Reptilie v úřadu vlády

Napsal Taras, převzato odtud.

Pražská zoologická zahrada vypustila krokodýla. Vyhodila ho za bránu.

Plaz využil prvních slunečných dnů, hbitě přeplaval Vltavu, brrrrrr, to studilo, potom plavební kanál, brrr, trochu méně, dál postupoval skrze tenisové kurty, ploty se jednoduše prokousal.

Zde došlo k prvnímu incidentu z mnohých, s tenistkou, které ukousl ruku, včetně rakety. Sportovkyni se nelíbilo, že na povrchu antuky vytváří hluboké ťápoty s doprovodnou rýhou od ocasu a chtěla, aby to po sobě uklidil. Ta už bekhend po lajně ani cross nezahraje.

Prošel ulicí Za Císařským mlýnem, přes kanály Malé říčky pronikl do Stromovky a v Zeleném rybníku uspořádal mimořádný výlov. Chvíli uvažoval, že by na velvyslanectví Ruské federace požádal o politický azyl, pak ale usoudil, že by to bylo z bláta do louže.

Plazil se Korunovační, do tunelu, a cestou prokousával automobilům v kolonách pneumatiky. Jen tak, z chuligánství. Lépe mu šly zimní, kvůli měkčí směsi, letní ale zase vydávaly pšouknutí, které se reptilii líbilo.

Poničil i pneumatiku policejnímu vozu, jehož osádka kontrolovala lékárničky. Policisté chtěli krokodýla pronásledovat, zatknout a obvinit z útoku na orgán, protože by ale museli pěšky, upustili od toho.

Poté odbočil doprava, na nábřeží Edvarda Beneše, broukal si přitom „Po řece Vltavě plave krokodýl“, do vody se však už neodvážil.

Dostal se ke Strakově akademii. Prokousal se blokádou aktivistů, překonal i policejní kordon. Policisté použili chvaty a donucovací prostředky, jakož i na výtržníkovi prováděli další úkony trestního řízení, jenže netušili, že ho to jenom příjemně šimrá, protože je pancéřovanej.

Pronikl do budovy, kde však konečně narazil a jeho řádění učiněna přítrž. Zneškodnila ho vedoucí sekretariátu předsedy vlády. Krokodýl, poté, co se probral z bezvědomí, prohlásil, že to bylo jako kdyby ho podupalo stádo koní.

Bilance jeho pochodu a plavby Prahou byla děsivá: tři ukousnuté ruce, dvě nohy (posvačeny), řada zničených pneumatik a zneuctěné policejní síly. Toto samozřejmě neuniklo pozornosti investigativců, kteří se ptali, jak je tohle možné.

Ředitel zahrady prohlásil, že propuštění krokodýla bylo aktem milosrdenství, odměna za dvacetileté dobré chování omilostněného a že mu to umožňuje provozní řád ZOO. A že to bylo jenom jeho rozhodnutí a že mu do toho nikdo nebude kecat.

Právník zoologické zahrady, přezdívaný příhodně Kocour, pravil, že s tím nemá nic společného, že jeho verze propuštění krokodýla byla jiná, oslnivě krásná, že by se však musela provést s chirurgickou přesností.

Ekonomický náměstek ředitele vyhlásil, že s tím také nemá nic společného, ale že to stejně bylo nutné, protože plaz „neúnosně žral“.

Náměstek pro vztahy zvířat a návštěvníků se samozřejmě dušoval, že s tím nemá vůbec, ale vůbec nic společného, že se však ukázalo, že většinová společnost není dosud připravena integrovat krokodýla a že postup paní Nagyové mu připadá diskriminační.

Toho se chytilo ministerstvo zahraničí Spojených států a ve své zprávě pro kongres poukázalo na to, že v České republice přetrvává přezíravý postoj veřejnosti ke krokodýlům, kteří jsou nuceni žít v ghetech zoologických zahrad.

Ještě že je to všechno vymyšlený…

Otištěno na blogu týdeníku Respekt.

Vzkazy pro Tarase (pokud si budete přát, mohu je připojit jako P.S. ke článku)
na adrese terasa@centrum.cz.

(A tady Katrin pro vás)

(A tady Helmut sám pro sebe)

Reklamy

9 comments

 1. Janika

  Koukám, jak jsem četla diskuzi na Respektu, tak hrozí nebezpečí, že tenhle článek může vzbudit někde v Kanadě podobný rozruch, jako u nás Palinová. Čtenář neznalý poměrů u nás bude googlit uprchlého krokodýla v Praze 😊.

 2. Taras

  Já bych našemu společnému příteli a nejvěrnějšímu přispěvateli nezazlíval, že nechápe ty narážky: když tady nežije, nemůže zdejší poměry dobře chápat v detailu ani v celku. Jemu ovšem je jasné, že chyba je u autora článku, nikoliv u něj. Což svědčí o povaze velice pěkně. On je ovšem za svou destruktivní hloupost ještě placenej. Jó, kdyby mi někdo platil za hovadiny, já bych byl mnohem přesvědčivější kretén, než je on.

  • Jednooký

   Taras – súdiac podľa tvojich článkov – nebol… Nemáš na to buňky, ani žalúdok. Schopnosť byť verejne kretén musí byť proste vrodená (a zrejme je i geneticky podmienená, čož ale smrdí rasizmom).

   • brtnikvbrlohu

    Vrozená = geneticky podmíněná, potvrzuju z toho co o Tarasovi vím, že by to nezvládl ani za Kakalovy miliony :) – a jak na sebe koukám tak já taky ne.

 3. Janika

  Podle výzkumů je to s výší odměny naopak, zapálenějším kreténem je ten, kdo nedostane prakticky nic:

  • Taras

   Dobře, pokud ale tedy není Sandwalker za svoje otravování po blozích placenej, potom je ještě větší vůl, než jsem si myslel.

 4. Taras

  Nepodceňujme se, pánové. Kdyby ty peníze byly dostatečně dlouhý, vystřihli bychom kretény jak malovaný.

  (Vsázím se, že Jessie típla nejméně dva komentáře, které tvrdí, že je to role šitá mi takzvaně na tělo.)

 5. vittta

  Vidím,že je třeba doplnit určitou relativitu hodnot.

  On není milion jako milion.(částka je zmíněna náhodně,lze doplnit jakékoliv číslo)

  Když budu dlužit milion a bude mi hrozit exekuce na barák,pak je ten milion úplně jiný,než když nic nevysím a jsem v pohodě.
  Také když budu dlužit milion a bude mi hrozit exekuce ale nebude na co,páč už budu mít hovno,je to také jiný milion.

  Pak se člověk dočte,že někdo někoho zavraždil pro 5000.
  Pro takový pakatel….jenže těch 5000 může někoho posílat pod most-nebo udržet nad vodou….

  (napadá mě film „Půlnoční kovboj“,je to trošku o tom)

 6. Racek

  Obvykle jsou Tarasovy fejetonky tak trochu humpolácké, ale zrovna tenhle se neobyčejně povedl. A Respekt, to víte. Zrovna dneska pan Kundra, v srdci žár a jiskru v oku, vysvětloval že tu Mosteckou Uhelnou ukradl Zeman. Holt pomsta za Kchárla má různé podoby.