodině,která kolaborovala s nacisty.Schwarzenberg v duelu prohlásil,že Benešovy dekrety již 20 let neplatí a že za odsun sudetských Němců by tehdejší vláda i s prezidentem Benešem dnes stála před hágským tribunálem pro válečné zločince.Na základě těchto slov se ozval ředitel státního zámku Sychrov na Liberecku pan POLANSKÝ a řekl toto:Rozhovor se uskutečnil na Pražském hradě v kanseláři tehdejšího kancléře V.Havla. Kancléřem byl tehdy K.Schwarzenberg. Rozhovor se odehrál před očima ředitele zámku Sychrov.Schwarzenberg rozmlouval s Marguerittou,princeznou z Rohanu,hraběnkou Kottulinský,dcerou Alaina Rohana,který byl do
  roku 1945 vlastníkem zámku v Sychrově. Několik dní po listopadu 89 telefonovala POLANSKÉMU Margueritte Rohanová-Kotulinský,že s napětím a radostí sleduje události u nás a že do konce roku 1989 určitě přijede na Sychrov.To se taky v prosinci 1989 stalo.Margueritte se chtěla setkat s V.Havlem a informovat ho o tom,že má v Americe známé,kteří ji pomohou s opravami zámku. Schůzka byla předjednána,ale jako první se udála s kancléřem V.Havla-Schwarzenbergem.Při loučení Marguer itte s K.Schwarzenbergem se kněžna naléhavě dožadovala na Schwarzenbergovi,aby nezapoměl na RESTITUCE. Schwarzenbergova odpověď byla šokující“.MARGUERITTO,BUĎTE TRPĚLIVÁ.PŘIŠLA DOBA,VE KTEROU JSME VŮBEC NEDOUFALI.UTEČE PÁR LET,LIDÉ TADY BUDOU MÍT PROBLÉM SE NAŽRAT A PAK JIM BUDE JEDNO,CO SE KOMU VRÁTÍ.“Řekl tehdy Schwarzenberg.Tehdy začal pán POLANSKÝ nahlas protestovat a na popud Margueritte Rohanové-Kottulinské, po interpelacích K.Schwarze
  nberga a Milana Uhdeho,tenkrát ministra kultury ČR,byl pan POLANSKÝ ze zámku Sychrov,co by ředitel-vyhozen.Takový je K.Schwarzenberg.Kdo ho volil,je stejný,jako on.Zamyslete se.

  Dále sem dám už jen odkaz.
  http://www.parlamentnilisty.cz/parlament/vlada/VIDEO-Bojovnik-s-korupci-Slusnost-knizete-je-jen-slupka-Tohle-jsem-s-nim-zazil-260450

 15. Janika

  Zajochu, tohle jsem také četla a pochopitelně mě to šokovalo. Ale teď koukám – to bylo v roce 1989, nebo krátce po tom? Ale pak by to dávalo jiný smysl, bylo to před restitucemi, které pak řádně a podle práva proběhly, takže o co jde? Dostali majetek větve orlické a na majetek větve hlubocko-krumlovské nárok nemají. Slíbil restituci, ta proběhla.
  Moc se omlouvám, o restitucích jsem si to přečetla před pár dny, předtím mě to nezajímalo, takže jestli mi něco uniklo, opravte mě, prosím.

 16. Hamilbar

  Janiko k vašemu:

  „3. Areva – někdy žádné z možných řešení není to pravé. Mohl si vybrat mezi striktním dodržováním protokolu, nebo mezi lidskou stránkou věci. Je mi sympatické, že si vybral tu stránku lidskou a svému kolegovi o dva dny dříve, než to bylo oznámeno veřejně, naznačil, jak se věci mají. Ano, věděl co dělá.“

  si dovolím poznamenat:

  Ano, věděl co dělá. Pravděpodobně také věděl kolik miliard bude to co dělá státní kasu stát. A pravděpodobně také věděl kolik z toho bude mít.

 17. Astr

  Dovoluji si vstoupit a pridat proc NE SCHWARZENBERG !
  Pro vse co udelal, ziveni nadeji pro SL, pro vrazeny klin do Balkanu Kosovo, take hlasovani posledni proti Palestine coby pozorovateli v OSN, ale hlavne co tu zatim nikdo nepripomel jeho zradu nejvetsi. Jako ministr zahranici za ZELENE on proti vuli Zelenych proti jejich politice hlasoval po boku nekolika malo statu sveta PROTI zakazu pouzivani ochuzeneho uranu ve zbranovem systemu(depleted uranium) Na tento radioaktivni sajrant umrelo a umira na pokracovani tisice lidi dodnes !
  To co bylo uvedeno smajlikem je bohuzel spravne :-(
  ;-))) napsal: =10.2.2013 v 21.47
  body 1- 6
  i se spravnym prekladem a odkazem na ARD!
  V souhrnu:
  knize je politik naprosto bezohledny a bezohledne jdouci za svym !
  Soucet FSEHO co rekl a udelal mluvi naprosto jednoznacne !
  howk

 18. Anonymní

  2 t3jd

  ano, fondy uplne JINEHO cloveka a rodu, Adolfa, se kterym nema dnesni Karel ZADNOU BIOLOGICKOU VAZBU

  Proto je zrejme jinej

  Pro me osobne uz jen velmi stare prohlaseni

  VLASTENECKY UVEDOMELI DUCHODCE UMIRA VCAS

  bylo natolik smysluplne s noblesou nacisty, ze pro me uz tehdy DEFINITIVNE SKONCIL.

  Jako clovek je to obycejne HOVADO!

  To co se postupne vynorilo pozdeji je potvrzuje prvni.

  A dedictvi????

  Jsem si 100proc jisty, ze v pravnim state by neproslo, stejne jako by neproslo v CR dle platnych zakonu CR…

  Jen Havlova pomoc podobne jako milost Kocabovi mu umoznila restituovat/dedit podle rakouskych zakonu az neni rakousky obcan…

  Jen dalsi podvod ala ja Lucernu nechci

 19. Janika

  Astře, také je pro mě ze skutků KS úplně nejhorším to jeho hlasování proti zákazu ochuzeného uranu. To je beze sporu a díky za připomenutí. Jinak se ale snažím vyvarovat toho, abych na něm viděla šmahem všechno jen a jen zlé, nechci být jako jeho příznivci a snažím se posuzovat spravedlivě jednotlivé činy a skutky a neskandalizovat kdejaký výrok, vytržený z kontextu. Takže tady najednou vypadám jako jeho obhájkyně, což nejsem ani náhodou.

 20. Janika

  Hamilbare, Váš komentář k Arevě mi vyrazil dech. Nejzábavnější na tom mi připadá, k jak odlišné interpretaci strohých faktů jsme oba došli :-). Samozřejmě, asi jsem naivní. Nepřu se, jen mě to pobavilo.

 21. annapos

  Milá Janiko, je to generační? Koho já již nepovažuji za mladého, dědek v mém věku??? je mnou dobře ohodnocen, neb jsme na tom stejně tělesně, ta duševní zdatnost, se jistě může lišit, na výběr je vždy, pokud lidé mají zájem? cokoliv řešit ? včas ? I teď, ještě S N A D , není pozdě?

 22. Janika

  Smajlíku, Areva, Mali a všechno ostatní, to je prostě politika. Nějaké domněnky o osobním prospěchu mít můžete, ale pokud to není prokázané, tak to nemá smysl. Nikdy nedokážu odpustit například Havlovi „humanitární bombardování“. Přesto jsou lidé, kteří ho za to omlouvají, že to byla daň jeho postavení v tehdejší době, prostě ta „politika“, v níž je i prezident či ministr jen kolečkem v soukolí. Takže chci říct to, že sice neodpustím „humanitární bombardování“, ale nemyslím si, že to Havel dostal nějak zaplacené. To samé Schwarzenberg Mali, proboha…

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s