Tarasova bramboračka

Napsal Taras, převzato odtud.

V Lánech bude živo. Prezident bude jednat s politiky o jmenování nového premiéra – a potom nějaké jméno vysloví. A lid se bude radovat, jaká je to zase polízanice. Takhle se to totiž zatím rýsuje.

Pokud má Zeman všech pět pohromadě, a on je má, jenom se mu občas skrze virózy zjančí, neměl by podléhat náladám a našeptávání médií. V podstatě by se ani nemusel radit a rovnou použít váhu majestátu k rozhodnutí: na první pokus nabídnout premiéra Sobotkovi. Jestliže ten v parlamentu nedostane důvěru (asi ne), tak na druhý pokus již navrženou Němcovou, coby reprezentantku druhé nejsilnější strany z voleb 2010, třetí pokus nechat na šéfovi parlamentu.

Pokud to Bohuš jako už mnohokrát neustojí a tu první volbu odmítne, tak začít hned s Němcovou, pokud ta nedostane důvěru od sněmovny, tak někoho z TOP09, a pokud ani ten (pánbůh s námi a zlý pryč) neuspěje, tak opět třetí pokus šéf sněmovny. A pak ty kýžené nové volby.

Já bych to měl hned, nepotřeboval bych k tomu Lány a stál bych vás mnohem méně než Zeman.

A nechlastám.

Proč takhle? Naskýtá se totiž výjimečná možnost napravit Klausovu prasárnu z voleb 2010, kdy ignoroval vítěze voleb a jmenoval premiérem rovnou Nečase, tedy druhého v pořádí podle výsledků voleb. Já vím, že tehdy neměla ČSSD ve sněmovně dostatek hlasů, ale právě od toho jsou ty dva pokusy, které prezident ke jmenování premiéra má.

Klaus nectil tradice a – coby amorální persona – ani morální principy a předvedl svou typickou (zhovadilou) svévoli, zopakoval vlastně svůj postup z voleb 2006, kdy nevyvodil závěr z toho, že Topolánek (tehdy správně na první pokus jmenovaný) nedostal v parlamentu důvěru, nechal ho vládnout dál a otálel tak dlouho, dokud nezapracoval Dalík a spol. a nepřetáhl ty dva socanské šmejdy.

Já vím, že to takhle nepůjde, že Zeman nebude chtít nabourat své zvláštní vztahy s Klausem a Lívií a udělat z něj to, čím je, tedy hlupáka, že bude chtít předvést svoji politickou genialitu a nalezne úžasně elegantní řešení (které se po čase ukáže jako naprostá blbost).

Ale pokud by ctil demokratické principy, tak by postupoval podle Tarasova receptu.

Já vařit umím.

 1. Janika

  Ale že nás ten Zeman pěkně napíná :-).

  Na nové volby je vždycky čas. Když už člověk nemá na víc, tak rozbourat šachovnici a začít znovu může vždycky. Umění je hledat cestu v neřešitelné situaci. Řekla bych že právě tohle si Zeman užívá.

  • merlin

   Co se týče Zemana, právě teď jsem opravdu zvědavá a těm ostatním politikům to přeju – že si je aspoň někdo v létě ugriluje, dobře jim všem tak, proč má být pořád horko jen nám :-)

 2. Janika

  Ale stejně, co bych za to dala být v těch Lánech muškou na zdi.

  Všimli jste si, jak je rozpačité ticho u nadávačů na Zemana? Asi sbírají síly. Šidlo už exceloval. Zeman prý Němcovou nepřipustí. A podle něho to udělá tak, že ji buď rovnou nejmenuje, nebo rafinovaně jmenuje, protože ví, že nezíská potřebné hlasy. Šidlo je génius.

  • vittta

   Tak,když se zrovna někde nemotá nebo se nedá vytrhnout něco z jeho řeči z kontextu…co mají říkat?
   Vždyť i ty Lány jsou parádní kousek,nikdo mu nemůže říci,že je despota,radí se s politiky,neb je prezidentem VŠECH.
   Já ho dobře pamatuji z jeho minulé éry-a víš co mě připadá?
   Že politicky velice vyspěl.

   Zatím to všem nakládá tak dokonale,že úplně čumím,jen se zdržuji komentářů,aby pak najednou Míla něco neposral (to měl ve zvyku dříve) a nebylo po „jahodách“.

 3. Janika

  Merlin, napsala jste na OM tohle, a omlouvám se, že to tahám sem, ale tam už je to dost zpátky a mě to dost zaujalo:

  Dodnes není jasně zodpovězena otázka, proč daroval Špidlovi premiérské křeslo.
  myslím, že to chápu, Špidla byl jinej a protože Zeman logicky neměl zkušenost s psychicky nemocnými, považoval tu labilitu a zvláštnost za projev mnohem vyšší inteligence než dotyčný měl a nikoliv správně za projev nemoci. Je velmi snadné se seknout zvlášť u nestabilních schizotypálních osobností.
  Měli by je posílat před volbama na psychotesty, co dělají letci a obsluhy jaderných elektráren, zas tolik to nestojí. Pak bych ty profily uvěřejnila u jmen na kandidátkách. Ať si lidi vyberou sami, koho volí. Ne co ten dotyčný hraje, ale co opravdu je, včetně sociální a emoční inteligence :-)“

  Zajímalo by mě, jestli se dá nějak dopředu poznat, kdo je věrný a kdo zradí? Je to asi věčný problém všech vůdců.

  • vittta

   Podle vydíratelnosti.
   Ale to není věc psychiky a jejích poruch.

   Také nelze předjímat,jakému bude politik vystaven tlaku,ten nemusí být vůbec vidět.

   Vezmi třeba p.Háchu,ten chlap si myslím udělal pro Čechy strašně moc,i když to tak nevypadalo a ani nemohlo.

   Tím chci říci,že někdo je značen zrádcem a přitom mohl být věrný a jiný se zdá být věrný a přitom je to zrádce.

   Jak bylo snadné být prezidentem nějakých 20 let po převratu,a jak těžké to asi bylo třeba po r.1968 nebo před r.1938-či po něm…..

   Ty psychotexty jsou dobrý nápad,až na to,že by v případě,že by byly fér nebyl zvolen skoro nikdo a velice silně by posílila pozice těch,kdo by je dělali-a moc by se přesunula do jejich rukou.
   Což by následně rozhodně vyřadilo ze hry ty,kteří by pomoc testujících nepotřebovali….
   Prostě politika….

  • Taras

   „Zajímalo by mě, jestli se dá nějak dopředu poznat, kdo je věrný a kdo zradí?“ – S jistou mírou pravděpodobnosti asi ano. Špidla i Gross by nemohli v testech na spolehlivost dostat nějaké vysoké hodnocení, jeden pro svou (Merlin vzpomenutou) labilitu (on to měl ale těžký, po výslechu na StB se psychicky položil a tohle trauma ho silně politicky omezovalo, viz splácaná koalice s US a KDU, když měl pohodlnou většinu s bolševiky), druhý pro svoji neovladatelnou hamižnost, tu by psycholog asi poznal. Oba jmenovaní dělali hrubé a elementární politické chyby, je ale zajímavé, že pro jistou část voličů měli jakési kouzlo, u Špidly to přesně popsala Merlin, o Grossovi zase vyprávěla Jílková, že tu holotu v Kotli ovládal pouhým gestem, vodil si je prý na špagátu jako medvěda.

  • merlin

   já si toho všimla až teď omluvám se. Ne to asi ne, kdo zradí, to bych si netroufla, ale něco se vyloučit určitě dá. Třeba dá se poznat, že se někdo je psychicky hodně labilní. A psychicky instabilní člověk, co grimasuje, je nemocný. Taras píše, že se složil na výslechu, já o tom nic nevím, ale tím hůř. To ,,chápu,, jsem napsala proto, že to opravdu někoho může až morbidně přitahovat. Navíc bych tam očekávala i jakousi zálibu v jalovém filosofování. Grossovi bych se vyhnula z jiných důvodů -tenhle nevinný kukuč s tím ksichtem, co to myslí upřímně navíc kombinovaný s jistým dryáčnictvím té čísnice (ona mi nějak připomíná tu Nagyovou, taky taková kádrová svazácká rezerva z bufetu) – tak z těchhle typů jsem se vždycky ježila – hezounek nic moc, charismatický nijak nebyl a přišel mi duchovně či jak to mám vyjádřit jednodušší, což nevylučuje značnou vychcanost a sociální inteligenci – takové duo s tou manželkou jako býval třeba zelinář a trhovkyně. To jsou ale dojmy z lidí. U Špidly to není o dojmu, a ostatně taky slabí instabilní jedinci koušou ve smečce – sami by se hryznout do silného báli, ale zvýšit si ego při krytých zádech, to jo.

   • merlin

    tím nechci říci, že by pan Špidla kupříkladu nemohl být jinak docela hodný člověk/ neznám ho/, ale proč by měl někdo takový zastávat vysokou státní funkci, to fakt nechápu.

   • Janika

    Děkuji, merlin, mě tohle téma dost zajímá. Nejde vždycky „vzít přítele do hor“, jak zpívá Vysockij, aby se poznalo, co v něm je. Navíc člověk má tu vlastnost, že když někomu prokazuje dobré, má sklon mu věřit. Jako Zeman podporoval Špidlu i Grosse. Člověk si říká, že přece za to prokázané dobro neodplatí zlem. Ale často právě tihle zradí a naopak věrností překvapí někdo, od koho by to člověk neočekával.
    Řekla bych, že dobrým vodítkem jsou známky osobní statečnosti, že člověk jde do něčeho, do čeho by nemusel, a dělá to kvůli druhým lidem, ne pro sebe.

    Špidla mě navíc zklamal tím, jak nechal vyšoupnout z dobrého místa Teličku, aby tam mohl sám. Tohle charakterní člověk neudělá. A Sobotka, to je to samé v růžovém, zbabělec, co vrazí kudlu do zad

    • merlin

     měla bych jen připomínku, mluvíme o sortě lidí co si říkají čeští politici. český politik se stal synonymum zemského škůdce a to asi nějak vzniklo, ten pocit v lidech, že je to banda hnusných zlodějů a podvraťáků. Já si takhle představuju narůstající odpor k praktikám katolické církve, když začínal Hus.
     Zkušenost velmi často potvrzuje (mně ano), že v rodinách, kde se sejde pár psychopatů nakonec první klekne ten nejcitlivější člen rodiny, nevydrží ten tlak a začne se různě individuálně odstupňovaně chovat jinak než by se choval, když by s nimi nebyl . Špidlla se od těch druhých liší tou nemocí, ten tam vůbec nikdy neměl být. Gross a ostatní jsou takoví typičtí sebestřední oploštělí vlezlí grázlící, kteří vyrostli do větších nebo velkých z plesnivého podhoubí poslanecké sněmovny. To podhoubí to umožňuje. To je prolezlý, to jsou spóry jak od klostridií. Držáci. A od Zemana si slibuju, že aspoň trochu hne tím pH půdy, aby se tak nedařilo. Protože ho zná, bylo ostatně i jeho Takže už mohl vymyslet, čím to bude polívat a kdy to dodělat koncentrovanými postřiky. A nějakou od něho byl separovanej, to mu mohlo docela hodně prospět, aby to přestalo růst v něm nebo zmutovalo do jiného druhu neslučitelného s oním existujícím. Určitě ale má odstup a jiný pohled než měl před deseti lety. Nevím jestli je hodný nebo zlý a je mi to vlastně jedno – hlavně že je jinej a má jiný úhel pohledu než mají oni.
     Vzhledem k jakémukoliv našemu politikovi vztahovat slova dobrý špatný (jak pro koho a kdy) a čest morálka a podobně spíše nemá smysl – si myslím, že pro tyhle naše politiky jsou to stejně jen slova pro voliče, je to jejich taková parlamentní, spíš politická hantýrka, co se s ní snaží útočit na emoce voličů dle rad, které dostávají od odborníků a zkušeností, co jim předávají úspěšní kolegové. (Mnoho z nich má oblíbená ustálená sousloví, třeba Marek Benda často používá varianty Z lidského hlediska ten příběh chápu, ale ….atd… Je mu to samozřejmě šumák z jakéhokoliv hlediska, zajisté vidí jen svoje hledisko a hledisko stranické pokladny – což je jediné, které může jeho původní k sobě centrované hledisko nějak ovlivnit.) Zkuste si vzít a rozebrat z jiného pohledu ty kecy, co ty strany produkují – tedy respektivě jejich námi volené oudy :-)
     Někteří si to opakují dvacet let tak dlouho až z toho zblbli a pravděpodobně tomu i dnes věří, takoví ti původně prostomyslnější nástroje těch méně prostomyslných, takový hezký příklad je paní Němcová – taková oddaná poddaná, ctnostně překypuje city jen ke své rodné straně – jinak má srdce úplně kamenné. Trochu je jak matka pluku, mohla by jim prát se vší vážností košile (to ona by to dala, tu vážnost okamžiku té valše) nebo jim mateřsky ošetřovat .po rvačce ve sněmovně rány a sterilně obvazovat. Vážné a sterilní a ctnostné a vznešené by to bylo, pěkná hm.. bramboračka.
     Takže abych to uzavřela, třeba to bylo před těmi desíti lety pro nás jako pro občany dobře. Nikdo nemůže vědět do čeho by Zeman uzrál kdyby byl tehdy nepodražený vlastními myšáky co inauguroval. Možná by to nic dobrýho pro nás nebylo. Možná by už nežil, možná mu pdstatně prodloužili život.
     Můj přístup k Miloši Zemanovi připouští riziko, že se to celé jaksi vymkne, ale chrání mě před zklamáním, určitě nebudu plakat, že je pan prezident je manipulant a někdy může i lhát. Aby to vyhrál, tak nemůže být anděl ani náhodou. Nevadí mi to,protože jsem usoudila, že takový hnusný parlament tu již nechci..A jaký musí být z logiky věci člověk, aby vyběhl dejme tomu s takovým Kalouskem? Tedy kromě toho, že musí být aspoň stejně chytrý. :-)

     • Janika

      Zajímavé poznámky, díky, merlin. S Němcovou je to přesná charakteristika, odpudivý typ ženy. Přesto někteří teskně skučí: „Mohli jsme mít premiérku, nemáme nic, achich ach, ten zlosyn Zeman.“

      Co popisujete u Zemana je pro mě tím, co považuji za dobro, za dobrého člověka. Má kuráž a inteligenci hájit své zájmy, které nejsou protikladné zájmům většiny členů společenství. Co jiného si představit pod dobrým člověkem?

      • merlin

       Já budu radši opatrnická – očekávám od něho potencionálně pozitivní výsledky :-) První vlaštovky jaro nedělají, ale po zimě potěší :-)

    • jonáš

     Nojo, stará a značně od počátku zasmrádlá medyjální vomáčka jak „vošklivej Špidla nechal odvolat Teličku“. Jednak k tomu už v tu chvíli neměl žádný pravomoci, a pak nemaj náhodou komisaři u EU pětiletý funkční období? Se divim že tomu podlejhaj i docela rozumný jedinci, ale holt ta emotivní stránka je zde nepochybně rovněž přítomna ;-)
     http://virtually.cz/journal/?q=nejvetsi-maler-milose-zemana .. škoda se tomu přibližovat. Ostatně Špidla zanechal v EU výraznou stopu, o tom že by si tam nějak považovali Teličku jsem nic nezaslechl, a že tam dneska sedí nějakej Štefan Füle ani nikdo netuší ;-)
     A když se každou chvíli nadává, co všechno se při vstupu do EU blbě vyjednalo, kdo že ta vyjednávání vedl? Ano, gigant Telička. Legendy miluju, maj tuhej živoy jak kočky.

 4. tresen

  „…nechal ho vládnout dál a otálel tak dlouho, dokud nezapracoval Dalík a spol. a nepřetáhl ty dva socanské šmejdy…“
  Myslíte, Tarasi, že dávná zvěst o tom, že s Dalíkem tenkrát ruku v ruce zapracoval Šlouf, je vybraná zlomyslnost, šířená hvězdopravci, tušícími, kdo jednou vystřídá Klause?

  • Taras

   Nazdar, Třešni, no, je to pravděpodobné, s tím Šloufem, Melčák s Pohankou byli Zemanovo koně a s jejich pomocí zatápěl ČSSD velmi intezivně, vždyť Melčákova žaloba a další Zemanův kůň v ústavním soudu zkazili socanům prakticky vyhrané mimořádné volby 2009. Tedy je to možné. ale bohužel se pohybujeme jenom v oblasti dohadů.

   Jestli chcete, uneseme spolu Šloufa a budeme ho mučit, aby vyzvonil jak to bylo.

   • Astr

    Hajzlove poradensky a fselijak poradny hlavne vsak proradny, maj ruzna jmena ale stacili napachat tolik zla jako nikdo!
    Jedno jake maji jmeno svinstvo je to jedno.
    Slouf, Dalik nebo Wolfowitz, intrikani a nic vic !

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s