Balada z povodní

Je to divný svět, divné věci,

když je pro lidi třeba,

pro pocit vlastní moci

nepřijmout pomoc soka.

***

Povodně v Čechách, jaro 2013: premiér Nečas tak dlouho otálel s kontrasignací k nabídce prezidenta Zemana na pomoc hradní stráže při povodních, až už žádná pomoc nebyla třeba.

Reklamy

52 comments

 1. merlin

  To je podpis do pranice, konečně se ukázalo, kdo je tady v Čechách pánem. Tak jsme se to dozvěděli. Patrně to mistr považuje za mnohem významnější než podepsat podivnou amnestii. Z toho je vidět, že každý má jiný žebříček hodnot :-))

 2. Janika

  Přesně tak, merlin. Ale je ticho, média to nechávají bez povšimnutí. Kdyby vzal Zemana pod krkem v něčem, co aspoň trochu dává smysl, ale zabránit mu mermomocí pomoct při povodních? Měl to okamžitě přijmout a poděkovat třeba se skřípěním zubů. Je to prostě skunk :-).

  • annapos

   Janiko, i přes katastrofické situace, jsme stále optimističtí ČEŠI, všude koluje spoustu humorných obrázků, jak tohle gesto přijali obyčejní lidé, a sedí to. Platnost, pár nafintěných vojáčků, by tuto zemi jistě vytrhla? Ti dva a jejich žabomyší spory???

   • Janika

    Překvapujete mě, Aničko. Těch „pár nafintěných vojáků“ to byli živí lidé, mladí muži, kteří chtěli pomáhat svým spoluobčanům. Tomu se já posmívat nedokážu.

    • annapos

     Já se neposmívám, to je hrubá kritika, že bylo a je mnoho jiných možností, jak by se měl představitel země zviditelnit a nabídnou adekvátní pomoc, ne frašku? Fondy a prostředky na to jistě má, a lidí určených k takovému činu, odborně vedených má stát jistě dostatek.

     • Janika

      Aničko, myslím, že ať by Zeman udělal cokoliv, stejně by na tom lidi, co ho nemají rádi, hledali to špatné. Opravdu nevidím žádnou frašku v tom, když 60 mladých, zdravých, vycvičených, disciplinovaných a spolehlivých mužů přiloží ruce k dílu.

      • annapos

       Máte naprostou pravdu, ve všem. Byl to projev, momentální mé zlosti, a nesympatie k panu prezidentovi.

       • Janika

        Aničko, tak teď jste mě dostala. S něčím takovým se za několik let na internetu setkávám poprvé. Hluboce se před Vámi skláním :-).

   • hank

    Ti „nafintění vojáčci“ mají standardní výcvik u pozemního vojska. A není jich zas tak málo, 2 prapory = celkem 600 lidí.

    • vittta

     To je skoro celá naše armáda….
     Ještě těch 13 tanků a jsou komplet.

      • vittta

       Jo,to vím.
       Co ale nevím,kolik je z toho „mužstva“ a kolik štábních krys a jiných vyžírek.

       • Jednooký

        A tiež – koľko ich „ochraňuje demokraciu“ mimo republiky…
        Armádne vybavenie použiteľné pri „veľkej vode“ bolo „rozpredané“ už pred desačročím.

         • Jednooký

          Ja uvádzam formuláciu orgánov činných v trestnom konaní, ty – skutková podstatu. Z čoho je zrejmé, že niekde sa stala chyba…

         • Jednooký

          Čo nič nemení na fakte, že vybavenie v republike bolo, a v dostatočných počtoch i s vycvičenou obsluhou, ale už nie je a viac ani nebude.
          Na Slovensku sa protipovodňová ochrana Bratislavy rozširovala v rokoch 2006-2010 (za Ficka), predtým (už po povodniach v roku 2002) ani potom sa na to „nenašli peniaze“, aby sa s tým pokračovalo smerom proti prúdu Moravy alebo po prúde Dunaja smerom ku Komárnu.

         • hank

          Myslím, že to nerozkradli, většina techniky i lidí z bývalých útvarů civilní obrany (Bučovice, Kutná Hora, Jindřichův Hradec) přešla k hasičům.

          • Jednooký

           Väčšina techniky bola kedysi u útvarov ženijného vojska, útvary CO od nich prebrali, pokiaľ viem, len menšiu časť techniky a len niektoré druhy.

 3. hank

  Dnes odpoledne k tomu měl Martin Veselovský v Radiožurnálu rozhovor s četařem Hradní stráže (z pochopitelných důvodů nejmenovaným). 60 vojáků, natěšených, že budou užiteční, přijelo do Radotína, načež byli zase odveleni zpátky do kasáren, aniž by hnuli prstem. Ten voják si – tedy v rámci možností – servítky nebral a Veselovský – v české mediální žumpě jeden z mála slušných novinářů – mu přihrával otázky tak šikovně, aby to četaře nestálo průser a aby přitom bylo každému posluchači jasné, jak se věci mají.

 4. Janika

  „Měli jsme tu pomáhat při povodních, přijelo šedesát příslušníků Hradní stráže a při vyskákání z techniky je nadšeně vítali všichni obyvatelé, kteří opravdu potřebovali pomoc. Ale naneštěstí se stalo, že se všechno zastavilo a na příkaz velení a vlastně jakoby na popud premiéra se všichni vrátili zpátky do kasáren,“ řekl ve středu pro Radiožurnál jeden z příslušníků Hradní stráže.
  Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/nasazeni-hradni-straze-v-radotine-dr0-/domaci.aspx?c=A130606_115932_praha-zpravy_jw

 5. vittta

  Je opravdu neuvěřitelné,že český prezident je terčem provokací a mediálních štvanic.
  Vyskákat s auta nějaká banda karlikových papeženců,tak by je natáčely kamery i ve čtvrtém rozměru!
  A v TV by to vysílali každou půlhodinu.

 6. graver

  Byla jsem pilná včelička a zjistila jsem si, že prezident je vrchním velitelem ozbrojených sil ČR, které zahrnují Armádu ČR, Hradní stráž a Vojenskou kancelář prezidenta. Zeman tedy měl pravomoc navelet vojáky HS kam chce (a není teď podstatné, že to zjevně bylo jen populistické gesto). Ti chlapi byli na místě a i přesto, že jejich assignment a výcvik je poněkud odlišný, mohli tam být platní. Tak kdo to posral? Zeman? Štáb? Nemá snad prezident ČR jasno ve svých kompetencích nebo dokonce nemá faktickou kontrolu nad vojenskými složkami?
  Pokud jde o ten nešťastný terč provokací a štvanic, tak to je jen logický důsledek tristního faktu, že prezident ČR je primitivní arogantní hovado. Karlík bohudík žádné papežence nemá, nemohou tedy multidimenzionálně vyskakovat z automobilů.

  • vittta

   Karlík má papežence u médií a v parlametu-to je horší jak křižácká soldateska.
   Ukradli za posledních pár měcíců tolik,že by se za to nestyděla ani německá armáda v Rusku!
   A že si ještě nikdo nevšiml,že Kája,když usne v poslaneckém křesle,tak má v žíle 4%%???

   • graver

    Aha, tak to jsem netušil a nejspíš jsem ani nepochopil ten pojem „paeženci“. Jsa politickým impotentem, neumím ani odhadnout, jestli třeba někde nemá ty papežence i Zeman. Fakt je, že Němci tu jantarovou komnatu dodnes nevrátili.
    A Kódl fakt usíná kvůli chlastu? Já myslel, že jen kvůli tomu, že je to utahanej geront.
    Ale to je OT – zajímalo mě, jak to je s tou Zemanovou armádní pravomočí.

 7. vittta

  Mezi námi,Gravere,tebe nikdy nenapadlo,že může bejt nachmelenej?
  A že to je prodloužená ruka (možná na provázku) pánbíčkářů,to snad víš i ty.
  A nech toho s tím Zemanem,copak by tě Kája na prezidentském křesle uspokojoval víc jak Míla?
  Vždyť máš těch kurváren také plné zuby!
  Míla má určitě svoje chyby-ale je…když to tak řeknu,alespoň náš.

  • graver

   Jestli myslíš Kódla, tak mě určitě napadlo, že je nachmelenej. Oni tam asi, jak vidno dle posledních událostí, slopajú všecí.
   Že je prodloužená ruka pánbíčkářů, to nevím, páč se v tom neorientuju a přiblblé konspirace mě příliš nezahřívají.
   Se Zemanem toho asi jen tak nenechám, dokud toho nenechá on. V ataku velkomyslnosti jsem maximálně ochoten připustit, že to není jediné notorické hovado v porfoliu a že kreatury jako Kalousek jsou mu důstojnými partnery.
   Na prezidentském křesle by mě plně neuspokojoval nikdo, tedy ani Kája, protože jsem monarchista (když už tedy musím něčím být). Kurváren mám plné zuby asi jako všichni ostatní.
   Jinak souhlas – Míla má své chyby a je váš. A zasloužíte si ho.

   • vittta

    To rád slyším.
    Nerad bych se dočkal doby,kdy bychom si zasloužili Karla.

    Co se alkoholismu týká,konspirace (jakékoliv,ze aktuáně zmiňuji alkoholismus) tě nezajímají jen potud,pokud se netýkají Zemana.
    Co ty víš,jestli fakt chlastá?
    Třeba měl opravdu virózu.
    A dát si zdravotního frťana ráno a večer zas není takový hřích.
    Ostatně-pan prezident se svou zálibou v kvalitní slívovici nijak netají.

    Mě třeba konspirace zajímají.
    Naznačují totiž rozložení politické moci v zemi.

    Oficiálně Havel nechlastal,za to Zeman……

    Jistě mi rozumíš,všechna zvířata jsou si rovna,jen některá jsou si rovnější……

    • graver

     To se mýlíš – Havel chlastal, jak protrženej naprosto oficiálně. Konspirace mě nezajímají plošně – Zemanův alkoholismus snad za konspiraci nepovažuješ, když už se on sám k němu přiznává. Ale v tom problém nevidím. Na zdravotní frťany kašlu – nevidím problém dát si pár kousků pro osobní potěšení (jestli se chce někdo vymlouvat na zdravotní efekt, tak jeho věc – já chlastám pro chuť). Ale v hokně nebo za volantem mě nikdy nikdo zlitýho nepotká a totéž čekám od ostatních. Já su moravák a zálibu v kvalitní slivovici mám taky, ale to neznamená, že je na mně ta záliba vidět, když vylezu na veřejnost.
     Samozřejmě nejsem tak pošetilý, abych vyvracel vylitýho Zemana někomu, kdo zcela vážně připouští, že to mohla být viróza – tolik času, chuti a sil opravdu nemám. Nakonec je to jedno – můžeme si o tom povídat, přít se, hájit ho nebo na něj plivat, ale nestane se vůbec nic. Některá zvířata jsou si totiž opravdu rovnější.

     • vittta

      Myslíš???
      Zkus to zakřičet někde na kameru…..
      A pak zakřič,že chlastá pan prezident Zeman.

      A pan prezident přece do balonku nefoukal-nebo ano?
      Tak jak vůbec můžeš seriozně připustit,že byl opilý.

      • graver

       To nejsi první, kdo mi říká „nemůžeš to dokázat, tak drž hubu“ :-). To je prostě ten pravičácký primitivismus. My modré svině to prostě vidíme tendenčně a zjednodušeně: Zeman je ochmelka. Vypadá tak, chová se tak a sám se k tomu přiznává (často a rád, ale to si jistě jen dělá legraci z té novinářské lůzy). Takže když ho vidíme nalitýho, nenapadne nás nic lepšího, než že je nalitej. What else smells like a shit? Zatímco poctivý levicový intoš naslouchá Hlasu Hradu – když ten říká viróza, tak je to viróza.
       Kdyby tam tenkrát chytal balanc třeba Kalous, věřil bys té viróze taky? Jaký problém máš s tím, že je Zeman notor?

       • vittta

        Rozděluj politicky lidi jako chtré a blbé-ne jako pravičáky(chytré) a levičáky.(blbé)

        Ze Zemanovým chlastem nemám zatím problémy žádné,alkoholismus totiž zdaleka není tím jediným,co Zeman nabízí.

        Mám dojem,že kdyby všichni tam měli vlastnosti,jako má Zeman,klidně i s tím chlastem,bylo by tady lépe.
        A to Zéma zdaleka není dokonalý.

        • graver

         To je slovo do pranice – jen adresa je špatná. Rozdělují jiní, já jen parafrázuju :-)
         Že alkoholismus není to jediné, co Zeman nabízí? Ježíšmarjá, von k tomu ještě něco hulí nebo jak to myslíš?
         Ale nějaké ty dobré vlastnosti bychom určitě našli. Čestnost, pravdomluvnost, velkorysost, politický rozhled, husté vlasy, sportovní postava…
         A té viróze tedy vážně věříš nebo ne?

 8. Witch

  Jinde by premiér složil funkci. To odvolání bylo barbarské.

 9. Janika

  To ho ani nenapadne…

  Dnes na brífingu Zeman řekl, že jeho rozkaz hradní stráži kontrasignaci premiéra nepodléhá a premiér nechal odvolat vojáky z akce neoprávněně. Do budoucna vyjádřil přání, aby na spory o kompetence nedopláceli občané, jako tomu bylo v tomto případě.

  Hned poté tisková konference, na které položili Nečasovi otázku, co říká tomuto vyjádření prezidenta. Nečas odpověděl: „Starosti pana prezidenta bych chtěl mít.“
  Na zvracení byly už některé jeho předchozí reakce, když dostal nepříjemnou otázku, reagoval několikrát odmítnutím dotazu a důrazným apelováním na stále přetrvávající vážnost situace a nutnost stmelení se ve společném a nerozborném boji. Jak říkám, skunk.

  • vittta

   9 900 000 občanů by zase chtělo mít starosti Nečase.

   A že on se ani nestydí…ten chlap má žaludek jak hovězí dobytek.

  • graver

   O procesním právu se asi pohádají povolanější – já to z dostupných zdrojů chápu tak, že měl Zeman právo ty své boys někam odvelet, aniž by se někoho ptal. A i kdyby ne, tak to měl ten potenciální „kontrasignant“ okamžitě podepsat, aby se nestalo to, co se stalo. A Nečas lže – prezidentovy starosti by mít nechtěl. Ostatně by je ani nezvládl.

  • Witch

   Vím, že ne, ale neměli bychom na takové věci zapomínat ani my. Je to náš zaměstnanec.

 10. vittta

  Ale pěkně Míla vyškolil alkoholika č.1-Kalouska.
  Nekopl si do něj ani jednou.

  Ale už fakt,že se Kalda nalil jako kráva je dost na pováženou.
  Má nějakou nemoc,kdy nesmí chlastat.
  Pamatujete,jak asi před rokem vypadal,že co chvíli zaklepe bačkorama.
  Marně ho líčili,vypadal,že mu nešlapou zrovna na jedničku ledviny……

  • graver

   To ano, ten mu to tedy nandal – vůbec to nekomentoval :-). Něco jako „vidíš ty vole, tos kecal, když jsem se nalil já“ bys snad nečekal ani od takového balvana, jako je Zeman. Ale možná to byl byznys – Kalda se nalil, aby stádo konečně začalo cvrkat o jiném ochlastovi :-).
   Teď se asi oba tábory začnou šermovat, kdo tam má většího notora (a mě určitě těší, že Zemanovi apologeti už nemají jiný argument, než „hele, tamten kalí taky!“). A nikdo si nebude ochoten připustit, že on duty se nechlastá, ať jde o presidenta nebo jeho posledního poskoka.

   • vittta

    Ale ne,Gravere.
    My (rozměj Češi) se neposereme z toho,že se Kolda namazal,serem na něj.
    Za to karlikovci (rozuměj antičeši) se mohou donekonečna posrat u každého výroku pana prezidenta,i kdyby to bylo jen „dobrý den“.

    • graver

     Škatulky, škatulky… Nevím, jestli každý, kdo volil Karlíka, je karlíkovec – ten pojem bych chápal jako nějaký kult (třeba jako SPOZ). Já ho volil a přece nejsem žádný jeho fanoušek – u někoho je to prostě chladný kalkul, u mě, protože tomu nerozumím, prostě osobní postoj a feeling. Volil jsem ODS – stranu, kterou dnes považuju za zcela nevolitelnou partu inkoherentních lumpů. Vyrovnávám se s tím, že jestli tu máme nějakou pravici, tak o ní nevím a zcela jistě to nejsou ti, kteří se za ni prohlašují. No, hodit si to nepůjdu – až se to vyhrotí, prostě se posunu o dům dál.
     Nějak nerozumím tomu, že karlíkovci jsou antičeši, ale asi je to tím, že jsem kosmopolita a na nějaké češství zvysoka kálím.

     • vittta

      Co sem řikal….
      Kálíš na češství.
      Ale tedy volit ODS,to už vyžaduje opravdu hodně slabý přehled….

      Ono jde o to,proč je kdo volí.
      Jestliže s nimi nejsi spokojen,pak jsi člověk,který očekává změny.
      Ty ovšem stran ODS přijít prostě nemohly.
      Jinak tradičním fanouškům ODS jejich současná politika vadit nemůže.
      Dělají přesně to,co se od nich čeká.
      Tedy plácají proti komunistům a jinak nedělají kromě zlodějiny nic.

      • vittta

       Jo a církevní restituce,na ty nezapomínat.
       ODS dává průchod spravedlnosti.
       Co komunisti ukradli,musí být vráceno.
       Že jo,tak nějak to říkají….

       • graver

        Já jsem sobec. Stačilo by mi, kdybyste mi vrátili tu podzemní cimru na Zelňáku. Ale prej už to nejde. Zloději, křičící „chyťte zloděje“, ať si s tím poradí sami. Stejně jim toho půlku stát odkloní, druhou promrdají a za chvíli budou stát s nataženou rukou zase. Ostatně je to zbytečná hokna – zanedlouho jim to zase seberete, ne? Až budete porcovat medvěda, tak si na mě ze staré známosti vzpomeň – jsem sice pravičácké hovado, ale zadarmo to nechci :-).

      • graver

       Ode mě se nedá nic jiného čekat. Přehled, ten jsem neměl nikdy. Maximálně tak podhled nebo nadhled. Přehled za mě mají jiní:-). Já holt svedu jen plácat proti komunistům.
       Tak tedy říkáš, že jsem coby tradiční fanoušek ODS zloděj?

       • vittta

        Kdybys byl nějaká hodně pitomá ženská s měsíčním cyklem,tak si teď řeknu:
        „Chce se hádat,slepice jedna“.
        Ale takhle-co na to říci?

        Říkal jsem,(pro škarohlídy napsal jsem),že pokud někdo volí ODS a myslí u toho na změny,není s ním něco minimálně politicky v pořádku.
        ODS nikoho fakticky nezastupuje,je „tam“ jen z jakési setrvačnosti,někteří jí volí,protože prostě mají dojem,že je zde nesmírné nebezpečí návratu před r.1989.
        Tomu se soudný člověk jedině zasměje-ale oni na to už 23 let hrají a vychází jim to.

        Já mám vyzkoušených několik věcí,které by zasloužily hlubší psychologický rozbor.

        Žádný příznivce ODS zásadně neřekne,proč tuto stranu volí-ale všichni kdo jí nevolí jsou u něj blbečci a bolševici.
        Žádný volič Karla zásadně neřekne,co konkrétně na něm viděl lepšího,než má Zeman,z jejich hovoru ovšem vyplyne,že Zeman lže,o Karlovi se nedozví čtenář nic.(pak se zesměje představě,že Karel nelže)
        Žádný příznivce církevních restitucí neřekne,proč je jejich příznivce,ti úplně nejblbejší řeknou,že jim cosi ukradli komunisti.
        Žádný odpůrce těchto restitucí,zároveň volící ODS a Karla nedokáže vysvětlit tento pozoruhodný krok.
        Žádný historický rejpal nikdy neřekne,jak by si konkrétně představoval „vyrovnání“ s odsunutými Němci,všichni ale budou tvrdit,že omluva je málo ale—(a to je zajímavé) že revanš nechtějí.
        Každý pravičák je ukřivděný-všichni mu ubližují.

        Možná jsem na něco zapoměl-ale vždycky jsem se divil,že se zrovna ty sereš mezi pravičáky,místo abys byl prostě příznivce pravice,co dejme tomu vyznává minimální zásahy státu a maximální svobodu jednotlivce.

        Rozumíš-do té svobody jednotlivce patří třeba to,že si volí na prezidenta koho chce,aniž by byl onálepkován jako stádní debil.

        Gravere,zkus ze sebe tady dostat to lepší,já se s tebou hádat nechci a tyhle lidi,co sem chodí neoblbneš jako třeba šíloše.
        Když budu jízlivý a ty ukřivděný,úroveň diskuzí půjde dolu.
        A to tady rozhodně nechci.
        A z mé strany pro to také udělám potřebné kroky,což je v překladu jenom to,že se s tebou nebudu bavit.
        To je pak jen pořád dokola……..chvíli to pobaví ale pak to prostě omrzí,nic to čtenářům nedává.

        Přitom je to škoda,chtělo by to tady nějakého inteligentního příznivce pravice (divné spojení),který by byl schopen obhájit svůj pohled na svět.

        Takže navrhuji mír a diskuzi-občasné narážky (ale opravdu občasné) povoleny.

 11. graver

  Hm, to lepší… To nepůjde – to lepší jsem ze sebe dostal už brzo ráno na retichu – teď už to budou jen samo sračky. Inteligentního příznivce pravice budete muset hledat jinam – já se neprohlašuji ani yntelykentem, ani příznivcem pravice (pokud se jí myslí konkrétní strana.
  S tou svobodou jednotlivce to musíš ještě trochu aproximovat – každý má právo volit, koho chce za koho chce a každý jiný má právo ho za to nějak nálepkovat. Právo se ovšem nerovná pravdě – nesnažím se nikoho přesvědčit, že když mám značnou část národa za stádní blby, tak jimi skutečně jsou, zatímco já nikoliv. Jenom mám prostě ten názor. A starýmu fotrovi už přesvědčení neohneš.
  Stejně tak není pravda, že odpůrce restitucí apod. a současně Kódlův volič nedokáže ten rozpor vysvětlit. Není co vysvětlovat – žádný rozpor neexistuje. Už mockrát jsem říkal, že jen stádní blbec s vymytým mozkem (a to ber 100% neadresně) slepě akceptuje všechno, co kdo káže, jen proto, že ho náhodou zrovna někam volí. Rozumím tomu, že to pro někoho může být nepochopitelné, ale já prostě nemám modly ani mantry. Ani úctu k druhým. Ani respekt. Zemanův volič to přece musí pochopit :-).
  A že žádný volič ODS nebyl schopen vysvětlit svou volbu? Ty škatulky, ty škatulky… Nenapadlo tě, že prostě nechce, nemá zájem? Že např. svůj protějšek považuje za natolik vymytý, že nechce ztrácet čas? To platí oboustranně – chtěl bys např. mně zcela vážně vysvětlovat, proč volíš komunisty? V naději, že to pochopím?
  Úroveň diskuse neřeš a neber to tak vážně – tu nedělám ani já, ani ty :-). A že bych chtěl někoho oblbovat? Vážně to vidíš tak, že se někde snažím někoho někam obrátit? A věřím, že to jde? Take it easy…

 12. vittta

  Jo,to mě napadlo.
  Volič ODS prostě nechce cokoli komukoli vysvětlovat,kvůli ztrátě času.
  Fakt mě to napadlo-ale zase na druhou stranu,takový volič ztratí 15x více času tím,že všemožně naznačuje,že je nad věcí,že o nikoho nestojí,že zemanův volič tohle a tamto…atd…atd…atd…
  Pak se musím nutně zamyslet,jestli jde skutečně o ten čas-nebo jestli to příslušný volič ODS skutečně ví.
  Ono je to tak,že když někdo něco neví-těžko to může někomu vysvětlit.
  Když ale někdo,kdo neví,zároveň vystupuje jako někdo,kdo ví všechno,musí pak věnovat fůru času vysvětlováním,proč neřekne to,co neví-ale vědět by měl.
  Kdyby se totiž ukázalo,že to dotyčný skutečně neví,mohlo by to pak vypadat,že je to jak mantra-tak modla,jakkoliv se tomu dotyčný brání.
  To se týká i toho obracení kohokoliv.
  Když totiž někdo neví-těžko může někoho obrátit,to by musel nejenom vědět-ale také to umět vysvětlit.
  Což ty v žádném případě neděláš.
  No ale znáš to,jsou to jen teoretické dohady,třeba tě to ale zaujme a zaujmeš k tomu nějaký postoj,který jasně ukáže,že sice víš-ale nechceš ztrácet čas.