Dveře ve zdi – 74

Napsal alexandrov_g
Přeložil Hamilbar, převzato odtud.

Budeme si povídat o obětech. O obětech války.

Do této kategorie masové vědomí řadí ty, kteří padli na bojišti a ty, kteří zahynuli, protože se ocitli v „zóně válečných operací“. A zmrzačené vojáky a civilisty, pochopitelně. A ty, kteří zemřeli hladem vyvolaným vojenskými akcemi. Jinými slovy, většina lidí považuje za oběti války ty, kteří se dostali do přímého kontaktu s kulkou nebo bombou. Nebo blokádou. Při tom za rámcem vnímání zůstává ten fakt, že oběti nesly obě strany, jak vítěz tak poražený. Vítěz svými oběťmi zaplatil za vítězství a poražený zaplatil svými oběťmi za porážku. Všechno?

V žádném případě.

Nějaké jednoduché počítání tady prostě nefunguje, i když propaganda začíná porovnávat ztráty jednotlivých stran a mluví o „Pyrrhově vítězství“ vítěze proto, že ztráty vítěze na bojišti byly vyšší, než ztráty poraženého. A poražená strana začíná přemýšlet „vlastně jak to, že jsme prohráli, když naše armáda měla menší ztráty?“

„Je to, samozřejmě, ponižující, platíme reparace a tyhlety věci, taky okupace… no je to, no je to samozřejmě, ale přežili jsme to! žijeme!“

Podobný úhel pohledu (podobný „způsob myšlení“) je velmi oblíbený, což je pochopitelné, je to jistý druh obranné psychické reakce. Jenomže se při tom „zamlžuje“ ten zřejmý fakt, že mezi oběti války patří nejen mrtví poražené strany, ale i její přeživší. Všichni, kteří přežili, všichni do jednoho, úplně všichni. Oni jsou také – oběťmi. Oběťmi války. Právě to „žijeme!“ jim daroval vítěz a vítěz také určuje, co poražený může a co – v žádném případě. Vítěz za to „žijeme!“ vystaví účet a ten si pak nechá zaplatit.

A platba je zdaleka ne vždy prováděna „neobnovitelnými zdroji“ nebo mrzkými penězi, jak to vidí závistivá očka poulící malinký človíček, platit se dá i jinak. Součástí platby může být například způsob myšlení poraženého. Což je podstatně důležitější, než peníze. Vítěz například donutil Němce z Východního Německa myslet jinak.  A oni, i když dál mluví německy, začínají přemýšlet tak, jak se to hodí vítězi. A východním Němcům, „endérákům“, se jen zdá, že nejenom mluví, ale i přemýšlí jako vždycky, „německy“, ale ve skutečnosti začínají přemýšlet „sovětsky“. Začínají popisovat sovětský svět německými slovy. A to je všechno. „Nevídáno…“, – pomyslí si človíček – „Taková prkotina!“ Prkotina? Němci nepopisují německými slovy SSSR, ale – svět, Sovětský vesmír. Východní Němec sám sobě německými slovy vypráví, jak ho vidí Rus a považuje tento popis za svůj vlastní, německý.

A vítěz nic víc ani nepotřebuje. Co si na poraženém ještě můžete vzít? CO JEŠTĚ?

Vítěz nechává poraženého žít ve světě iluzí a ponechá poraženému jen ty iluze, které jsou pro něj výhodné.

A jestliže těm nebo oněm iluzím věří celý svět, pak to znamená právě to, co vás okamžitě napadlo – znamená to, že celý svět patří mezi poražené.

Tak například, my jsme se spolu trochu pohrabali v historii vytvoření „suverénního státu Vietnam“, člena OSN atd. atd., a ukázalo se, že realita se překvapivě liší od ve školách vyučovaného „dějepisu“. A při tom jsme na žádná mimořádná tajemství nenarazili a realitu do nejmenšího detailu jsme nezkoumali, jenom jsme se podívali potřebným směrem a z dálky jsme zahlédli skutečnost, skrze soutěsku a v mlze, zahlédli jsme spíše než skutečnost samu její mlhavé obrysy.

Ale přes všechnu mlhavost vidíme, že v určitém okamžiku se Američané rozhodli dovést stavbu do konce sami. Ze své vlastní iniciativy začali to, co je nám známo jako „vietnamská válka“, „vlezli“ do Vietnamu a začali tam hrát tu roli, kterou před deseti lety hráli Francouzi. Jenom rozsah akcí byl podstatně větší, ale to bylo proto, že nejenom že si Američané kladli podstatně vyšší cíle než Francouzi, ale i USA jsou podstatně větší než Francie a tudíž i jejich možnosti ve výstavbě čehokoliv jsou také podstatně větší.

Zabývat se válečnými operacemi Druhé indočínské války nebudeme, a ne snad proto, že je to téma „nezvládnutelné“, i když také proto, ale hlavně proto, že vietnamská válka coby „vietnamská válka na americký způsob“ není z vojenského hlediska příliš zajímavá. No dobře, tak létali, tak bombardovali, tak sestřelovali, no a co? „Vietnamská válka“ je daleko, nesrovnatelně, zajímavější v jiné hypostazi a to právě v té, na jejíž okraj zamířil náš pohled o několik odstavců výše. Právě ta je mimořádně zajímavá z pohledu vítězů, poražených a iluzí.

USA přišly ve Vietnamu o 50 000 vojáků. To je cena, kterou zaplatily za vytvoření toho Vietnamu, který dnes známe. Pro velmi mnohé bude tato myšlenka nepřijatelná. „Do hlavy nepoleze.“ „Myšlenka na nemyslitelné.“ To nemůže být, protože to prostě nemůže být!

A proč vlastně? Proč si myslíte, že USA vytvářejíce konfiguraci světa „k obrazu svému“ nemohou obětovat pár desítek tisíc padlých vojáků? Ne, vážně – proč?

Já vám řeknu, na čem se zakládá takovéto přesvědčení. A při tom ono není pouze populární, ale naprosto dominující v našem obraze světa. Jeho základem je iluze, že se Amerika bojí bojovat, a že se bojí bojovat proto, že bojuje špatně a špatně že bojuje proto, že Američané se bojí lidských ztrát.

To je ten základ, na kterém je vystavěna iluze bránící nám vidět skutečnost.

A přitom není nic těžkého nadzvednout krajíček iluze a jedním očkem popatřit, jak vypadá skutečnost. „V životě našem trudném.“ Ve skutečnosti po Druhé světové válce Rusko, coby záštita světového míru, stojíce na stráži tohoto míru, bojovalo všeho všudy jednou – v Afghánistánu. A utrpělo tam ztráty. Které nám dodnes připomínají. Hrozné ztráty, odhadované zhruba na 14 000 mužů. Zopakuji ještě jednou – Rusové, kteří se považují za bojovný národ, který nejen že umí bojovat, ale bojuje i „rád“, navíc inspirováni ideologií, která by se dala vyjádřit slovy „cena nehraje roli“, tak tito Rusové bojovali za posledních šedesát let pouze jednou a ruské veřejné mínění považovalo a stále považuje ztrátu 14 000 vojáků za nepřijatelnou. „Já jsem tam vašeho syna neposílal!“ Vzpomínáte? A na pohřby téměř potají vzpomínáte?

SSSR už není. A USA jsou.

No a USA v tomtéž šedesátiletém období bojovaly ne jednou, bojovaly fakticky nepřetržitě, přecházejíce z jedné války do druhé a ztratily v těchto válkách přibližně desetkrát více vojáků než SSSR v Afghánistánu. Ne dvakrát nebo třikrát více. Desetkrát. A USA se ani nepodrbaly. A nikdo tam ty ztráty nepovažuje za „nepřijatelné“. Když je to nutné, tak je to nutné. Tak jak je to vlastně ve skutečnosti? Kdo se ve skutečnosti nebojí bojovat a pro koho cena nehraje roli? Dokonce i když je třeba ji zaplatit ne dolary, ale krví?

Takže to za to stojí. Nebo ne?

Reklamy

44 comments

 1. Janika

  Začetla jsem se do komentářů pod článkem, kdosi tam vložil odkaz na snímky ze starých francouzských novin: http://foto-history.livejournal.com/1719008.html?style=mine
  Napadlo mě při tom, že dříve dělali novináři svoji práci s větší odvahou a s větším nasazením, než dnes. Oni opravdu byli tam, kde se bojovalo a fotografovali to.

  Na tomhle díle mi připadá několik tvrzení trochu zvláštních. Především jsem si nikdy nemyslela, že by se Američané nějak báli obětí z vlastních řad a Rusové naopak válčili rádi. Připadá mi to přesně naopak. Američané nemají v povaze nějak tesknit po zabitých, jejich programem je dívat se vpřed, případně se pomstít. To Rusové mají v sobě stále bolest po zabitých v Druhé světové válce a mají velký strach z války.

  A potom ten zvláštní závěr – USA stále vedou války – a existují. SSSR vedl válku jen jednu – a už neexistuje. Že by tady byla nějaká souvislost :-)?

  Jinak opět – podnětné myšlenky, vedoucí k zamyšlení, nádherný článek.

 2. ;-)))

  Mozna jsem naivni, ale

  Ruske obeti…to byla jedna spolecnost, tak nejak za vlast
  Americke obeti…cerni pesaci, kteryma bily opovrhuji a predevsim ne za vlast ale pro neci soukromy zisk. I ty uniformy si nesmi prat kuci sami, ale outsourcovana soukroma s.r.o. Pro ameriku je valka predevsim velky business ze ktereho vytezi co se da, koristi pocinaje a zdiranim vlastnich vojaku konce. Protoze je to business uspesny, proto jsou online ve valce. Valci postradatelni pitomci a ti co veli scitaji zisky. Je zajimave ze team vzdy najde vhodne pitomce, kteri pro jejich zisk pujdou umirat.

 3. Astr

  Zasadni Informace v clanku chybi!
  Proc tam nakonec sli Americane, kdyz to predtim bylo uzemi zvane Indocina a byla to kolonie Frantiku.
  http://www.historylearningsite.co.uk/dien_bien_phu.htm

  Cely problem zacal kdyz se komuniste pod vedenim

  zacali proti Francouzke administrative stavet vojensky. Za podpory Ciny, CCCP ale CSSR a dalsich lido demo!
  Byli vyhnani posledni porazkou u Dien Bien Phu!

  http://www.historylearningsite.co.uk/dien_bien_phu.htm

  A zde je onen zakopany pes aneb kamen urazu!
  Frantici Amiky moc prosili a zadali o pomoc, ale nedockali se.!
  Vztahy Francouzko – Emericke nebyly nikdy dobre,
  ale zde se projevila zasadni „dermokraticka“
  povaha kongresu USA ktery se k veci vyjadril naprosto jednoznacne.
  Do jedne vety shrnuto:
  USA NEBUDOU PODPOROVAT KOLONIALNI POLITIKU FRANCIE VE SVETE A TEDY NE ANI DO TE DOBY JEJICH VALCENI v INDOCINE!

  presne zneni si vygooglujte .
  Nevim proc se tato zasadni informace ktera odstartovala dalsi vyvoj a skoncila vojenskou ucasti pri pomoci v boji proti komunistum nerika a neni uvadena jako hlavni bod vyvoje od ktereho se odviji vse dalsi vcetne toho co popisuje clanek. Dnesni dalsi podoba politicke korektnosti ?

  Ano je to komentar take o tom kdyby o kterezto sluvko je vzdy nejsnadnejsi se pohadat :-)

  Po bitve je kazdej frajtr generalem a proto se dnes snadno rika, ze KDYBY
  USA Frantikum hned na startu v boji proti komunistum pomohli, nemuselo dojit k obetem 50 tisic chlapcu z US army.
  Zemrelo I 500 Australanu a zranenych bylo kolem cisla 3000!
  Kdyz PRAVDU a INFORMACI tak celou!
  PADNI KOMU PADNI !

 4. Astr

  Komentar ceka na schvaleni :-)

  Mezitim jsem tam nasel i ze tam chybi I jedno jmeno ve vete:
  Cely problem zacal kdyz se komuniste pod vedenim (Ho Chi Minha) ….

 5. Milan

  Dosti odvážné je tvrdit, že Sovětský svaz vedl od druhé světové války jen jednu válku, a to v Afghanistanu.
  Jako by nebylo Korejské války, jako by nebyl vojenský zákrok v Berlíně, jako by nebylo přepadení Maďarska, jako by nebylo přepadení Československa, jako by nebyla finanční i personální podpora celé řady různých povstání a občanských válek po celém světě v druhé polovině 20. století, jako by nebyla personální podpora arabských válek proti Israeli, jako by nebylo řady šarvátek na Amuru…
  A po rozpadu Sovětského svazu opět probíhaly válečné akce pod ruskou vlajkou, a to nejen ty notoricky známé v Čečensku, ale též útočná válka proti Gruzii.
  Autor je osobně angažován a sám si něco namlouvá a vidí svět ne jaký je, ale jaký ho chce vidět. A proto se nemůže dobrat pravdy.

  A co se týče USA, tak tam je budoucnost rovněž dost nejasná a nejistá. Nezdá se, že by jim jejich válečnický duch pomohl v obraně vlastních hodnot a vlastní identity. Přestože organisují po celé planetě jednu agresi za druhou, jejich vlastní země je stále více zaplavována cizinci, kteří se nechtějí stát „Američany“ (ve smyslu klasický občan USA anglosaské kultury, či jak oni sami říkají WASP) a přinášejí nejen svůj jazyk, ale i své zvyky a svou kulturu.

 6. Báša

  Mno… Asi takhle: Každá rusofilie má své meze. Tohle snad neni blog, to je ruská hasbara. Cybí už jen Benzin Petrolejovič Nafťanjenko.

 7. hans

  to Astr: Můžete si, prosím, přečíst nadpis článku? Zní „Dveře ve zdi 74“. To znamená že jde o 74. kapitolu velmi dlouhého seriálu. Události o kterých píšete, jsou probrány v kapitolách předešlých. Zkuste si je přečíst. Budete překvapen. Velmi. Protože to, co vy pokládáte za „začátek problému“ je jeho závěrečná fáze. (A mimochodem, do vašeho obrazu světa asi taky nepatří fakt, že americká „nepodpora“ frantíků vypadala tak, že hradili 90% francouzských nákladu na válku.)

 8. hans

  to milan: autor má pravdu, když říká, že Sověti vedli po roce 45 jen jednu válku. Berlín, Československo, Maďarsko, nebyly války. Ani finanční či materiální podpora čehokoliv není rovna posílání vojáků do boje. (Podle vás: jestli materiální pomoc = účast ve válce, tak to jako se Česko roku 2008 účastnilo útočné války Gruzie proti Osetii a Rusku?)

  A samozřejmě s Gruzií Rusové útočnou válku nevedli nikdy v historii, v té, kterou máte na mysli, byla Gruzie jednoznačně útočníkem a Rusko napadeným.

 9. Neocon

  už jen Benzin Petrolejovič Nafťanjenko.
  :-)
  Baso,
  to jmeno ktere radoby vtipne uvadite cosi pripomina,
  pripomina jmeno jednoho z prvnich nejvyssich komisaru nad koncentracnimi tabory-gulagy v CCCP
  jmeno general Naftali Aronovich Frankel, jeden z masobych vrahu , jeden z dlouhe rady Zidobolseviku kteri maji na svedomi milliony zmarenych lidskych zivotu v bolsevickem Rusku !

  A take pozor, HASBARA je jen jedna :-)
  Shalom :-)

 10. Astr

  to hans:

  že hradili 90% francouzských nákladu na válku.)

  uz Vam tam chybi jen informace ze tak cinili nezistne a Francouzskou armadu vcetne legii kde bojovali i mnozi Cesi kteri odesli ve 48 z Ceskoslovenska, ty vsechny pouzivali Amici jen jako kanonenfutr, a pritom dle Vas hradili 90% francouzských nákladu na válku
  cha cha cha
  po odchodu Frantiku nastoupili nezistne American boys :-(,
  pak jiz jiste hradili celych 100% :-)
  At se budete snazit sebevic to rozhodnuti kongresu nezucastnit se „kolonialni“ vlaky Frantiku, to nemuzete zpochybnit!
  Trochu lepsi komunisticke propagandy by nicku hansi nebylo?

 11. Milan

  Vpád do Československa byl zcela nepochybně válkou. Velice efektivní, rychle ukončenou, napadený se vůbec nezmohl na odpor. Válka byla rovněž válečným zločinem, neboť nebyla řádně vyhlášena.
  Stejně tak intervence v Maďarsku byla válkou, tam se na rozdíl od Československa skutečně střílelo ve velkém a dobývalo se území…
  Zákrok v Berlíně eventuelně nemusíme za válku počítat, považujeme-li NDR za okupovanou zemi – pak šlo jen o pořádkový zásah okupačních sil.
  Finanční a materiální podpora válčící strany samozřejmě není vedením války, avšak personální podpora – vyslání kontingentu – již vedením války je. A SSSR vyslal mnohé kontingenty „poradců a instruktorů“…

 12. Janika

  Samozřejmě, že okupace Československa a další uváděné příklady válkou nebyly. Je to nesmyslné tvrzení, ve světle toho, jak vypadají skutečné války je to, odpusťte, blábol. Ani historie to jako válku nehodnotí.

  Děkuji, hansi, že tyhle nesmysly vyvracíte, jsem Vám vděčná nejen já, ale troufám si tvrdit, že i Hamilbar a byl by i sám autor článků, ktyby to tu četl (možná i čte, nevím).

  Astře, ten seriál je opravdu dlouhý a velmi obsáhlý, možná se v něm nachází i odpovědi na Vaše námitky.

  Bašo, pro Vás mám příjemnou zprávu – není to tady povinné. Pokud Vám to zde z nějakého důvodu nedělá dobře, nemusíte tyto stránky navštěvovat :-).

 13. Báša

  Neocon, já Vás ujišťuji, že když se mluví o Rusech, ať napíšu, vtipně nebo nevtipně, cokoliv, nesměji se u toho. Je mi 55 a ty hordy jsem tu zažil. Nezapomenu, jak jsme v domech pod Riegrákem chodili po čtyřech, protože v sadech stály protiletadlové dvoukanony a sklopenými laufy mířily do oken. Nezapomenu, jak mého tátu na silnici vytáhli z auta a zmlátili tři páchnoucí mužici, protoře jim nechtěl dát hodinky, zatímco mne čtvrtý držel přišlápnutého na silnici. Bylo mi 12 a zlomil mi dvě žebra. Nezapomenu na ten vzdálený zvuk kulometů z Václaváku, když si ty tupé tlamy spletly muzeum s parlamentem, zrovna jako nezapomenu na znásilněnou, stejně starou, spolužačku.
  Tohle jsou rusáci a vždycky budou. Žádní sověti. Rusáci.

 14. Janika

  Tak to s Vámi soucítím, Bášo, ale pěstujte si, prosím, svou nenávist k celému Ruskému národu v nějakém jiném netovém prostoru. Jak jste již jistě poznal, tady nejste správně.

 15. Hamilbar

  Víte Janiko, já se domnívám, že diskuse s lidmi kteří buď nejsou schopni chápat psaný text, nebo se z nějakého důvodů tváří, že ho nejsou schopni chápat, většinou proto, že chtějí do diskuse vnést nějakou svoji agendu, je naprosto zbytečná.

  A pozor! Svoboda slova neznamená povinnost reagovat na nesmysly!

  Jinými slovy: Nekrmte troly!

 16. Jednooký

  pozerám, pozerám…
  je až neuveriteľné, koľko zloby a nenávisti niektorí jedinci dokážu v sebe vypestovať (úmyselne – jedinci, nie ľudia)

  ad 68. – za vojnu to považovať nemožno, Československo bolo pred agresiou i po nej členom VZ, a oficiálne nikdy neprestalo byť spojencom. A voči spojencom sa vojny nevedú… či…

 17. Astr

  Smajliku, viz odkaz,
  a nejen tento odkaz ale podobnych je dlouha rada, s vysledkem jak clanek rika
  „ziadna optimisticka predikcia“!
  Ctete treba co rika Celente:

  zadne optimisticke zpravy a bude hure

  Podobne co rika Soros o budoucnosti:

  Take 20 temnych predpovedi na 2013,

  20 bodu z toho nejtemnejsiho pohledu a zadny optimisticky!
  I kdyz je to rozbor z USA a predevsim pro USA, nebezpeci tam rozbirana ma platnost sirsi !

  Jsou hlasy ktere to bagatelizuji, ze pry se jedna jen o straseni.
  Nikoli fakta jasne ukazuji ze situace se horsi a to celosvetove.
  Kdyz celosvetove, ani CR nemuze byt a nebude mimo :-(

  Slozte si jednotlive dily teto mozaiky. Jaky vam vyjde vysledny obraz?
  Zadny optimisticky, zadne svetle zitrky.

  Tak to na svete chodi co se dejiny pisi.
  Cokoli se deje, deje se na ukor neceho a nekoho
  Nejen kapitalismus, ale zatim kazdy -ismus. nepredvedl zadna jina reseni
  nez v konecnem reseni, reseni vzdy protilidova!
  CR dnes a to co tu probirate je jen v malem to co se deje ve svete ve vetsim meritku!
  Suma sumarum, svetlych zitrku nevidno :-(

 18. Milan

  Takže něco pro ty, kdo považují přepadení Československa brannou mocí Sovětského svazu a jeho spojenci v roce 1968 za pouhou „internacionální pomoc“:Ženevské úmluvy na ochranu obětí válek ze dne 12. srpna 1949 definují válku ve svých druhých článcích takto:
  „Nehledíc na ustanovení, která mají nabýti účinnosti již v míru, bude se tato úmluva vztahovati na všechny případy vyhlášené války nebo jakéhokoli ozbrojeného konfliktu vzniklého mezi dvěma nebo více Vysokými smluvními stranami, i když válečný stav není uznáván jednou z nich. Úmluva bude se rovněž vztahovati na všechny případy částečné nebo úplné okupace celého území některé Vysoké smluvní strany, i když se tato okupace nesetká s řádným vojenským odporem.“
  Smlouvy byly vyhotoveny úředně v jazyce anglické, francouzském, španělském a ruském. Signatáři byli všichni interventi z roku ´68, SSSR dokonce trojmo (samostaným signatářem bylo totiž i Bělorusko a Ukrajina), jen o NDR nevím jistě, zda se k těmto dohodám připojilo.
  I kdyby však nebylo lze považovat ozbrojené noční přepadení Československa za válku de iure (tedy kdyby takového mezinárodního závazku nebylo), de facto by šlo o válku zcela nezpochybnitelnou, odpovídající všem a ve všech zemích (i odlišných kultur) uznávané zásadě, že „válka je docilování politických cílů pomocí ozbrojené moci“.

 19. ;-)))

  Milane Budiz
  Jak hodnotite valku v Iraku, Jugoslavii a dalsich zemich
  Ja jako statni terorismus se vsemi dusledky

  Proč tedy vidíš třísku v oku svého bratra, ale trámu ve svém oku si nevšímáš?

  Zapdni mocnosti, ktere nas opakovane zradili, treba v Mnichove, ten lezemu do zadku a verime ze uz nas nikdy nezradi

  NAROD PITOMCU

 20. Milan

  Samozřejmě, že jde o válku. Ve všech Vámi uváděných případech jde o válku a ve všech je nezpochybnitelné, kdo je agresor, byť by se tak dělo se svolením OSN.

 21. ;-)))

  Irak vylhana agresivni valka, mezinarodni valecny zlocin
  Afganistan, libye, jugoslavie, nevyhlasena valka, okupace
  BEZ SOUHLASU OSN

  Vsimnete si za jaky team hraji, vsichni z jedne staje, kdo okupuje USA ;-)))
  Stejny team co drive okupoval Rusko a pak ho vyraboval za opilce Jelcina…

 22. sax

  Zde pro janiku:
  mozna nejlepsi dokumentarni serie co jsem kdy videl, zde je specialne Pad Saigonu:

  Komentar navysost objektivni, nevim jak je to s prekladacem titulku na youtube, snad bude fungovat (je to jen v nemcine), ale podle meho se na to da i divat a nerozumet.
  Original/ stranky serie zde, ale tam lze videt jen prvych par minut:
  http://www.arte.tv/de/1975-der-fall-saigons/7133746.html
  6.4. jde „Z nalezenych zaznamu Rudych Khmeru“… pokud mate satelit…
  http://www.arte.tv/de/1978-die-wiederaufgefundenen-bilder-der-roten-khmer/7133702.html
  Zde opet jen par uvodnich minut.

 23. hans

  to milan: Takže něco pro ty, kdo považují …

  Váš citát dokazuje, že citovaná smlouva se vztahuje na tři různé kategorie událostí „na vyhlášené války“, „ozbrojeného konfliktu“, „případy částečné nebo úplné okupace“.

  Ovšem to, že okupace z roku 68 byla válka, jste nedokázal. Takže znovu a lépe.

  Diskuze navíc začala nad článkem, který mluví o posílání vojáků do války, o ochotě nechat umírat a bojovat vlastní občany. Okupace roku 68 takovým konfliktem nepochybně nebyla, ta s bojem neměla nic společného.

  Ostatně USA okupují části území Japonska nebo Kuby a nikdo se neodváží říct že jsou kvůli tomu ve válce.

 24. Volte KSCM a vemte si zpet svou zem z rukou zlodeju!

  Pro upřesnění – Rusáci se od WW2 vojensky angažovali:
  – v Koreji (1950-53) jako část „bratrské pomoci“ Korejcům
  – v Maďarsku (1956) při potlačení „kontrarevoluce“
  – v Afghánistánu (1979-89) jako „pomoc legitimní vládě“ proti Islámistickým extrémistům
  – v Československu (1968) při potlačení „kontrarevoluce“
  – v Čečensku (1994-96, 1999-dodnes) neboť svobodné jsou státy ruské „federace svobodných státu“ jen na papíře a opuštění federace je ne-ne!

  K této „svobodě jen na papíře“ se hned dostaneme v podání USA.

  Zahraniční politika USA, krátká verze.

  Od konce WW2 Američané bombardovali 21 zemí:
  Čínu, Severní Koreu, Guatemalu, Indonésii, Kubu, Kongo, Peru, Laos, Vietnam, Kambodžu, Grenadu, Libyi, El Salvádor, Nikaraguu, Panamu, Irák, Somálsko, Bosnu, Súdán, Jugoslávii, a Afghánistán.
  Zahynulo přitom cirka 8 miliónů lidí. Vzhledem k tomu, že se Japonci zkoušeli vzdát celé léto 1945, nicméně demonstrace atomové bomby pro Stalina měla přednost, tak by se dalo říci že těch zemí bylo 22 – včetně Japonska… Nehážu přeci bomby a už vůbec ne atomové na někoho, kdo chce jednat o kapitulaci a to Japonci prokazatelně chtěli. Nicméně po 35 dnů (někdy se udává délka 40 dnů – včetně přípravného bombardování) trvajícím dobývání ostrůvku Iwo Jima o pouhých 21km čtverečních (!) se obrátili s kapitulací prvně na Rusy a ne na USA, čímž asi někoho smrtelně urazili…

  Ale zpět do historie a k faktům.

  Američané začali s odporem proti Britské nadvládě cirka v roce 1763 a od roku 1776 se jedná o regulérní válku, i když Británie v ní používá nestandardní metody a tvrdí, že jde jen o povstalce, nikoliv o armádu, takže může vést válku jak chce. 4. července 1776 získalo povstání vyhlášením nezávistlosti Ameriky oficielně status Britsko – Americké války a ne vzpoury v kolonii. A až v roce 1783 Američané vybojovali svou nezávislost na Anglické koruně. Ústava byla sepsána až v roce 1787.

  1861-1865: bojovali Američané prozměnu mezi sebou – občanská válka severu proti jihu, která se dá shrnout jako „Ameriku si rozvracet nenecháme“. Jižní konfederaci států bylo vojenskou silou zabráněno vystoupit z Unie spojených Států Amerických. To je stejná „svoboda v praxi“ jako u Ruska v případě Čečenska…

  1898-1901: USA vytlačilo Španěly z Kuby poté, co si jako záminku vybrali náhodnou explozi uhelného prachu v podpalubí křižníku Maine, kotvícího v Guatemalské zátoce.

  7. 12. 1941-1946: po původní podpoře fašistů proti nim USA najednou bojuji v Pacifiku následkem Pearl Harboru, kde nechali svou flotilu neinformovanou a napospas Japoncům.

  1944-1945: na poslední chvíli USA bojují proti fašistům v Evropě aby se socialismus nerozšířil do celé Evropy s Rudou armádou. A také zřejmě aby jim neunikla technologická kořist po nacistech, viz operace Paperclip jež samotná unesla cirka 1 600 (někdy se udává přes 2 000) vědců do USA. Někdy se operace Paperclip také nazývá operací Overcast, pokud to nebyla další tajná operace…

  1950-1953: USA podporují jižní Koreu proti útoku jejího severního souseda, znepokojeného Americkou vojenskou přítomností a masakrují civilisty – zdroj BBC.

  1953: USA svrhli ministerského předsedu Mossadegha v Iránu a dosadili tam diktátora Mohammada Rezu Pahlaviho, CIA operace AJAX.
  wikipedia.org/wiki/Operation_Ajax

  1954: USA svrhují demokraticky zvoleného prezidenta Arbenze v Guatemale, 200 000 civilistů to zaplatí životy.
  wikipedia.org/wiki/Operation_PBSUCCESS

  1963: USA se spolupodílí na zavraždění prezidenta jižního Vietnamu Diema. (ne-komunistického, holt byl moc vstřícný dialogu a válka musela konečně začít…)

  1953-1964: USA iniciují teroristické útoky v jižním Vietnamu, které se dávají za vinu komunistům ze severu.

  1964-1975: Americká armáda zabila 4 miliony lidí v jihovýchodní Asii (v Vietnamu, Laosu, Kambodži…) poté, co Lyndon Johnson 5. srpna 1964 v odpoveď na nikdy nevypálené torpédo na USS Maddox v Tonkinské zátoce nařídil odvetu bombardováním i když už věděl, že zpráva o torpédu byla výsledkem přestrašené obsluhy sonaru, která zachytila zvuk vlastního šroubu a zpanikařila.

  11. září 1973: USA zařídilo převrat v Chile. Demokraticky zvolený prezident Salvador Allende je zavražděn a diktátor Augusto Pinochet je dosazen. 5 000 Chilanů zaplatí životem.

  1977: USA vojensky podpoří armádní převrat v El Salvadoru. 70 000 Salvadořanů a 4 americké jeptišky zemřou.

  1980-1990: USA trénuje Osamu Bin Ladena a jeho teror… pardon Freedom Fightery, aby zabíjeli Rusy. Dá jim Stingery a 3 miliardy dolarů. Gorbačov posléze stáhne Rusy z Afghánistánu, což Islámisté i USA vidí jako vítězství nad Rusy…

  1981: Reganova vláda trénuje a financuje „Kontras“ v Nikaragui. Výsledkem je 30 000 mrtvých civilistů.

  1982: USA prispivá milionovými „pomocemi“ Saddámu Hussainovi na zbraně, aby zabíjel Iránce. (válka Irák – Irán) Chemické a biologické zbraně nevyjímaje. A následně pak vetujíc odsouzení Iráku v OSN za jejich použití…

  1983: Bilý Dům tajně dodává zbraně Iránu, aby zabíjel Iráčany. Ve válce zemřou zhruba 2 miliony lidí. (ztráty jen na Iránské straně byly 1,5 miliónu)

  3. července 1988: křižník USS Vincennes, nacházející-se v Iránských výsostných vodách na konci Irácko-Iránské války, sestřelí let 655 Iránského A300 Airbusu letícího do Saudské Arábie, Dubai. Zahyne všech 290 lidí a USA se za to nikdy ani neomluví. Posádka křižníku je vyznamenána.
  wikipedia.org/wiki/Iran_Air_Flight_655

  1989: CIA agent Manuel Noriega, sloužící jako president Panamy, odmítne plnit příkazy z Washingtonu. USA napadnou Panamu a odstraní Noriegu. 3 000 civilistů umírá.

  1990: Irák napadne a obsadí Kuwait se zbraněmi z USA a s požehnáním USA, že se nebudou vměšovat do této vnitřní záležitosti Iráku (vyšší těžba ropy v Kuwaitu = pokles zásob v Iráku a dluhy z dob Irák-Irán války Kuwaitu, částečně způsobené USA a jeho pomocí, která uměle prodlužovala konflikt 6 let)

  1991: USA osvobodí Kuwait a vtrhnou do Iráku. V Kuwaitu je zpět dosazen poslušný diktátor a nad polovinou jižní části Iráku je vyhlášena „bezletová zóna“ ve které se prohánějí US stíhačky střílející na vše a denně bombardující Irácké pokusy o leteckou obranu Iráckého výsostného územi. Jenže bombardují i civilisty a OSN odhaduje, že 500 000 Iráckých dětí zemřelo v důsledku bombardování a sankcí na léky, prosazenými USA do roku 2003, kdy dojde k druhému vpádu Amíků do Iráku…

  1999: USA bombardují Srbsko aby svrhli Miloševiče, když se vypořádával s agresivitou gangů Kosovských Albáncu stejně jako to denně dělá posledních 60 let Izrael s Palestinci. Bombardovali přitom mosty i s civilisty, automobilové (civilní) závody a zkoušeli si grafitové bomby na elektrárny. Navíc použili munici z ochuzeneho uranu, která je klasifikována OSN jako zbraň hromadného ničení. http://www.nato-tribunal.de/varvarin/photo…cumentation.htm A to vše na podporu lidí, páchajících takovýto terror.

  2000-2001: USA dáva Talibánským vládcům Afgánistánu „pomoc“ ve výši 245 milionů.

  11. září 2001: vláda USA zabíjí zabijí 2 972 vlastních civilistů v WTC, zkouší si oddolnost Pentagonu proti bunker-busteru a vytváří falešné zdání že „unesený“ let 93 vybuchl při dopadu v Shanksville, PA. USA vyhlašují válku terorismu s tím, že nebudou rozlišovat mezi teroristy a těmi, kdož je ukrývají. Myslíte-li si, že za 11. zářím stojí vláda USA, je to rouhání!

  od listopadu 2001 dodnes: USA na základě lží o 9/11 napadly a okupují Afghánistán, kde platí 20 000$ za každého odchyceného „teroristu“ Severní Alianci, jež je smrtelným nepřítelem dřívějšího spojence USA – Talibanu.

  od 20. března 2003 dodnes: USA na základě lží o ZHN napadly a okupují Irák. Odmítají počítat civilní oběti. Oficiální ztráty Američanů jsou již 4 352 mužů a odhadované ztráty civilistů dosahují 1,2 milionu obětí (září 2007). V důsledku jejich politiky zuří dnes v Iráku občanská válka a původně sekulární stát se značně radikalizuje směrem k Islámismu. Vliv Iránu rovněž sílí.

  Podrobnější anglický soupis válečné politiky USA zde: Let the Bloody Truth Be Told
  Cena války v Iraku a Afghánistánu: http://costofwar.com
  Oběti Američanů v hlavních konfliktech (Korea, Vietnam, Afghán, Irák): http://nationalpriorities.org/index.php?op…d=61&Itemid=107
  Oficiální updatovaný seznam obětí současné okupace USA v Afghánu a Iráku: http://icasualties.org/oif/

  A neni to aktualizovane a posledni roky sireni svetla lasky

 25. Volte KSCM a vemte si zpet svou zem z rukou zlodeju!

  Zahraniční politika USA, dlouhá verze.

  Soupis agresivní politiky „dělových člunů“ (gunboat disploacy) USA ve světě od 2 světové války. Poctivě jsou uvedeny i mise kdy vojáci USA jen evakuovali, pomahali či byli napadeni sami – USS Cole například. Srovnejte četnost sami…

  1946, Irán. Pod hrozbou použití atomových zbraní se ruští vojáci mají stáhnout z severního území.

  1946, Jugoslávie. Vyhrožování atomovými zbraněmi v odpovědi na sestřelení USA letadla nad Jugoslávií.

  1947, Urugway. Vyhrožování atomovými zbraněmi a vysláním bombardérů jako ukázku sily.

  1947-49, Řecko. Komandos zasahuji a pomocí nich USA ovládají extrémní pravici v občanské válce.

  1948, Německo. Vyhrožování atomovými zbraněmi a bombardéry schopné nést atomové zbraně jsou nasazeny na obranu leteckého mostu do západního Berlína.

  1948-49, Čína. Vojáci jsou nasazení v zadržovacích bojích a evakuování Američanů před vítězstvím komunistů.

  1948-54, Filipíny. Komandos jsou nasazeni když CIA vede válku proti Huk rebélii.

  1950, Puerto Rico. Komandos jsou nasazeni při potlačení revoluce snažící-se o nezávislost v Ponce.

  1951-53, Korea. Vojsko, námořnictvo a bombardování včetně vyhrožování atomovými zbraněmi. USA a Jižní Korea bojují s Severní Koreou a posléze i s Čínou aby to skončilo patem. Vyhrožování atomovou bombou v roce 1950 KLDR a v roce 1953 Číně. Dodnes tam mají USA základny a silnou vojenskou přítomnost. (do Iráku v 2003 nejsilnější mimo území USA)

  1953, Irán. Komandos pod režií CIA svrhli demokratickou vládu v Iránu premiéra Mossadegha a dosadili diktátora Mohammada Rezu Pahlaviho.

  1954, Vietnam. Hrozba použitím atomových zbraní, Francouzi nabízejí bomby k rozdrcení obléhání.

  1954, Guatemala. Operace komandos, bombardování, vyhrožování atomovými zbraněmi. CIA režíruje invazi když vláda Guatemaly znárodní pozemky USA firem, základny bombardérů v Nikaragui.

  1956, Egypt. Vyhrožování atomovými zbraněmi, nasazení vojska. Rusům je řečeno aby se drželi stranou Suezké krize. Vojáci následně evakuují zahraniční občany.

  1958, Libanon. Nasazení vojáků a námořníků, okupace Libanonu prý proti „rebelům“.

  1958, Irák. Vyhrožování atomovými zbraněmi aby Irák nenapadl a neobsadil Kuwait.

  1958, China. Vyhrožování atomovými zbraněmi aby se Čína nepokusila zabrat Taiwanské ostrovy.

  1958, Panama. Jsou nasazeni vojáci USA, když protesty s pálením vlajky přerostou v konfrontaci.

  1960-75, Vietnam. Vojsko, námořníci, bombardování, vyhrožování atomovými zbraněmi. Boj proti rebelii v jižním Vietnamu a proti celému Severnímu Vietnamu. Odhad početu obětí kolísá mezi 1 a 4 milióny v této nejdelší válce USA. Vyhrožování atomovými zbraněmi v letech 1968 a 1969.

  1961, Kuba. Komandos operace, kdy CIA režírovala pokus o invazi v Zátoce Sviní. Masivní porážka.

  1961, Německo. Vyhrožování atomovými zbraněmi při krizi kvůli Berlínské zdi.

  1962, Laos. Operace komandos. Vytvoření opoziční armády během partyzánské války.

  1962, Kuba. Vyhrožování atomovými zbraněmi a námořní blokáda došla velmi blízko skutečné války s Rusy.

  1964, Panama. Vojáci byli nasazeni v Panamě, když se obyvatelé domáhali předání průplavu dle smlouvy uzavřené při jeho budování do jejich rukou…

  1965, Indonésie. V operaci komandos byl zabit milion lidí (!), když CIA asistovala při vojenském převratu v zemi.

  1965-66, Dominikánská republika. Vojáci, bombardování a namořníci se vylodili během volební kampaně.

  1966-67, Guatemala. Operace komandos, zelené barety zasahují proti rebelům.

  1967, USA, Detroit. Vojáci zasahují proti černochům, 43 je jich zabito.

  1968, USA. Po zastřelení Martina Lutera Kinga je přes 21 000 vojáků nasazeno v hlavních městech USA.

  1969-75, Kambodža. Bombardování, vojenská okupace a až dva miliony zabitých bombardováním, hladomorem a následujícím politickým chaosem.

  1970, Omán. Operace komandos když USA řídí „Iránskou“ námořní invazi do Ománu.

  1971-73, Laos. Komandos operace a bombardování když USA řídí invazi Jižního Vietnamu do Laosu. Kobercové bombardování venkova.

  1973, USA, Severní Dakota. Operace komandos řízená armádou proti obleženým indiánům Lakotas na místě zvaném Wounded Knee.

  1973, Střední Východ, Izrael, Egypt, Syrie, Irák, Libanon. Vyhrožování atomovými zbraněmi během války těchto zemí.

  1973, Chile. Operace komandos zbavuje Chile zvoleného prezidenta s marxistickými názory. Diktátoz Augusto Pinochet dosazen.

  1975, Kambodža. Nasazeno vojsko, bombardování a pokus o vysvobození zajatých námořníků kteří už byli (!) předáni USA. 28 vojáků zemře při havárii jednoho z vrtulníků.

  1976-92, Angola. Operace komandos kdyz CIA podporuje Africké rebely.

  1980, Irán. Vojáci nasazeni, vyhrožování atomovými zbraněmi, odvolané bombardování, nezdařený pokus o vysvobození rukojmích kdy 8 vojáků zahyne při havárii vrtulníku. Rusové jsou varováni aby se neangažovali v Iránské revoluci.

  1981, Libye. US Navy pod palbou – námořní letectvo sestřelí dvě Lybijská letadla, když na ně jeden Lybijský pilot omylem vystřelí raketu, jenž ovšem netrefila. Stalo se to během silně provokačního cvičení, hluboko v zálivu Sidra, které si tou dobou Lybie nárokovala jako své vnitřní vody a OSN v tom ještě nerozhodlo a tak USA jen provokovaly Lybii a okázale demonstrovaly svou vojenskou sílu.

  1981-92, El Salvádor. Operace komandos, nasazeni vojáci a vojenští poradci k přemožení povstání proti diktatuře podporované USA. Vojáci se zůčastnili boje o rukojmí.

  1981-90, Nikaragua. Operace komandos a námořnictva. CIA řídí invazi a pokládá miny v přístavech proti revoluci.

  1982-84, Libanon. Námořnictvo, bombardování a nasazení vojáků. Tito mají vypudit ze země OOP (Organizace pro Osvobození Palestiny) podpořit „domácí vládu“. Námořnictvo bombarduje pozice muslimů, ale kdyz jen jediný bombový útok na „Beirůtský Hilton“ zabíjí 241 vojáků, tak se stahují.

  1983, Korea, Japonsko, Rusko. USA sestřelí/explozí bomby zničí Korejský Boeing 747, let KAL007, s 269 lidmi na palubě, aby zakryla sestřelení jeho dvojníka s 17-ti lidmi na palubě Rusy nad Sachalinem při špionáži. Následně z zničení civilního letadla, jehož trosky se prokazatelně najdou u pobřeží Japonska (780km od údajného místa sestřelu), obviní Rusy a vytvoří silný mezinárodní tlak na izolaci Ruska…

  1983-84, Grenada. Vojáci a bombardování následuje čtyři roky po revoluci.

  1983-89, Honduras. Manévry vojáků pomáhají vytvořit základny poblíž hranic.

  1984, Irán. Dvě Iránské stíhačky jsou sestřeleny nad Perským zálivem.

  1986, Libye. Bombardování a námořní údery pro svrhnutí nacionalistické vlády Kaddáfího.

  1986, Bolívie. Vojáci USA „pomáhají“ při zásazích proti farmářům pěstujícím koku.

  1987-88, Irán. Namořními akcemi a bombardováním vstupují USA otevřeně do konfliktu kdy Irák napadl Irán na straně Iráku.

  1989, Libye. Dvě libyjské stíhačky Mig-23 sestřeleny dvěma F-14, opět v Sidra zálivu. Tentokráte US Air Forces střílí jako první a také jediní, odvolávající-se na předešlý incident z roku 1981.

  1989, Panenské ostrovy. Vojáci vysláni na uklidnění situace po hurikánu Hugo.

  1989, Filipíny. Letecká podpora poskytunuta vládě proti převratu.

  1989, Panama. Vojáci a bombardování nasazeno kvůli odstranění nacionalistického ražimu který, jak jinak, chtěl svůj Panamský kanál… 27 000 vojáků nasazeno, Noriega další uvězněni a cena je téměř tři tisíce obětí.

  1990, Libérie. Vojáky evakuovaní civilisté během občanské války.

  1990-91, Saudská Arábie. Vojáci a letectvo umístěno aby odstrašili Irák po obsazení Kuwaitu. 540 000 vojáků umístěno v Ománu, Quataru, Bahrainu, Saudské Arábii (hlavně) a v Izraeli.

  1990-91, Irák. Bombardovní, invaze a námořní blokáda Iráckých a Jordánských přístavů, letecké údery. Víc než 200 000 obětí při invazi do Iráku a Kuwaitu, bezletové zóny vyhlášeny nad jižním a severním Irákem (Kurdská zóna na severu a Šiítská na jihu), destrukce Irácké armády ve velkém.

  1991, Kuwait. Namořní úder, bombardování a vojáci použiti k dosazení Kuwaitské královské rodiny zpět na trůn.

  1992, USA, Los Angeles. Vojáci a námořní pěchota nasazeni proti povstání proti policejní brutalitě v případu Rodneyho Kinga.

  1992-94, Somálsko. Vojáci, námořní síly a bombardování bylo použito USA když vedli okupaci pod záštitou OSN. Útoky byly vedeny hlavně proti Mogadishu klice.

  1992-94, Jugoslávie. Námořní blokáda pod hlavičkou NATO Srbska a Černé Hory.

  1993, Bosna. Leteckými údery a bombardováním vynucená bezletová zóna v občanské válce. Sestřeleny letadla a bombardováni Srbové.

  1994, Haiti. Vojáci a námořní blokáda jsou použiti proti vojenské vládě. Dosazuji zpět prezdenta Aristida, přetelského k USA, tři roky po puči.

  1996-97, Kongo. – Vojáci a námořní pěchota jsou v Rwandských Hutu uprchlických táborech, a v těch místech se zrodí „Kongo“ revoluce.

  1997, Libérie. Vojáci USA byli pod palbou během evakuace zahraničních občanů.

  1997, Albánie. Vojáci USA byli pod palbou během evakuace zahraničních občanů.

  1998, Sůdán. Útok střelami s plochou dráhou letu na zdravotnickou továrnu, která měla údajně být „teroristickou“ továrnou na výrobu nervového plynu.

  1998, Afghánistán. Útok střelami s plochou dráhou letu na bývalé CIA výcvikové tábory pro Islámské radikály, kteří byli údajně strůjci útoků na abmasády USA v Tanzánii a Keňi.

  1998, Irák. Čtyři dny intenzivního bombardování a útoků střelami s plochou dráhou letu poté, co byly údajně zbrojní inspekci kladeny překážky ze strany Iráku.

  1999, Jugoslávie. Bombardování a útoky střelami s plochou dráhou letu. Silné údery USA pod hlavičkou NATO poté, co se Srbové odmítli stáhnout ze svého území v Kosově. NATO následně okupuje Kosovo.

  2000, Yemen. Namořnictvo USA pod útokem – útok na USS Cole do ni udělal slušně velkou díru a zabil 17 námořníků.

  2001, Makedonie. Vojáci z NATO a USA rozmstni aby oddělili a odzbrojili Albánské rebely.

  2001, USA. Letectvo a námořnistvo v pohotovosti jako reakce na útoky v New Yorku.

  2001, Afghánistán. Vojáci, bombardování a útoky střelami s plochou dráhou letu v masivní akci na svrhnutí vlády Talibanu a hon na Al Kaida bojovníky. Instalován Karzaiho režim. Střety se také odehrály na hranicích s v sousedním Pákistánu.

  2002, Yemen. Raketový útok pomocí bezpilotního prostředku Predátor na údajnou buňku Al Kaidy, včetně občana USA.

  2002, Filipíny. Tréninková mise námořní pěchoty pro Filipínskou armádu se stane bojovou misí když narazí na muslimské Abu Sayyaf rebely v Salu Archipelagu nedaleko Mindanao.

  2003, Kolumbia. Vojáci a speciální jednotky komandos jsou poslány do oblasti kontrolované rebely aby podpořili Kolumbijskou armádu a ochránili ropovod.

  2003-?, Irák. Vojáci, bombardování, útoky střelami s plochou dráhou letu v této druhé válce v zálivu odstartovalo změnu režimu v Baghdádu a občanskou válku. Spojené státy spolu s Anglií a Austrálií zaútočili z Kuwaitu, dalších států v zálivu a i z Evropských a Amerických vojenských základen na Irák.

  2007, Somálsko. Bombardování údajných Al Kaida členů (Svaz islámských soudů) na útěku, poražených Etiopskou armádou a jinou militantní Solámskou skupinou, instalování nové pro-USA vlády.

  Jak vidíte, za minulé století se žádná jiná země nedopustila tolika agresí a prosazování svých zájmů vojenskými prostředky jako USA. Pokračující okupací Afghánistánu a Iráku v 21 století jasně ukazuje, že s jídlem roste chuť a USA považují i nadále za přípustné prosazování svých zájmů vojenskými prostředky proti komukoliv dostatečně slabému… V tomto světle při nastávajícímu ropném zlomu je třeba se otázat, co je v našem národním zájmu.

  Je etické a morální podporovat bandu vrahounů a agresorů?
  Neuškodí nám ve svém důsledku nastavování krků pro válečné zločince?
  A jak nám prospěje?
  Je snad v našem zájmu podporovat zemi, která si kupříkladu veškerou ropu v Iráku nárokuje pro sebe?
  Je rozumné podporovat vojensky pozice známého agresora, jemuž náš osud neleží ani v patě? (Jalta 1945, okupace 1968, Malta 1989)
  Pro nás, jakožto malinkou a vojensky nevýznamnou zemi – je rozumné participovat na ohrožování Ruska, ze od kterého máme veškerou ropu a zemní plyn, a pomáhat k vytváření silnější pozice USA pro zastrašování a prosazování jejich zájmů?
  Opravdu se musíme snažit o eskalaci mezinárodního napětí a rozpoutání nových závodů ve zbrojení?
  Očekáváme ze umožníme USA sledovat a ohrožovat Rusko (radar lze užít i ofenzivně k likvidaci elektroniky a hlavice antiraket lze snadno vyměnit za bojové jaderné hlavice prvního úderu) a že Rusko to přijme jako fakt a nepřijme protiopatření které se nás citelně dotknou?
  Lze po kolotoči lží, zapírání, matení, popírání demokracie a vyhrožování od naši vlády vlastizrádců čekat ještě něco dobrého?

  http://trodas.wz.cz/am/

 26. Janika

  Děkuji za tyto obsáhlé přehledy. Jsou užitečné, hledala jsem nedávno tyhle údaje a nenašla, takže jsem ráda, že se tady objevily.

  ***

  Také díky, hansi:

  „citovaná smlouva se vztahuje na tři různé kategorie událostí “na vyhlášené války”, “ozbrojeného konfliktu”, “případy částečné nebo úplné okupace”.

  Ovšem to, že okupace z roku 68 byla válka, jste nedokázal.“

  Můžeme si hrát se slovíčky, co je to válka, ale co je to opravdu, o tom není žádná pochybnost. Je nemorální tu hrůzu zlehčovat nějakými ideologizujícími zkreslujícími výklady.

 27. Janika

  Pro pana Bášu – váhala jsem, jestli to tady veřejně napsat, nebo prostě bez vysvětlení mlčet, ale napíšu to tedy: Váš „nepřekonatelný odpor“ k ruskému národu mě zaskočil a natolik znechutil, že Vaše komentáře zde prozatím zveřejnovat nebudu.

 28. ;-)))

  Delate chybu Janiko.
  Cenzura nic neresi, ano vypada na zdanlivy klid. Ale za cenu neznalosti
  Jednak se od lidi jako basa hodne dozvite, o tom jak premysli, jak mluvi, jake maji meritka a priority, dozvite se ale taky hodne o ostatnich a hlavne sobe.

 29. Astr

  Komentar ceho FSEHO se dopistili jak „Rusaci“ tak I American boys, nemusel byt pul metru dlouhy, stacil odkaz:-)

  http://trodas.wz.cz/am/

  Smajliku nekolikrat jsem to vyzkousel ale vetsinou to nefunguje a je to skoda:-)
  Vetsina liidi az nelidi na Internetu misto aby alespon zkusila nekoho nestranne a objektive rozebrat a zkritizovat, uchyluje se k ceste nejprimitivnejsi,
  k nadavkam, pomlouvani, podsouvani:-(

  Jsem na Internetu cca od r94, dokonce jako jeden z prvnich kdo si vypravel se slavnym veleslavnym vasim soudruhem Neffem z Psa tak velkeho az Neviditielneho a radou dalsich dnes niz nezijicich se kterymi jsem si vymenoval hlavne nesouhlasne nazory a muj vysledny poznatek je, ze prinos toho vseho nesouhlasu a hloubka seberelexe do ktere to cloveka muze nasmerovat snad nestoji ani za rec :-)
  Strucne se ten prinos da popsat tako:
  Jedna strana mi nadavala do komunistu :-(
  ta druha stejne vehementne do kapitalistu :-(
  Jako by se Internetove Sametovo v Cechistanu trochu pomatlo a vidi jen cernobile:-)

  Proto jen castecny souhlas s Vami, ze nekdy se na sebe muzete I neco dozvedet:-)
  Opravdu jen nekdy :-)
  Ani Vas Smajlik Smajliku nemusi byt zcela presny obraz skutecnosti :-)
  :-)
  Hezkou nedeli :-)

 30. Janika

  Astře, Smajlíku, taky lecos snesu. V tomhle případě jsem byla překvapena silou rusofobie a nevidím ani v nejmenším nic, oč by mě mohla obohatit. A že to síla je, povšimněte si komentářů pod tímhle článkem: http://www.outsidermedia.cz/Tichy-boj-o-Ruske-oci–1.aspx
  Více či méně skrývaná nenávist ke všemu ruskému ve spojení s podlostí a hulvátstvím a předváděním vlastní neomylné „dokonalosti“. Díky, to nemusím.

 31. ;-)))

  Kdyz nic, obohati vas poznavani sebe sama…

  Vase reakce je reakce pozorovatele stojiciho opodal … jedina spravna, nebo emotivni ega?
  Kolikrat zazijete ze se vam zlosti tresou ruce nad klavesnici?
  To je v poradku, to se muze stat…dulezite je si v te chvili toto uvedomit, vnimat sam sebe.
  Pak zacnete byt inertni, ruzni lide ve vas vzbudi litos nebo smich, nebo vubec nic, ale vase reakce nebudou reakce ega

 32. Janika

  Smajlíku, jde o to, že při hádkách se odsune do pozadí téma hovoru, které najednou zúčastněné přestane zajímat a zajímají je jen vlastní emoce, sebeprosazení, fiktivní pocit převahy. Nemám zájem o takové hovory. Vím, že jsou lidé, které právě tohle na internetových debatách přitahuje a o žádné skutečné téma nemají zájem.

  Ještě dodávám, že základní shoda v postojích musí být, jinak to k ničemu nevede. Nepůjdete do kostela přesvědčovat věřící, že Bůh není, ani do hospody kázat o abstinenci :-).
  Takže když někdo přijde na tento blog, kde vidí zájem o ruskojazyčnou oblast, projevovat svou zarytou rusofobii, tak co si o takovém člověku myslet?

 33. Astr

  Clanky z rusky psanych zdroju prekladane Hamilbarem jsou rozhodne prinosem!
  Uz jenom tim ze prinasi jiny uhel pohledu.

  Proto jsme v dobach realneho socialismu poslouchali Voice of Amerika, BBC a Deutsche Welle!
  Hasbara Zidovska jakoz I ta jedine spravna dnesni po Emericku demokraticka a nebo drive ta co prichazela z Kremlu, maji ve svem vysledku vzdy stejnou reakci, nuti lidi co umi pouzivat horni polovinu hlavy aby se zajimali tez o to co na to rika druha strana, nekdo jiny , nekdo nezaujaty.
  Od dob co v Cechistanu prehodili vyhybku z Vychodu na Zapad se otocila jen korouhvicka ukazujici spravny smer.
  Nenavist a nadseni stareho stylu zmenilo jen sva znamenka.
  Pro pozorovatele zvenku nejvetsi to zklamani pri pohledu na vysledek Sametu:-(
  Opet lidska naivita az hloupost jakoby nezna hranic :-(
  Hlavne se Sametu a TRHu bez privlastku podartilo v Ceske kotline vybicovat lidsky egoismus az do nelidske podoby:-(
  Opet slavi sve vitezstvi „divide et impera “ (rozdělit a vládnout).
  Dnes ve sluzbach jinych, ale tentokrat pry tech spravnych .
  A bude jeste hure pro lid obecny
  stale vice bezmocny:-(

 34. sax

  http://czech.ruvr.ru/2013_01_16/Rusko-opousti-Syrii/

  „Kdyz nic, obohati vas poznavani sebe sama…“
  No nevim, smajliku….takovehle sebepoznavani by nevydrzel ani ten nejzarputilejsi jogin z himalajske jeskyne 8-)

  Co chce blb rici je snad uz predem… malokdy snese opozice takove argumenty, ktere by clove neznal predem a s kterymi by uz nebyl vyrovnan (protoze je sam dokaze i vymyslet)…tohle je opravdu jen odvadeni emocni pozornosti, tedy uplne zbytecny akt- prispevek…samozrejme podporuji janiku, my, bruselsti socialisti, co se nedokazeme podivat üpravde do oci a resime to anihilaci protivnika musime drzet pospolu…

 35. zoom

  Janiko, dobře že se držíte této zásady. Apriorní nesouhlas bez jakékoli známky snahy o nalezení shody je zcela k ničemu a nikoho neobohatí. Ten je dobrý jen k rozbití hovoru mezi těmi, kteří snahu o nalezení shody mají.

 36. Janika

  Astře, saxi a zoome, vidíme to stejně, přestože jsem si kdysi myslívala něco podobného, jako Smajlík. Člověk se učí a díky za to.

  Máte pravdu Astře, je to zajímavé, jak se posunulo a vlastně převrátilo to, kde lze nalézt „objektivnější“ pohled – ze západu najednou na východ a je to dobrá zkušenost. I když samozřejmě, jak napsal myslím Alexandr Solženicin – „Nejsou žádné říše dobra a říše zla, hranice mezi dobrem a zlem vede v srdci každého z nás.“

  Rusko obětovalo Kaddáfího a teď klidně obětuje Sýrii, zdržují to stejně jen proto, že se bojí, že jsou další na řadě. O politice Ruska si nedělám žádné iluze.

 37. Astr

  jak napsal myslím Alexandr Solženicin – “Nejsou žádné říše dobra a říše zla, hranice mezi dobrem a zlem vede v srdci každého z nás.”
  Nejen v srdcich.
  Dnes jsou rise kde to je stale horsi a nekde uz to neni k ziti,
  jinde to stale jeste jde,
  take proto se lide presouvaji z oblasti bidy do krajin pro ne relativne lepsich.
  Lide kteri si korektnost vybrali jako povolani nic neresi jen jeste vice rozesiraji mezilidske vztahy!
  Ale ani naproste ignorovani skutecneho obrazu sveta jako protipol korektnosti k nicemu nevede. Vzdy plati ze pokud se problem neresi byva reseni kdyz jiz neni vyhnuti krute, bolestne nasilne a casto krvave. .

  Rusko obětovalo Kaddáfího a teď klidně obětuje Sýrii, ?
  Neobetovalo, jen mu chybi sila postavit se na odpor tak razne jako se delo v minulosti.
  Putin se pta:
  Kdo dal spolku NATO pravo zabit Kadaffiho ?

  To ze se zatim neslo na Iran neni zadna mirumilovna politika USA. radi by vyhoveli tomu co chce Netanyahu, ale stale narazi na zasadni nesouhlas Ruska ! Take Ciny!
  Obama pri navsteve Israele byl v predklonu vetsim nez malem :-(
  Paradox dnesniho sveta je I v celkovem jeho obrazu:-(
  Cina coby nejvetsi obchodni partner USA, (taktez Evropy a mnoha dalsich statu sveta) je soucasne I nejvetsi vojenska hrozba jak v USA priznavaji.
  Krmili Bumbrlicka tak dlouho a vydatne az z nej udelali Golema.
  Ejhle komunisticky kapitalismus jako nejvetsi hrozba sveta :-)

 38. Astr

  Proc Obama nemluvi pravdu?
  Mozna proto ze jako drziteli Nobelovy ceny Miru je mu z toho trapne?
  Na koho chce svym lhanim udelat dojem ?

  While US President Barack Obama and the Western media lied in concert to the world regarding America’s role in supporting terrorists operating in Syria, it is now revealed that the US Central Intelligence Agency (CIA) has been shipping weapons to Syria via NATO-member Turkey and Jordan since at least early 2012.

  Nejen Internet uz I massmedia zacinaji informovat o tom ze USA se angazuji v dodavkach zbrani I terroristu do Syrie:-(

  Dokonce I Al Qaeda je jim dobra k boji proti Syrii!

  Indeed, the New York Times‘ article „Syrian Rebels Tied to Al Qaeda Play Key Role in War,“ states:
  The lone Syrian rebel group with an explicit stamp of approval from Al Qaeda has become one of the uprising’s most effective fighting forces, posing a stark challenge to the United States and other countries that want to support the rebels but not Islamic extremists.

  While the London Telegraph reports in their article, „Syria: how jihadist group Jabhat al-Nusra is taking over Syria’s revolution,“ that:

  In October of 2012, the Land Destroyer Report published, „NATO Using Al Qaeda Rat Lines to Flood Syria With Foreign Terrorists,“ which traced the logistical network now admitted to by the New York Times. This logistical network was then overlaid with Al Qaeda’s regional networks, documented extensively during the US occupation of Iraq by the US Army’s own West Point Combating Terrorism Center. The very regions along the Turkish-Syrian border, the Jordanian-Syrian border, and the Iraqi-Syrian border which served as recruiting and staging grounds for Al Qaeda terrorists during the Iraq War, now serve as the primary logistical hubs admittedly overseen by the CIA.