Skřivan

Napsal Jan Hruška.

Kdo na posledních vnitropolitických událostech vidí něco dobrého, ten většinou různým způsobem říká, že jsou snahou o očištění veřejného života a pokusem vytáhnout nás z marasmu. Že soudy zasáhly tam, kde si politici neudělali pořádek mezi sebou sami. Já jsem si při jejich sledování vzpomněl, za posledních dvacet let ostatně nikoli poprvé, na jednu starou bajku:

Na Hromnice musí skřivan vrznout, i kdyby měl zmrznout. Jsou Hromnice a mrzne, jen to praští. V hnízdě domlouvá skřivanovi manželka. „Podívej se, jak to venku vypadá, seď doma a nikam nelítej“. Skřivan na to: „Neblbni stará, jde o stavovskou čest“! Vyletí, vrzne, zmrzne a spadne na cestu. Jde po cestě kráva a zrovna nad skřivanem zvedne ocas a udělá prrrrr-plesk. Bylo to teplé, skřivan pookřál, vystrčil hlavičku a začal se rozhlížet. Jenže letěl kolem jestřáb. Uviděl, že se dole něco hýbe, vytáhl skřivana, ani ho neotřepal a sežral ho i s peřím. Z toho plyne poučení: Není vždycky tvůj nepřítel, kdo na tebe se re, no a není vždycky tvůj přítel, kdo tě z toho vytahuje.

Reklamy

40 comments

 1. Janika

  Popravdě, ani na chvíli jsem si nemyslela, že se děje cosi dobrého, že zasahuje jakési DOBRO proti ZLU. Ale ani si nemyslím, že by se dělo něco špatného. Jen se docela lidsky raduju, že na jisté lidi došlo.

  Taky mi nepřipadá jako bůhvíco strašného to sledování, které neprávem zadala Nagyová. To je jen epizodka, na tom svět nestojí. Ledaže ji opravdu chtěla nechat zavraždit, jak naznačuje v předchozím postu BARON LE SAMEDI. Ale ti tři šmejdi, co se nechali uplatit, aby podporovali svinstvo, to je to hlavní a neumím si představit, jak by jejich likvidace mohla něčemu v této zemi ublížit, jak napovídá bajka :-).

  • merlin

   Souhlas. Tluchoř měl dost křivej úsměv na to, aby mě potěšilo, že ho již nebudu vídat na obrazovkách. A mohli by přibýt další, škoda, že nikdo asi nezavře Duku. Ten určitě taky obchodoval a uplácel, aby dosáhl svýho.

   • vittta

    Nedávno jsem viděl film „Goyovy přízraky“.
    Velký dojem na mě udělala scéna,kdy bohatec,kterému církev svatá bezdůvodně zatkla dceru,pozval příslušného svatého na večeři a následně ho mučením přiměl podepsat dokument,že je dotyčný kněžour synem opice a…(nevím jak to přesně bylo)
    Ta chvíle spravedlnodti na mě působila jako droga…

 2. vittta

  Pan bezvýznamný rezignoval a nyní nastane správný maglajz.
  Předčasné volby mohou ututlat další vyšetřování a „pravici“ spíše posílit.
  TOP09 vyšla zatím čistá a chroničtí ODSáci se budou snažit tuto partaj oživit s tím,že pan čistý se zachoval jako chlap a přijal politickou odpovědnost.
  Navíc se zbavili „rebelů“,kteří mohli založit vlastní odnož ODS.
  Pro „levici“ je situace politicky dost nevýhodná……….

  • vittta

   Také se propracují k hovnu.
   Jen je to bude víc bolet.

 3. Astr

  Jen bych rad veril ze si to nekdo neprebere (to vrznuti) jako neuposlechnuti dobre rady lepsi poloviny lidstva,
  ale jen tak jak bylo napsano.
  V Sametove bych se nicemu nedivil, ona muze opravdu existovat moznost ze za tim ocistenim muze byt I umysl necisty?
  Presneji ciste zase jen businessovy, na tom neco vydelat a si lepe udelat ?
  Vy tam zijete vite lepe a radostneji :-)

 4. Witch

  Mně smrdí to, že se z výslechů a spisů dostávají ven informace. To by němelo být, ať se děje cokoliv. Je jasné, že tu máme rozehranou vyšší hru a všechny dohady nad informacemi jsou jen předhozené kosti Blesku plesku a dalším. Může ještě být soud nezaujatý? Co všechno ty pikantbní drobečky, upouštěné bulváru, zakryjí?

 5. Astr

  Prislo mi Emailem z CR:

  Takže shrňme si to: prezident se na ruské ambasádě ožírá tak, že
  nedokáže stát. Ministr financí není schopen ani mluvit. Ministr
  zahraničí ani zůstat vzhůru. Sekretářka předsedy vlády řídí vojenské
  zpravodajství. Generálové armády ČR se bojí odporovat jedné úřednici a
  sledují manželku premiéra. Stát má rozvědku, která ani sama neví, že je
  sledována. Její velitelé netuší, že budou zatčeni, zatímco vůdci mafie
  to ví předem a dekují se na připravené jachty na Jadranu. Korupční síť
  se roztahuje po celé zemi a policie zabavuje stovky milionů a desítky
  kil zlata ukrytého v bankovních schránkách. Vládu k odstoupení vyzývá
  klinický psychopat, který sledoval, nahrával a uplácel všechny svoje
  poslance. Část sněmovny již úřaduje z vězení. Vedení opozice působí jako
  partička, která právě unikla z Bohnic, a budoucí vývoj státu oznamuje na
  facebooku prezidentova sotva zletilá dcera. Pro alespoň trochu reálné
  scénáře je Hollywood. Na všechno ostatní je tu česká politika.:)“

   • Astr

    Dik za Info :-)
    Ano, stacilo by cist Neffa a jeho Psa, jenze ted uz je to jen stoka proti tomu kdyz to zacal v 96! .
    Nectu ho jiz delsi dobu. Ale i on je ukazkou ze to v CR doslo az tak daleko ze I lidem jako on ci Pehe a mnoha dalsim kteri drive obhajovali ci nevideli se z toho zvedlo svedomi ci co.
    Ceho je moc toho je prilis !

  • Janika

   To je zbytečný žvást, Astře (při vší úctě, Vy jste to přece nepsal). Mimochodem, ten facebookový profil Kateřiny Zemanové je falešný, upozorňují na to na BL. A k tomu ostatnímu říkám spolu se Zemanem, že než pořád dokola nadávat na tmu, je lepší zapálit byť jen jedinou svíčku. A přesně to dělá. Chová se skvěle, uměřeně a státotvorně, merlin tomu říká, že kuje inteligentně pikle :-). Všimněte si, on prostě přinutil tu rozhádanou smečku posunout se dál a pracovat, oni mu ted prostě musí předložit nějaké rozumné návrhy. Taky se mi líbilo, jak noblesně přijal Nečasovu demisi – vyslovit mu uznání za chování při povodních, to bylo po Nečasově extempore s podpisem k pomoci hradní stráže brilantní :-).

   Souhlasím s tím, co píše Witch – na tom, jak se informace dostávají ven pokoutními cestami, je něco podivného. Pokud máme vůbec informace pravdivé, je možné, že obvinění budou o něčem jiném. Osobně bych zavřela Nečase za křivácké protlačení církevních restitucí.

   Stejně je ale zvláštní, jak lidé vždycky věří, že se změnou vlády přijde něco dobrého.

   • Taras

    Není, to zbytečný žvást. Stát i národ je v takovém stupni rozkladu, že tady žádná noblesa nepomůže. Přiměřeným prostředkem k nápravě je hůl s jedním koncem posraným. A zaplaťpánbu za to, že se ty věci dostávají ven, je to jediná cesta, jak odkrýt ten neřád do hloubky. (Samozřejmě že ve vzorové demokracii by to bylo nepřípustné.)

    • Janika

     No samozřejmě, když to bereš tak, že lživá informace o facebooku Kateřiny je dobrá jako hůl k mlácení, tak prosím.

     • Taras

      To je marginálie, navíc nepotvrzená. Ostatní ale sedí.

       • Taras

        Mně je to taky fuk, ale objektivně vzato je to ostuda. Prezident by se neměl ukazovat při velmi slavnostní příležitosti ožralý a místopředseda vlády by neměl dělat trapná gesta, on to svoje chrápání totiž filmuje.

      • jonáš

       No marginálie .. ukazuje že někomu to fakt stojí za to. Zničit krtka .. voni se styděj za svýho presidenta, co dělali posledních deset let? A co předtim? I ten žvást co koluje začíná lží.

       • Taras

        Esli myslíš toho Pilara, tak:

        „prezident se na ruské ambasádě ožírá tak, že nedokáže stát.“ – ano to není pravda, s oporou dokázal stát, jenom se přitom tvářil jak Hurvínek zkříženej s Mikymauzem.
        „Ministr financí není schopen ani mluvit.“ – to je svatá pravda, navíc vrhl v přímém přenosu.
        „Ministr zahraničí ani zůstat vzhůru.“ fakt.
        „Sekretářka předsedy vlády řídí vojenské zpravodajství. Generálové armády ČR se bojí odporovat jedné úřednici a sledují manželku premiéra. Stát má rozvědku, která ani sama neví, že je sledována. Její velitelé netuší, že budou zatčeni, zatímco vůdci mafie to ví předem a dekují se na připravené jachty na Jadranu.“ – nepochybně.
        „Korupční síť se roztahuje po celé zemi a policie zabavuje stovky milionů a desítky kil zlata ukrytého v bankovních schránkách.“ – drobná chybička, zabavovalo se v trezorech při domovních prohlídkách.
        „Vládu k odstoupení vyzývá klinický psychopat, který sledoval, nahrával a uplácel všechny svoje poslance.“ – fakt.
        „Část sněmovny již úřaduje z vězení.“ – drobná chybička, malá část sněmovny (1 %) úřaduje z vězení.
        „Vedení opozice působí jako partička, která právě unikla z Bohnic, a budoucí vývoj státu oznamuje na facebooku prezidentova sotva zletilá dcera.“ – na Bohnice nevypadají, spíš na Timura a jeho partu. Ten Facebook nelze posoudit.
        „Pro alespoň trochu reálné scénáře je Hollywood. Na všechno ostatní je tu česká politika.:)” – přiznejte si, že takovouto podobu státu čtvrt století od velvetu jste si tenkrát nedokázali představit ani v nejbujnějších snech.

        • Janika

         Musím trvat na tom, že ten výtvor, nad kterým se tady rozplýváte, je nablblý, bezobsažný žvást.

         “prezident se na ruské ambasádě ožírá tak, že nedokáže stát.” – pominu, že nikdo neprokázal, že byl ožralý, a že je logická možnost, že starý člověk fyzicky netrénovaný po vyšlapání tolika schodů může takhle vypadat, kteroužto možnost slušně vychovaný člověk automaticky předpokládá, pokud nebyl prokázán opak – ale dobře nechme to být, at si každý myslí, co chce. Ale co třeba začít takhle: „máme prezidenta, který posílá třetinu svého platu na umoření státního dluhu“ – která z těchto dvou skutečností je důležitější?

         Když to tedy budeme pojímat jako nadávání z principu v duchu autora, tak bych to objektivněji vyjádřila takto:
         „ český národ plive na svého prezidenta pro údajné požití alkoholu a nechává zcela bez povšimnutí, že prezident posílá třetinu svého platu na umoření státního dluhu“

         No a dál: “Ministr financí není schopen ani mluvit.” Divné, já jsem ho slyšela mluvit, dokonce skvěle (co se týče formy, nemusím souhlasit s obsahem jeho sdělení). Tento výrok je naprosto pitomý a nicneříkající. Kdyby to napsal přesně – tehdy a tehdy nebyl schopen mluvit, to by bylo něco jiného. Jenže to už by nebylo tak efektní, že ano.

         Do těchto slintů autor zahrne pár dejme tomu pravd či polopravd. A to mě má jako nadchnout? Nadchne to akorát zavilé nadávače na poměry, kterým je dobrá i ta posraná část hole, jenže s takovouhle argumentací si neuvědomují, že tu posranou část drží ve své ruce.

         Už se k tomu vyjadřovat nehodlám, jen jsem se chtěla na svém vlastním blogu proti šíření takových hovadin ohradit. Napříště se omezím na tuto větičku: „Tento komentář nevyjadřuje stanovisko autorky blogu.“ :-)

         • vittta

          Souhlasím.
          Jen neplive na prezidenta český národ jako celek nýbrž pouze část,kterou bych chtěl vidět na svých pracovištích,jak jsou příkladní…….

         • Astr

          Mea culpa ,
          prislo mi mailem a odkud to pochazi (z Neffova Psa) to tomu mozna dle vas v CR pridava dalsi hodnotu, me slo o to ze kritika pomeru v CR nabira na obratkach s tim jak se dalsi a dalsi informace dostavaji mezi lid.
          Vy posoudite lepe nez ja z dalky o jaky umysl jde, zda o to jeste vice lidi nasejrit a situaci posejrit, nebo jen o kaleni vody a pro nekoho jen vice namydlene schody.
          Nevim kolik je cesky psanych blogu ale dovolim si tvrdit ce co jsem zatim cetl, vetsina je stale vice a razantneji kriticka. Myslim ze jen reakce na nelepsici se situaci.
          Za propagaci (nechtenou) Neffova clanku se omlouvam :-)

          • Janika

           Astře, není třeba se omlouvat. Jen si myslím, že je tolik skutečných zločinů této vlády, počínaje restitucemi a – jak jsem se včera doslechla, oni chtějí v rozpočtu prosadit snad 25 % zvýšení platů ústavních činitelů a další miliardy na solární energii – no to už je na to, vzít sekeru a vlítnout na ně. Probíráním opilého prezidenta se tyhle závažné problémy jen zastírají.

           Mimochodem, opilý Kalousek je mi příjemnější, než střízlivý.

         • Saul

          Bůhví jak to s tím Zemanovým pitím vlastně je.Se svými bohatými zkušenostmi s alkoholem si troufám tvrdit,že se občas ožralej pouze jeví,ale v krvi nemá ani promile.Člověk,kterej by měl tak naváto,jak Zeman občas zdánlivě má, se nejen motá,ale má problémy s výslovností,není schopen se ovládat ,logicky myslet….Motajícího,dokonce i padajícího Zemana jsme mohli vidět i v průběhu volebního klání a bylo to jen chvíli potom,co předvedl brilantní diskusní výkony,které požadovaly naprostou soustředěnost.Takže…Zeman možná pije,ale ožralýho jsme ho ještě neviděli.
          Možné vysvětlení jeho problémů třeba tady:
          http://domaci.eurozpravy.cz/politika/71930-vazna-nemoc-prezidenta-zemana-lekari-maji-velke-obavy/

          • Taras

           Saule a Janiko, nelze, byť by to kolidovalo s naší politickou orientací, zastírat a omlouvat prohřešky osob nám politicky blízkých, jak to děláte vy a Janika (ona je v politice srdcařka, byť i její přehled ve věcech společenských je nadprůměrný, já ji chápu, ale nemohu její názory respektovat), není to správné. Zeman chlastá, to je fakt, Churchill chlastal taky a jakej byl. Ty dvě scény, o kterých mluvíme, tedy interwiew v TV po vítězných volbách a paráda při vystevení klenotů, jsou nezpochybnitelné, pokud ovšem nevezmeme za bernou minci, že postižení periferních nervů se projevuje i totálním selháním mimických svalů v obličeji.

           V té TV bylo při rozhovoru s hodinovým šotouškem zřejmé, že nalitý je. Projevilo se to právě ve výslovnosti, měl těžký jazyk, a nesmí vás zmást to, že byl schopen celkem rozumně argumentovat. On ty svoje argumenty mele po tisící první a tudíž nemůže selhat. S klenoty je to naprosto jasné a schody to nezachrání.

          • Taras

           (pokrač.) Jiná věc je ta, že měl k opilosti pádné důvody: nenapít se ve chvíli, kdy byly ohlášeny výsledky voleb, s kamarády, kteří mu v kampani pomáhali, je společensky naprosto nemyslitelné, stejně jako odolat lavině přípitků na ruském velvyslanectví, to by bylo neslušné. Ale měl si být vědom, že pak jde před televizní kamery a domluvit třeba i to, že si bude připíjet vodou. Jenže – to bývá alkoholikům líto, propást takovou příležitost.

           Co se Kalouska týká, asi jsi, Janiko, přehlédla jeho slavná vystoupení ve sněmovně, ale zejména jeho poslední telefonické interwiev, při kterém nebyl schopen dát dohromady jedinou rozumnou větu a pak také jeho slavnou blicí TV talkshow, takříkajíc v přímém přenosu. Ale taky mohl něco špatného sníst.

          • jonáš

           Já zatim nemam důvod nevěři tomu, že byl v aktuální atace nějaký choroby s devětatřicítkama. Svou roli pochopitelně sehrály i ty schody a jeho tělesná konstituce a věk .. docela klika, že se o něj nepokusila mrtvička. Snad po týhle zkušenosti konečně dá sluchu nějakym odborníkům přes zdraví a životosprávu. Všechny ty mladý a nikdy se dosud ve svym krátkym životě zastřízliva nemotající jurodivý svazáky prostě neberu vážně, a redukci všeho „ad alcoholum“ považuju za debilitu prostou či zatemnění mozku z politický vilnosti. Jen mi neni jasný, jak se do toho poskládáš ty, Tarasi :)

          • vittta

           Áááále,když nebude nadrbanej denně….
           Chlast je celkem poznat,i když vyloučit se nedá ani nějaký zdravotní problém.
           Ale nebudeme slovíčkařit.
           Koks naproti tomu poznat není-a na něm jedou ti ostatní,to je asi o dost horší,to pak každý vidí věci tak růžově,že není žádný problém s ničím.
           Klaus byl (asi takřka) abstinent a sral mě víc jak Míla.

 6. J. Hruška

  Mně to všechno připadá když ne jako puč, tak jako demonstrace síly. Ten, kdo tahá za špagáty nám vzkazuje: „Bez mého souhlasu žádná vláda nebude.“ Nevím, kdo to je, ale když už mi má vládnout diktátor, docela rád bych ho znal.
  Samozřejmě je stejnou věc možno vidět i nekonspirativně, jako důsledkek toho, že vyšetřovací a soudní aparát má nekontrolovanou moc. Jen se bojím, že konspirační teorie vyjde nadějněji.
  Někdy před pětatřiceti lety zpívával Pepa Nos: „Soudíme, jsme soudce soudíme, v okovech zločince vodíme….. Máme své pokyny, jsou jima noviny….. Ptáte se, co o tom soudíme? No, soudíme.“ Co bývalo vnímáno jako svévole reálného socializmu, je dnes vítáno nebo aspoň respektováno jako soudcovská nezávislost.
  Tak si někdy říkám, jestli by nebylo lepší, abychom dostávali nějaké pilulky proti paměti, abychom byli vždycky v obraze a věřili tomu, co nám ministerstvo pravdy k věření předkládá. Třeba i tehdy, když si jdu koupit pastu na zuby a vzpomenu si, že stávala korunu padesát. Kdybych požil příslušnou pilulku, věděl bych, že jsem reálný socializmus prostál ve frontě na banány.

  • Astr

   Konecne jste se odhalil a obhajci rozkradene republiky nyni vedi ze Vam banany byly lhostejne zato ze Vas trapi ceny dnes vysoke a rozpory hluboke.
   Typicky levicak co na fronty zapomel take jak to FSECHNO spatne bylo a jak spatne se mel.
   Dokonce ted i bezzubym duchodcum pastu na zuby pripomel :-)

   Jedno sdeleni mate ve svem komentari spravne, to na thema nespravedlive soudy
   DRIVE JAKO DNES !
   Jen s tim rozdilem, ze :
   .” co bývalo vnímáno jako svévole reálného socializmu, je dnes vítáno jako soudcovská nezávislost.!
   A bude hure :-(

  • Janika

   Kdo za tím je, to je správná otázka.
   Brtník sem dával odkaz na článek o profesoru Krejčím, kde říká moc zajímavou věc – že je za tím nová generace nezkorumpovaných státních zástupců (o tom bych pochybovala) spolu s vrstvou těch bohatých, kteří zbohatli poctivě nebo získali majetek v restitucích. A to mi připadá rozumné, tito lidé mají zájem, aby se tady už tak divoce nekradlo.

   • J. Hruška

    Je jistě pravda, že lidé, kteří už zbohatli (raději moc nerozebírejme jak) by měli chtít, aby se nekradlo – jinými slovy, aby byl jejich majetek chráněn. Jenže ono je otázka, jakým způsobem chráněn. Já se snažím připomínat, že nastupující fašizmus se vždycky prezentuje jako očista veřejného života.

   • brtnikvbrlohu

    Nezkorumpovaný neznamená nezkorumpovatelný, Tady jde o vysoké cifry, v podobné kauze se dotyčný musí „dostat za vodu“ – odhaduju to na minimálně 50 m. Jinak viz Krejčí – už nejsou zdroje, ti co je mají už nemají zájem.

 7. jonáš

  BTW, tady se za posledních deset let vystřídalo sedm vlád. V Itálii jenom pět a ta poslední ještě nepadla

 8. Astr

  Nejen vasi papalasi a vase vlada ,
  zajimejte se I o to co vlada nad vasi vladou
  do ceho vas tlaci vase Vewlka Evropa
  Co vas ceka ?

  Novodobé otroctví v rozkvětu.

 9. jonáš

  Čulík přináší překlad z Economistu .. „Výmluvnou podrobností, do jak hlubokého bahna se propadla česká politická kultura, je skutečnost, že v českých médiích a na internetu vznikla zuřivá debata o tom, zda tato ošklivá dohoda je vůbec korupcí“ .. a kontroloval jsem i odkaz na originál, přeložil to správně.

  • vittta

   No on jak může plivnout na Čechy tak to také udělá.

   Teď jsem se mu nějak nedávno poškleboval,že když mezi „klasiky“ literatury zařadil Solženicina,proč neuvedl jeho dílo „200 let pospolu“,že ho nějak nikde nevidím.

   On má také v lecčem pravdu,to nechci tvrdit,že ne.
   Ale on tu pravdu přísně cenzuruje a používá jen tu její část,co zapadá do jeho „potřeb“.

   • vittta

    Teď jsem tam hodil oko.(BL)
    Jako bych to přivolal,jak je to pro Čulíka typické.
    Pohoršuje nad diskuzí v českých médiích a je div ne v extázi,že o tom píše i Ekonomist.
    Samozřejmě to šílené je a neuvěřitelné bláboly Kalouska jsou už doslova „na přesdržku“.

    Ovšem Dolejší hned pod tím výstižně popsal celé pokrytectví Ekonomistu.
    (Dolejšího také nemusím ale tady trefil hřebík na hlavu excelentně)