Zaměstnanci mají peklo, živnostníci ráj

Proč tedy zaměstnanci houfně nepraští se zaměstnáním a nejdou podnikat?

porovnání2

U této tabulky jsem se záměrně zaměřila na nízké příjmy. Není mi totiž jasné, co by někteří ještě chtěli těmto lidem vzít. U vyšších příjmů je jasné, že se rozdíly zvyšují a pro OSVČ s horentními miliónovými příjmy považuji paušály na odpočet výdajů za nemorální.

Důraz při takových srovnáních je možné klást na různé položky a všelijak to komplikovat a dokazovat to, co člověk dokázat chce. Podle mého mínění je prvořadé to, co člověku reálně zbude na živobytí. Odvody státu jsou až na dalším místě. Jenže, kde nic není… Někdo se ptá, co tedy stát z těchto OSVČ má? No, například to, že oni sami s podnikáním nepraští a nejdou se postavit do fronty na sociální dávky.

***

Byla jsem požádána známým o názor na tyto přehledy.  Určitě nejsem ta pravá, kdo by se k tomu měl vyjadřovat, ale zkusím to. Tak v prvé řadě je považuji za skvělý počin, který vydá víc, než spousta řečí kolem.  Z tohoto hlediska berte, prosím, těchto několik kritických poznámek jako snahu o dílčí vylepšení tohoto záslužného dílka. V žádném případě to není kritika přehledů jako celku, opravdu se mi líbí a jsou inspirativní.

1.  Jako první mě „uhodilo“ do očí to rozdělení na OSVČ a „švarcky“.  OSVČ může být někdy „švarckou“, „švarcka“ je OSVČ vždy.

Jak už jsme si s barou psaly, nezdá se mi vymezení „švarcek“ podle výše příjmu. Nic takového se v zákonech neobjevuje, takzvaný švarcsystém je charakterizovaný jako skrytý zaměstnanecký poměr, to znamená, že se dbá pokynů zaměstnavatele, je stanovená pracovní doba, materiál a pracovní pomůcky zajišťuje zaměstnavatel atd. Rozlišování podle výše příjmů je prapodivné a relativní, nemusí být ani žádná mzda zaměstnance k porovnání. A ten výdělek může být někde mezi uvedeným rozpětím, vycházejícím z čisté mzdy pro „švarcku“, nebo superhrubé pro OSVČ, a kde jsme potom s tímhle dělením :-). Prostě mi tohle zaškatulkování nesedne.

Dále také nechápu, proč tzv.“švarcka“ má u svých příjmů navíc započteny výdaje 20000,-. Odporuje to v zákoně uvedené charakteristice švarcsystému.

2. Příjem OSVČ je v tabulkách dáván na roveň „superhrubé mzdě“, čili odpovídajícím mzdovým nákladům zaměstnavatele.  V praxi se s takovou výší nesetkáme, zaměstnavatel – zadavatel se snaží co nejvíc ušetřit. Proto to také dělá, proto existuje „švarcsystém“. Takže část tabulky, týkající se OSVČ beru jen jako čirou teorii pro porovnání – což je v pořádku, nekritizuji to, jen to připomínám a je dobré si to uvědomit.

3. Perfektní se mi zdála kalkulace s navýšením vyměřovacího základu pro platby sociálního pojištění, to se mi opravdu moc líbilo. Jistě by bylo rozumné a žádoucí, aby si OSVČ takto platila na vyšší důchod. Při bližším pohledu však je zřejmé, že tato kalkulace u „švarcky“ má jednu vadu na kráse  – předpokládá navýšení příjmů ze strany „zaměstnavatele“.  Odběratel by to prostě musel zaplatit. Kdyby to šlo tak hladce, jistě by to OSVČ dělaly.

Pro nízké příjmy v mé tabulce to však nemá význam, jednoduše si to nemohou dovolit, neměli by z čeho žít.

4. Pro přesný výpočet by mělo být kalkulováno zhruba s jedním měsíčním platem – fakturou, kdy má zaměstnanec nárok na placenou dovolenou a OSVČ ne. Alespoň by bylo fér s tím kalkulovat u výpočtů, které jsou dělané s cílem dokázat zvýhodnění OSVČ. Moje srovnávací tabulka tento cíl nemá, takže je také v tomto smyslu v neprospěch OSVČ. Srovnávám ale pro zjednodušení jen příjmy měsíční.

5. Dodatek k pojmu „superhrubá mzda“, který v tabulkách figuruje – od roku 2015 bude tento výmysl zrušen. Viz § 6 odst. 13. zde.

Zaplacené pojistné zaměstnavatelem za zaměstnance NEBUDE JIŽ POVAŽOVÁNO ZA ZDANITELNÝ PŘÍJEM ZAMĚSTNANCE. Tímto administrativním opatřením se tedy vyřadí tato část jak z příjmů zaměstnance, tak ZE SUMY JEHO ODVODŮ STÁTU. Logicky nemůže odvádět něco, co mu nepatří.

Část pojištění hrazená zaměstnavatelem zůstane však samozřejmě nadále součástí mzdových nákladů.

Tabulky pak budou vypadat úplně jinak, odvody zaměstnance z JEHO PŘÍJMU se dramaticky sníží, takže všichni, kdo volali po spravedlivém daňovém zatížení pro zaměstnance a živnostníky budou jistě spokojeni. Nebo že by nebyli :-)?

Reklamy

38 comments

 1. Janika

  Samozřejmě, s křížkem po funuse, ale nedalo mi to :-).

  Milá kolegyně, jestli to čtete, opravte si tam ten dopočet zdravotního – od minim. mzdy výše se nedopočítává, je to jinak, než u OSVČ. Nemám na Vás jiné spojení a tady to pak smažu.

 2. ratka

  letos jsem si poporvé dělala daňové přiznání. málem jsem spadla z nohou když jsme zjistila že pro výpočet daňového základu se sociální a zdravotní pojištění neoděčítá jako třeba v RAkousku nebo v Německu, nýbrž se připočítává k výdělku. Nejdřív jsem myslelal že je to vtip. teprve úřednice na finančním mě vyvedla z omylu.

 3. J. Hruška

  Jednou větou: Zaměstnanci a OSVČ se perou, kdopak se asi směje?

 4. Janika

  Ratko, to se ti nedivím, když to zaváděli, tak jsem si taky myslela, že to je legrace a nemůže to projít. Nevím, jestli má nějaký stát blbější zákony, než my, docela o tom pochybuju. Snad ještě jestli někde sekají ruce za chybné odvedení daně, tak to jedině by snad bylo horší, než u nás :-).

  Jene, to je přesné, byl by to i dobrý nadpis, kdyby mě to bývalo napadlo. Ti nejchudší zaměstnanci i živnostníci jsou opravdu na jedné lodi a štvát je proti sobě je špatné. Jednoznačně špatné.

 5. Stan

  Ten nesoulad v odvodech mezi OSVČ a zaměstnanci reálně existuje a těžko se vysvětluje a zdůvodňuje (samozřejmě, že u minimálních příjmů to srovnají slevy na dani a minimální odvod SZP, ale chci vidět někoho, kdo půjde do podnikatelského rizika, aby si vydělával na úrovni minimální mzdy). A stejně tak se nedá okecat, že jakkoli nízké daně a odvody pro OSVČ jsou k ničemu, když jim chybí tržby. A to je současná realita, kterou se dostáváme k otázce pana Hrušky.

 6. Janika

  Kdo půjde do podnikatelského rizika s minimální mzdou? Starší lidé, co práci neseženou. Švadlena a pletařka, kadeřnice, drobný zemědělec, kluk, co vozí dřevo z lesa a další podobné profese na vesnici, trafikantka… Kluci po vyučení, které zaměstnavatel přiměje udělat si živnostenský list a bere je na hůl. Je takových hodně. Mám jednu kolegyni, která přišla o práci a touží se nějak uchytit na volné noze, jenže konkurence je velká, tak má zatím jednu klientku za 2000,- měsíčně :-).
  V každém případě, můžete si o tom myslet, co chcete, ale OSVČ MÁ PRÁVO pracovat i za minimální mzdu za přijatelných podmínek, tak, jako zaměstnanec.

  Ještě k tomu „Ten nesoulad v odvodech mezi OSVČ a zaměstnanci reálně existuje“ – jen u vyšších příjmů.

 7. Astr

  Sakra sakra pane remeslnik alias OSVC, gdepak mate Studebakra? :-)
  Ste se tu skoro pomatli nebo vopravdu staci tak malo abyste resilili I male ryby, neb na velke nemate dech?

  Bude to urcite tim ze jsme tu hlavou dolu a prekrveny mozek navic este posileno stale letnimi teplotami nepracuje tak dobre jako v Ceske kotline .
  Kdo by to rek ze Tarasem dehonestovani remeslnici budou probirani az tak do hloubky,
  ze si na ne posvitite az tak moc na nepoctive holoubky:-)

  nevim v cem je rozdil to si rozlustete sami ja vam predhodim ty kontaktory, tedy I remeslniky hlavou dolu.

  Berou vic ne zamestnanci, ale o FSECHNO se musej starat sami.
  Co nejstrucneji se pokusim porovnat platy a zdaneni.
  Cisla budou jen priblizna protoze se kazdym financni rokem meni jakoz I kazda vlada si to nastavi jinak. Jako u vas, Kalousek jinak nez Sobotka :-)
  uctuje se za financni rok, platy tydenni ci rocni se vzdy pocitaji od 1 cervence do posledniho cervna jak je tu nastaven financni rok!
  Zamestnanec I kontraktor plati dan stejne tedy plati ze
  prvnich x tisic je nezdaneno, (drive to bylo 5 pak 7 pak 10 pristi rok 17k/rok), od toho cisla dale do 30k je to x procenty, od 30k do 50k vyssini procenty a pro jednoduchost to pres palec je tak ze co je nad 50k tak to se zdanuje 49%
  Rozdil je v tom ze kontraktor si odpocita naklady, cestovne a dalsi cimz si snizi castku ke zdaneni!
  nema ale narod na placenou dovolenou a extra dovolene po 10 20 letech, na dalsi ruzne bebefity jako nabizi tahle zeme realneho kapitalismu
  http://www.workplaceinfo.com.au/payroll/leave/sick-leave-rights-and-obligations
  Podle tohoto zakona pecujiciho o blaho vykoristovaneho Klokana v zamestnaneckem pomeru take spousta CechoSlovaku Italu, Polaku a inych Evropskych odnozi pilne pracuji nemarodi „sick-leave“ si stradaji a pak si za cas kdyz je tu zima a v Evrope leto si vezmou mesic sve dovolene, pridaji 2 mesice placenych nevybranych dnu na marodeni a tak maji 3 mesice placene dovolene.
  No nebudte pak radnym a nemarodicim zamestnancem :-)
  A presto se najdou taci co jsou radeji na volne noze a kdyz dovolenou tak si ji sami zaplati.
  Rozdil mezi cenou zamestnance a kontraktora muze byt 2 ale i vice nasobny.
  Znam priklad IT zamestance ktery nastoupil za 100k(2milliony korun) kdyz vystridal kontaktora co mel kolem 200k(nevim presne, mozna jen 190 mozna 210?) Jelikoz to byl jiz nekolikaty kontraktor a oni jen prichazeli aby moc casto odchazeli firma ztratila trpelivost a rozhodla se pro zamenstnance !
  Kontraktor ma v kazde zemi jinou cenu, jinou v CR jinou v Nemecku, jinou v Cine :-)
  Plati pro kazdou profesi.
  Kdyz jsem poprve po Sametu prekrocil hranice a divil se pro Samet jeste spravne nezapusobil s poukazem na ruzne prezivajici osklivosti , byl jsem poucen ze I ten zednik kdyz jen prekroci hranici ze Sumavy do Bavor ma za stejnou praci korun v prepoctu o hodne vice!
  Rozdilne platy a I odpocty maji sve hranice. Dokonce I nepsane zakony.
  Ano I zde jsou vychcankove az nenazranci kteri si zamestnavaji manzelku jen na papire, dokonce byla moda mit 2 podniky, jeden prodelkovy tedy s minus profitem jeden vydelecny.
  Vlada tu byla kdysi tak milostrna a vstricna ze dvolila byt v minusu az 5 let, pak se to muselo zavrit.
  Nenazranci to zneuzivali, tak tech 5 let vlada zlikvidovala!

  Neuzavru nerudne, ale usmevne prave o jednom z nepsanych zakonu.
  Kdyz jeden nejmenovany pan prisel ke svemu taxmanovi mel mezi svymi doklady I odpocet nakladu za navstevu firmy na Hawaii, vse perfektne pripraveno , s cisly datem jednani addressou, jmeny atd.
  Jeho dlouholety danovy poradce mu to vyhodil a vysmal se mu slovy „s timhle bez do zandele“, svoji dovolenou na Hawaii si z dani u me neodectes, to sobe i me rikas jen vo pruser. To bys me sem poslal jen poradnou kontrolu ! Zapomen !

  V kazdem systemu plati „vocat pocat“, v CR to ate pry nastaveno tak ze vam sousedi rikaji Tschechistan a dokonce uz I duchodci jako Taras jsou s nekterymi konraktory alias OSVČ nespokojeni az tak moc ze vice nez mene a I clanek o tom napisi.

  Pokud bych mohl radit, ja bych ty 4 pismena resil az nakonec, napred ta cisla co jdou pres 100 milliard jako akcie na nezname pachatele, dale nezdaneny hazard, odpustene dane nejbohatsim a ta remeslnicka pakaz pak az :-)
  Ale je to IMHO abych u vas nenarazil a nekoho neurazil:-)
  Vy v tom zijet, za sve se bijete :-)
  Eto vase delo :-)

 8. Stan

  Janiko, ten nesoulad existuje už od velmi podprůměrných příjmů, Vy se to snažíte obelstít tím, že srovnáváte hrubou mzdu zaměstnance a čistý příjem OSVČ, což je velmi problematické, oba víme proč. To, že se OSVČ počítá SZP z poloviny daňového základu, bývá zdůvodňováno tím, že část příjmů investuje a vytváří nová pracovní místa.

  OK – ale já kolem sebe nevidím investující živnostníky a tisíce nových pracovních míst, ale spíše lidi v offroadech, kteří se zaměstnanců zbavují, protože nemají kšefty. A kšefty nemají kvůli tomu, že roste nezaměstnanost a klesají reálné mzdy zaměstnanců.

 9. vittta

  Stan:
  Ale to jádro pudla v tom nevidím.
  Když se zvýší daně OSVČ,zvýší se zároveň i mzdy dělníkům a bude více práce a pracovních míst?

 10. vittta

  Důležitý je přece výsledek.
  Tady se předkládá,že OSVČ jsou pomalu vinni současným stavem.
  Co se ale reálně stane,když se zvýší zdanění?

  Předně se bude více dělat na černo,u někoho to jde,u někoho méně-ale jde to.
  Začnou více šetřit i OSVČ,minimálně-pokud použiju stanův argument-si nebudou kupovat off-roady,jenže i tím zaniknou pracovní místa a budou to místa zaměstnanců.(především)
  Také se bude koukat,kde se dají ztráty nahradit,jedna cesta je sebrat zaměstnancům-klidně nějak oklikou,jak se to děje.

  Rozhodně jim ale nikdo nepřidá a nepřijme další jen proto,že víc odevzdává státu.

  Do státní kasy se vybere o 15 mld více,podle mě to ale bude méně jak 10 mld.
  V každoroční sekyře 140(150-130-120 to je jedno) mld to nebude ani vidět.
  Tím spíš,když třeba jeden velice demokratický ministr prošustruje 700 000 000 a za nic nemůže.
  A to je částka oficiální a ministr jeden-někomu vadil,kolik to asi bylo doopravdy?
  A kolik OSVČ by jenom na tento zanedbatelný kšeftík muselo odevzdat své daně?(zvýšené)

  Byl bych rád,kdyby případný oponent nepracoval s tím,že jsem odpůrce zvýšení daní a řešil jenom to,jak JÁ, něco plácám,co není pravda atd..atd..

  Chtěl bych,aby oponent uvedl nějaké reálné dopady jak +,tak -.
  Tedy co se tím získá a co se tím ztratí.
  Ne teoreticky-ale prakticky.

  Oni totiž naši politici uvažují asi takhle:(a vnucují to lidem)

  Dejme tomu,že odchod do důchodu se prodlouží o jeden rok.
  Dělník odvádí státu každý měsíc 5000,-,a případný důchod by měl 10 000,-.
  Když půjde o rok déle do důchodu,tak zaplatí státu 60 000,- navíc a k tomu lze přičíst těch 120 000,-,co nedostane na důchod.
  Zisk z tohoto opatření je tedy 180 000,- na jednom člověku.

  No není to paráda?

  Jenže-je to opravdu tak?

 11. Janika

  Zatím jen ke Stanovi – nesrovnávám čistý příjem OSVČ s hrubou mzdou, podívejte se, prosím, pořádně. Je to srovnání stejných hrubých příjmů před odpočtem pojistného. A to u OSVČ ani neberu v úvahu ty možné náklady, vlastní nářadí atd., které zaměstnanec dostává od zaměstnavatele.

  Jaké jiné příjmy byste chtěl srovnávat?

  Opakuji, že mi jde o nízkopříjmové OSVC. Příjmy do určité výše nepodléhající zdanění, jak píše Astr je to v Austrálii. U nás jsou vlastně naopak zdaněni i lidé úplně bez příjmů, tou povinnou „zdravotní daní“. Nikoho nezajímá, kde na to vezmou. A kyž dluží, protože nemají z čeho platit, přijde exekutor a vyhodí je na ulici.

 12. Witch

  Velmi dobře sestavené, mne už to napadlo ěnkolikrát, ale nějak na ty tabulky a zjištění současného stavu enjsem. V roce 2004 jsem OSVČ zapíchla, protože jsem už nevydělala ani na to pojistné. Byla jsem několik let ve špatném zdr.stavu a vlastně za mne něco dělal i manžel. Na pracáku jsem seděla jak ostuda a říkala si, holka, vydrž, vždyť za to rodině přineseš osm stovek podpory! Jídlo na dva týdny! A nestaráš se o pojistné… Prostě by mne dřív nikdo ani nezaměstnal.- a to jsem měla v jednu chvíli i sedm zaměstnanců. Od té doby říkám (já totiž pracáku nalítla s uděláním si živnosti hned na začátku 90.let), že máma od dětí má hodně zvážit, jestli si troufne podnikat. Nebo že aspoň jeden z rodičů má být zaměstnanec. To nejjednodušší napohled, tedy nějaký krámek, potřebuje v zázemí součinnost celé rodiny. Ano, takoví se udrželi i co já vím přes deset, patnáct roků na vsi. Plat maximálně pro jednoho… Znám je osobně.

 13. Stan

  Janiko, omlouvám se, samozřejmě ne základ, z nějž se vypočítává daň a SZP. Je to problematické kvůli SZP placené zaměstnavatelem na jedné straně a kvůli paušálům a možnostem, co zahrnout do nákladů, na druhé straně.

  A k ostatním – nenapsal jsem ani slovo o zvyšování SZP, dle mého je problém spíše v nastavení paušálů a daňovém základě – dle mého názoru by bylo lepší, kdyby se daňový základ snižoval o část investovaných prostředků (tedy více než o odpisy), případně i o část sumy, kterou OSVČ zaplatila na SZP svých zaměstnanců. Pak by OSVČ měly větší motivaci vytvářet pracovní místa a investovat.

  A pak by se taky chtělo podívat na to, proč soustavně klesá koupěschopná poptávka a kdo (nebo co) je toho hlavním viníkem, tam je totiž jádro pudla, kterému se obě strany sporu vyhýbají.

 14. Janika

  Pane Bavore, děkuji, líbí se mi, že jste mužem činu a neváháte obracet se na politiky. Odpověď pana Dolejše diplomatická a nic moc neříkající, ale alespoň si člověk ujasní, kdo je kdo. Pan Dolejš určitě nemá pravdu v tom, že viníkem špatné situace některých živnostníků je krize, oni jsou systematicky likvidováni léta. Souhlasím s ním v potřebě diferenciovaného přístupu k paušálům.

  Diskuze u Vás je zajímavá, místy podnětná. “Také bych chtěl znát pravdu o tom,z jakých živnostníků se skládá ten milion OSVČ.” – přesně – to je klíč k řešení problému, ne nějaké grafy o tom, kolik odvedli OSVČ státu nyní a před pár lety. Z toho člověk nepozná, kdo se na tom podílí -podle mě ti s vysokými příjmy, ne ti odíraní chudáci dole.

  Pobavil mě tam jistý diskutující, který argumentuje tím, že živnostníci s příjmy podle mé tabulky by již dávno zemřeli hladem a zimou. No, co na to říct, škoda slov :-).

 15. Janika

  Witch, jako bych Vás znala :-). Ale nelekejte se, znám a znala jsem hodně Vám podobných. Děkuji, že jste měla odvahu to tady popsat. Ono je dneska v módě chlubit se tím, jak se člověku daří a jak se topí v penězích. Lidi jako Vy, co si zařídili nějaký pěkný krámek, hospůdku, trafiku či jinou živnost a celé dny pracovali – tak ti postupně zjistili, že poctivá práce je neuživí, protože systém je tak nastavený. Postupně ubývali a dneska jich už moc nezbývá. Moc mě to mrzí. Také jsem kdysi snila o vlastní malé hospůdce s vlastními levnými specialitami, večerce či cukrárničce. Ještě že jsem včas viděla, jak dopadají a neinvestovala do toho…

 16. Janika

  „Pokud bych mohl radit, ja bych ty 4 pismena resil az nakonec, napred ta cisla co jdou pres 100 milliard jako akcie na nezname pachatele, dale nezdaneny hazard, odpustene dane nejbohatsim a ta remeslnicka pakaz pak az“ – Astře, přesně tak! Ty malé ryby to nezachrání. Vidíte to i Vy z té dálky, ale u nás jsou někteří zasaženi slepotou. Nebo je to něco ve společnosti, co nutí hledat společného nepřítele, pokud možno mezi těmi nejslabšími. Židi – živnostníci, cosi hrůzného je v tom tažení.

  Děkuji za popis, jak to chodí u protinožců. Myslím, že kontraktor a zaměstnanec mají podmínky vyrovnané a závidím ten rozumný pořádek, oproti naší debilitě. Já chci do Austrálie! Nebyt tolika živých bytostí, které tu jsou na mě závislé, tak vážně jedu :-).

 17. Janika

  Přesné postřehy vittto: „demokratický ministr prošustruje 700 000 000 a za nic nemůže.
  A to je částka oficiální a ministr jeden-někomu vadil,kolik to asi bylo doopravdy?
  A kolik OSVČ by jenom na tento zanedbatelný kšeftík muselo odevzdat své daně?(zvýšené)“

  A příklad s rokem navíc k důchodu – no samozřejmě, že to tak těžko bude. Ten chudák bude spíš někde na pracáku, pokud se toho vůbec dožije. Viděli jste někdy zhuntovaného zedníka v pětapadesáti letech? Umělé koleno, nepohyblivý bolavý loket a částečný důchod mu nedají. Jo, státní zaměstnanci v kancelářích, ty se toho dožijou, to jo, jenže to si platí stát sám sobě.

 18. Janika

  Stane, „nenapsal jsem ani slovo o zvyšování SZP, dle mého je problém spíše v nastavení paušálů a daňovém základě“ – tak v tom se shodneme.

  Ještě mám jeden nápad – ať se zruší pojistné placené zaměstnavatelem a zaměstnanec si platí přesně tolik, kolik OSVČ :-).
  K tomu bych zrušila nadpoloviční většinu státní byrokracie, včetně těch ve zdravotních pojišťovnách a sociálce ( na co má chodit živnostník každý rok na kontrolu na VZP a OSSZ s jedním zaměstnancem se stálou minimální mzdou), dále senát, politické strany a všechny vládou způsobené miliardové škody bych dala k úhradě politikům.

 19. Stan

  Janiko, když najdete, kde na to vzít finance, nejsem proti. Když mi naposledy jakýsi tržní komsomolec navrhoval, že by se měly zrušit daně z příjmu a neměl se k tomu, aby přesně vypsal, kde ušetří či vybere chybějící sumu, navrhl jsem stoprocentní dědickou daň. A byl oheň na střeše – přitom by to z hlediska rovnosti příležitostí, demonopolizace a volného trhu mělo určitě pozitivnější účinek než to, co navrhoval on. Navíc by to lidem, kteří celý život žijí stylem „po nás potopa“, nemělo vadit.

 20. aztli

  Dobrý den , je to tak, ale to některým nevysvětlíte , že to co „oni odvádí“ , ve skutečnosti neodvádí. To „hodně“ co „odvádí“ , odvede zaměstnavatel jako svéráznou formu pokuty za to, že si je dovolil zaměstnat.
  Dle této nemravné úvahy by prý se měl správně i student na vš, jenž doučuje druhé za odměnu, zareg. jako osvč. Jenže on bude rád, když bude mít možná ve zkouš. období třeba 4000 a pak sušit dlouho ústa, (takových co doučují je spousta) . Ale měl by ze 4000 zaplatit více, než vydělá, jinými slovy dlužit a i to je jim pořád málo. Takže se to dělá „bezpapírově“ a nemají nic .
  Je nemravné chtít z mála vše a ještě způsobit, že dluží a lhát, že platí málo.
  Takže jsme zhnusen , jak toto povědoí lidí pokleslo a nikdo se za tyto postižené nebere . Ani ve středověku nikdo nechtěl, kromě lupičů víc, než člověk vydělal , protože by příště od mrtvého neměl nic .
  Takže demokraté je předčili , ty lupiče .
  A směji se, když toto neustále papouškují a nikdo si nejde třeba jen zkusit zaživnostničit .
  Tak třeba prodávat velikonoční vejce na Uhelném trhu , za kus kč 270,- a mrznout jak pes, ale kupující jen chodí okolo a nekupují , nikoho jsem nezaregistroval . A z toho nic pak platit , to je skvělé , ať to trvá věčně .

 21. Astr

  FSECHNO, tedy I OSVČ co tu prave probirate je take o moralce,
  jak ukazuje clanek predchozi ktery spravne rika ze
  Naše krize je krizí morální
  Nic lepe stav teto krize neukazuje nez heslo ktere na me baflo kdyz jsem nahodne otevrel po case Facebook:

  Raz Žijem Svoje_Tak Fakujem Tvoje
  Omladina je z tohoto slogan nadsena a preposila dal:-(

  Nejen mladi a nejmladsi ale jakoby FSICHNI co v TRZNI spolecnosti ziji,
  mysli a ziji podle tohoto vzorce.
  Nejen v Ceske kotline, plati celosvetove.
  Proto to take tak vypada a dopada :-(
  Az do techto sveltych zitrku a tmavych trznich vztahu vas Samet zaved

  Do OSVČ vam nemohu mluvit, ale pokud jde o lidske vztahy misto vztahu trznich zacit zit podle nejakeho jineho nez jen trzniho, predevsim lidskeho vztahu,
  kde clovek cloveku bude clovekem
  ne jen trznim subjektem.

 22. Janika

  Brtníku, taky se mi ten blog moc líbí. Dnes tam řeší pěknou úlohu: „Ze sudu s rumem naberete lžíci rumu a dáte jí do sudu s čajem. Pak zase naberete lžíci této směsi a dáte jí zpět do sudu s rumem. Otázka: čeho je víc, rumu v čaji, nebo čaje v rumu?“

  Stane, kde na to vzít jsem napsala, a našlo by se ještě víc možností.

  Aztli, děkuji za moc pěkný komentář, souhlasím s každým slovem.

  Astře, Vaše básnické obrazy „o světlých zítřcích a tmavých tržních vztazích“ mě vždycky dostanou :-). Ale víte, že Američané říkají, že vztahy založené na penězích jsou ty nejčistčí? Slyšela jsem to v jednom filmu. Když se nad tím člověk zamyslí, tak v mezilidských vztazích může být i něco horšího, než trh.

 23. Astr

  Janiko celej svetovej „dizastr“ je tu proto ze vic nez kdykoli jindy se podarilo z lidi udelat ovce
  co stejne jako bohatci dnes jen pres svych par fufniku FSECHNO pomeruji
  Ze nic jineho nez zlate tele bohatci neznaji
  a jen v mamonu se vyznaji
  to je jejich Kainovo znameni
  ale ze na pristoupil zbytek sveta
  z toho ty dnesni vybicovane nelidske vztahy prameni !

 24. jonáš

  Víc je samozřejmě rumu v čaji .. protože ta lžíce čaje do rumu už byla pančovaná.

 25. Janika

  Astře, však já vím a máte pravdu, jen to občas zlehčuju, omlouvám se. Co taky jiného, když ti, od kterých bych čekala, že najdou nějakou cestu, i kdyby to bylo jen přesné pojmenování situace, tak místo toho zmateně sekundují těm darebákům nahoře v rozeštvávání lidí, „hurá na lemply, flákače a parazitující socky a vyžírky…“

 26. vittta

  Astr:
  Já si myslím,že lidé vždycky „ovce“ byli.
  Dnes se roztrhl pytel z hláškami,že tihle a tamti jsou ovce,zatímco ti,kteří takto ukazují samozřejmě ovce nejsou.

  Dle mého názoru je pravá ovce každý,kdo má vyhraněný politický názor.
  Vyhraněnost nemá žádnou oporu v politickém vidění světa,všechno se dá zpochybnit a dokonce se to dá udělat i skutečnými a pravdivými argumenty.

  Na hlupácích stojí svět a čím víc se budou lidé nazývat ovcemi,tím víc se budou mocní smát,sami ovšem jsouce ovcemi,protože ani jejich moc a bohatsví je nedokáže uchránit smutku ani zklamání.

  Jen malé procento lidí ovce nejsou,a pokud se takový dostane k moci v silné zemi,dokáže zahýbat dějinami,aby po jeho smrti bylo zase vše při starém a svět běžel svým vyhnilým tempem od 10 k 5,dokud se zase nenajde někdo…neovčí…

 27. Astr

  vittta
  tentokrat si dovolim nesouhlasit zcela zasadne.

  Lidska ovce neni „každý,kdo má vyhraněný politický názor.“ jak Vy pisete
  Jako „ovce“ je predevsim vnimam kazdy kdo maximalne beci
  aniz by se nejak vzeprel proti vohrade do ktere je hnan !
  Vyraz Ovce je pouzita prave pro tu tak snadnou manipulovatelnost.
  Byt ovci vzdy znamenalo a znamena byt snadno manipulovan,
  ovcana vyhraneny politicky nazor v tom hrane podruznou ulohu.

  Lide s vyhranenym politickym nazorem to je znacna cast obyvatel treba prave v CR, jak internet sam krasne predvadi.
  To neni urazka ale jen konstatovani ze CR ma plno „vyhranenych “ ODS, jakoz I jinych politicky vyhranenych pravicaku a levicaku jak jak jste si CR krasne nazorove rozdelili. ale s vysledkem se kterym musi byt vasi vladci spokojeni.
  divide et impera
  Pritom obe skupiny jsou stejne snadno manipulovany, plati ze na prvem miste trzne !
  Vyhranenost oporu v politickem videni ma a nikoli jak Vy rikate ze nema.
  Vyhranenost casto prechazi az do fanatismu tendy stavu zcela nekritickeho pohledu a to vse je u kazdeho jedince v trochu jinem provedeni ale ve vyslednem efektu stejne.

  Vysvetleni jak se manipuluje s lidmi:
  Jak vymýt mozek celému národu?

  V CR mate experta na chovani a tedy I manipulaci cloveka. I pro prumerne inteligentniho divaka srozumitelne vysvetluje rozdily v chovani a manipulci s lidmi.
  MUDr. František Koukolík DrSc

  Pro nekoho mozna ponekud delsi ale vice nez zde na nekolika radcich se tam vysvetluje clovek i jako OVCAN a mezilidske vztahy obecne.
  Vrele doporucuji udelat si cas a poslechnout si :


  =====================================================
  o manipulaci I toto je velmi poucne a je to v cestine:

  Verim ze ctenar ktery si udela cas a odkazi stravi ze mu to neco da pokud jde pohled na cloveka I jako „ovcana“ :-)

 28. Astr

  Omlovam se za odkazy a jejich delku.
  Vidim je jako prinosne. Davaji hloubeji nahlednout do cloveka I jako do „ovcana“

 29. vittta

  Škoda,že mi blbne kisna a slyším všechno 2x a ještě z dálky.
  Tak vysvětlím alespoň to,co jsem napsal.

  Tedy-ovce je ten člověk,co bečí ale snáší to utrpení,co se na něj hodí.
  Ano,tady se skutečně dá mluvit o klasické ovci,strop snažení takového jedince je psaní internetových komentářů. To jsem třeba já.
  Je ale otázka,co bych mohl a měl reálně udělat.
  Samozřejmě mohu demonstrovat,psát na ústavní soudy a….a co dál?
  A jaký to bude mít praktický smysl?
  Mohu tím něčeho dosáhnout?

  Když přeložím,co jsem napsal pak se mi vkrádá otázka,jestli ti,co jenom kafrají v hospodě nebo na netu (což jsem tedy já) jsou opravdu ty pravé ovce-a nejsou to spíše ti,kteří demonstrují a dělají různé ČINY pro „zlepšení“ situace.

  Ti,co demonstrují v jiných zemích vzbuzují obdiv u našich lidí a i já si takového postoje vážím,neb je odvážný.
  Jenže nejsou právě oni ty ovce,co se nechali zmanipulovat a hájí zájmy jedněch zlodějů proti druhým a nasazují za to své krky v domnění,že to dělají pro lepší příští?

  Pak mi z toho vyplývá,že největší ovce jsou ti,co to dělají nejradikálněji-tedy ti s vyhraněným politickým názorem.

  U nás byla nedávno taková akce,kdy nějaký šílený pedagog a pár trapných studentských šašků demonstrovali proti zástupkyni KSČM na úřadě.

  Zde už vidíte,že u mě se jedná o pár debilních zmanipulovaných pakošů,tedy ovcí non+ultra ale jiný to může vnímat jako statečný odpor proti návratu komunistů k moci a mít za ovce ty občany,kteří proti tomu nedělají nic.
  Oni to (zřejmě) dělají právě proto,že se ovcemi být necítí.

  Ta politická opora-to je tak,že třeba…psal jsem na jeden blog,kde autor se stavěl silně do pravicové pózy.
  Nyní dal odkaz na článek,kde nadpis hlásá,že komunisté jsou na Kypru u moci a zavinili pád tamější ekonomiky.
  Je o tomu dodatek,že stádo je nepoučitelné.
  Ten člověk (zřejmě) vychází z toho,že komunisté u nás položili za 42 let ekonomiku a položí jí úplně všude.

  Při tom ale musí vidět,že za 23 let „demokratické“ vlády se udělalo 10x více škod než za komunistů,že dnes není tak úplně jasné,kdo byl vlastně ve studené válce poražen,kdo byl na tom ekonomicky lépe,že svoboda je dnes pojem stejně ošidný,jako byl za těch komunistů a plno dalších věcí.
  Rovněž samotný článek na který byl odkaz nedokazuje,že by komunisté byli skutečně vinni,cenu má jenom ten tučný nadpis a to cenu manipulativní.

  Tím chci ukázat,že radikalismus toho člověka nemá politickou oporu,ani v historii,ani v současnosti,dokonce ani u něj samotného,neb byl sám členem SSM (a je jedno,jestli tam „musel“,prostě se tehdy nevzepřel )-a přeci ten člověk má za ovce ty druhé a sám se považuje div ne za nositele pravdy a neovcovosti.

  Nebo se dnes v pravičáckých (v překladu antikomunistických,skutečná pravice tady není) traduje,že na dluh se žít nedá a tyhle žvásty ale když „pravice“ zvedá státní dluh úplně stejně jako levice,tak to pravičákům nevadí a svádí to stejně na levici a ještě tvrdí,že levice by byla ještě horší-v čemž hlavně vidí přínos „pravice“.
  Přitom pravdu nemá ani jedna skupina,zřejmě o ní ani nestojí,jde jim jen o naplňování vlastních vizí a když se někomu podaří tyhle vize proměnit v čin,záhy se ukáže,že to byly všechno nebetyčné hovadiny.

  Také si myslím,že radikalismus a primitivismus může mít v každé zemi jiné projevy.
  V naší zemi jsou to právě ti „pravičáci“,kteří plijí kolem sebe jak prasata a jsou nositeli patentu na rozum,v jiné zemi to ale mohou být „levičáci“,to ale nevím,je to pouze domněnka.

  Závěrem bych dodal,že plno mých myšlenek popisujete významově podobně,byť jinými slovy a nechápu tedy,kde je ten zásadní nesouhlas.
  Ty „nesouhlasy“ mezi našimi pohledy na věc jsou banální a dá se říci,že těžko se najdou dva lidé,kteří uvidí cokoli úplně stejně,to nesouhlas,navíc zásadní,má u mě jinou podobu.

 30. Witch

  Milá Janiko, já Vám k odvážnému ne-rozhodnutí gratuluji. Na druhou stranu nic není ztraceno, já obchůdku vyčlenila nejdřív jednu místnost v domku a pokud odmyslím ochranu zaměstnaného člověka a jeho rodiny(ošetřování člena rodiny, dosah na dávky hm.nouze a pod.), tak jako přivýdělek pro nemocnějšího nebo maminu dobře možný. Hlavně jako hobby. Základem je nemít pronájem, nemít zaměstnance(jen rodinné otroky ;-) ). Také nemusím mluvit jen o vlastní zkušenosti, několik let jsem dělala takovou pojízdnou vrbu ve třech okresech, srovnávala podmínky, utěšovala, viděla jsem zanikající krámky i zoufalství lidí před důchodem… A několik stálic. Dva měli plat, čtyři dělali.

 31. Astr

  vittta:-)
  zatim co ovce a potazmo cela CR jako republika ovcanu kteri napred komunisticky a nyni sametove demokraticky jsou manipulovani a zmanipulovani az tak ze se ani na poradnou demonstraci nezmohou,
  ac ani demonstrace nemusi byt k necemu ale skoro k nicemu viz priklad masovych demostraci ve Spaneksku, Recku, navic pro Vas I demonstrace je dukazem ovcanstvi a zmanipulovatelnosti, presto nas pohled na obvana coby ovci je rozdilny.

  Souhlas s Vami ze slovo „zasadni“ jsem pouzil zasadne chybne, neni to zasadni pohled na FSECHNO ale jen na slovicko ovce v lidskem pocinani,

  Vy zase byste mohl couvnout prave s tou ovci -ovcan ktery jde demonstrovat jako ovce byvse zmanipulovan.
  Homosapiens na rozdil od ovce umi lepe pouzivat mozek, I kdyz mozna to tak pri pohledu na to jak se s lidmi ore a oni z toho maji jen hore a jako ovce jdou na porazku , to nekdy I muze vypadat ze mozek temer nepouzivaji.
  Ale ja tu protestni akce nevidim jako Vy. neb I prostym selskym rozumem Vam I I ten drive primitivni sedlak co sel za Jana Sladkeho Kozinu ci za ideu Husitu a proti odpustkum jen s kosou bojovat velmi proste vysvetli ze vidim li ze neco nefunguje, je li neco na hovno vidim to sam a hlavne a predvsim ti nejchudsi a nejbednejsi to vzdy v dejinach pocitili jako prvni!
  Proto se jako prvni bourili!
  Zmanipulovani ?
  Ovce?
  Zmanipulovani vlastnim selskym rozumem bidou, hladem otrocenim?
  Ano!
  Dopruciji znovu Mudr Koukolika:-)
  kazda informace , kazdy vjem ktery do Vas vittta I vas fsech ctenaru vstupuje vas svym zpusobem ovlivnuje = manipuluje.
  Cely vas pozemsky zivot vas manipuluje.
  Ta spravna OVEC alias ovecka ci beran sve ovcanstvi naplnuje tim ze at jiz na Internetu jen plka ci chodi I demostrovat ci dokonce treba I se zbrani v ruce jde bojovat za cosi, pak vzdy pro definici ovce ( dle meho tedy ano IMHO) se tak cini ve prospech ne svuj ale nekoho jineho.

  Tim jsem nerekl ze jste se cinkanim klicu v 89 predvedli jako narod ovci. Nikoli tehdy jste verili ze po tuhem komunismu skutecne prijde Samet. To ze s vetsinou obcanu zamet a udelal z nich ovcany nehodlam jako typicky priklad ovcana presentovat.
  Je ale urcita hranice pres kterou by manipulace s obcanem nemela jit. Za ni je jiz jen ovcan se vsemi doprovodnymi znaky. Od osekavani a omezovani svobody , pocinaje slova a nazoru , ktere prichazi se zakony o zpochybnovani, a stale dalsich narizeni vo ovcan jiz dale nesmi a naopak musi, az po takova protilidova opatreni ktera jak dejiny ukazuji vyustuji do bouri a revoluci !

  Prave to jak nektere vlady slouzi vice svym chlebodarcum vseho druhu vcetne banksterum vice nez svemu lidu ktery je zvolil, to je v soucasnosti hlavni pricinou stale zhorsujici se atmosfery a
  vztahu jak mezi lidmi tak I mezi lidem a vladou!
  Kolik % duvery ma soucasna vlada CR, mimochodem drzena „demokraticky“ nad vodou jen diky jakemusi uskupeni LIDEM ktere lid nezvolil ?

  To uz jsem ale zcela mimo, takto mluvit mate pravo jen Vy kteri si to prozivate.
  Proto o to rasantneji byste se meli ozvat a neco s tim delat.
  Na vittta nedejte I kdyz bude hlasat ze jste zmanipulovane ovce:-)
  Pujdete li za svymi zajmy tedy za zajmy LIDU obecne, pak oznaceni ovce bude“zasadne“ chybne :-)
  Zazvonte klici jeste jednou a bude li klici malo, pridejte :-)
  Ovsem to ze vas vyzyvam ke zvoneni to uz je manipulace, to ma vittta spravne!
  Na soud to ale ve zmanipulovanem Tschechistanu snad neni:-) Nemanipuluji a nedelam z vas zmanipulovane ovce ve svuj prospech!
  Naopak mam na mysli ten vas :-)
  howk:-)

 32. Janika

  Witch, vidíme to úplně stejně a máme stejné zkušenosti. Většina těch drobných podnikatelů, kteří se vyrojili před lety jako houby po dešti, jednoduše tu zátěž neutáhla. A máte pravdu – přetrvaly hodně rodinné podniky. Jinak škoda, líbil by se mi takový svět, kde je na každém rohu hospůdka, krámek, dílnička, moc by se mi líbil.

 33. vittta

  No….ono to funguje v lidské společnosti tak,že jeden demonstrující za své vize nezmůže nic.
  Demonstrujících musí být hodně.
  A pokud je jich hodně,musí je někdo vést.
  A ten,kdo je vede,toho cíle se mohou naplnit-nikoho jiného,potíž je ale v tom,že cíle vůdce nikdo nezná a leckdy je nezná v daný okamžik ani on sám.
  Pokud je vůdců více(což většinou je),platí,že z více vůdců se nakonec vytříbí jeden,pokud jsou dva stejně silní-jeden z nich padne.

  A ty demonstrace-kdyby byly,tak by měly nějaký konkrétní cíl.
  Ten cíl je jasný-ukončení zločinecké vlády.
  Potíž je v tom,že vláda byla legálně zvolena,těžko se tedy může demonstrovat za odchod vlády.
  To neumožňuje mezinárodní politická situace.
  Demonstrovat se tedy může jedině za předčasné volby,případně za odvolání konkrétních jednotlivců zákonným způsobem.

  Předčasné volby pak mohou dopadnout všelijak,co by konkrétně řešilo odvolání Nečase a jeho následné nahrazení třeba Bémem (nebo Sobotkou) -na to si každý jistě odpoví sám.

  Další potíž je podpora vlády.
  Ta je nějaká-ale nikdo neví jaká,jsou to jenom odhady nebo „průzkumy“ a ty se dají dělat různě.
  Nálada ve společnosti nic-méně naznačuje,že podpora vlády není nijak oslnivá,jaká ale ve skutečnosti je se uvidí při dalších volbách.
  Já jsem přesvědčen,že ČSSD volby nevyhraje,alespoň ne tak,aby to stálo za řeč.
  Ta strana je tak pitomoučká,že ani vyhrát nemůže,bez osobností,bez inteligence,bez -jo-bez peněz.

  ODS je samozřejmě úplně stejně pitomá,stejně bez osobností-ale s penězi.
  To samé,platí o TOP09.

  O provázanosti a společné zkorumpovanosti těchto parodií na politické strany raději nemluvit.

  Proto také dávno volím komunisty,u nich alespoň nevím,zdali jsou nebo nejsou pitomoučcí,když ale mluví v TV komunista s kýmkoliv,vypadá to,že se baví VŠ profesor s prasetem (prase je oponent komunisty),do ničeho se nenamočili a když nic jiného,tak se mohu válet smíchy,když v TV různí chytrolíni tvrdí,že KSČM volí dědkové a báby s IQ pod 75 a že brzy vymřou.
  A oni vymírají a vymírají-a KSČM má víc a víc % ….

 34. Janika

  Astře, Vittto, ještě jsem všechno nepřečetla, ani se nepodívala na videa, což udělám moc ráda. Ale myslím si to, co naznačil vittta – rozpor mezi vámi není zásadní. A to, že lidé byli ovcemi vždycky je naprostá pravda, vždyť vlastně žít ve společenství je člověku přirozené a někdo to společenství řídit musí. Nebo že by nemusel? O tom se nechci přít.
  Druhá věc, které jsem si letmo všimla – tím, že se lidé přiřadí například k „levici“ či „pravici“ a bojují za toto své přesvědčení, tím se na systému podílejí a jsou perfektně ovladatelnými. Podobně jako dříve, když lidi ovládalo náboženství, tak aktivní věřící byli vhodným nástrojem manipulace – sebemanipulace.

 35. vittta

  http://blisty.cz/art/69299.html

  Tento obsáhlý a zajímavý komentář p.Řezanky je kratší o jednu maličkost,kterou jsem postřehl už před časem.
  ODS se totiž může teoreticky poměrně snadno zachránit tím,že se vrhne do tvrdé ochrany živnostníků a vytvoří na tom svůj program.
  Může jim ho ale někdo „vyfouknout“.
  Nosné pak bude vyjádření p.Mládka o pijavicích a o zvýšení daní OSVČ.
  Podle mě se ještě tento idiotský výrok ČSSD vrátí.
  Pokud ne,jsou na straně politické pravice jen samí idioti!