Odporná goebbelsovská propaganda českých médií

Napsal Taras, celý článek zde, diskuze bez registrace je možná tady.

Dobrý večer, na plantáži už utichá pracovní ruch, otroci Hamilbar a Taras ošetřují naběhlé puchýře a plantážnice srká svůj večerní drink. Něco chlazeného.

Takže coby hostující otrok, od Janiky, Terasu jsem musel zavřít z důvodů tam uvedených, tady budou moci připojit pochvalný komentář i ti, kteří nejsou registrováni na iDnesu a chodili jenom na Terasu. Díky, naše paní.

Pod článkem je dvacítka komentářů a ani jeden si nevšiml toho, že není o tom, jestli je Grebeníček ošklivý nebo naopak ztepilý šuhaj, ale o tom, jak hrubě česká média zkreslila jeho projev. Skandálně, neodpustitelně, tak, jak to umí jenom ona.

Pokud se atmosféry roku 1968 týká, popsal jsem ji náznakem v článku: byla neopakovatelná, patrně nejsvětlejších sedm měsíců v poválečných dějinách. Tehdy už jsem rozum nabral a mohu to docela dobře posoudit. Ženil jsem se 8. srpna, třináctý den po svatbě přijeli. Ta třináctka předznamenala i to manželství, nebylo šťastné, ani těch dvacet následujících let.

A byli jsme se ženou Palachovi na pohřbu. Smutný a vlhký lednový den, v centru Prahy byly statisíce lidí a jedno bylo nápadné: namísto obvyklého hluku, a šumu, který dav normálně vydává, panovalo tíživé ticho. Důstojnější rámec a poklonu chlapci, který se v mladickém zklamání obětoval, si už nelze představit.

 1. Janika

  Tarasi, vítej na ostrově, je mi potěšením a ten drink bych ti taky nabídla, kdyby to šlo :-).

  K článku trochu odjinud – komunista Dolejš se vyjádřil ke slovům svého kolegy takto: „Mám celkově za necitlivé až nechutné se v době výročí úmrtí jana palacha nad pietou v podobě palachova dne v kalendáři přít o tom zda Palach kririzoval jen okupaci a normalizaci a nebo i její režimní příčiny. někdy je lépe mlčet.“

  Možná se jinde vyjádřil i ostřeji. Už předtím například volil knížete a článek Drdy ve veřejnoprávním médiu obhajuje svobodou projevu. Ten člověk mi připadá jako typický „čecháček“, zalíbit se, nevyčnívat, neprovokovat. Jeho podbízivost kontrastuje s jasným a rozhodným stanoviskem ne-komunisty Čulíka, který hned vzápětí po událostech v parlamentu napsal, že Grebeníček má pravdu. Zato komunistu Dolejše má v oblibě tresen… ;-).

 2. Taras

  Grebeníček (taky ho nemám v oblíbenejch) polemizoval s důvodovou zprávou k zákonu, ve které dělali pravičáci z Palacha bojovníka proti komunismu. Na to právo měl a správně ho využil. Že použil nešťastně ten citát, kde byl „totalitní“ komunistický režim je jeho chyba, proti totalitě nepochybně Palach bojoval, ale z celého projevu jasně vyplynulo, že se Grebeníček staví proti tomu, aby Palach byl považován za bojovníka proti reformní KSČ roku 68. On ji naopak podporoval. Proti házení komunistů 68 s komunisty normalizačními do jednoho pytle ten projev byl. Dolejše v tomto případě nebrat, stejně jako Zemana. V tom je osobní nevraživost i různé kalkuly.

 3. sax

  A to ses, tarasi, tak na ten boj na barikadach tesil…neni nad nazorovou oponenturu, ze ano… :o)

  Diky Janice za kratky azyl, skoda ze to nevi nikdo u Tarase. Ale kdyz jim to reknete, pritahnete trola.
  Radsi jsi mel nechat posledni diskuzi otevrenu, aby se pohrobci mohli alespon rozloucit, takhle by si clovek mohl myslet, ze ti nejde o spolecnou vec socialismu, ale o osobni pomstu :o)

  Sto roku namisto diskuze, mlčel jsem,
  sto roku sazel tarasovi karmy,
  za sto let v mozku mem bezmasem
  nervy mi z priznivcu levice ztuhly.

 4. Taras

  Hehe, Saxi, nejsem blbej, kdybych nechal otevřenou diskuzi, tak byste mi nadávali. Janika mi tenhle azyl nabídla až po vyjití článku někdy k večeru. Pak jsme ale pracovali skutečně rychle. Na Terase jsem nechal vzkaz, dokonce celej červenej, aby bylo jasno.

  Na trolla jsem děvčicu upozornil, to bylo to první, když mi to nabídla. Ona je ale odvážná školačka a prej mu zakroutí chvostem. Tož jsem zvědavej.

 5. Janika

  Jasně, saxi, přejte mi trochu toho dobrodružství :-).
  Ještě dodávám, v zájmu objektivity, že jsem k tomu Tarase svedla já, byl to můj nápad a moje iniciativa.

 6. Taras

  Svést Tarase je těžké, kde nic není, ani čert nebere, takže z tohodle zorného úhlu je nutno posuzovat to Janiky přiznání. Heroický výkon, v podstatě.

 7. che

  Musím se zastat Dolejše – podle toho jak se vyjadřoval v odpovědích na otázky v Parlamentních listech, tak v prvním kole volil Dienstbiera a v druhém Zemana, předhazovat mu volbu Š ?? je tak trochu mimo, je to sice „pan opatrný“ a spíš bych ho taky řadil k levým centristům v socdem.
  Jeho vyjádření jde také chápat tak že je mu vůbec šouflek to rozmazávat, možná (ale to už spekuluji – že se obával následné reakce k jakémukoliv postoji a považoval za nejlepší kušat) ale prapůvod je v tom že se tu někdo z Palacha snaží dělat ikonu, a to v rozporu s celou atmosférou tehdejší doby a že to historik Grebeníček nevydržel… Dolejš není pamětník, chybí mu autentický prožitek. Já být na místě G. tak navrhnu doplnit ještě Zajíce a Plocka – a čekal bych jak toho Plocka, delegáta Vysočanského sjezdu slavní navrhovatelé skousnou.
  Když už.

  A protože objektivní zhodnocení historiky chybí a asi ještě dlouho chybět bude tak bychom úctu k mrtvým měli projevovat jinak než jejich využíváním k politickým klackům na ideové protivníky.

 8. Desperádo

  Četl jsem z několika zdrojů původní zprávu o Grebeníčkově projevu, pak tady u Janiky a Tarasův článek až naposledy. Z toho všeho jsem si vyvodil jediný závěr: Goebbels byl žabař. Většina českých novinářů jsou hlásnými trouby současné koalice a jejich schopnost překrucovat jde opravdu do extrémních hodnot.

 9. Taras

  che: samozřejmě že Grebeníček není tím nejvhodnějším obhájcem Palachovy památky, ale skutečně měl ve svém projevu pravdu. Pokud vyznáváme zásadu „padni komu padni“, tak musíme konstatovat, že normalizační komunista Grebeníček je zastáncem a obhájcem historické pravdy před jejím zkreslováním pravičáckými poslanci (důvodová zpráva) a je obětí nechutné kampaně v nejhorším novinářském nacistickém a stalinském způsobu. Kde to jsme, proboha?

  A v téhle souvislosti nemohu přijmout Dolejšův postoj skrčence, který by to raději nerozmazával. A doplnění dalších pochodní do zákona (Zajíc a Plocek) je samozřejmě dobrý tah.

 10. Taras

  Desperádo: Ano, naše média (včetně veřejnoprávních) jsou skutečně ta nejhorší žumpa, za níž by se nemusel stydět ani stalinský nebo nacistický režim. Tragické je, že to je české specifikum, na Západě tohle běžné není. Např. německá veřejnoprávní ARD je vzor vyváženosti, objektivity a dodržování principů demokratického média.

 11. jonáš

  No Tarasi, on je skutečně rozdíl, jakej člověk byl a co zastával a dělal, a čeho symbolem se o čtyřicet let později z úradku jiných a nevědomosti publika stal. Já to z nedostatku lepšího matroše přirovnávám k Juldovi Fuldovi coby kanonizovanýmu symbolu (komunistickýho) odboje za války, ač ten reálnej odboj vypadal dočista jinak a mladej Horák to akorát z frajeřiny podělal a bůhví koho dekonspiroval. Ale symbolem se stal, my mladí tomu v těch šedesátých letech docela věřili ;-)

 12. Faust

  No, když dovolíte: komunista Dolejš je můj byvší kolega… jinak řečeno, vyměňujeme si přání k vánocům a novému roku a oslovujeme se jménem.
  Těžko bych ho soudil tak příkře, jak zde bylo uvedeno výše.
  A navíc: jako Palachův vrstevník a tak trochu spolužák (ano, Jan Palach začal studovat VŠE a poté přešel na fildu) snad mohu tvrdit, že Grebeníček Palachův čin hodnotil správně (leč slovy nevybranými a v naprosto nevhodnou dobu).

  A po létech dvaadvaceti pravda zas sedí v koutku a pláče
  a lež zas vystrkuje rohy…
  a co bude pak, až my – pamětníci – odejdeme cestou všelikého těla?
  Lež bude triumfovat…
  —-
  (ještě že jsem starej a toho nedožiji).

 13. Faust

  Janiko, prosím … jsem Tarasův starý blogový přítel (jakož i mnohých dalších). Tak ten koment propusťte…

  A pro Jona: no, Jonáši, jsem o něco starší, než Ty, ale fučíkovskou legendu jsme jaksi nikdy extra nepřijímali. Přišla nám (pokud mohu generalizovat) až příliš hrdinská… rozumíš mi?
  Ovšemže jsme/jsem v té době nevěděl, že by Fučík „práskal“, ale tak ňák to bylo všechno až běda knižní…
  Zvláště když byly zkušenosti, jak nacisti zatočili s „běžným“ odbojem…

 14. Janika

  Fauste, jste tu samozřejmě vítán, Vy i ostatní. Bezpečnostní opatření omluvte, prosím, přála bych si tady slušnou a přátelskou diskuzi, byť s opačnými postoji.

  To s panem Dolejšem, víte, mám podobného známého. Vždycky byl oblíbený, s nikým si to neroznázel a tak ho zvolili do funkce – tam přišlo rozčarování. Ono je někdy nutné zaujmout stanovisko a stát si za ním. Jinak to ovšem hodnotíme u člověka, který je nám blízký, jinak u cizího. Případ s Grebeníčkem mě šokoval, hledala jsem, co na to řekne pan Dolejš a ta jeho opatrnost mě opravdu otrávila. Tak se nezlobte, ponechme si na pana Dolejše každý své mínění. Nepíšu nic, co bych mu nedokázala říct do očí.

  S tou Dolejšovou volbou Schw. jsem to spletla, za to se omlouvám, díky za odkaz, che.

 15. J. Hruška

  Kdybych byl odpůrce komunistů – posledních dvacet let mě vyléčilo – řekl bych s G. K. Chestertonem, že je smutné, když jen komunista říká pravdu. Takhle říkám, že je nadějné, když někdo v dnešních s*ačkách řekne pravdu.

 16. Vodník

  Co se medií týče, máte samozřejmě pravdu, I v tom, že Palach nebyl žádný antikommunista. V jedné věci ale Grebeníček pravdu neřekl: ať už se Palach upálil z jakéhokoli důvodu, tím SYMBOLEM odporu proti régimu se na dalších 20 let stal. A ten régime byl „totalitní kommunistická moc“. Proto to tvrzení zavádějící není a v tomto bodě (ovšem pouze v tomto) Grebeníček pravdu nemá.

 17. Taras

  Fauste, ta předběžná opatrnost platí pro všechny, i pro mě, Janika se bojí, aby jí nějaká pouštní bouře nenafoukala písek za výstřih.

  Jinak jsem si uvědomil, že jsem už skutečně jeden z mála pamětníků, v roce 68 mi bylo třiadvacet a dost to sledoval, byl jsem v Praze při invazi, hltal všechny noviny (běžně jsem si kupoval několik deníků i týdeníků) a zajímavostí je, že jejich úroveň, obsahová i formální, stylistická, byla o dvě třídy nad tou dnešní. To jsou ty paradoxy, za komunistů excelentní noviny, za kapitalistů s deklarovanou svobodou slova kejda. Zkusím to napsat, tyhle dojmy, které jsou asi víc než suchá data.

 18. Janika

  Vodníku, to je pravda, že se Jan Palach stal symbolem – a tedy simulakrem, čímsi vytvořeným a svébytným. Nevidím proto žádný důvod, proč by takové simulakrum mělo být čímsi uctívaným svatým a nedotknutelným. Pravda by měla být svatá, ne vytvořená lež, byť líbivá.

 19. Vodník

  O to nejde. Jde o to, že Grebeníček řekl, že se Palach tím simulakrem NESTAL (konkrétně, že to tvrzení je zavádějící). A v tom pravdu nemá! Stal! Jestli právem nebo neprávem, o tom můžeme debatovat, ale na tom, že tím symbolem byl, na tom nezměníme nic ani Vy, ani já, ani Grebeníček.

  Možná chtěl říct to, co si oba myslíme, jen to nešikovně vyjádřil a pravici nahrál na smeč. Chyba. Sračkomety jedou na 200%!

 20. Janika

  Aha, vlastně, to máte pravdu, Vodníku, řekl toto: „Například tvrzení, že se Jan Palach stal symbolem boje proti totalitní komunistické moci, je naprosto zavádějící.“ Ta logika :-). Ale když oni sami se k „symbolu“ hrdě hlásí, tak jak se s nimi dá debatovat…

 21. Taras

  Takhle: Palachův čin byl zcela autentický, protože zklamání z toho, že vedení ustupuje před tlakem Moskvy a vrací se ke starým praktikám bylo velké a bolestné, dnes těžko pochopitelné. A je logické, že se nejvíc dotýkalo mladých lidí, kteří ten závan svěžího vzduchu prožívali zvlášť citlivě. Proto jeho oběť byla přijata s vážností a úctou, tedy nebyla něčím umělým a později zbožštělým, jak se domnívá Janika. Zkusím to popsat v článku.

  Ano, Vodníku, v úvodu udělal Grebeníček tu chybu, že ocitoval z důvodové zprávy to, že Palach byl proti „totalitnímu komunistickému režimu“, přičemž ale z jeho celého projevu vyplývalo, že Palach famdik komunistickému reformnímu režimu. Je fakt, že politikovi by se to stát nemělo, takové přehlédnutí, ale důležitý je celý projev a jeho vyznění, nikoliv jedna evidentně chybová část. Sračkometům se nemá dávat záminka.

 22. J. Hruška

  Milý Vodníku, když už se v tom chcete vrtat, držte se skutečnosti. V prvním období se Jan Palach stal symbolem odporu proti tomu, že KSČ couvala z reformních pozic. Tedy ne odporu proti KSČ.
  Teprve později, když se rozloučila s téměř polovinou členů a nebyla naděje, že by se kdy do reformních pozic vrátila, stal se symbolem boje proti totalitní moci, prezentované KSČ.
  Ještě později si s ním vyplachoval hubu kdejaký privatizační zloděj a propagandista.

 23. Janika

  Tarasi, ale já tomu rozumím, to umělé a účelové zbožštění přišlo až v poslední době. Protože se to hodí politikům do krámu.

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s